آیا باید به همسری که به شما خیانت کرده یک فرصت دوباره بدهید؟

آیا باید به همسری که به شما خیانت کرده یک فرصت دوباره بدهید؟ یکی از مسائلی که بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عهد شکنی طرفین رابطه است، اما چیزی که مهم است این است که چگونه با این مسئله برخورد کنیم و در چه شرایطی به همسر خود یه فرصت دوباره بدهیم.

یکی از مهم ترین تصمیماتی که ممکن است شما در طول زندگی مشترک خود بگیرید، این است که آیا می توانید به همسری که به شما خیانت کرده فرصت مجدد بدهید یا خیر. این تصمیم به ویژه هنگامی که همسرتان به شما دروغ گفته، شما را فریب داده یا تلاش کرده تا روابط نامشروع خود را از شما پنهان کند، بسیار دشوار است. اما اگر همسرتان مورد اعتماد و قابل اطمینان باشد چطور؟ چه اتفاقی می افتد اگر او از انجام این کار پشیمان باشد و قول بدهد که بعد از این به شما وفادار خواهد ماند چه؟ چه اتفاقی می افتد اگر هر دو شما یک دیگر را دوست داشته باشید؟

چه زمانی باید به همسری که به شما خیانت کرده یک فرصت مجدد بدهید؟

هر کسی یک حد و مرزی برای رابطه خود تعیین کرده، یک سری قوانین که اساس این رابطه هستند و عمل نکردن به آن ها عهدشکنی محسوب می شود. تنها شما می دانید که مرزهای تعیین شده تان چه چیزهایی هستند. خیانت همیشه به معنای خاتمه ازدواج نیست، به خصوص اگر همسرتان واقعا از این مساله پشیمان باشد. در حقیقت، پشیمانی واقعی نشانه این است که برای ادامه این رابطه هنوز هم امیدی وجود دارد، به خصوص اگر یک مدت طولانی است که ازدواج کرده اید و دارای فرزند هستید. اما، هر دو شما باید بدانید که رابطه تان هرگز مثل سابق نخواهد شد. نمی توانید وانمود کنید که هیچ اتفاقی نیافتاده است. بنابراین هر دو شما برای داشتن یک ازدواج موفق باید تلاش زیادی بکنید. قبل از این که به همسرتان یک فرصت دوباره بدهید، مهم است که در مورد همه مواردی که در ترمیم رابطه شما نقش دارند، مانند نحوه تسکین این درد، شکل گیری اعتماد مجدد بین طرفین، یادگیری این که دوباره با یک دیگر صمیمی باشید و بهبود بخشیدن به ارتباط تان، فکر کنید. در این قسمت سوالات مهمی وجود دارد که باید از خودتان بپرسید.

بازگشت به زندگی بعد از خیانت

 • آیا این اولین بار است که همسرتان به شما خیانت می کند؟
 • آیا همسرتان آسیبی که به شما رسانده را درک می کند؟
 • آیا همسرتان خیانت را یک مشکل می داند؟
 • آیا همسرتان مسئولیت این کار خود را قبول کرده است؟
 • صرف نظر از دلایل خیانت، آیا همسرتان قبول می کند که نیاز دارد تغییراتی را در رفتار خود ایجاد کند؟
 • آیا همسرتان عذرخواهی کرده است؟
 • آیا باور می کنید که همسرتان پشیمان است و واقعا از بی وفایی خود احساس ندامت می کند؟
 • آیا همسرتان در مشاوره زناشویی و فردی شرکت می کند؟
 • آیا تمامی ارتباط های بین همسرتان با معشوقه اش قطع شده است؟
 • اگر معشوقه همسرتان کسی است که همسرتان با او کار می کند، آیا در این باره صحبت کرده اید که همسرتان چگونه می تواند رابطه اش را با او تنها در زمینه کاری حفظ کند؟
 • آیا فکر می کنید که شما و همسرتان می توانید یک ازدواج شاد، موفق و طولانی داشته باشید؟
 • آیا تصور می کنید که می توانید دوباره به همسرتان اعتماد کنید؟
 • آیا تصور می کنید که ازدواج تان ارزش نجات دادن دارد؟
 • آیا تصور می کنید که بی وفایی همسرتان همیشه ذهن و قلب شما را آزار می دهد؟
 • آیا می توانید همسرتان را ببخشید یا این بی وفایی را همیشه به او یادآوری خواهید کرد؟
 • آیا به تلافی کردن و یا انتقام گرفتن فکر می کنید؟
 • آیا خانواده و دوستان تان تلاش می کنند که شما را آشتی دهند یا مانع از با هم بودن مجدد شما می شوند؟
 • آیا هر دو مایل هستید که روی ادامه رابطه خود تمرکز کنید و بیاموزید که چگونه مسائل اساسی را حل کنید؟

نشانه های پشیمانی بعد از خیانت

دادن پاسخ صادقانه به این سوالات، به شما کمک می کند بفهمید که آیا می توانید به همسرتان فرصت دوباره ای بدهید یا خیر. به جواب های خود نگاه کنید. آیا اکثر آن ها مثبت هستند یا بخش هایی وجود دارند که باعث نگرانی شما می شوند؟ ممکن است بخواهید در مورد این فهرست با یک مشاور یا یک شخص بی طرف صحبت کنید که می تواند به شما در ارزیابی وضعیت تان کمک کند. اگر تصمیم گرفتید که به همسرتان یک فرصت دوباره دهید، منطقی است که تاکید کنید این فرصت را تنها یک بار به او خواهید داد. او باید متوجه شود که اگر دوباره به شما خیانت کند، فرصت دوباره ای در کار نخواهد بود. همچنین مهم است که تاکید کنید که تمایل شما برای آشتی کردن به مفهوم چشم پوشی از خیانت او نیست. همسرتان نیز باید توضیح دهد که چرا و به چه دلیل به شما خیانت کرده است. همچنین او باید به خاطر کارش از شما عذرخواهی کند، با شما صادق باشد و به وعده خود عمل کند. او باید بداند که برای تداوم این رابطه ممکن است نیاز باشد که به یک سری تعهدات جدیدی که از طرف شما برای او در نظر گرفته شده عمل کند و به آن ها پایبند باشد. همچنین باید ببینید که آیا همسر تان به شما این اجازه را خواهد داد که به تماس ها، پیامک ها یا اکانت های او در رسانه های اجتماعی دسترسی داشته باشید یا خیر. شما همچنین می توانید با او توافق کنید که نمی تواند با شخص دیگری از جنس مخالف، به تنهایی ناهار یا شام بخورد. این که برای یک مدت طولانی نگران این موضوع باشید که او دوباره به شما خیانت خواهد کرد یک چیز عادی است. این همسرتان است که وظیفه دارد با ایجاد حس اطمینان و انجام مسئولیت های خود به نحو احسن، حس امنیت را دوباره در شما به وجود آورد.

آیا بعد از خیانت می شود زندگی کرد؟

چه زمانی باید از دادن یک فرصت مجدد به همسری که به شما خیانت کرده، صرف نظر کنید؟

مواقعی وجود دارد که باید در مورد دادن یک فرصت مجدد به همسر خود تجدید نظر کنید. البته حق انتخاب هنوز هم با شما است، اما دادن فرصت در چنین شرایطی بی فایده به نظر می رسد. بنابراین در صورت داشتن شرایط زیر بهتر است که از دادن یک فرصت دوباره به همسرتان صرف نظر کنید.

 • همسرتان با دوست دختر/ دوست پسر سابق خود روابط نامشروع داشته است.
 • رابطه همسرتان با معشوقه اش طولانی مدت و همه جانبه بوده است.
 • همسرتان نسبت به کاری که انجام داده پشیمان نیست یا عذرخواهی نمی کند.
 • خیانت در اوایل رابطه تان رخ داده است.
 • خیانت او ادامه دار است یا یک الگوی رفتاری است.
 • همسرتان فحاش یا شکاک است.

آیا به مردی که خیانت کرده اعتماد کنیم؟

شاید پذیرش این مسئله برای شما دشوار باشد اما همیشه این مسائل به آشتی نمی انجامد. زمان هایی وجود دارند که همسر خیانت کار شما از اتمام رابطه نامشروعش امتناع می کند یا از داشتن چنین رابطه هایی ابایی ندارد و همچنین تمایلی به اتمام آن ها نیز ندارد. در این موارد، تغییرات چشم گیری برای بازسازی این رابطه نیاز است. اگر چنین شرایطی در زندگی مشترک شما وجود داشته باشد، باید قبل از تصمیم گیری های طولانی مدت، به دنبال مشاوره های فردی باشید. اولویت شما در درجه اول باید این باشد که از خود مراقبت کنید و سپس وضعیت خود را ارزیابی کنید. شخصی که به او خیانت شده، احساسات دردناک زیادی را تجربه می کند که می تواند شامل صدمه دیدن، عصبانیت، ناامیدی، گیجی و حتی انکار است. با دقت روی اتفاقاتی که برایتان افتاده تمرکز کنید و تا زمانی که مطمئن نیستید که این تصمیمات می تواند نتیجه خوبی را برای شما رقم بزند، هیچ عجله ای برای تصمیم گیری در مورد ادامه دادن و یا خاتمه دادن به رابطه خود نداشته باشید.

نحوه برخورد با خیانت همسر

خیانت را واقع گرایانه ببینید

اکثر افرادی که به آن ها خیانت می شود، خود را مقصر می دانند. خود را سرزنش کرده و معتقدند که اگر به نوعی متفاوت تر یا بهتر بودند، این اتفاق رخ نمی داد. اما حقیقت این گونه نیست. ارزش شخصی شما به دیدگاه همسرتان نسبت به شما گره نخورده است. علاوه بر این، همسرتان به تنهایی مسئول این خیانت است. و علت انجام آن شما نیستید. اگرچه در این شرایط مراجعه به یک مشاوره ازدواج می تواند کمک بسیاری به شما بکند، اما مشکلات نباید باعث شوند تا همسرتان به خودش اجازه خیانت بدهد. این کاری است که او به تنهایی انجام داده و باید مسئولیت آن را نیز بپذیرد. همچنین شما باید به واکنشی که همسرتان نسبت به آشکار شدن خیانت خود نشان می دهد توجه دقیقی داشته باشید. آیا او از این که خیانتش آشکار شده است ناراحت است یا به این علت که شما را آزرده کرده متاسف است؟ تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. معمولا یک عذرخواهی صادقانه بدون هیچ بهانه تراشی یا سرزنشی می تواند نشانه خوبی باشد. وقتی همسرتان سعی می کند تا خیانت خود را با آوردن دلایلی توجیه کند. این به این معنی است که او مسئولیت کار خود را به صورت کامل قبول نکرده است. همچنین قبل از این که ثصمیم بگیرید که با همسر خود آشتی کنید یا به مشاوره مراجعه کنید، مطمئن شوید که همسرتان واقعا پشیمان است. وقتی همسر خیانت کارتان نمی تواند میزان ناراحتی ای که باعثش شده را درک کند، قطعا برای برقراری یک ارتباط صادقانه و عاطفی با شما نیز به مشکل برخواهد خورد. تصمیم به ترمیم این رابطه فقط زمانی درست است که شما ببینید که همسرتان عمق دردی را که برای شما ایجاد کرده درک می کند.

جواب خیانت چیست؟

جمع بندی

هیچ کس نمی تواند به شما بگوید که وقتی همسرتان به شما خیانت کرده، چه کاری باید انجام دهید، زیرا تنها شخصی که از شرایط و وضعیت زندگی شما با خبر است خودتان هستید. همچنین ایده خوبی است که قبل از هرگونه تصمیم گیری عجولانه در رابطه با این موضوع به یک روانشناس مراجعه کنید و از او کمک بگیرید. بعد از حرف زدن در مورد تمامی مسائلی که ذهن شما در رابطه با این موضوع درگیر کرده با مشاور، به یک اجماع برسید و یک تصمیم عاقلانه برای زندگی خود بگیرید.

همچنین بخوانید: چگونگی کنار آمدن با خیانت همسر و بازسازی رابطه بعد از خیانت

از
1
رای