کاربرد شیاف مقعدی مزالازین (Mesalamine): روش مصرف و عوارض و تداخلات آن

کاربرد شیاف مقعدی مزالازین (Mesalamine): روش مصرف و عوارض و تداخلات آن مزالازین (آمینوسالیسیلیک اسید) برای درمان پروکتیت اولسراتیو، نوعی بیماری روده ای استفاده می شود. اگر فردی بیش از حد تجویز شده از آن مصرف کرد و دچار تنگی نفس یا بیهوشی ناگهانی شد، با اورژانس تماس بگیرید

مزالازین یک دارو ضد التهابی آمینوسالیسیلیک است. در ادامه اطلاعات دارویی شیاف مزالازین مقعدی از جمله: کاربرها، روش مصرف، عوارض جانبی و... بیان شده است.

کاربردهای شیاف مزالازین مقعدی

مزالازین (به نام آمینوسالیسیلیک اسید نیز شناخته می شود) برای درمان پروکتیت اولسراتیو، نوعی بیماری روده ای استفاده می شود. مزالازین، پروکتیت اولسراتیو را درمان نمی کند، اما ممکن است تعداد دفعات مدفوع، مقدار خون یا مخاط مدفوع و خونریزی ناشی از تحریک یا ورم در روده بزرگ یا مقعد را کاهش دهد. مزالازین یک دارو ضد التهابی آمینوسالیسیلیک است. اعتقاد بر این است که این دارو با مسدود کردن تولید برخی مواد شیمیایی طبیعی که منجر به درد و تورم می شود به کنترل درد کمک کند.

نحوه استفاده از شیاف مقعدی مزالازین (mesalamine)

 • اطلاعات مربوط به دارو که در بسته بندی آن قرار دارد را به دقت بخوانید. اگر سوالی دارید با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت کنید.
 • از مزالازین به شکل صحیح مصرف کنید. اگر از دارو با قدرت 1000 میلی گرم استفاده می کنید، معمولاً باید روزانه یک بار در هنگام خواب در مقعد قرار دهید. اگر از دارویی با قدرت پایین تر استفاده می کنید، ممکن است پزشک به شما توصیه کنید 1 تا 3 بار در روز از آن استفاده کنید. دستورات پزشک خود را به دقت دنبال کنید. دوز دارو بر اساس وضعیت بیماری، پاسخ به درمان و قدرت داروی شما تعیین می شود.
 • اگر قبل از استفاده اقدام به دفع کرده باشید، مزالازین بهتر عمل می کند. دستهای خود را قبل و بعد از استفاده از دارو بشویید. پیش از شروع، بسته بندی شیاف را باز کنید. سعی کنید تا حد امکان از انتقال گرمای انگشتان که ممکن است باعث ذوب شدن شیاف شود، خودداری کنید. شیاف را به آرامی نگه دارید و آن را با انگشت وارد مقعد کنید. در صورت تمایل می توانید از کمی ژل روان کننده در نوک شیاف استفاده کنید. چند دقیقه دراز بکشید. سعی کنید برای 1 تا 3 ساعت، از دفع خودداری کنید و شیاف را نگه دارید تا دارو اثر کند.
 • مزالازین ممکن است باعث ایجاد لکه روی سطحی شود که آن را لمس می کند (مانند لباس، فرش).
 • از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین نتیجه را داشته باشد. برای کمک به یادآوری، هر روز در یک زمان مشخص از دارو استفاده کنید.
 • در صورت تداوم مشکل یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود بگویید.

نحوه استفاده از شیاف مقعدی مزالازین (mesalamine)

عوارض جانبی شیاف مزالازین

 • درد مقعدی، درد هنگام قرار دادن شیاف، سردرد، گاز، درد معده و اسهال ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا بدتر شد، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • به یاد داشته باشید که پزشک شما شیاف مزالازین را تجویز کرده است، زیرا تشخیص داده که سود آن بیشتر از عوارض جانبی است. افراد بسیاری با استفاده از این دارو هیچ عارضه جانبی جدی نشان نمی دهند.
 • به ندرت، شیاف مزالازین ممکن است علائم بیماری شما را بدتر کند. در صورت تجربه هر یک از این عوارض غیر محتمل اما جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: بدتر شدن درد معده، گرفتگی، بدتر شدن اسهال خونی، تب، سردرد شدید طولانی.
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما بسیار جدی به پزشک خود بگویید: درد در قفسه سینه، تنگی نفس، درد شدید معده، شکم (بخصوص اگر در ناحیه پشت گسترش پیدا کرد)، زردی چشم، پوست، تیرگی ادرار، علائم مشکلات کلیوی (تغییر در میزان ادرار).
 • واکنش آلرژیک جدی به شیاف مزالازین بسیار نادر است. با این وجود، اگر علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله جوش، خارش، تورم (بخصوص در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی را تجربه کردید ، فوراً به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.

ما در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی را نداریم. اگر متوجه اثرات دیگری شده اید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا متصدی داروخانه مشورت کنید.

عوارض جانبی شیاف مقعدی مزالازین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف شیاف مقعدی مزالازین

 • قبل از مصرف این دارو وجود هر نوع حساسیت به آن، یا به سایر داروهایی که به مزالازین تجزیه می شوند (مانند بالسالازید، سولفاسالازین، اولسالازین)؛ یا سایر سالیسیلات (مانند آسپرین)؛ یا هر نوع آلرژی دیگری که دارید را به اطلاع پزشک برسانید. این دارو شامل مواد غیر فعال است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای جزئیات بیشتر با متصدی داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف شیاف مزالازین، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید، به ویژه در مورد: مشکلات کلیوی، بیماری کبد، مشکلات لوزالمعده (پانکراتیت)، التهاب کیسه اطراف قلب (پریکاردیت)، مشکلات پوستی (مانند درماتیت آتوپیک، اگزما).  
 • این دارو مشابه آسپرین است. کودکان و نوجوانان در صورت ابتلا به آبله مرغان، آنفولانزا یا هر گونه بیماری نامشخص دیگر، نباید بدون مشورت با پزشک از آسپرین یا داروهای مرتب با آن (مانند سالیسیلات) استفاده کنند، همچنین اگر به تازگی  واکسن ویروس زنده (مانند واکسن واریسلا) دریافت کرده اند.
 • در دوران باردرای، این دارو تنها باید در صورت ضرورت استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مزالازین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی روی شیرخوار داشته باشد. پیش از شیردهی از پزشک مشورت بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف شیاف مقعدی مزالازین

تداخلات دارویی مزالازین

 • تداخلات دارویی می تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. برای جلوگیری از آن لیستی از تمام داروهای مصرفی با نسخه، بدون نسخه یا گیاهی را تهیه و به اطلاع پزشک برسانید. بدون تایید پزشک دوز دارو را تغییر ندهید و مصرف آن را شروع یا متوقف نکنید.
 • این دارو ممکن است روی نتیجه برخی از تست های آزمایشگاهی اثر گذاشته و منجر به نتایج نادرست شود. حتماً متصدی آزمایشگاه را در جریان داروهای مصرفی خود بگذارید.

مصرف بیش از حد مزالازین

شیاف مزالازین در صورت بلع می تواند مضر باشد. اگر فردی بیش از حد تجویز شده از آن مصرف کرد و دچار مشکلات جدی مانند تنگی نفس یا بیهوشی ناگهانی شد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر اینصورت، او را به مرکز مسمومیت های دارویی برسانید.

نکته
 • این دارو را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.
 • در طول مصرف دارو ، باید به طور مرتب آزمایشات پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کلیه و کبد) را انجام دهید تا بهبودی شما یا عوارض جانبی بررسی شود.
نوبت فراموش شده

اگر یک نوبت استفاده از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را استفاده کنید. اگر نزدیک نوبت بعدی است، نوبت قبل را ندیده بگیرید. دوز بعدی را در زمان عادی استفاده کنید. میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری شیاف مزالازین
 • دارو را در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری کنید. آن را منجمد نکنید. باید شیاف را دور از نور، گرما و رطوبت نگهدارید.
 • آن را در حمام قرار ندهید. دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 • داروهایی که استفاده نمی شود را در توالت نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضاء یا عدم مصرف، روش صحیح امحاء آن را پس از مشورت با داروخانه یا شرکت دفع زباله پیدا کنید.

منبع: webmd

از
67
رای