کاشت سنبل در خاک + زمان پرورش، شرایط نگهداری و برداشت سنبل

کاشت سنبل در خاک + زمان پرورش، شرایط نگهداری و برداشت سنبل کاشت سنبل در خاک؛ بهترین زمان و روش پرورش گل سنبل، شرایط نگهداری و نحوه مراقبت، آفات و بیماری های رایج و واریته های توصیه شده و روش برداشت سنبل در سلام دنیا بخوانید.

از آنجایی که سنبل‌ها یکی از اولین شکوفه‌ها هستند، در جلوی یک باغ چند ساله، نزدیک درب ورودی، در امتداد یک پیاده‌ رو یا در حاشیه‌ های مختلط به بهترین شکل به نظر می‌رسند. این گل های زیبا برای گلدان ها نیز انتخابی عالی هستند. سنبل‌ ها نیز گل‌ های برنده فوق‌ العاده‌ای می‌سازند و در دسته گل‌ها خیره‌ کننده به نظر می‌رسند. این دسته از گل‌ها به عطرشان معروف هستند. بوی سنبل در فصل بهار مست کننده است. چه کسی می تواند در برابر گل سنبل مقاومت کند؟ در این مطلب از سلام دنیا، درباره کاشت سنبل در خاک و همچنین مراقبت از گل های پاستلی زیبا پس از شکوفه دادن بیشتر بدانید. با ما همراه باشید.

اطلاعات اساسی در مورد سنبل

 • نام گیاه شناسی: Hyacinthus (سنبل های واقعی)؛ موسکاری (سنبل انگور)
 • نوع گیاه: گل
 • قرارگیری در معرض نور خورشید: خورشید کامل
 • زمان شکوفایی: بهار
 • رنگ گل: آبی - نارنجی  - صورتی - بنفش - قرمز - سفید - زرد
 • منطقه سختی: 3,4,5,6,7,8,9

توجه: در این مقاله به منظور سادگی، هر دو گیاه سنبل و موسکاری به عنوان سنبل اشاره می شود. اکثر سنبل ها در مناطق 3 تا 9 رشد می کنند. آنها باید دمای سرد 40 تا 45 درجه فارنهایت (4 تا 7 درجه سانتیگراد) را برای حداقل 12 تا 14 هفته داشته باشند. اگر دمای منطقه شما به این سردی نمی رسد، باید گل ها را قبل از کاشت در فضای باز در یخچال از قبل سرد کنید. 

هشدار: پیاز سنبل (و پیاز نرگس ) حاوی ماده ای به نام اسید اگزالیک است که می تواند برای پوست تحریک کننده باشد. هنگام کار از دستکش استفاده کنید.


حتما بخوانید: روش کاشت گشنیز در گلدان و باغچه


درباره سنبل و سنبل انگور

 • سنبل (Hyacinthus): در اصل یک گل آبی کم رنگ یا بنفش است، سنبل ها اکنون در رنگین کمانی از رنگ ها از جمله یاسی، صورتی، سفید، کرم و حتی رنگ قرمز خونی هستند. هر پیاز سنبل معمولاً یک ساقه گل تولید می کند که ارتفاع آن بین 8 تا 10 اینچ است. گلهای انبوه (خوشه ای) از گلهای بسیار معطر سنبل ممکن است گلهای تک یا دوتایی بسته بندی شده باشند.

سنبل

 • سنبل انگور (Muscari): ارتباط مستقیمی با سنبل واقعی ندارد، اما در اواسط بهار شکوفا می شود و نیازهای مراقبتی یکسانی دارد. این شگفت‌انگیز کوچک دارای خوشه‌های کوچکی از گل‌های زنگ‌شکل و آبی کبالتی است.

سنبل انگور

محل کاشت سنبل

محل کاشت را انتخاب کنید که آفتاب کامل داشته باشد تا بزرگترین شکوفه ها و صاف ترین ساقه ها را داشته باشد. لامپ ها نسبت به سایه جزئی نیز مقاوم هستند. در خاک شل شده و نسبتاً حاصلخیز که زهکشی خوبی دارد بکارید. از کاشت مناطق کم آب که در آن آب جمع می شود خودداری کنید. سنبل ها در خاک مرطوب می پوسند! قبل از کاشت، خاک را شل کنید و در 2 تا 4 اینچ  کمپوست یا آرد استخوان برای باروری کار کنید.

زمان کاشت سنبل

مانند سایر پیازهای بهاری، پیاز سنبل را در اواسط تا اواخر پاییز، هر زمانی پس از  اولین یخبندان پاییزی  و قبل از یخ زدن زمین بکارید.


حتما بخوانید: کاشت آناناس با بذر، تکثیر و نگهداری آن


نحوه کاشت سنبل در خاک 

 • پیاز سنبل را به عمق 4 تا 5 اینچ (10 تا 13 سانتی متری) بکارید. پیازهای گل را با فاصله 5 تا 6 اینچ یا 12 تا 15 سانتری متری (سنبل های انگور می توانند 2 اینچ از هم فاصله داشته باشند). در مرزهای شمالی سختی آنها ( منطقه USDA 3 )، 1 تا 2 اینچ عمیق تر بکارید تا از سختی زمستانی اطمینان حاصل کنید.
 • اگر می خواهید پنج یا چند پیاز را به طور همزمان بکارید، منطقه بزرگتری را حفر کنید. سنبل ها در گروه های پنج تا نه پیازی زیبا به نظر می رسند. سنبل های انگور نیز به صورت توده و شل به نظر می رسند.
 • لامپ را در سوراخ با انتهای نوک تیز قرار دهید.
 • پس از کاشت و پوشاندن با خاک، آب را کاملاً آبیاری کنید.
 • برای جلوگیری از علف های هرز و بیماری، یک لایه مالچ 1 تا 2 اینچی در اطراف گیاهان بمالید.
 • اگر در حال نشاکاری هستید، کم آبیاری کنید و تا زمانی که جوانه های گل در سال بعد ظاهر شوند دیگر آبیاری نکنید.
 • لامپ های سنبل ممکن است برای نمایش در فضای داخلی در زمستان مجبور به رشد اولیه شوند. آن‌ها را با نوک‌های آن بکارید، در مخلوط گلدان‌های مبتنی بر خاک در ظروف دارای سوراخ‌های زهکشی.
 • حداقل ده هفته در مکانی تاریک در دمای بالاتر از انجماد اما نه بیشتر از 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید تا ریشه ها رشد کنند.
 • وقتی ساقه ها حدود 1 اینچ طول دارند، نور و دما را به تدریج افزایش دهید.
 • آبیاری را با دقت انجام دهید و از خیس شدن شاخه ها یا غرقاب شدن خاک خودداری کنید. خاک باید مرطوب باشد نه خیس.
 • پس از گلدهی، سنبل های اجباری ممکن است به باغ پیوند زده شوند و در سال های بعد دوباره گل خواهند داد.

نحوه مراقبت از سنبل 

 • سنبل را بیش از حد آبیاری نکنید . آنها آب زیادی را دوست ندارند. فقط زمانی آبیاری کنید که خاک در عمق 3 اینچ خشک شده باشد. اگر در آن عمق خشک شد، زمان آبیاری است. 
 • آبیاری را عمیقاً در سطح خاک انجام دهید، نه از بالای سر یا با آبپاش که بیماری را تشویق می کند. انتهای شلنگ را در کنار گیاه قرار دهید،فشار شلنگ را کم کنید و حدود 30 دقیقه یا تا زمانی که خاک مرطوب شود آبیاری کنید. شلنگ خیساندنی که برای چند ساعت کم روشن باشد، به طور موثر منطقه بزرگتری را پوشش می دهد.
 • با مواد آلی و مالچ، نیازی به کود دادن ندارید. با این حال، پاشیدن یک کود آلی تجاری روی خاک  اشکالی ندارد .
 • گیاهانی که در ظروف رشد می کنند را با پوشاندن آنها یا انتقال آنها به یک منطقه محافظت شده از رطوبت بیش از حد زمستان محافظت کنید.

حتما بخوانید: کاشت بابونه در گلدان و باغچه


واریته های توصیه شده سنبل

 • Hyacinth orientalis Blue Jacket: این سنبل‌های برنده جوایز، ستون‌های بزرگی از گل‌های آبی سلطنتی را با لبه‌های سفید واضح نشان می‌دهند.
 • H. orientalis City of Haarlem: یک نوع میراث شگفت انگیز که از اواخر دهه 1800 رایج بوده است. گلها نرم، زرد پامچال، بالغ و سفید مایل به کرم هستند.
 • H. orientalis Gypsy Queen: یک سنبل موروثی با گلبرگ های صورتی سالمون با هایلایت های هلویی و زرد مایل به کره است.
 • H. orientalis Jan Bos: این سنبل برنده جوایز بسیار معطر و دارای گلچه های صورتی  است که به صورت محکم در سر گل های بزرگ بسته بندی شده اند.
 • H. orientalis Miss Saigon:  این سنبل معطر با رنگ بنفش عمیق و غنی با گلچه های ستاره ای و بنفش پوشیده شده است. جذاب!
 • H. orientalis Pink Pearl: سرهای گل رز صورتی با شیرینی پنبه ای خود سرها را می چرخانند. "مروارید صورتی" برای ظروف بهاری مورد علاقه است تا رنگی به آن اضافه شود.
 • Muscari armeniacum: این گل سنبل کلزا  دارای گل های کوچک و ظریف آبی کبالتی است که وقتی به صورت انبوه کاشته می شود بسیار زیبا به نظر می رسد .

برداشت سنبل

بیرون از خانه:

پس از پایان گلدهی سنبل های شما، شکوفه ها را حذف کنید، اما شاخ و برگ را جدا نکنید . پیازها برای جمع آوری انرژی برای شکوفه های سال آینده به برگ های خود نیاز دارند. شاخ و برگ ها به طور طبیعی در پایان فصل بهار از بین می روند. برای کمک به جلوگیری از بیماری های قارچی، زمانی که برگ ها قهوه ای شدند، حذف کنید. پیاز سنبل می تواند در طول سال در بیشتر مناطق کاشت در زمین باقی بماند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید که دمای آن کمتر از 60 درجه فارنهایت نیست، لامپ ها را باید در پاییز حفر کنید و به مدت 6 تا 8 هفته در یک منطقه خشک و خنک در یخچال نگهداری کنید. سنبل ها برای شکوفه دادن به یک دوره هوای سردتر نیاز دارند.

در داخل خانه:

پیاز سنبل که گلدهی آنها در داخل خانه به پایان رسیده است را می توان به باغ پیوند زد. پس از گلدهی، آنها برای جمع آوری انرژی برای شکوفه های سال آینده نیاز به زمان دارند، بنابراین نباید مستقیماً در انبار قرار گیرند.  پس از از بین رفتن شاخ و برگ آنها در فضای باز، می توان پیاز سنبل را به داخل خانه آورد و تا پاییز یا زمستان در مکانی خنک، تاریک و خشک نگهداری کرد. 

آفات و بیماری های رایج سنبل

لامپ ها در صورت خیس ماندن  مستعد کپک خاکستری و پوسیدگی پیاز هستند.

سوالات متداول

1. آیا پیاز سنبل برای گربه ها و سگ ها سمی است؟

بله، پیاز سنبل برای حیوانات خانگی سمی است. بسیاری از گل های بهاری مانند سنبل و نرگس حاوی ترکیبی هستند که ممکن است باعث مشکلات معده و تنفسی و تحریک پوست شود. این ماده - اگزالات کلسیم - بیشتر در پیازها متمرکز است، اما در شاخ و برگ و گلهای گیاه سنبل نیز یافت می شود. سنبل ها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو قرار دهید و هنگام دست زدن به پیاز سنبل برای مدت طولانی از دستکش استفاده کنید. نکته مثبت سمیت سنبل این است که آفات رایج باغ، مانند سنجاب و گراز ، اغلب آنقدرها وسوسه نمی شوند که پیاز سنبل شما را بخورند.

2. آیا سنبل ها دوباره شکوفا خواهند شد؟

سنبل‌ها فقط یک بار در سال  (در بهار) شکوفا می‌شوند، اما در صورت مراقبت مناسب، در سال‌های بعد دوباره شکوفا خواهند شد. آنها گیاهی چند ساله هستند.

سخن آخر

در این پست ما به اطلاعات اساسی در مورد سنبل؛ کاشت؛ رشد و برداشت سنبل پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما در کاشت و پرورش سنبل کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

روش کاشت فلفل دلمه ای در گلدان و باغچه + شرایط پرورش و نگهداری

آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزل

چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟از
1
رای