بوی قهوه در ادرار؛ علت و درمان بوی قهوه در ادرار چیست؟

بوی قهوه در ادرار؛ علت و درمان بوی قهوه در ادرار چیست؟ نوشیدن کمتر قهوه یک راه آسان برای جلوگیری از بوی قهوه مانند ادرار شما است. تعویض به چای سبز و سیاه نیز ممکن است کمک کند، زیرا آنها حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه دم شده هستند.

ادرار، روش بدن برای فیلتر کردن مواد زاید از خون شما از طریق کلیه است. مواد زاید چیزی است که عطر و بوی تند متمایزی به ادرار می بخشد. خوردن و آشامیدن برخی موارد، از جمله قهوه می تواند بوی ادرار شما را تغییر دهد. همراه سلام دنیا باشید تا به شما بگوییم که علت و راه درمان بوی قهوه در ادرارتان چیست.

چرا ادرار من بوی قهوه می دهد؟

علت اصلی که ادرار بوی قهوه می دهد، نوشیدن زیاد قهوه است. قهوه حاوی چندین ترکیب مفید، از جمله پلی فنول ها مانند اسیدهای هیدروکسی سینامیک است که به آن بوی موثر و فواید سلامتی می بخشد. هنگامی که این ترکیبات در بدن شما تجزیه می شوند، آنها به مواد زاید به نام متابولیت تبدیل می شوند که برخی از آنها در ادرار شما ترشح می شوند. متابولیت های موجود در ترکیبات موجود در قهوه ممکن است باعث شود، بوی ادرار شما مانند بوی قهوه به نظر برسد. قهوه همچنین دارای کافئین است، که به عنوان یک ادرارآور ضعیف در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که کافئین می تواند باعث ادرار بیشتر شما شود، و نوشیدن مقادیر زیادی کافئین باعث کم آبی بدن در برخی افراد می شود. وقتی دچار کم آبی می‌شوید، ادرار غلیظ تر می‌شود و این می تواند بوی متابولیت ها را بیشتر کند.

برای جلوگیری از ادرار بیش از حد و سایر اثرات منفی بر سلامتی، کلینیک مایو توصیه می کند خود را روزانه به 400 میلی گرم کافئین محدود کنید. این تقریباً برابر با چهار فنجان قهوه دم کرده است. اگر بیش از این می نوشید، حتماً آب اضافی بنوشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. بوی بد ادرار می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، بنابراین اگر مطمئن نیستید که دقیقا چه بویی دارد، با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال، بوی شیرین ادرار می تواند نشانه دیابت قندی باشد.

چرا ادرار من بوی قهوه می دهد؟

اگر ادرار من بوی قهوه دهد، خطرناک است؟

در حالی که ادرار بوی قهوه می دهد اغلب بی ضرر است؛ اما معمولاً نشانه مصرف زیاد کافئین است. علاوه بر کم آب بودن در مقادیر زیاد، کافئین تاثیر دوپامین را افزایش می‌دهد و همچنین اثر آدنوزین را کاهش می دهد. این می‌تواند باعث خواب آلودگی شما در پایان روز شود، زیرا کافئین با محصور کردن گیرنده های ادنوسین، ادنوسین را مسدود می کند. کافئین به عنوان یک محرک می‌تواند خوابیدن را سخت کند. شما می‌توانید با ننوشیدن قهوه در مدت شش ساعت قبل از رفتن به رختخواب، از این کار جلوگیری کنید. نوشیدن بیش از حد کافیین باعث ایجاد علائم دیگری نیز می‌شود؛ از جمله:

 • بی قراری
 • تپش قلب
 • نگرانی
 • سردرد
 • اضطراب
 • هیجان
 • حالت تهوع

مصرف بیش از حد (اوردوز) کافئین نیز ممکن است. اگر بعد از نوشیدن قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار، هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، به دنبال فوریت های پزشکی باشید:

 • استفراغ
 • توهم
 • درد قفسه سینه
 • گیجی
 • تشنج

آیا میتوانم از بوی قهوه مانند ادرار جلوگیری کنم؟

نوشیدن کمتر قهوه یک راه آسان برای جلوگیری از بوی قهوه مانند ادرار شما است، اما این به خاطر خواص اعتیاد آور کافئین همیشه آسان نیست. تعویض به چای سبز و سیاه نیز ممکن است کمک کند، زیرا آنها حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه دم شده هستند. هنگام نوشیدن قهوه، حتما آب زیادی بنوشید. همچنین می توانید وعده معمول قهوه خود را با آب اضافی رقیق کنید.

چه به قهوه خوردن ادامه دهید، یا آن را به چای تغییر دهید، حداقل 30 تا 60 دقیقه، بین بیدار شدن و نوشیدن اولین نوشیدنی کافئین دار خود صبر کنید. بدن شما به طور طبیعی در این مدت هورمونی به نام کورتیزول را آزاد می کند؛ که تصور می شود در بیدار شدن به شما کمک می کند. زمانی که اجازه می‌دهید این فرآیند اول اتفاق بیفتد، ممکن است متوجه شوید که به کافئین کمتری نیاز دارید.

علت، جلوگیری و درمان بوی قهوه در ادرار

خط پایانی

ابتلا به ادراری که بوی قهوه می دهد در ابتدا می تواند نگران کننده باشد، اما معمولاً فقط بدان معنی است که شما زیاد قهوه مصرف کرده اید. سعی کنید میزان قهوه روزانه خود را کم کنید و آب بیشتری بنوشید. اگر ادرار همچنان بوی غیر معمول خود را داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline

از
2
رای