شیاف های آنتی هموروئید برای درمان بواسیر؛ آیا موثر می باشند؟

شیاف های آنتی هموروئید برای درمان بواسیر؛ آیا موثر می باشند؟ شیاف ها یکی از گزینه های درمانی برای بواسیر می باشند. شیاف های آنتی هموروئید انواع مختلفی دارد که نحوه عملکرد آنها متفاوت است. می توان از شیاف گیاهی و خانگی مثل شیاف روغن نارگیل برای کاهش درد استفاده کرد.

شیاف و بواسیر (شیاف آنتی هموروئید)

بواسیر در واقع تورم رگ های خونی در و اطراف معقد و انتهای روده بزرگ می باشد. این رگ ها می توانند بزرگ و آزرده شده و باعث ایجاد درد و ناراحتی شوند. شیاف ها یک داروی جامد هستند که بایستی از راه معقد وارد روده بزرگ شوند تا در آنجا حل شده و از طریق دیواره روده جذب شوند. آنها معمولاً ترکیبی از یک روغن یا کرم با یک دارو می باشند. شیاف های غیر تجویزی (OTC) معمولاً برای دردهای بواسیری متوسط مفید می باشند. چندین نوع از این شیاف ها وجود دارند که هر کدام حاوی دارویی مختلف با نتایج متفاوت می باشند.

بعضی شیاف آنتی هموروئید می توانند التهاب و سوزش را کاهش دهند. بعضی دیگر یبوست را که می تواند بواسیر را تشدید کند، تسکین می بخشند. نسخه های قوی تر و تجویزی این شیاف ها نیز وجود دارند. شیاف آنتی هموروئید ساخته شده در منزل نیز می توانند یک گزینه باشند. مسکن های گیاهی مانند نارون کوهی (فندق جادوگر) و روغن نارگیل می توانند تا حدودی بواسیر را تسکین بخشند. با این وجود این شیاف ها دارای داروی کارآمد برای درآمد التهاب و درد نمی باشند.

شیاف ضد هموروئید

شیاف در مقابل پماد

بواسیر درونی معمولاً در داخل روده روی داده در حالی که بواسیر بیرونی در زیر پوست و اطراف معقد روی می دهد. بواسیر بیرونی معمولاً باعث خارش، حساسیت و درد می شود. بواسیر درونی نیز می تواند باعث درد شود با این وجود ممکن است به اندازه نوع بیرونی درد و خارش ایجاد ننمایند زیرا بافت دیواره روده دارای اعصاب انتهایی کمتری می باشد. کرم ها، پمادها و برچسب ها معمولاً برای بواسیر بیرونی به منظور تسکین موقت درد استفاده می شوند. این درمان های تجویزی و غیر تجویزی می توانند احساس سوزش، خارش و یا دردهای خفیف را تسکین بخشند.

شیاف ها برای بواسیر داخلی مناسب تر می باشند. دارو توسط بافت روده جذب شده و می تواند درد و نارحتی ایجاد شده توسط بواسیر را تسکین بخشد. آنها همچنین می توانند علائم ایجاد شده توسط بواسیر بیرونی را نیز التیام بخشند. شیاف ها معمولاً 2 تا 4 بار در روز برای مدت یک هفته استفاده می شوند. بهتر است که شما شیاف را پس از تخلیه مدفوع استفاده کنید تا تاثیر آن طولانی تر شود. کرم ها و پمادهای بیرونی را می توان وقتی نیازمند تسکین موقت درد هستید استفاده کنید. با این وجود این تسکین به اندازه شیاف ها پایدار نخواهد بود. دلیل آن این است که شیاف ها بتدریج تجزیه شده و آزاد سازی دارو دوره زمانی طولانی تری خواهد داشت.

پمادها و شیاف های آنتی هموروئید تنها بایستی برای بازه زمانی محدودی جهت پرهیز از بروز مشکلات احتمالی استفاده شوند. خونریزی خفیف همراه با بواسیر مرسوم است. اگر شما مقداری کمی خون شفاف قرمز در دستمال توالت یا مدفوع مشاهده می کنید، این مساله عادی است. کماکان می توانید از شیاف استفاده کنید. اگر مدفوع شما سیاه است یا متوجه مقداری زیادی خون در مدفوع شدید، به پزشک مراجعه کنید.

درمان بواسیر با شیاف آنتی همورئید

بهترین روش برای استفاده از شیاف آنتی هموروئید

می توانید خودتان شیاف را وارد بدنتان نمایید. همچنین می توانید از یکی از اعضای خانواده خود بخواهید تا عادت کردن به این فرایند، در این کار به شما کمک نماید. برای شروع، شما بایستی یک شیاف مناسب تهیه کنید. همچنین به مقداری صابون و سینک دستشویی در نزدیکی خود نیاز خواهید داشت. بعضی افراد ترجیح می دهند تا از یک ژل روان کننده برای تسهیل در وارد کردن شیاف به معقد استفاده نمایند. ابتدا بررسی نمایید که شیاف سالم و محکم باشد. اگر شیاف به دلایلی گرم شده است، بهتر است آن را برای چند دقیقه در فریزر خنک نمایید. سرد شدن شیاف باعث تسهیل در وارد کردن آن به بدن و تسکین بخشی بیشتر آن خواهد شد. اگر می توانید قبل از قرار دادن شیاف، دفع مدفوع داشته و روده ها را تخلیه کنید. هرچه دارو زمان بیشتری در بدن باقی بماند بهتر است.

گام 1

وقتی آماده بودید، لباس های قسمت پایین تنه خود را در آورده و بسته بندی شیاف را باز کنید. کمی ژل روان کننده را به انتهای شیاف بمالید. از روان کننده هایی با منشاء نفتی مانند وازلین استفاده نکنید زیرا ممکن است مانع از ذوب شدن و جذب مواد درون شیاف شوند.

گام 2

در کنار یک صندلی ایستاده و یک پای خود را بالا نگه دارید و یا به یک پهلو بخوابید و پای زیرین خود را صاف نگه داشته و پای بالایی را به سمت شکم خم کنید. ماهیچه های باسن خود را شل کرده و نفس عمیق بکشید.

گام 3

شیاف را وارد معقد نمایید به نحوی که قسمت باریک شده انتهایی ابتدا وارد شود. به آرامی شیاف را به درون بدن فشار دهید تا حداقل یک اینچ از افسنکتر مقعد فاصله داشته و وارد بدن شده باشد. 

گام 4

برای مدت حداقل 15 دقیقه نشسته یا در همان وضعیت خوابیده باقی بمانید. این کار اجازه می دهد تا گرمای بدن شیاف را ذوب کرده و روال جذب مواد درون آن آغاز شود.

گام 5

پس از گذشت دود 15 دقیقه، لباس پوشیده و پوشش ها و مواد اضافی را دور بریزید. سپس دستهایتان را بشویید.

روش استفاده از شیاف آنتی همورئید

نکاتی برای استفاده
 • سعی کنید حداقل تا یک ساعت از دستشویی استفاده نکنید. این کار به دارو اجازه می دهد تا قبل از خارج شدن از بدن توسط ادرار یا مدفوع، عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • اگر شیاف را همراه با گاز پانسمان استفاده می کنید، حداقل برای یک ساعت گاز را در محل باقی بگذارید. پس از این مدت می توانید ریسمان متصل به گاز را کشیده و گاز را از بدن خارج نمایید.

انواع مختلف شیاف آنتی هموروئید

انواع مختلفی شیاف با مواد فعال متفاوتی وجود دارند. در این جا جدول OTC شیاف ها را برای مقایسه ارائه داده ایم:

نوع دارو ماده فعال نحوه عملکرد
تنگ کننده عروق  فنیل فرین 
 • رگ های خونی را منقبض می کند
 • به طور موقت التهاب را کاهش می دهد
مسکن و ضد درد   پراموکسین
 • اعصاب را بی حس می کند
 • به طور موقت درد و ناراحتی را تسکین می بخشد
 • می تواند با سایر داروها ترکیب شود
محافظت کننده اکسید روی
 • مانعی برای محافظت از بافت های بدن در مقابل تحریک شدن ایجاد می کند

اکثر OTC های شیاف ها برای استفاده در یک دوره زمانی کوتاه طراحی شده اند. اگر درمان علائم را پس از گذشت یک هفته تسکین نبخشید یا برطرف نکرد، از شیاف استفاده نکرده و به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است درمان دیگری مانند شیاف های تجویزی قدرتمندتر را برای شما در نظر بگیرد:

نوع دارو ماده فعال نحوه عملکرد
استروئید هیدروکورتیزون کاهش التهاب و حساسیت

شیاف های گیاهی و خانگی

علاوه بر داروهای تجویزی و غیر تجویزی، می توانید مسکن هایی را در خانه تهیه کرده و استفاده نمایید. این نمونه ها برای تسکین و رفع موقت درد مورد استفاده قرار می گیرند اما ترکیبات فعال لازم برای کاهش التهاب، حساسیت و درد را ندارند.

 • شیاف های روغن نارگیل را می توانید برای بواسیر استفاده کنید. این شیاف ها با منجمد کردن روغن نارگیل در بسته بندی های کوچک سیلندری شکل تهیه می شوند. در مواقع لزوم می توانید یکی از این شیاف ها منجمد شده را از بسته خارج کرده و به سرعت وارد معقد نمایید.
 • روغن خنک شده باعث تسکین درد فوری می شود. روغن نارگیل همچنین می تواند باعث تاثیر ماندگارتر رفع درد و حساسیت شود زیرا از خاصیت ضد التهابی نیز برخوردار است.
 • همچنین می توانید شیاف ها ملین و ضد یبوست تهیه کنید. یک روغن معدنی را با یک روغن جامد مانند روغن نارگیل یا کره کاکائو ترکیب کنید. ترکیب آنها را در سیلندرهای کوچک منجمد نموده و در مواقع ضروری مانند شیاف استفاده کنید. روغن معدنی توسط بدن جذب شده و می تواند به دفع آسان تر مدفوع از روده های شما کمک کند.

شیاف های آنتی همورئید گیاهی و خانگی

احتیاط
 • از داروهای غیر تجویزی بواسیر برای مدت بیش از یک هفته بدون مجوز پزشک استفاده نکنید. داروهای موجود در این شیاف ها می توانند بافت های داخلی و اطراف معقد را تحریک و آزرده نمایند. آنها همچنین می توانند باعث بروز التهاب، دانه های پوستی و نازک و حساس نمودن پوست شوند.
 • از داروهای تجویزی بواسیر نیز بیش از مدت تعیین شده توسط پزشک استفاده ننماید. اگر دارو به اندازه کافی برای شما موثر نیست، با پزشک درباره سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.
نتیجه گیری

شیاف ها یکی از گزینه های درمانی برای بواسیر می باشند. آنها می توانند به خوبی باعث تسکین درد و ناراحتی حاصل از بواسیر داخلی شوند. آنها همچنین گزینه درمانی بسیار خوبی وقتی پمادها، کرم ها و دستمال های دارویی نمی توانند تاثیر مناسبی داشته باشند، محسوب می شوند. شیاف های غیرتجویزی را تنها بایستی برای یک دوره زمانی کوتاه استفاده نمود. آنها می توانند بعضی عوارض جانبی مانند حساسیت، سوزش و دانه های پوستی را در صورت استفاده مداوم به ارمغان آورند. اگر گزینه های غیرتجویزی به اندازه کافی مشکل شما را تسکین نمی بخشند، با پزشک درباره تجویز یک گزینه درمانی دیگر برای مشکل شما مشورت کنید.

منبع: healthline

از
2
رای