طرز تهیه چیپس انبه؛ خشک کردن انبه در آفتاب، فر و میوه خشک کن

طرز تهیه چیپس انبه؛ خشک کردن انبه در آفتاب، فر و میوه خشک کن نحوه خشک کردن انبه در خانه، طرز تهیه چیپس انبه و نکات آماده سازی انبه برای خشک کردن انبه در آفتاب، فر و دستگاه میوه خشک کن و انواع انبه را در سلام دنیا بیاموزید.

در عصر مدرن با وجود این امکانات، تنها چیزی که برای تهیه انبه خشک خانگی نیاز دارید، یک چاقوی تیز، یک دستگاه خشک کن و ظروف نگهداری است. با نحوه خشک کردن انبه در آفتاب ، فر و دستگاه میوه خشک کن و ذخیره کردن چیپس انبه خانگی در خانه در این مطلب سلام دنیا آشنا شوید.

روش های آسان برای خشک کردن انبه در خانه

انتخاب انبه مناسب (انواع انبه)

هر یک از انواع انبه های زیر که به راحتی در سوپرمارکت ها موجود است برای خشک کردن مناسب هستند. می‌توانید انبه هایی که گوشت‌های سفت و شیرین با فیبر کمتر یا بدون فیبر هستند را انتخاب کنید.

 • انبه عسلی یا آتالوفو زرد،گوشت سفت و کرمی و بدون فیبر است.
 • انبه فرانسیس دارای پوست زرد روشن با رنگ سبز است. گوشت آن شیرین و تند است.
 • انبه هادن قرمز روشن تا سبز و زرد است. گوشت آن سرشار فیبر و خوش عطر است.
 • انبه کیت سبز تیره تا ملایم و حاوی فیبر کمی است. گوشت آن شیرین و آبدار است.

روش های آسان برای خشک کردن انبه در خانه:انتخاب انبه

 • انبه بنفش تامی اتکینز قرمز تیره با رگه های نارنجی مایل به زرد دارد. به دلیل داشتن فیبر در سرتاسرش، گوشت سفت و طعم ملایم شیرینی دارد.
 • انبه پالمر به رنگ قرمز گیلاسی با زمینه سبز است. گوشت آن کمی شیرین و حاوی فیبر کمی است.
 • انبه کنت سبز تیره با رگه های قرمز تیره است. گوشت لطیف آبدار و طعم شیرین آن دارای فیبر کمی است.

حتما بخوانید: فواید و مضرات انبه چیست


در زمان خشک کردن انبه، مطمئن شوید که همه میوه های شما از یک گونه انبه هستند تا نتایج یکنواختی داشته باشید. بسته به تعداد قفسه های دستگاه خشک کن خود  2 تا 40 عدد انبه بخرید. اگر از فر استفاده می کنید، 3 عدد انبه یک سینی فر را پر می کند. به طور کلی، 1 انبه حدود ¾ فنجان میوه خشک می دهد.

مراحل آماده سازی قبل از خشک کردن

پوست انبه را بگیرید

برای شروع قسمت بیرونی انبه ها را کاملاً زیر شیر آب بشویید. گاهی اوقات، برش زدن انبه ممکن است سخت باشد. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است تا اتلاف وقت را به حداقل برسانید.اگر انبه شما کاملا رسیده است، می توانید میوه را در طول آن به چهار قسمت تقسیم کنید. سپس، پوست میوه را به سمت عقب بکشید. همچنین می توانید هسته را جدا کرده و گوشت را به صورت مکعبی برش دهید. سپس تکه ها را با قاشق بیرون بیاورید. نکته قابل توجه این است که برای خشک کردن یکنواخت، میوها را به اندازه‌های یکسان برش بزنید.

اگر انبه شما نیمه رسیده است و نمی توانید به راحتی پوست آن را بکشید تا آن را از گوشت جدا کنید، انتهای آن را برش دهید تا زمانی که آن را روی تخته برش می گذارید، روی سطح محکمی باشد. یک لایه نازک از پوست را برش دهید. نوارها را برش دهید، اندازه برش ها یکسان باشند. دور و اطراف انبه ها را برش بزنید تا به هسته آن برسید. برش های انبه را در آب داغ بلانچ کنید یا روی آنها را آب لیمو بمالید تا میزان قهوه ای شدن آنزیمی کاهش یابد.

مراحل آماده سازی قبل از خشک کردن

دستگاه خشک کن را آماده کنید

با دستگاه خشک کن خود آشنا شوید. به عنوان مثال، 3 حالت خشک کن وجود دارد: فن پشت، فن پایین و فن بالا. اکثر علاقه مندان به خشک کردن مواد غذایی از فن پشت برای خشک کردن یکنواخت استفاده می کنند.اگر دستگاه خشک کن ندارید، فر شما هم می تواند برای اینکار به کار می‌کند.

سایر نکات

 • انبه را با سایر میوها خشک نکنید. اگرچه میوه ها را می توان در یک بار خشک کردن با هم مخلوط کرد، اما به طور کلی اینکار توصیه نمی شود، به خصوص اگر سایر میوه ها طعم و بوی فوق العاده ای داشته باشند.
 • ذخیره کردن انبه های خشک بسیار مهم است. می توانید انبه های خشک شده خود را در ظروف فلزی یا شیشه های شیشه ای نگهداری کنید.

خشک کردن انبه

1. خشک کردن انبه با دستگاه خشک کن

روی قفسه های دستگاه خشک کن کمی روغن پخت و پز اسپری کنید.اگر انبه ای که شیرینی کمی دارد را انتخاب کرده اید و می خواهید انبه های خشک خود را شیرین تر کنید، عسل و آب لیمو را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند. هر تکه میوه را در مخلوط لیمو و عسل فرو ببرید. سپس، قبل از قرار دادن آن‌ها روی قفسه‌های خشک کن، آن‌ها را تکان دهید. در غیر این صورت، برای جلوگیری از قهوه‌ای شدن، آن‌ها را با آب لیمو بمالید. میوها ها را به مدت 10 تا 12 ساعت در دمای 135 درجه فارنهایت خشک کنید. بعد از 8 ساعت چک کنید و در صورت لزوم برش های میوه را برگردانید. انبه های خشک شده خود را در ظروف در بسته نگهداری کنید. آنها باید 3 تا 6 ماه ماندگاری داشته باشند.


حتما بخوانید: طرز خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب و فر


2. خشک کردن انبه در فر

دمای فر را روی کمترین درجه یا 170 درجه فارنهایت تنظیم کنید. تکه‌های انبه را روی قفسه‌های سیمی یا سینی فر که با ورقه پخت سیلیکونی پوشانده شده است، قرار دهید. انبه ها روی قفسه های سیمی سریعتر از زمانی که مستقیماً روی ورقه های پخت قرار می گیرند خشک می شوند. برش های مکعبی انبه حدود 6 تا 12 ساعت طول می کشد تا خشک شوند در حالی که برش های نواری نازک حدود 2 تا 3 ساعت برای خشک شدن زمان لازم دارند. هر 30 دقیقه تکه های انبه را برگردانید تا صاف یا منقبض شوند. زمانی کار خشک شدن انبه‌ها تمام می شود که با بافت چرم مانند و رنگ نارنجی کم‌رنگ آن تغییر پیدا کرده باشد.

خشک کردن انبه در فر

مطمئن شوید که انبه را زود از فر بیرون نیاوردید. رطوبت باقیمانده ممکن است باعث فاسد شدن میوه ها شود. برای اینکه چک کنید انبه ها آماده هستند یا نه، چند تکه را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. اگر در کیسه بخار مشاهده کردید، کل بسته را در فر برگردانید و به خشک کردن ادامه دهید. روش تست دیگر فشار دادن 2 تکه به هم است. اگر میوه ها بهم چسبیدند، به خشک کردن آنها ادامه دهید. میوهای خشک را به روش معمول ذخیره کنید.

3. خشک کردن انبه با نور آفتاب

آب و هوای ایده آل برای خشک کردن انبه در آفتاب، رطوبت کم، آفتاب شدید با حداقل دمای 85 درجه فارنهایت است.

 • یک تکه پارچه را روی یک سینی بکشید. گوشه ها را منگنه کنید تا از افتادن پارچه جلوگیری کنید.
 • تکه های انبه را با بخارپز به مدت حدود 5 دقیقه سفید کنید. سپس آنها را در آب سرد یخ قرار دهید.
 • میوه را کاملاً آبکش کرده و خشک کنید.
 • قطعات را روی سینی بچینید، مطمئن شوید که با هم تماس ندارند.
 • می توانید روی سینی را با یک تکه شیشه بپوشانید تا نور خورشید بیشتر شود.
 • اما، فضای کافی برای گردش هوای مناسب را قرار دهید. انبه های خود را به مدت 2 تا 4 روز در معرض نور خورشید قرار دهید.

حتما بخوانید: روش خشک کردن سیب در خانه


میوه ها را در موقع شب یا هنگام بارندگی به داخل خانه بیاورید تا از نفوذ رطوبت جلوگیری کنید.برای اطمینان از خشک شدن یکنواخت، می توانید قطعات را بعد از چند روز هم بزنید. سپس، در روز چهارم، می توانید آنها را داخل کیسه های کاغذی قرار دهید. کیسه ها را به بند رخت آویزان کنید و چند بار تکان دهید. میوهای خشک را به روش معمول ذخیره کنید.

خشک کردن انبه با نور آفتاب

سخن آخر

انبه خشک سرشار از ویتامین A است که غشاهای مخاطی را برای محافظت در برابر باکتری ها و ویروس ها سالم نگه می دارد. ویتامین A همچنین باعث سلامت چشم ها می شود و خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. انبه خشک همچنین منبع خوبی از ویتامین B کمپلکس است که غذا را به انرژی تبدیل می کند، تولید سلول های خونی را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد.اما، این موارد باید کمترین انگیزه شما برای تهیه انبه خشک خانگی باشد، زیرا تنها چیزی که واقعاً می خواهید این است که یک میان وعده غنی، شیرین و خوش طعم را میل کنید.


مطالب مرتبط:

 طرز تهیه آلبالو خشکه با 3 روش ساده

طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش و نگهداری آن

طرز تهیه ترشی انبه ساده و خوشمزه از
2
رای