چگونه عناب تازه را خشک کنیم؛ طرز تهیه و طریقه نگهداری عناب خشک

چگونه عناب تازه را خشک کنیم؛ طرز تهیه و طریقه نگهداری عناب خشک چگونه عناب تازه را خشک کنیم ؛ طرز تهیه عناب خشک مرحله به مرحله و به روش آسان و بازاری؛ طریقه نگهداری عناب خشک؛ روش استفاده و تازه کردن عناب خشک یا خرمای قرمز چینی در سلام دنیا بیاموزید.

عناب فقط یک خوردنی خوشمزه نیست. عناب که به خرمای قرمز چینی هم معروف است، بیش از 4000 سال است که در آسیا کشت می شود. این میوه پرخاصیت را می توان برای تهیه دسر، به عنوان طعم دهنده و یا بصورت خشک شده به عنوان میان وعده مصرف کرد. استفاده از عناب خشک هم به تنهایی و هم در تهیه دمنوش کاربرد زیادی دارد. در این مطلب سلام دنیا می خواهیم شما را با چگونه عناب تازه را خشک کنیم طرز خشک کردن عناب و طریقه نگهداری عناب خشک (خرمای قرمز چینی) آشنا کنیم تا بتوانید در خانه به راحتی این میوه پرخاصیت را خشک کنید و از فواید بی نظیر ان بهره مند شوید.

بهترین روش نگهداری عناب (خرمای قرمز چینی)

برای افزایش ماندگاری عناب باید آنها را در محیط خشک و سرد نگه داری کنید. در واقع عناب ها نباید در محیط مرطوب قرار داشته باشند زیرا این کار باعث فاسد شدن آنها می شود. برای نگهداری بهتر عناب ها می توانید آنها را در ظرف در بسته بدون نفوذ هوا در یخچال قرار دهید. عناب تازه را می توانید تا 4 روز بیرون از یخچال نگهداری کنید.


حتما بخوانید: بهترین روش نگهداری عناب تازه در یخچال و فریزر


بهترین روش نگهداری عناب

چگونه عناب تازه را خشک کنیم

برای خشک کردن عناب تازه مراحل زیر را دنبال کنید.

1. شکافتن پوست عناب

یک قابلمه پر از آب را جوش بیاورید و میوه ها را به مدت 1 تا 2 دقیقه در آن فرو کنید. بلافاصله آنها را درون یک کاسه آب سرد یا یخ بریزید. این کار باعث باز شدن پوسته عناب ها می‌شود.این کار باعث می شود که میوه‌ها آسان تر و سریع تر خشک شوند.

2. استفاده از آب لیمو (به عنوان مواد نگهدارنده)

عناب ها را در یک کاسه شیشه ای یا استیل ضد زنگ پر از مقدار مساوی آب لیمو و آب سرد بخیسانید . مطمئن شوید که میوه ها کاملاً در آب فرو رفته اند. اجازه دهید میوه ها حداقل 10 دقیقه در این محلول بمانند، بعد با کمک ملاقه سوراخ دار آنها را از کاسه خارج کنید. عناب ها را به طور مساوی روی یک پارچه حوله ای قرار دهید و آب اضافی آن را بگیرید.اگرچه این مرحله ضروری نیست، اما باعث افزایش ماندگاری عناب خشک می شود.


حتما بخوانید: خشک کردن پرتقال در خانه


3. خشک کردن عناب ها

میوه ها را به طور مساوی روی یک ورق پهن کنید. مطمئن شوید که میوه ها با یکدیگر تماس نداشته باشند، بعد آنها را به آرامی در دمای 140 درجه فارنهایت در دستگاه خشک کن غذا یا فر اجاق گاز خشک کنید. اگر پایین ترین درجه حرارت فر شما بازهم زیاد است، از همان استفاده کنید اما در را باز بگذارید. به عنوان روش جایگزین، می توانید عناب ها را روی ورقه شیرینی پزی بچینید، روی ورق را با حوله بپوشانید و آن را روی رادیاتور خود قرار دهید تا خشک شوند.

چگونه عناب تازه را خشک کنیم

4. چک کردن عناب ها

مرتب میوه ها را چک کنید، آنها را بچرخانید تا مطمئن شوید که به طور یکنواخت خشک می شوند و کپک نمی زنند. زمان خشک شدن عناب ها به اندازه میوه، سطح رطوبت و دما و درجه حرارت بستگی دارد و ممکن است بین 6 تا 36 ساعت طول بکشد. زمانی که پوست عناب چرمی شود،یعنی عناب شما خشک شده است، البته بازهم انعطاف پذیر است و بافت آن تا حدودی نرم است.

5. نگهداری عناب های خشک

پس از خشک شدن عناب ها، آنها را به مدت 4 تا 10 روز در یک کیسه کاغذی بسته بندی کنید یا ظرف شیشه ای قرار دهید. هر روز ظرف را تکان دهید تا میوه ه از هم جدا شوند تا بطور کامل فرایند خشک شدن تمام شود و رطوبت یا کپک در آنها ایجاد نشود. پس از خشک شدن کامل میوه‌ها، می‌توانید آن‌ها را به کیسه‌های پلاستیکی یا ظرف دربسته منتقل کنید.


حتما بخوانید: خشک کردن کیوی در خانه با 3 روش ساده


تازه کردن عناب خشک

عناب را می توان به صورت خشک شده یا برای استفاده در دسرها مصرف کرد. اگر میان وعده با طعم شور و شیرین دوست دارید، کمی نمک به عناب خود اضافه کنید. برای تازه کردن عناب ها، قبل از مصرف آن ها را حداقل به مدت یک ساعت در آب گرم خیس کنید تا پف کرده و نرم شوند.

طریقه خشک کردن عناب (روش دوم)

یک روش دیگر برای خشک کردن عناب این است که میوه تازه برداشت شده را با چاقو برش می دهند تا پوست آن شکافته شود و بعد آن را در آب قند 75% به مدت 45 دقيقه می جوشاند و بعد از گذشت 24 ساعت عناب ها را محلول آب قند خارج می کنند و در معرض نور خورشيد قرار می دهند تا به کمک نور و جریان هوا خشک شوند.

سخن پایانی:

عناب میوه ای پرخاصیت است که قدمت ان به 4000 سال پیش باز می گرد.عناب هم بصورت تازه و هم بصورت خشک شده برای بدن فواید زیادی دارد.اگر قصد دارید در خانه عناب تازه را خشک کنید در این مطلب دو روش متفاوت خشک کردن عناب را در اختیار شما قرار دادیم.


مطالب مرتبط:

طرز خشک کردن بادمجان و نگهداری آن

طرز خشک کردن میوه به، برای چای و دمنوشاز
1
رای