بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم؛ 24 گیاه آپارتمانی سایه دوست

بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم؛ 24 گیاه آپارتمانی سایه دوست بهترین گلهای آپارتمانی با نور کم؛ با گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی، گرما، کم نوری و سایه دوست مناسب برای تصفیه هوا و جای مرطوب با رشد سریع و شرایط نگهداری آنها در سلام دنیا آشنا شوید.

اگر غارنشین نباشید، می توانید یک گیاه آپارتمانی در خانه خود پرورش دهید، حتی اگر جای آفتابگیر و پرنوری نداشته باشید. این مقاله صرفاً برای انتخاب گیاه مناسب برای خانه خود است. گیاهی که زیاد تحت تاثیر نور خورشید نیست، در این مطلب از سلام دنیا درباره بهترین گیاهان آپارتمانی که در نور کم، بادوام ترین و سازگارترین گیاه آپارتمانی مقاوم، سایه دوست، محبوب ترین و بهترین گیاه آپارتمانی برای تصفیه هوا، با نور کم، گیاه آپارتمانی مناسب در جای مرطوب، گیاه آپارتمانی مقاوم در گرما، گیاه آپارتمانی با رشد سریع، مقاوم ترین گل های آپارتمانی به کم آبی، بهترین گیاه آپارتمانی گلدار ، مناسب ترین گیاه آپارتمانی برای سرویس بهداشتی، بهترین گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز، پرفروش ترین گیاه آپارتمانی مقاوم، گیاه آپارتمانی سازگار با نور کم، گیاه آپارتمانی مقاوم به نور غیرمستقیم، گیاه آپارتمانی با عمر بالا، گیاه آپارتمانی مناسب در بالکن، گیاه آپارتمانی جذاب، درختچه آپارتمانی مقاوم به نور کم، گیاه آپارتمانی لاکچری صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بهترین گیاهان آپارتمانی که در نور کم

خوشبختانه، ده‌ها گیاه آپارتمانی زیبا وجود دارد که در مکان‌های سایه رشدمی‌کنند و این امکان را به شما می دهند که مجموعه‌ای از گیاهان متنوع را تقریباً در هر اتاقی قرار دهید. به عنوان یک امتیاز، بسیاری از گیاهان آپارتمانی با نور کم نیاز به رسیدگی خاصی ندارند، بنابراین لازم نیست استعداد و مهارت خاصی در پرورش گلها داشته باشید.

بادوام ترین گیاه آپارتمانی

1. بادوام ترین گیاه آپارتمانی: گیاه پوتوس 

یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد، این گیاه استوایی است که در رنگ های  مختلفی دیده می شودو الگوهای شاخ و برگ متنوعی دارد. پوتوس ها را می توان کوتاه کرد و فشرده نگه داشت، یا می توان اجازه داد که از سبدهای آویزان شوند، و چون بالارونده هستند می توان برگ های آن را  به یک جای عمودی وصل کرد.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل پتوس


 • اندازه: گیاه تا 10 فوت بالا می رود.
 • آب: اجازه دهید در فاصله زمانی بین آبیاری سطح بالایی خاک خشک شود.
 • نور:  نور غیر مستقیم برای این گیاه مناسب است، گیاهان پوتوس نور کم را تحمل می کنند. ولی اگر در نور کم رشد کنند، برگ‌ها مقداری از تنوع خود را از دست می‌دهند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی مقاوم

فیلودندرون

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که به آسانی رشد می کنند،فیلودندرون است که شبیه به پوتوس می باشد. شاخ و برگ های فیلودندرون در اندازه ها، شکل ها و رنگ های مختلفی وجود دارد. اگر دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود، می توان در فضای باز در آب و هوای معتدل نیز آن را پرورش داد.

اندازه:  8 فوت
آب: خاکی را ترجیح می دهد که به طور یکنواخت مرطوب باشد، اما خیس نباشد. اگرخاک خیلی خشک است آن را آبیاری کنید.
نور: نور کم را تحمل می کند، اما در نور متوسط ​​تا روشن سریعتر رشد می کند. 

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

سازگارترین گیاه آپارتمانی

1. زاموفیلیا (گیاه زیزی)

گیاه زی زی  Zamioculcas zamiifolia  که به دلیل منشاء آفریقایی‌اش زنگبار نیز نامیده می‌شود، به‌خاطر شاخ و برگ‌های خیره‌کننده‌اش که آنقدر سبز و براق است ارزشمند است. همچنین می توانید گونه های جدیدتری با برگ های رنگارنگ یا بنفش تیره پیدا کنید. یک گیاه آپارتمانی عالی برای افرادی است که در آبیاری کوتاهی می کنند، زیرا آبیاری پراکنده را تحمل می کند و می تواند سال ها بدون اینکه نیاز به گلدان مجدد داشته باشد، باقی بماند.


حتما بخوانید: فواید نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی


 • اندازه: قد 2 تا 3 فوت
 • آب: هر 2 هفته یا زمانی که سطح بالای خاک خشک شود. اگر در شرایط کم نور گیاه را پرورش می دهید، آن را کمتر آبیاری کنید.
 • نور: با نور کم سازگار است، اما نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن را ترجیح می دهد. همچنین با نور مصنوعی نیز به خوبی عمل می کند.

 گیاه آپارتمانی سایه دوست

سرخس لانه پرنده( آسپلنیوم نیدوس )

این سرخس گلدانی شکل، یک مرکز خیره کننده برای میز ایجاد می کند، با شاخه هایی که از یک گل سرخ مرکزی که شبیه لانه پرنده است، باز می شود. مانند بسیاری از سرخس ها، این گیاهان جنگل های بارانی به خوبی در مکان های سایه رشد می کنند، اما شرایط خشک را دوست ندارند.

اندازه: تا 2 فوت قد
آب: خاک را به طور یکنواخت مرطوب، اما نه خیس نگه دارید. از لبه گل سرخ آبیاری کنید تا آب در مرکز جمع نشود و باعث پژمردگی گیاه  نشود. در مناطق خشک‌ خانه، برگ‌ها را گاهی اب پاشی کنید تا سطح رطوبت افزایش یابد.
نور: نور غیرمستقیم افتاب را ترجیح می دهد، مانند یک پنجره رو به شمال. گیاه را دور از نور شدید خورشید نگه دارید که  این نور می تواند برگ ها را بسوزاند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

محبوب ترین گیاه آپارتمانی 

شامادورا الگانس

Chamaedorea elegans 

همچنین به عنوان نخل Neanthe bella شناخته می‌شود، این بومی آمریکای مرکزی در دوران ویکتوریا محبوبیت پیدا کرد، زمانی که اغلب در اتاق‌های تاریک قرار می‌گرفت زیرا در نور کم رشد می کرد. شکل برازنده و زیبای آن و شاخ و برگ های متراکم گیاه،آن را به یک جنبه معماری زیبا تبدیل کرده است.

اندازه: تا 4 فوت قد
آب: از آبیاری بیش از حد خودداری کنید، اما خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. برگها را گاهی اب پاشی کنید، مخصوصاً در فصل زمستان.
نور: گیاه را در نور متوسط قرار دهید، اما زیر نور مستقیم خورشید نگذارید. یک پنجره رو به شمال یا شرق  برای این گیاه ایده آل است. 

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

بهترین گیاه آپارتمانی برای تصفیه هوا

1. لیلی صلح (Spathiphyllum spp)

لیلی صلح که معمولاً به دلیل گل‌های سفید خودمحبوب است، یک گیاه شاخ و برگ دار جذاب است که شکوفه نمی‌دهد، برگ‌های سبز براقی دارد  که دارای الگو و شکل های متنوعی می باشد.همچنین یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه است. نور شدید باعث گلدهی بهتر می شود، اما با قرار دادن برگ ها در معرض نور مستقیم خورشید آنها را نسوزانید.


حتما بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی مقاوم


 • اندازه: قد 1 تا 6 فوت
 • آب: خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید اما ان را غرق اب نکنید. اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود. هنگامی که گیاه شما تشنه باشد، برگ ها به شدت می ریزند.
 • نور: نور غیر مستقیم کم تا متوسط.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

بهترین گیاه مقاوم به نور کم 

آگلونما (همیشه سبز چینی: Aglaonema spp)

در اینجا گیاهی وجود دارد که می توانید تقریباً در هر مکانی ان را پرورش دهید زیرا با طیف گسترده ای از شرایط رشد از جمله نور ضعیف سازگار است. اکثر گونه ها دارای برگ های سبز شاداب هستند که در طرح های نقره ای، صورتی یا قرمز وجود دارد. هنگامی که گیاهان همیشه سبز چینی در نور بیشتری رشد می‌کنند، شکوفه‌های زیبایی مانند لیلی تولید می شوند.

 • اندازه: قد 2 تا 3 فوت
 • آب: خاک را به طور یکنواخت مرطوب کنید اما آن را غرق اب نکنید. برگهای پژمرده نشانه آبیاری کم هستند. آبیاری بیش از حد ممکن است باعث پوسیدگی ساقه یا ریشه شود.
 • نور: نور کم (به اندازه کافی روشن برای خواندن) کافی است. گیاهان با برگ های سبز تیره تر می توانند در نور کمتری  رشد کنند، در حالی که گونه های رنگارنگ نور بیشتری را ترجیح می دهند. هرگز زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

بهترین گیاه آپارتمانی با نور کم

برگ عبایی (Aspidistra elatior) 

تعداد کمی از گیاهان نور ضعیف را بهتر از این گیاه تحمل می کنند. این گیاه که به دلیل ساختار محکم آن نامگذاری شده است، همچنین می تواند هرگونه بی توجهی را تحمل کند. به استثنای آبیاری بیش از حد. رشد بسیار کندی دارد و اغلب سالها طول می کشد تا به قد کامل خود برسد.

 • اندازه: قد 15 تا 24 اینچ
 • آب: در بهار و تابستان به میزان متوسط ​​و در پاییز و زمستان کمتر آبیاری می شود. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.
 • نور: متوسط ​​تا سایه. ایده آل برای اتاق های کم نور با پنجره های رو به شمال.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی مناسب در جای مرطوب 

کالاتیا

این گیاه آپارتمانی محبوب که به آن گیاه مار زنگی، طاووس یا گیاه دعا نیز می‌گویند، به دلیل شاخ و برگ‌های متنوع و زیبایی که در مجموعه‌ای از الگوها و رنگ‌های متنوعی وجود دارد، پرورش داده می‌شود. برخی از کالاتیا ها نیز دارای برگ هایی با سطح زیرین بنفش یا قرمز هستند. Calathea هوای خشک را دوست ندارد بنابراین آنها را در تراریوم، حمام یا سایر محیط های با رطوبت بالا پرورش دهید.

 • اندازه: تا 3 فوت قد
 • آب: به طور مساوی مرطوب نگه دارید، اما گیاه را خیس نکنید. ممکن است به آب لوله کشی حساس باشد، بنابراین از آب مقطر  استفاده کنید.
 • نور: اگرچه نور غیر مستقیم روشن را ترجیح می دهد، نور کم را تحمل می کند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی مقاوم در گرما 

دیفن باخیا

این گیاه آپارتمانی بسیار سازگار که به دلیل شاخ و برگ‌های متنوع و چشمگیرش پرورش داده می شود، می‌تواند طیف وسیعی از شرایط نوری را تحمل کند و حتی اگر دور از نور مستقیم خورشید باشد، می‌تواند در فضای باز در آب‌وهوای گرم‌تر نیز رشد کند. این نام به دلیل اثر سمی آن است، بنابراین دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهداری شود.

اندازه: قد 3 تا 6 فوت
آب: زمانی که خاک خشک شد تا عمق 1 اینچ آبیاری کنید.
نور:  نور کم را تحمل می کند، اگرچه نور غیرمستقیم روشن را ترجیح می دهد، مانند پنجره های رو به شرق یا غرب.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی با رشد سریع

مونسترا ( فیلودندرون)

این گیاه زیبای استوایی که به نام گیاه پنیر سوئیسی یا فیلودندرون برگ‌های دوشاخه نیز شناخته می‌شود، دارای برگ‌های سبز و شاداب است که با رشد کردن شکاف‌ها یا سوراخ‌هایی عمیق در آن ایجاد می شود. در طبیعت، این گیاهان مو مانند عاشق بالا رفتن از درختان با ریشه های هوایی خود هستند، بنابراین یک دیوار  یا تکیه گاه دیگری برای رشد ان آنها فراهم کنید.


حتما بخوانید: 6 دلیل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی و درمان آن


 • اندازه: قد 3 تا 20 فوت
 • آب: هر 1 تا 2 هفته یا هر زمان که خاک خشک شد، آبیاری عمیق انجام دهید. افتادگی برگ ها اغلب به این معنی است که گیاه شما به آبیاری نیاز دارد.
 • نور: نور متوسط ​​را ترجیح می دهد، مانند پنجره های رو به شرق. برگ ها به راحتی آفتاب سوخته می شوند، بنابراین از نور مستقیم دور نگه دارید.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

مقاوم ترین گل های آپارتمانی به کم آبی

 لیندا یا نخل دم اسبی (Beaucarnea Recurvata) 

این گیاه با ظاهری عجیب و غریب که در بالای آن دسته ای از برگ های بلند و باریک قرار دارد که از تنه مانند دم اسبی بیرون می زند، گاهی اوقات درخت پای فیل نیز نامیده می شود زیرا پایه چربی آن نیز مانند یک مخزن آب عمل می کند و به آن اجازه می دهد هفته ها بدون آب بماند. هم چنین  با طیف گسترده ای از شرایط نوری نیز سازگار است.

 • اندازه: رشد بسیار کندی دارد، اما در نهایت می تواند به ارتفاع 6 فوت یا بیشتر برسد.
 • آب: هر 3 تا 4 هفته یا زمانی که  بالای خاک خشک است. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید که می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود.
 • نور: نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن را ترجیح می دهد، اما با سطوح پایین تر سازگار است.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

بهترین گیاه آپارتمانی گلدار 

زبرا هاورتیا یا هاورتیا گوره خری

این ساکولنت زیبا و جمع و جور با رشد آهسته گل سرخ های جذابی از برگ های سبز گوشتی تشکیل شده است که رگه های برجسته سفید رنگ دارد. برای تراریوم های کم نور یا هر طاقچه ای که نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند عالی است.

 • اندازه: قد 3 تا 5 اینچ
 • آب: بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن را ترجیح می دهد.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

مناسب ترین گیاه آپارتمانی برای سرویس بهداشتی

پپرومیا (Peperomia obtusifolia)

شاید هیچ گیاه آپارتمانی آرایه ای از رنگ ها، بافت ها و شکل های شاخ و برگ بیشتر از پپرومیا را نداشته باشد. اکثر گونه ها از نظر اندازه نیز کوچک هستند و آنها را برای قفسه ها، میزها و طاقچه ها مناسب می کند. از آنجایی که پپرومیاها بومی مناطق گرمسیری هستند، رطوبت متوسط ​​تا زیاد را ترجیح می دهند و در مکان هایی مانند تراریوم ها و حمام هایی با نور روشن رشد می کنند.

 • اندازه: قد 6 تا 12 اینچ
 • آب: هر 7 تا 10 روز یا زمانی که بالای خاک کاملا خشک شود.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما برای بهترین رنگ برگ، زیر نور غیر مستقیم آن را قرار دهید، مانند پنجره ای که رو به شرق یا غرب باشد. همچنین می توان تحت نور فلورسنت آن را پرورش داد.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

بهترین گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز

گیاه عنکبوتی ( گندمی) Chlorophytum comosum 

یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی، گیاه عنکبوتی است که نور ضعیف و بی توجهی را تحمل می کند، اما در شرایط خوب رشد می کند و شاخه های زیادی تولید می کند که به راحتی می توانند برای رشد گیاهان جدید تکثیر شوند. همچنین یک تمیز کننده هوا  برای آلودگی هوای داخل خانه است.

 • سایز: قد 8 تا 24 اینچ
 • آب: زمانی آبیاری کنید که بالای خاک خشک باشد ازآبیاری بیش از حد خودداری کنید که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.
 • نور: نور ضعیف را تحمل می کند، اما نور غیرمستقیم متوسط ​​را ترجیح می دهد.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

پرفروش ترین گیاه آپارتمانی مقاوم به کم آبی 

گیاه مار یا سانسوریا

Sansevieria شبیه گیاه برگ عبایی است که تقریباً در هر شرایطی از جمله نور کم و خشکسالی دوام می آورد. شاخ و برگ های پوست مار مانند معمولاً صاف یا کمی مقعر هستند، اما می توانید مدل های متنوع و جالبی با برگ های پیچ خورده و لوله ای  را پیدا کنید.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری از گل سانسوریا در خانه


 • اندازه: 6 اینچ تا 4 فوت ارتفاع
 • آب: هر هفته یا دو هفته یک بار و هر زمان که خاک خشک شد.
 • نور: در همه شرایط، از نور زیاد گرفته تا گوشه های کم نور، رشد می کند، اگرچه در نور روشن تر، رشد بهتری خواهد داشت. در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی سازگار با نور کم

درخت اژدها یا دراکانا (Dracaena spp)

دراکاناها  با توجه به نور کم و سایر شرایط چالش برانگیز رشد، گیاهان آپارتمانی زیبایی با شاخ و برگ های شمشیری شکل زیبا در طیف گسترده ای از رنگ های  متنوع وجود دارند. اگرچه برخی از گونه ها از نظر ظاهری شبیه درخت هستند، اما برخی دیگر فشرده و بوته ای هستند که آنها را برای میز و و خانه شما ایده ال می کند.

 • اندازه: تا 6 فوت یا بلندتر
 • آب: هفته ای یکبار یا زمانی که سطح خاک خشک می شود آبیاری کنید. گیاهان در نور روشن تر ممکن است به آبیاری مکرر نیاز داشته باشند.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما در نور غیر مستقیم متوسط ​​تا روشن بهترین رشد را دارد.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی مقاوم به نور غیرمستقیم

گیاه بگونیا رکس 

این گیاهان نیز بگونیاهای با برگ رنگی نیز نامیده می‌شوند، این گیاهان آپارتمانی زیبا عمدتاً به خاطر شاخ و برگ‌های فانتزی‌شان پرورش داده می شوند. که در مجموعه‌ای زیبا از اشکال، رنگ‌ها و بافت‌ها، از جمله برخی از ارقام با برگ‌های مارپیچی شکل وجود دارد. آنها برای تولید بهترین رنگ برگ، به پنجره ای که رو به شرق یا غرب است نیاز دارند، هم چنین در نور کافی نیز رشد می کنند.

 • اندازه: قد 12 تا 18 اینچ
 • آب: اجازه دهید قبل از آبیاری، خاک خشک شود و سپس به طور کامل آبیاری کنید. آبیاری را در زمستان کاهش دهید.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما در نور غیرمستقیم  بیشتر  رشد می کند. نور مستقیم خورشید می تواند برگ ها را بسوزاند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی با عمر بالا

کاکتوس کریسمس

در اینجا یک کاکتوس وجود دارد که برای رشد نیازی به نور روشن خورشید ندارد و در واقع تاریکی را ترجیح می دهد زمانی که می خواهد  جوانه ها را به گل های زیبا زمستانی تبدیل کند. اگرچه اغلب به عنوان یک گیاه تعطیلات در نظر گرفته می شود، این کاکتوس های با عمر طولانی می توانند سال ها در صورت مراقبت خوب زنده بمانند.

 • اندازه: قد 6 تا 12 اینچ
 • آب: فقط زمانی آبیاری کنید که بالای خاک خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ساقه و ریشه شود.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما برای بهترین رشد، در نور روشن اما غیرمستقیم نگهداری شود، مگر زمانی که سعی کنید جوانه های گل را بچینید. در آن زمان، گیاهان حداقل به 12 ساعت در روز تاریکی مطلق نیاز دارند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی مناسب در بالکن

گیاه سرخس بوستون (Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis' )

سرخس بوستون که فوراً با شاخ و برگ های خود قابل تشخیص است، رقبای کمی دارد اگر به دنبال گیاهی با نور کم هستید که روی یک میز گذاشته شود یا از یک سبد آویزان شود سرخس بوستون عالی است. تا زمانی که گیاهان را از هوای خشک و هوای سرد دور نگه دارید، در اکثر محیط های داخلی رشد می کنند. در هوای گرم خانه پرورش داده می شوند و در یک پاسیو یا ایوان سایه دار رشد می کنند.

 • اندازه: قد  1 تا 3 فوت
 • آب: خاک را به طور یکنواخت مرطوب اما اشباع نکنید. سرخس های بوستون رطوبت را دوست دارند و اغلب در طول زمستان باید آب پاشی شوند.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما در شرایط نور متوسط ​​تا روشن از یک پنجره رو به شرق عالی رشد می کند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی جذاب

گیاه فیتونیا ورسافلتی ( فیتونیا آلبیونیس )

این گیاه آپارتمانی جذاب (که گیاه موزاییک نیز نامیده می شود) که به خاطر رگه های پیچیده ای که در شاخ و برگ هایش دارد نامگذاری شده است برای روشن کردن تراریوم ها ایده آل است. برگ‌ها در ترکیب‌های رنگی و اندازه‌های مختلف، معمولاً دارای رگه‌های سفید، صورتی یا قرمز هستند. اگرچه گیاه فیتونیا ورسافلتی در طیف وسیعی از شرایط نوری به خوبی رشد می کند، این بومی جنگل های بارانی برای رشد به رطوبت کافی نیاز دارد.

 • اندازه: قد 6 تا 8 اینچ
 • آب: زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شد.پژمردگی برگ ها نشانه دیگری از نیاز گیاه شما به آب است.
 • نور: نور غیر مستقیم کم تا متوسط. دور از نور شدید خورشید نگهداری شود.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

درختچه آپارتمانی مقاوم به نور کم

شفلرا (شفلرا اکتینوفیلا )

این درختچه همیشه سبز از تایوان  گاهی درخت چتر  نیز نامیده می شود، زیرا برگ‌های نخل مانند  چتر باز می‌شوند، بسیار کوچک‌تر از گونه بلندتر خود ( S. Actinophylla ) باقی می‌ماند، اما همچنان می‌تواند به ارتفاعات چشمگیری برسد، حتی زمانی که در داخل خانه رشد می‌کند. اگرچه برگها معمولاً سبز تیره و براق هستند، اما می توانید مدل های جدیدتری را پیدا کنید که بارنگ های طلایی، زرد یا کرم تزئین شده اند.

 • اندازه: تا 6 فوت یا بلندتر
 • آبیاری: آن را کاملاً آبیاری کنید، اجازه دهید آب از ته گلدان خارج شود و سپس صبر کنید تا خاک تقریباً خشک شود و دوباره آبیاری کنید.
 • نور: نور کم را تحمل می کند، اما نور غیرمستقیم روشن را از پنجره های شرق یا غرب و به دور از اشعه های  خورشید ترجیح می دهد. همچنین در زیر نور مصنوعی به خوبی رشد می کند.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

گیاه آپارتمانی لاکچری

سینگونیوم پودوفیلوم 

نامگذاری این گیاه به دلیل شکل متمایز برگ های نوک تیز آن که طیف گسترده ای از تنوع رنگی و الگوهای مختلف را ارائه می دهد، است. همانطور که گیاه رشد می کند،به راحتی از یک داربست یا سایر تکیه گاه های عمودی بالا می رود. اما می توانید با هرس منظم آن را فشرده و پرپشت نگه دارید.

 • اندازه:  تا 6 فوت
 • آب: خاک را به طور یکنواخت مرطوب اما نه خیس نگه دارید. اگر سطح خاک خشک شد یا برگها شروع به افتادن کردند، وقت آبیاری است.
 • نور: نور غیر مستقیم روشن را ترجیح می دهد، اما می تواند با نور کم سازگار شود. نور روشن تر باعث رنگ بهتر شاخ و برگ می شود.

24مورد از بهترین گیاهان اپارتمانی که در نور کم رشد می کنند

نکات مراقبتی برای گیاهان خانگی با نور کم

 • زیاد آبیاری نکنید. گیاهانی که در نور کم رشد می‌کنند معمولاً نسبت به گیاهانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند سرعت رشد کمتری دارند و نیاز به ابیاری کمتری دارند. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود.
 • نوردهی یکنواخت را فراهم کنید. اگر گیاه شما مستقیما زیر نور خورشید قرار دارد، آنها را به طور منظم بچرخانید تا در معرض نور یکنواخت قرار بگیرند یا آنها را به مکان دیگری با شرایط نور روشن تر منتقل کنید. بسیاری از گیاهانی که نور کم را تحمل می کنند ممکن است در نور کمی روشن تر یا متوسط ​​بهتر رشد کنند.
 • دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود. بسیاری از گیاهان کم نور از مناطق گرمسیری می آیند، جایی که نور شعله ور خورشید توسط انبوهی از درختان برگی گرفته می شود. در اتاق‌های پرنورتر، گیاهان خود را از نور دور کنید یا در گرم‌ترین بخش روز پرده‌ها را بکشید تا از سوختن یا تغییر رنگ برگ‌ها جلوگیری کنید.
 • مقدار کود را کاهش دهید. اکثر گیاهان کم نور نیاز به تغذیه زیاد ندارند. یک کود مایع رقیق شده برای گیاهان آپارتمانی را از بهار تا پاییز در حالی که گیاهان به طور فعال در حال رشد هستند استفاده کنید. در زمستان به هیچ وجه کود ندهید.
 • در صورت لزوم نور اضافی به گیاه بدهید. اشکالی ندارد که گیاهان سایه دوست خود را در مناطق دور از پنجره قرار دهید، اما آنها را به گوشه های تاریک و کثیف یا اتاق های بدون پنجره منتقل نکنید. اگر فضایی با نور طبیعی کمی دارید، از نور مصنوعی مکمل (مانند چراغ های رشد فلورسنت یا LED) برای رشد بهتر گیاه استفاده کنید.
سخن آخر

با خواندن این مطلب امیدواریم توانسته باشید بهترین و مناسب ترین گیاهان آپارتمانی با نور کم و سایه دوست که می خواهید را انتخاب کرده باشید.


مقالات مرتبط:

10 گیاه زیبای آپارتمانی که برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک و سمی هستند

راهنمای کامل پرورش درخت بونسای برای مبتدیان

از
1
رای