5 داروی خانگی موثر برای درمان خشکی بینی

5 داروی خانگی موثر برای درمان خشکی بینی خشکی مزمن بینی همچنین می تواند به دلیل برخی از اختلالاتی مانند «سندرم سورژن» ایجاد شود. سایر علل خشکی بینی شامل عفونت، کمبودهای غذایی و رینیت آتروفیک مزمن، التهاب طولانی مدت بینی به دلیل نامعلوم است.

سرما خوردگی یا آلرژی فصلی برای بسیاری از ما، علائم مشخصی در وسط صورتمان بر جای می گذارد: بینی خشک. اگرچه بینی خشک ناراحت کننده است، اما بسیاری از روش های درمانی بینی خشک را می توان از فروشگاه یا به صورت آنلاین خریداری کرد، یا حتی با چیزهایی که همین الان در خانه دارید، درمان کرد. در این قسمت، چندین داروی خانگی موثر برای خشکی بینی توضیح داده شده است:

5 داروی خانگی موثر برای درمان خشکی بینی

1.  وازلین

از انگشتان خود استفاده کنید تا یک میزان اندک از وازلین را در لایه داخلی بینی خود اعمال کنید. این کار نه تنها برای مرطوب نگه داشتن بینی مناسب است، بلکه میزان کوچک آن را معده تان می تواند به صورت بی خطر هضم کند. به عنوان بالم لب (نرم کننده لب) نیز موثر هستند. سعی کنید تا از این روش بسیار زیاد در بازه زمانی طولانی استفاده نکنید، و از اعمال بیش از حد آن در یک زمان جلوگیری کنید. در موارد نادر، می تواند به داخل نای و ریه ها رفته و منجر به مشکلات قابل توجهی در ریه شود. اگر از قبل به یک بیماری مزمن ریه مبتلا هستید، ممکن است بخواهید قبل از معالجه خانگی با پزشک صحبت کنید.

درمان های خانگی برای خشکی بینی

2. رطوبت ساز، برای درمان خشکی بینی

خوابیدن با یک رطوبت ساز مرطوب کننده محیط خشک در اتاق خواب می تواند باعث افزایش رطوبت در اتاق خوابتان شود، که این مساله می تواند مجاری عبوری بینی را تسکین دهد. رطوبت ساز را در مرکز اتاق خود قرار دهید.

نکته: محل خروجی بخار را در نزدیکی مبلمان قرار ندهید، زیرا رطوبت اضافی می تواند باعث ایجاد کپک شده و به سطوح چوبی آسیب برساند.

3. دستمال مرطوب

با استفاده از یک بطری اسپری، بافت صورت را مرطوب کرده و در امتداد لایه پوستی بینی خود تمیز کنید. این کار می تواند به جلوگیری از خشکی و سوزش کمک کند. می توانید از دستمال مرطوب کودک نیز استفاده کنید، که برای تمیز کردن مناطق حساس بدون ایجاد خشکی بیش از حد طراحی شده اند.

4. اسپری بینی

اسپری بینی را می توان برای مرطوب کردن مجاری بینی استفاده کنید. اسپری های نمک بینی می توانند به مرطوب شدن بینی کمک کنند و در همین حین هر گونه گرد و غبار، آلودگی و گرده را تمیز کنند. ممکن است به تسکین کیپ شدگی بینی کمک کنند.

چگونه در خانه خشکی بینی را برطرف نماییم

5. بخار یا سونا

یک روش درمانی به صورت معمولی، بخار است که می تواند به تسکین خشکی بینی نیز کمک کند. حتی می توانید سر خود را بر روی سینک حاوی آب داغ خم کنید، اما اثرات بخار آب برای مدت طولانی ادامه نخواهد داشت.

نکات بیشتر برای درمان خشکی بینی

علاوه بر استفاده از رطوبت هوا، مطمئن شوید که به بدن خود به طور مناسب آبرسانی می کنید. نوشیدن میزان زیادی مایعات مانند چای یا آب- به خصوص اگر در حین سرماخوردگی دچار خشک شدگی بینی شده اید- می تواند به مرطوب شدن ناحیه داخلی بینی تان کمک کند.

علل خشکی بینی

  • علت شایع خشکی بینی همان فین کردن بیش از حد زیاد است، چه این کار به دلیل سرماخوردگی باشد و چه به دلیل آلرژی. خشکی بینی همچنین در افرادی که در مناطقی با آب و هوای خشک زندگی می کنند و کسانی که ماری جوانا یا تنباکو مصرف می کنند، شایع است.
  • خشکی مزمن بینی همچنین می تواند به دلیل برخی از اختلالاتی مانند «سندرم سورژن» ایجاد شود. سایر علل خشکی بینی شامل عفونت، کمبودهای غذایی و رینیت آتروفیک مزمن، التهاب طولانی مدت بینی به دلیل نامعلوم است.
  • خشکی بینی همچنین از علامت های شایع برخی از داروهای خاص مانند آنتی هیستامین و مواد ضد احتقان است که برای سرماخوردگی و حساسیت به کار می روند.

علل خشکی بینی

آیا خشکی بینی یک علامت جدی است؟

به غیر از اینکه ناراحت کننده و دردناک است، علت خشکی بینی به ندرت می تواند یک مشکل جدی باشد. لایه پوستی بینی و چین خوردگی زیر آن حساس است. خشکی و تحریک بیش از حد می تواند باعث ترک خوردگی و خونریزی پوست شود. با این وجود، اگر برای بیش از 10 روز خشکی بینی را تجربه می کنید یا علائم عفونت مانند تب، ترشح، خون دماغی که متوقف نمی شود و ضعف را تجربه می کنید، باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

از
4
رای