آیا استفاده از زردچوبه می تواند با اگزما مقابله کند یا نه؟

آیا استفاده از زردچوبه می تواند با اگزما مقابله کند یا نه؟ استفاده زردچوبه به صورت ادویه، مکمل و موضعی به طور کلی بی خطر محسوب می شود. با این حال، درمان داخل وریدی با ادویه دارای عواض جانبی جدی بوده و با مرگ همراه است، پس باید از آن جلوگیری کرد.

زردچوبه که به نام Curcuma longa نیز شناخته می شود، یک ادویه زرد رنگ بومی هند است. این گیاه در طب سنتی آیورودا و چینی نیز مشهور است. این ماده حاوی کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی زیادی است. بنابراین، از لحاظ تاریخی از آن برای درمان مجموعه ای از بیماری های التهابی پوستی مانند اگزما استفاده می شود. با این حال، ممکن است این سوال شما هم باشد که آیا استفاده از زردچوبه می تواند با اگزما مقابله کند یا نه؟ این مقاله تمام آنچه را که باید در مورد زردچوبه و اگزما بدانید به شما می گوید.

اگزما چیست؟

اگزما به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود و یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است، 2 تا 10 درصد بزرگسالان و 15 تا 30 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگزما به صورت پوست خشک، خارش دار و ملتهب ظاهر می شود که ناشی از یک لایه پوستی با عملکرد نامناسب است که موجب از دست رفتن بیش از حد آب می شود. انواع زیادی از اگزما وجود دارد، اما همه آنها با لکه های ناخوشایند روی پوست مشخص می شود.

علت اصلی اگزما ناشناخته است، اما به نظر می رسد ژنتیک و محیط در گسترش آن نقش دارد. درمان های معمول شامل استفاده از مرطوب کننده های خاص و کرم های ضد التهابی موضعی در هنگام عود بیماری، به منظور کاهش خارش و برگرداندن، رطوبت به پوست است. با این حال، با توجه به محبوبیت بیشتر داروهای طبیعی، بسیاری از افراد برای تسکین به داروهای گیاهی روی می آورند.

اگزما چیست؟

زردچوبه و اگزما

به دلیل خاصیت ضد التهابی زردچوبه، بسیاری افراد نمی دانند که آیا می تواند علائم اگزما را کاهش دهد. اگرچه این ادویه قرن هاست که به عنوان یک درمان طبیعی برای اختلالات پوستی مورد قرار می گیرد، اما تحقیقات کمی در مورد تاثیر زردچوبه روی اگزما وجود دارد. در یک مطالعه روی 150 نفر دارای اگزما، استفاده از کرم حاوی زردچوبه به مدت 4 هفته منجر به کاهش تقریباً 30 تا 32% میزان پوسته پوسته شدن و خارش پوست می شود.

با این حال، کرم ها حاوی گیاهان ضد التهابی دیگری نیز هستند که می تواند در بهبود بیماری نقش داشته باشد. بنابراین، این مطالعه نمی تواند به این نتیجه گیری برسد که زردچوبه به تنهایی علائم اگزما را تسکین می دهد. علاوه بر این، بررسی 18 مطالعه در سال 2016، شواهد اولیه ای برای حمایت از مصرف کروکومین در معالجه بیماری های پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس نشان داد. با این وجود، محققان برای تعیین دوز، اثربخشی و مکانیسم نیاز به مطالعات بیشتری دارند. جدا از این مطالعات، تحقیقات کمی در مورد مصرف خوراکی، موضعی یا داخل وریدی زردچوبه یا کورکومین برای درمان اگزما وجود دارد.

ایمنی و احتیاط در مورد مصرف زردچوبه برای اگزما

اگرچه تحقیقات کمی در مورد زردچوبه و اگزما وجود دارد، اما هنوز هم برخی افراد تصمیم به استفاده از آن می گیرند. به طور کلی مصرف زردچوبه از طرف سازمان و غذا و دارو بی خطر محسوب می شود. با این حال، ممکن است به صورت موضعی نیز استفاده شود. برخی افراد زردچوبه را به صورت داخل وریدی استفاده کرده اند، اما این مسیر به عوارض جدی از جمله مرگ آنها منجر شده است.

 زردچوبه و اگزما

مواد غذایی و مکمل های زردچوبه 

تحقیقات گسترده ای روی اثرات مصرف زردچوبه بر سلامت انجام شده است. به طور کلی زردچوبه بی خطر شناخته می شود و مشخص شده است که مصرف حداکثر دوز 12000 میلی گرم در روز از کورکومین، هیچ عارضه ای در سلامت افراد ندارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که کورکومین موجود در زردچوبه فراهمی زیستی کمی دارد. بنابراین، مصرف زردچوبه ممکن است یک دوز درمانی را ندهد. در حالی که برخی مطالعات حاکی از نبود یا وجود مقدار کمی کورکومین در جریان خون، پس از مصرف آن است (به خصوص در دوزهای کمتر از 4000 میلی گرم)، کورکومین همچنان می تواند اثرات مفیدی ارائه دهد.  

در مطالعه دیگری با استفاده از روش آزمایش متناوب، کورکومین در خون راحت تر تشخیص داده می شود. اضافه کردن فلفل سیاه به غذاهای حاوی زردچوبه و مکمل ها نیز ممکن است کمک کند، زیرا این ادویه نیز حاوی ترکیبی به نام پیپرین است که می تواند باعث افزایش جذب کورکومین شود. هنوز مشخص نیست که چه مقدار از کورکومین می تواند به پوست شما برسد. بر اساس برخی تحقیقات، چربی های رژیمی، حامل های محلول در آب، روغن های فرار و آنتی اکسیدان ها می توانند میزان جذب کورکومین را افزایش دهند. در نهایت، عوارض جانبی مصرف بیش از حد زردچوبه ممکن است شامل بثورات پوستی، سردرد، حالت تهوع، اسهال، درد معده و مدفوع زرد باشد.

مواد غذایی و مکمل های زردچوبه 

استفاده موضعی

به دلیل محبوبیت زردچوبه، بسیاری از شرکت های آرایشی آن را در تهیه محصولات خود به کار می برند. در مطالعات مربوط به سایر بیماری های پوستی، استفاده از محصولات موضعی حاوی زردچوبه امکان جذب کورکومین کافی را فراهم می کند. با این حال، این محصولات به طور خاص، برای جذب بهتر فرموله شده و استفاده از زردچوبه خالص روی پوست تاثیرات مشابهی را در پی نخواهد داشت. علاوه بر این، ادویه حاوی یک رنگدانه زرد قوی است که می تواند روی پوست باقی بماند، که احتمالاً برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما محصولات موضعی حاوی مواد فعال ادویه برای استفاده بی خطر هستند. در صورت بروز هر گونه نگرانی با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

داخل وریدی

به خاطر فراهمی زیستی کم زردچوبه، یک روند رو به افزایش در میان متخصصان مراقبت های بهداشتی طبیعی وجود دارد که آن را به صورت داخل وریدی به کار ببرند. با دور زدن پروسه هضم و انجام تزریق، کورکومین موجود در ادویه زردچوبه راحت تر وارد خون می شود و دوز بالاتری از آن را به بدن می دهد. با این حال، تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است و عوارض عمده آن نیز مشاهده شده است. در حقیقت، در سال 2018 گزارشی از مرگ یک زن 31 ساله به خاطر استفاده داخل وریدی زردچوبه جهت درمان اگزما ارائه شد. حتی با دوزهای کم، این نوع از درمان داخل وریدی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند سردرد، حالت تهوع، درد معده، یبوست و اسهال را ایجاد کند.

روش های استفاده از زردچوبه در درمان اگزما

ایمنی در کودکان

با توجه به شیوع اگزما در میان کودکان، بسیاری از بزرگسالان به دنبال داروهای بی خطر و طبیعی برای فرزندان خود هستند. به طور کلی استفاده از زردچوبه در مواد غذایی برای بزرگسالان و کودکان بی خطر محسوب می شود. با این وجود، گزارش هایی در مورد مسمومیت با سرب از زردچوبه و مکمل ها وجود دارد که بخاطر کروماتی است که برای افزایش رنگ زرد به آن اضافه شده است. این بیشتر در زردچوبه های هند و بنگلادش وجود دارد. علاوه بر این، مصرف این ادویه معمولاً روی بزرگسالان مورد مطالعه قرار گرفته است، بنابراین مشخص نیست که آیا برای کودکان بی خطر است یا نه. در آخر، بهتر است پیش از امتحان محصولات زردچوبه برای معالجه اگزما با متخصص پوست مشورت کنید.

نتیجه گیری

علیرغم فواید بالقوه زردچوبه برای سلامتی، تحقیقات کمی برای حمایت از استفاده از زردچوبه یا عناصر فعال آن برای درمان اگزما وجود دارد. اگر می خواهید زردچوبه را برای اگزما امتحان کنید، بهتر است به خاطر نگرانی موجود در مورد بی خطر بودن استفاده وریدی، از این کار خودداری کنید. زردچوبه قرن هاست که به عنوان بخشی از داروهای گیاهی مورد استفاده قرار گرفته و برای مصرف بی خطر است. سعی کنید برای طعم دار کردن غذاهای خود زردچوبه و ادویه کاری را به آنها اضافه کنید.

محصولات موضعی حاوی زردچوبه معمولاً فرموله شده اند تا برای استفاده آنها بی خطر باشند، اگرچه برای جلوگیری از ایجاد رنگ روی پوست باید از استفاده مستقیم آن خودداری کرد. مکمل های خوراکی همچنین ممکن است مفید باشند، هر چند تحقیقات هنوز دوزهای موثر برای اگزما را مشخص نکرده اند. همیشه قبل از مصرف مکمل های زردچوبه با یک پزشک متخصص مشورت کنید، به خصوص اگر باردارید، در حال شیردهی هستید، قصد استفاده از آن برای کودکان را دارید یا دچار یک بیماری مزمن هستید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سایر گزینه های درمانی اگزما با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک شما پیشنهاد می کند که زردچوبه را امتحان کنید، می توانید مکمل های آن را تهیه کنید. اما حتماً توصیه های ارائه شده در مورد دوز مصرفی را رعایت کنید.  

از
5
رای