بهترین سبزیجات و صیفی جات برای کاشت در گلدان در خانه + شرایط رشد

بهترین سبزیجات و صیفی جات برای کاشت در گلدان در خانه + شرایط رشد کاشت سبزی در گلدان؛ 10 نوع سبزیجات و صیفی جات مناسب برای کاشت در خانه و شرایط رشد و پرورش سیب زمینی، تربچه، کدو سبز، بادمجان، آروگولا، خیار در گلدان در منزل در سلام دنیا بخوانید.

باغبانی سبزیجات با کاهش مشکلات ناشی از آب و هوا و موجودات نزدیک می‌شود. این باعث می شود باغبانی سبزیجات گزینه خوبی برای مبتدیان باشد. یکی دیگر از مزایای باغبانی گلدانی این است که نیازی به فضای وسیع یا باغچه در زمین ندارید. به عنوان مثال، یک ایده باغ سبزی بالکن کوچک ممکن است شامل چند گلدان متناسب با فضا، همراه با ظروف آویزان یا آنهایی باشد که روی نرده ها متصل می شوند. ما در این مقاله از سلام دنیا، در مورد بهترین سبزیجات برای رشد در گلدان صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

برخی از سبزیجاتی که در ظروف به خوبی عمل می کنند عبارتند از گل شب بو، مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل و بادمجان. محصولاتی از جمله نخود و کاهو نیز از ساده ترین سبزیجات برای رشد در گلدان هستند. به طور کلی، برای پر کردن ظرف  سبزیجات، از مخلوط گلدانی ارگانیک با کیفیت با زهکش خوب استفاده کنید. برخی از مخلوط ها به طور خاص بیان می کنند که برای استفاده در باغ های سبزیجات مناسب هستند.

بهترین سبزیجات برای کاشت در خانه

اندازه ظرفی که برای کاشت سبزیجات نیاز دارید بستگی به چیزی دارد که در حال رشد هستید. برخی از سبزیجات، مانند سبزی های برگ دار، ریشه های نسبتا کم عمقی دارند و نیازی به ظرف عمیق ندارند. اما برخی دیگر مانند سیب زمینی برای رشد مناسب نیاز به خاک عمیق دارند. برخی از ایده های باغبانی ظروف شامل استفاده از گلدان های  سبک وزن برای جابجایی در صورت نیاز یا کاشت باغچه های عمودی با گلدان های نصب شده روی حصار یا دیوار است. همچنین می‌توانید با استفاده از یک گلدان، ترکیب سبزیجات را در باغ‌های گلدانی آزمایش کنید، تا زمانی که گیاهان نیازهای رشد مشابهی داشته باشند. به عنوان مثال، گیاهان و سبزیجات سالاد اغلب می توانند با هم رشد کنند. 

اگر به دنبال ایده‌های سبزی گلدانی هستید، در اینجا 10 سبزیجاتی وجود دارد که در ظروف روی ایوان، پاسیو یا بالکن به خوبی عمل می‌کنند تا زمانی که بتوانند به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

نکات

گیاهان گلدانی تمایل دارند رطوبت و مواد مغذی خاک را سریعتر از گیاهان موجود در زمین تخلیه کنند. بنابراین حتماً آبیاری و تغذیه خود را بر این اساس تنظیم کنید تا باغچه سبزیجات خود را سالم نگه دارید.

1. گوجه فرنگی (گوجه فرنگی سولانوم)

پرورش گوجه فرنگی در ظروف آسان و فوق العاده رضایت بخش است. بیشتر گوجه‌فرنگی‌ها در ظروف بزرگ خوشحال‌تر هستند و به چیدن یا قفس گوجه‌فرنگی نیاز دارند. این تکیه گاه از خم شدن و شکستن میوه های انگور جلوگیری می کند. اگر در حال خرید نهال گوجه فرنگی هستید، به دنبال گیاهان کوتاه و تنومندی باشید که هنوز شکوفه ندارند. به خاطر داشته باشید که هرچه تنوع گوجه فرنگی بزرگتر باشد، به گلدان بزرگتری نیاز دارد. به عنوان مثال، گوجه‌فرنگی‌های گیلاسی کوچک به اندازه یک گوجه‌فرنگی بزرگ  به فضا و خاک نیاز ندارند.


حتما بخوانید: روش کاشت گوجه فرنگی زودرس و شرایط نگهداری


گوجه‌فرنگی‌ها سرما را دوست ندارند، بنابراین آن‌ها را خیلی زود بیرون نگذارید. اطمینان حاصل کنید که قبل از کاشت نهال ها را سفت کنید  یا به تدریج به محیط بیرون عادت دهید. هنگام کاشت نهال گوجه فرنگی، برگ های بذر و اولین مجموعه برگ های واقعی را جدا کرده و نیمه پایینی نهال را در زمین قرار دهید. گوجه فرنگی بسیار عمیق تر از بسیاری از گیاهان کاشته می شود. همچنین سگ ها و گربه ها را از این گیاه دور نگه دارید. برگها اگر توسط حیوانات خانگی خورده شوند سمی هستند.

 • مناطق رشد USDA: به صورت سالانه در همه مناطق رشد می کند
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: عمیق، مرطوب، زهکشی خوب

2. نخود فرنگی

نخود فرنگی را می توان در اوایل بهار کاشت و پس از خنک شدن در پاییز دوباره کاشت. سه نوع نخود وجود دارد: نخود انگلیسی، نخود برفی و نخود فرنگی قندی. آنها برای کاشت متوالی مناسب هستند زیرا خاک را با نیتروژن غنی می کنند.بسته به نوع رشد، بیشتر نخودها به نوعی حمایت نیاز دارند. آنها را در اوایل بهار بکارید. وقتی گرم شد و تولیدشان تمام شد، آنها را بیرون ببرید و چیز دیگری را در آن ظرف بکارید.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب، خاک غنی شده یا لومی

3. سیب زمینی (Solanum tuberosum)

طعم سیب زمینی تازه چیده شده با سیب زمینی هایی که در خواربار فروشی می خرید متفاوت است. آنها محتوای آب بیشتری دارند و طعمی تلخ و خاکی دارند تا طراوت بهار را آغاز کنند.پرورش سیب زمینی در ظروف به خاک و آب زیادی نیاز دارد، اما ارزش منابع و تلاش را دارد. ظروف همچنین سطح بیشتری از محافظت در برابر قارچ یا سوختگی ( Phtophthora infestans) را اضافه می کنند که راحت تر در بین گیاهان داخل زمین پخش می شود.


حتما بخوانید: آموزش تصویری کاشت سیب زمینی در گلدان


 • مناطق رشد ;3 تا 10B
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب، خاک لومی

4. کدو سبز 

کدو سبز سبزی است که به راحتی رشد می کند و شکوفه های کدو سبز خوراکی زیبا و لطیفی هستند. اکثر کدوها به فضای زیاد و ظرف نسبتاً بزرگی نیاز دارند. شرایط رشد ایده آل شامل نور زیاد، خاک خوب و همچنین آبیاری و تغذیه مداوم است.اگر قصد دارید یک کدو حلوایی زمستانه مانند کدو حلوایی را در ظرفی بکارید، مطمئن شوید که گونه ای که انتخاب می کنید یکی از انواع غول پیکر نیست که می تواند بیش از 20 پوند وزن داشته باشد و ظرف ها را خراب کند.این نوع یک نوع کوچک‌تر از کدو بلوط است که برنده جایزه شده است و حتی کدو تنبل‌های ریز وجود دارد که می‌توانید پرورش دهید.

 • مناطق رشد:3 تا 10
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: خاک غنی، زهکشی خوب

5. کاهو و سبزیجات سالاد (Lactuca sativa)

رشد کاهو و سایر سبزیجات سالاد در ظروف سریع است. کشت ظرفی به شما این امکان را می دهد که علف های هرز و آفات را راحت تر از کاشت در زمین کنترل کنید. بیشتر کاهوها و سبزیجات سالاد از محصولات بهاره هستند، اگرچه انواع جدیدتری برای مقاومت در برابر گرمای تابستان وجود دارد. همچنین با گرم شدن فصل رشد، می توانید با انتقال ظرف خود به یک منطقه سایه خنک تر، برداشت خود را افزایش دهید. کاهو به اندازه اکثر سبزیجات به آفتاب نیاز ندارد.برخی از سبزیجات سالاد عالی و مخلوط مسکلون که می‌توانید برای باغچه‌های گلدانی بخرید که طعم بسیار خوبی دارند و در گلدان‌های تزئینی خوب به نظر می‌رسند.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: نور نیمه خورشید
 • نیازهای خاک: خاک مرطوب و حاصلخیز

6. فلفل تند و شیرین (Capsicum annuum)

هم فلفل تند و هم فلفل دلمه ای می تواند بسیار زیبا باشد، به خصوص فلفل دلمه ای نارنجی و بنفش در ظرف. آنها در جعبه های رشد رشد می کنند، اما می توانند در هر ظرف بزرگی با آفتاب زیاد، زهکشی خوب و آبیاری مداوم رشد کنند. خاک خشک یا خاک خیلی مرطوب برای فلفل مضر است.یکی از مهمترین مزایای کاشت فلفل در ظروف این است که اگر هوای طوفانی مداوم منطقه شما را برای چندین روز تهدید کند، می توانید گیاهان خود را به داخل آن منتقل کنید. فلفل ها در همه شکل ها، اندازه ها و رنگ ها وجود دارند. فلفل تند از نظر سطح ادویه از ملایم تا تند تا به سختی قابل خوردن است.

 • مناطق در حال رشد USDA: به صورت یکساله در همه مناطق رشد می کند
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: خاک مرطوب با زهکشی خوب

7. خیار (Cucumis sativus)

خیار ( Cucumis sativus )سریع رشد می کند که معمولاً در ظروف کشت می شود. این گیاهان آب دوست در گلدان های پلاستیکی یا سرامیکی بزرگ که به حفظ رطوبت خاک کمک می کنند بهترین عملکرد را دارند. پرورش خیار در ظروف یک راه عالی برای دادن گرمای مورد علاقه آنها است (دمای گرمتر محیط، دمای خاک را در گلدان سریعتر از داخل زمین افزایش می دهد).

دو نوع اصلی خیار وجود دارد: بوته ای و درختی. همچنین می‌توانید انواعی را که بیشتر برای ترشی استفاده می‌شود یا یکی از محبوب‌تر برای خوردن را انتخاب کنید. هر دو نوع در سالاد خوب هستند، اما برش دادن خیار به طور کلی ترشی خوبی نمی‌سازد. هر کدام می توانند در یک ظرف رشد کنند. خیارهای بوته ای معمولا کوتاه تر و بازده کمتری دارند. خیارها به یک قفس یا قفس گوجه فرنگی نیاز دارند.


حتما بخوانید: آشنایی با 17 نوع خیار با عکس 


 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا نیمه سایه
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب با خاک مرطوب و غنی شده با کود

8. تربچه (Raphanus sativus)

تربچه به سرعت رشد می کند. بیشتر آنها فقط در یک ماه از دانه به برداشت می روند. آنها همچنین به فضای زیادی نیاز ندارند - آنها می توانند در ظروف با عمق 4 تا 6 اینچ رشد کنند. این گیاهان در هوای گرم پیچ و تاب می‌خورند، اما با انتقال گیاه به سایه یا اضافه کردن آب برای خنک کردن آن‌ها، این کار را به راحتی کنترل می‌کنید.انواع زیادی وجود دارد، به این معنی که می توانید دانه های خود را بر اساس ظاهر و طعم انتخاب کنید. برخی از انواع زرق و برق دار هستند رویه سبزی تربچه نیز مانند غلاف خوراکی است. 

 • مناطق رشد: 2 تا 10
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا نیمه سایه
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب با خاک مرطوب

9. آروگولا (Eruca vesicaria)

برگ های تند آروگولا خوش طعم است و گل های خوراکی آن یک خوراکی شیرین است. آنها نیز زیبا هستند. آروگولا به ظرف بزرگی نیاز ندارد - گلدانی به عمق 8 اینچ و قطر 6 اینچ کار می کند.مزیت پرورش آرگولا در ظرف این است که می توانید آن را جابجا کنید. آروگولا به حدود 6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد اما آفتاب سوزان بعد از ظهر را دوست ندارد. بهتر است اجازه دهید این گیاه صبحگاهی کامل آفتاب بگیرد و آن را جابه جا کنید یا طوری قرار دهید که فقط در بعدازظهر به طور جزئی آفتاب بگیرد.

 • مناطق رشد:3 تا 11
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا نیمه سایه
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب با خاک مرطوب

10. بادمجان (Solanum melongena)

بادمجان یکی از آن سبزیجات عالی است که به عنوان زینتی نیز عمل می کند. برخی از انواع بادمجان می توانند متراکم و سنگین شوند. از آن انواع در باغچه گلدان خود استفاده نکنید. به ارقام فشرده مانند "Fairytale" و "Hansel" که زیبا و خوش طعم هستند نگاه کنید.ظروف بزرگ برای حمایت از ریشه این گیاه و رشد بوته مانند آن مورد نیاز است. همچنین، اگر گلدان های سرامیکی تهیه می کنید، گلدان های لعاب دار را در نظر بگیرید که آب را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند.


حتما بخوانید: انواع بادمجان سفید برای کاشت و ویژگی آنها


 • مناطق رشد:5 تا 12
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
 • نیازهای خاک: زهکشی خوب، خاک یکنواخت مرطوب

سخن آخر

انواع مختلفی از سبزیجات، صیفی جات و میوه ها هستند که می توانید در گلدان بکارید. اگه به باغبانی علاقه دارید ولی باغچه ندارید می توانید یک یا چند مورد از 10 نوع سبزیجات و صیفی جات که مناسب کاشت در خانه و گلدان هستند و در این مطلب به آنها اشاره کردیم، در گلدان خانه خود بکارید.


مقالات مرتبط:

روش کاشت طالبی در گلدان و مزرعه

آموزش کاشت عدس در خاک و گلداناز
2
رای