راهکارهای مدیریت و درمان افسردگی پس از طلاق و جدایی

راهکارهای مدیریت و درمان افسردگی پس از طلاق و جدایی افسردگی در زنان معمولاً به صورت ناراحتی، بی ارزش بودن و... نمود می یابد. علائم افسردگی در مردان از زودرنجی و مشکل در خوابیدن تا مصرف مواد مخدر متفاوت می باشد. درمان افسردگی پس از طلاق و جدایی را در سلام دنیا بیاموزید.

افسردگی که به دلیل رویدادهای ناگوار در زندگی مانند طلاق روی می دهد با افسردگی بالینی متفاوت می باشد. همچنین علائم افسردگی بعد از طلاق مردان و زنان با هم متفاوت است. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، درباره اینکه افسردگی پس از طلاق چیست؛ علائم افسردگی بعد از جدایی کدامند و هچنین درمان افسردگی بعد از طلاق و جدایی پرداختیم. با ما همراه باشید.

افسردگی پس از طلاق چیست

تطابق با زندگی پس از طلاق ممکن است از چند هفته تا چندین سال به طول انجامد. در طول این مدت، ممکن است یک سری احساسات را تجربه نمایید و در معرض بعضی شرایط خاص قرار داشته باشید مانند نارسایی استرس پس از آسیب، افسردگی و شرایط بدنی مختلف. افسردگی که به دلیل رویدادهای ناگوار در زندگی مانند طلاق روی می دهد با افسردگی بالینی متفاوت می باشد. این نارسایی تنظیم یا افسردگی وضعیتی نامیده می شود. هر دو نوع افسردگی نمود یکسانی دارند. در بعضی افراد، افسردگی پس از طلاق ممکن است با رفتارهای دیگر روی دهد مانند:

 • بی توجهی به مسئولیت ها
 • دوری کردن از دوستان و خانواده
 • عملکرد ضعیف در کار به دلیل نداشتن تمرکز
 • دعواگری

اگر هر کدام از این رفتارها را تجربه می نمایید یا احساس ابتلا به افسردگی پس از طلاق را دارید، با یک مشاور صحبت کنید تا یک سری اقدامات یا شبکه های حمایتی را به شما معرفی نماید.


حتما بخوانید: تعریف افسردگی چیست


علائم افسردگی بعد از طلاق و جدایی

اکثر افراد ناراحتی را با افسردگی ارتباط می دهند. ناراحتی و غمگین بودن تنها یکی از چندین علامت افسردگی می باشد. سایر علائم مرسوم در هر دو نوع افسردگی عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • بی علاقگی به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • مشکل خواب یا بی خوابی
 • زود رنجی
 • خستگی
 • حملات گریه
 • سختی در تمرکز
 • احساس ناامیدی و بدبینی و از دست دادن احساس با ارزش بودن
 • تفکرات خودکشی و حتی تلاش برای آن

تشخیص افسردگی نیازمند مشاهده حداقل 5 مورد از این علائم در حال حاضر می باشد. زنان و مردان افسردگی را متفاوت تجربه می نمایند.

علائم افسردگی بعد از طلاق در زنان 

افسردگی در زنان معمولاً به صورت ناراحتی، بی ارزش بودن و احساس گناه نمود می یابد. به طور کلی، زنان معمولاً بیشتر از مردان افسردگی پس از طلاق را تجربه می نمایند.

علائم افسردگی مردان بعد از طلاق

علائم افسردگی در مردان از زودرنجی و مشکل در خوابیدن تا مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر متفاوت می باشد. مردان کمتر در مورد ابتلایشان به افسردگی آشکارا صحبت می کنند.

علائم افسردگی پس از طلاق و راهکار مقابله با آن

چه موقع برای افسردگی بعد از جدایی باید به پزشک مراجعه نمایید

اگر دارای تفکرات خودکشی می باشید با پزشک یا سازمان های جلوگیری از خودکشی مشورت نمایید. بیان احساسات برای فردی که درباره شما قضاوت نمی کند و شما وی را از پشت تلفن نمی شناسید، معمولاً ساده تر از صحبت با افراد آشنا می باشد. این فرد می تواند به شما کمک کند تا از تفکرات مربوط به تسلیم شدن عبور کنید. اگر علائم افسردگی را برای بیش از دو هفته داشتید با پزشک تماس گرفته و از وی وقت ملاقات و مشاوره بگیرید. وقتی برای وقت ملاقات آماده می شوید، اگر نیاز به کمک و همراهی دارید یکی از دوستان تان را با خودتان ببرید. علائم اصلی خودتان را یادداشت کرده و این لیست را همراه داشته باشید. همچنین هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید را نیز یادداشت کنید.

پزشک ممکن است برای شما این موارد را تجویز نماید:

 • داروهای ضد افسردگی
 • درمان های ضد اضطراب
 • روان درمانی

حتما بخوانید: داروهای ضد افسردگی چیست


همچنین ممکن است به شما توصیه نماید تا:

 •  هنر درمانی
 • درمان های جایگزین مانند طب سوزنی یا ماساژ درمانی
 • تکنیک های تن آرامی مانند یوگا یا کلاس های ورزشی

مبارزه با افسردگی بعد از طلاق

افسردگی موجود از قبل و طلاق

ریسک جدایی زوجین دو برابر می شود اگر یکی از زوجین مبتلا به نوعی مشکل ذهنی می باشد (مانند افسردگی بالینی). اگر هر دو نفر دارای سطح مشابهی از مشکلات ذهنی باشند، احتمالاً جدایی آنها کمتر است و دلیل آن ممکن است این باشد که آنها یکدیگر را بهتر درک می کنند و ارتباط بهتری با چالش های سلامتی یکدیگر برقرار می نمایند. رابطه بین دو نفر که هر دو دارای مشکلات ذهنی می باشند، ریسک بیشتری برای مواجه شدن با طلاق نسبت به ارتباط دو نفر که دارای مشکلات دهنی نمی باشند، دارد. این باعث شده است محققین نتیجه گیری نمایند که مشکلات ذهنی موجود از قبل می تواند منجر به طلاق شود.

نکاتی برای مدیریت و درمان افسردگی پس از طلاق

1. درمان افسردگی پس از طلاق با دریافت کمک

اگر احساس افسردگی می نمایید، درخواست کمک کنید. با پزشک خود صحبت کنید اما صحبت کردن با دوستان یا اعضای خانواده و یا پیوستن به گروههای حمایتی را نیز مد نظر داشته باشید. طلاق بر افرادی بیش از زوجین تاثیر می گذارد. این اتفاق بر کودکان زوجینی که قصد طلاق دارند، شبکه خانوادگی بزرگتر و دوستان خانوادگی نیز تاثیر می گذارد. داشتن یک شبکه حمایتی در طول مواجه شدن با این مشکل بسیار مهم می باشد. شما احساسات فراوانی خواهید داشت و پردازش و درک آنها می تواند نیازمند انرژی فراوانی باشد. این امر می تواند احساسات شما را بیش از پیش خسته نماید. در اینجا نکاتی برای بازگشت به مسیر بهبود را بیان می کنیم:

2. برای درمان افسردگی پس از طلاق: دست به نوشتن بزنید

حتی اگر یک شبکه حمایتی دارید، نوشتن تفکرات تان می تواند تجربه خوبی باشد.  لازم نیست خودتان را محدود نمایید. اگر لازم است بعضی مطالب را آشکار کنید، سعی کنید نامه ای به همسر سابق خود نوشته و به نوعی احساسات تان را بروز دهید. لازم این نامه را برای آن فرد ارسال نمایید.


حتما بخوانید: علائم افسردگی بعد از شکست عشقی 


راهکارهای مدیریت افسردگی بعد از طلاق

3. درمان افسردگی پس از طلاق با ورزش روزانه

حتی اگر روحیه لازم برای ورزش کردن ندارید، دست به این کار بزنید. یک تحقیق معتبر نشان می دهد که بین 20 تا 40 دقیقه پیاده روی سه بار در طول هفته به تسکین علائم افسردگی کمک فراوانی می نماید.

4. درمان افسردگی پس از طلاق با رژیم غذایی سالم

ممکن است به استفاده از غذاهای آماده و یا الکل بیش از پیش روی آورید. به جای مصرف غذاهای ناسالم یا الکل، به سراغ میان وعده های مقوی مانند شکلات تلخ بروید.

5. درمان افسردگی پس از طلاق با ناز پروری خود

با داشتن یک حمام آرام و طولانی یا تماشای یک فیلم خوب، به خودتان لذت بدهید. اگر کودک دارید، یک یا دو ساعت را به نگهداری و بودن در کنار فرزندان تان اختصاص دهید.

روش مدیریت افسردگی پس از طلاق

6. درمان افسردگی بعد پس از طلاق با پذیرش کمک

در طول این دوران تطابق ممکن است انرژی کمتری داشته باشید. اگر افراد به شما پیشنهاد کمک مثلاً با طبخ غذا، مراقبت از کودکانتان یا انجام امور منزل دادند، کمک آنها را بپذیرید. می توانید بعداً لطف آنها را جبران نمایید.

7. درمان افسردگی پس از طلاق با حضور در اجتماع

بودن در کنار دیگران ممکن است برای شما در این شرایط چندان خوشایند نباشد اما می تواند کمک کند تا با احساساتی که دارید، بهتر کنار بیایید. زمانی را در کنار افرادی که گوشی شنوا داشته و مایلند به شما کمک کنند تا وضعیت ذهنی تان را تغییر دهید، سپری نمایید.

8. درمان افسردگی پس از طلاق با خوابیدن

افسردگی ریسک بروز بی خوابی را افزایش داده و بی خوابی نیز ریسک تشدید افسردگی را بالا می برد. اگر در خوابیدن مشکل دارید، از یک روال شبانه برای کمک به آرامش جسم و ذهن تان (مانند نوشیدن یک فنجان چای بابونه، دوش گرفتن یا مطالعه یک کتاب) بهره بگیرید. از استفاده از صفحات نمایش الکترونیکی پرهیز کنید زیرا می توانند مشکل خواب شما را تشدید کنند.


حتما بخوانید: 5 ایده تزئین دکوراسیون خانه برای غلبه بر افسردگی


روش های مقابله با افسردگی پس از طلاق و جدایی

نتیجه

پس از طلاق احساسات و تفکرات زیادی را باید پردازش نمایید. می توانید از این مرحله عبور کرده و وارد یک زندگی نرمال بدون حضور همسرتان شوید. تعیین اهداف کوچک روزانه می تواند به شما کمک کند. تسلیم نشدن مهم ترین چیز است. در روزهایی که به نظر می رسد هیچ چیز کارآمد و موثر نمی باشد، به خودتان یادآوری کنید که شما ارزشش را دارید. نقطه شروع دوباره را در روزهای بعدی که خواهند آمد قرار دهید. امیدوارم که مطلب افسردگی پس از طلاق سایت سلام دنیا، برای شما مفید بوده باشد و با راهکارهای درمان افسردگی بعد از جدایی و طلاق از علائم افسردگی خلاص شوید. می توانید این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع: healthline


مطالب مرتبط:

درمان افسردگی در خانه با 18 راهکار ساده و عملی و بدون دارو

افسردگی بعد از سفر چیست و راه های مقابله با آن کدام است؟

از
7
رای