علل ادرار بد بو؛ 7 دلیل اینکه ادرار شما بوی تند و عجیبی می دهد

علل ادرار بد بو؛ 7 دلیل اینکه ادرار شما بوی تند و عجیبی می دهد یکی از علت های بوی تند و بد ادرار، خوردن سیر و پیاز است. این سبزیجات فقط باعث بوی بد نفس نمی شود، بلکه سیر و پیاز می تواند روی بوی ادرار نیز تأثیر بگذارد.

ادرار هر فرد می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی او بگوید. در حالی که رنگ ادرار شاخص خوبی برای نشان دادن سطح آب بدن، عادات غذایی و شرایط نامطلوب پزشکی است، بوی آن نیز می تواند شما را از شرایطی که در بدن اتفاق می افتد آگاه کند. اوجس شاو متخصص ارولوژی و استاد دانشگاه کلمبیا می گوید: اگر بدن سطح کافی از آب را داشته باشد، بوی ادرار بسیار کم است. گاهی اوقات ممکن است متوجه بویی بدتر از حالت معمول شوید. تغییر جزئی بو می تواند در نتیجه غذایی باشد که خورده اید. اما برخی از بوها هستند که ممکن است نشانه ای از بیماری های جدی باشد. در اینجا همه چیزهایی که می تواند باعث ایجاد بوی ادرار شود بیان شده است.

7 علت بوی تند و بد ادرار 

1. از دست دادن آب بدن

اگر به اندازه کافی آب ننوشید، ادرار بویی قوی شبیه به بوی آمونیاک خواهد داشت. بدون آب کافی برای رقیق کردن ادرار، میزان مواد زائد دفعی در ادرار غلیظ تر شده بنابراین باعث تیره تر شدن و بوی شدیدتر آن می شود. پس باید میزان آب بیشتری بخورید تا بوی ادرارتان به حالت طبیعی برگردد.

2. عفونت ادرار یا مثانه دارید

عفونت ادرار باعث ایجاد بوی آن می شود. این بو می تواند نشانه ای از بیماری های مثانه مانند UTI، عفونت مثانه یا التهاب مثانه باشد. اگر حس می کنید که ادرار بوی قوی ندارد، اما بوی بدی می دهد باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ادرار بد بو

3. قهوه زیادی می نوشید

تا حالا شده است که وقتی در روز به خاطر خستگی زیاد مقدار زیادی قهوه نوشیده اید، احساس کنید که ادرارتان نیز بوی قهوه می دهد و بنظرتان بیاید دچار توهم شده اید؟ خب، این صحت دارد و بوی قهوه در ادرار تخیل نیست. دکتر شاو توضیح می دهد که هیچ کس دلیل اصلی آن را نمی داند، و فکر نمی کنم کسی برای یافتن علت این موضوع بخواهد هزینه کند. اما برخی از محصولات جانبی قهوه بعد از تجزیه نیز بوی آن را دارند، بنابراین پس از دفع می توانید بوی قهوه را در ادرار احساس کنید.

4. سیر و پیاز زیادی خورده اید

این سبزیجات فقط باعث بوی بد نفس نمی شود، بلکه سیر و پیاز می تواند روی بوی ادرار نیز تأثیر بگذارد. مجدداً دکتر شاو توضیح می دهد، چیزی که بعد از تجزیه این خوراکی ها در بدن تولید می شود می تواند در بوی ادرار نیز حفظ شود. تعجب آور نیست، وقتی به ماندگاری بوی بد پیاز در دهان فکر می کنید، پروسه پاکسازی دقیق تر، همچنان در بدن ادامه می یابد و این مواد وارد ادرار هم خواهند شد.

علت بوی پیاز در ادرار

5. مارچوبه می خورید

مارچوبه یکی از مقصرهای همیشگی بوی ادرار است، هرچند که همه از بوی مارچوبه در ادرار رنج نمی برند. گمان می رود که علت این باشد که آنزیم هایی در بدن برخی افراد وجود دارد که اجزای مارچوبه را به شکل خاصی تجزیه می کند که باعث بوجود آمدن بوی ویژه ای می شود. کارشناسان معتقدند که برخی از افراد این آنزیم را ندارند و بنابراین هرگز متوجه چیزی که بقیه تجربه می کنند نخواهند شد.

6. دیابت دارید

دکتر شاو می گوید: صدها سال پیش پزشکان با چشیدن ادرار تشخیص می دادند که فرد دچار بیماری دیابت است. ادرار افراد دیابتی شیرین است. این روزها، به لطف پیشرفت در پزشکی، تشخیص دیابت به این روش نیست. اما افرادی که دیابت ناشناخته یا کنترل نشده دارند، از بوی شیرین و نامطبوع ادرار می توانند متوجه مسئله شوند. (اگر دیابت ندارید و فقط غذای شیرین مصرف کرده اید، این نتیجه را مشاهده نخواهید کرد برای اینکه بدن به طور مؤثری انسولین تولید می کند و سطح قند خون را تحت کنترل دارد.)

علت های بوی تند و بد ادرار

7. روده به مثانه نشت می کند

فیستول یک ارتباط غیر طبیعی بین دو قسمت از بدن است که می تواند نتیجه زخم، آلودگی، التهاب، یا جراحی باشد. دکتر شاو می گوید: فیستول می تواند بین مثانه و روده به وجود بیاید و محتویات روده را با محتویات مثانه ترکیب کند که باعث ایجاد بوی ادرار شود. همچنین ممکن است ذرات مدفوع را در ادرار خود مشاهده کنید. همچنین این مسئله در نتیجه برخی از سرطان ها در اثر پرتو درمانی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در صورت مشاهده چنین وضعیتی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: self

از
1
رای