چگونه از زندگی لذت ببریم؛ لذت بردن از زندگی با 20 راه ساده

چگونه از زندگی لذت ببریم؛ لذت بردن از زندگی با 20 راه ساده چگونه از زندگی لذت ببریم؛ 20 مورد از بهترین راه ها برای لذت بردن از زندگی با انجام کارهای ساده، نکات و ترفندهای برای لذت بردن و شاد بودن در زندگی را در سلام دنیا بیاموزید.

برای لذت بردن از زندگی همیشه نیازمند پول کلان و عضویت در گروه خاص بودن نیست، گاهی بدون پرداخت هزینه های هنگفت نیز می توان از زندگی لذت برد، در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونه از زندگی لذت ببریم: 20 راه برای لذت بردن از زندگی هر روزمان با کارهای ساده و نکات کلیدی، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

چگونه از زندگی بیشتر لذت ببریم: 20 راه لذت بردن از زندگی هر روزمان

می خواهید بدانید چگونه از زندگی بیشتر لذت ببرید؟ برخی افراد بر این باورند که برای لذت بردن از زندگی، باید کارهایی مانند:

 • کسب در آمد بیشتر
 • رابطه یا دوستان عالی داشته باشند
 • قابل احترام یا معروف شوند

با این حال، بسیاری از مردم این چیزها و موارد دیگر را دارند و هنوز هم ناراضی هستند. راهب ویتنامی نوشت: «شرایط بسیار زیادی برای شادی  وجود دارد - برای اینکه شما در حال حاضر شاد باشید بیش از اندازه کافی دلیل برای شادی وجود دارد».

اما اگر در زندگی چیزهای زیادی برای لذت بردن وجود دارد، چرا ما از هر روز  خود لذت نمی بریم؟

زیرا یادگیری چگونگی لذت بردن از زندگی نیازمند تمرین است. ما باید یک ذهنیت مثبت را پرورش دهیم ، عادات خوب را افزایش دهیم و زندگی خود را پر از شادی و لذت کنیم. با این حال، احتمالاً هیچ مهارتی برای تمرین نحوه لذت بردن از زندگی وجود ندارد، درست است؟

در اینجا 20 کاری وجود دارد که می توانید برای لذت بردن بیشتر از زندگی انجام دهید.


حتما بخوانید: چگونه شاد باشیم


راه های لذت بردن از زندگی

1. برای لذت بردن از زندگی: شکرگزاری را تمرین کنید

غیرممکن است که در آن واحد شکرگزاری کنید و ناراحتی داشته باشید. ساده است. آن را امتحان کنید و متوجه منظور من خواهید شد. جای تعجب نیست که بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که قدردانی می تواند عزت نفس را افزایش دهد، احساسات منفی مانند حسادت را کاهش دهد و بیماری افسردگی را کاهش دهد. افراد سپاسگزار همچنین تمایل دارند مواظب سلامتی خود باشند، بیشتر ورزش کنند، بهتر بخوابند و کمتر استرس داشته باشند.

بنابراین، اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه از زندگی لذت ببرید، شکرگزاری را شروع کنید.

به عنوان مثال، می توانید یک دفتر برای نوشتن شکرگذاری های خود بردارید یا به سادگی هر روز را با نوشتن سه موردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید شروع کنید، مانند: «امروز، من برای این فنجان قهوه در دستانم، کتابی که دارم می خوانم سپاسگزارم.این به من و گربه دوست داشتنی من خیلی چیزها یاد می دهد.»

لذت بردن از زندگی با شکر گذاری

2. برای لذت بردن از زندگی: روی ذهن آگاهی کار کنید

ذهن آگاهی یا حضور ذهن به معنای اگاهی کامل از اینکه کجا هستید، با چه کسی هستید و چه می‌کنید بدون اینکه افکار، قضاوت‌ها یا احساسات حواس شما را پرت کنند، است.  یا همانطور که اکهارت توله معلم معنوی می گوید: "هر کجا که هستید، کاملاً آنجا باشید."

وقتی یاد می گیریم چگونه از لحظه لذت ببریم، می توانیم آرام، متمرکز و شاد باشیم.  برای تمرین تمرکز حواس، با حذف چیزهایی که حواس شما را از محیطتان پرت می کند، مانند رسانه های اجتماعی، تلویزیون و موسیقی شروع کنید. سپس افکار خود را با توجه نکردن به آنها آرام کنید و در عوض توجه خود را بر نفس خود متمرکز کنید.

همچنین می توانید با یادگیری لذت بردن از چیزهای ساده در زندگی، تمرکز حواس را تمرین کنید، مانند:

 • پیاده روی در طبیعت و تماشای مناظر و صداها
 • انجام تمرینات ورزشی و داشتن حس خوب
 • لذت بردن از چیزهای کوچک، مانند یک فنجان چای یا دوش آب گرم

حتما بخوانید: فواید ذهن آگاهی برای ذهن و بدن


3. برای لذت بردن از زندگی: خودتان را در اولویت قرار دهید

اگر هرگز نیازهای خود را در اولویت قرار ندهید، لذت بردن از زندگی سخت است. اگر می خواهید احساس رضایت و آرامش داشته باشید، به زمانی برای استراحت، تفریح،کشف چیزهای جدید و ایجاد روابط سالم نیاز دارید.

بنابراین، دفعه بعد که کسی از شما خواست کاری را انجام دهید که نمی‌خواهید انجام دهید، نه گفتن را در نظر بگیرید. این بدان معنا نیست که شما نباید مهربان باشید یا به دیگران کمک کنید. این فقط به این معنی است که ابتدا باید به نیازهای خود اهمیت دهید. حواستان به زمان و انرژی خود باشد. شما سزاوار بهترین چیزها هستید.

لذت بردن از چیزهای ساده

4. برای لذت بردن از زندگی: با خود مهربان باشید

همه ما اشتباه می کنیم و همیشه نتیجه کار ما عالی نخواهد بود. در این لحظات با خود مهربان باشید. هر اتفاقی افتاده است. هیچ کاری نمی توانید در مورد گذشته انجام دهید جز اینکه از آن درس بگیرید. این می تواند در ابتدا فوق العاده سخت باشد، اما با تمرین آسان تر می شود.

عمیقاً به گذشته نگاه کنید و متوجه خواهید شد که شایسته شاد بودن هستید، بدون توجه به اینکه چه کسی هستید، چه کاری انجام داده اید یا به کجا می روید. فقط به این دلیل که زنده ای لیاقت شاد بودن را داری. به خود اجازه دهید در این لحظه شاد و آرام باشید.

با خود مهربان باشید

5. برای لذت بردن از زندگی: استراحت

بسیار سخت است که یاد بگیرید اگر خسته و یا دچار استرس هستید، از زندگی نهایت لذت را ببرید. همه ما برای استراحت و ریکاوری به زمان نیاز داریم . با این حال، در دوران مدرن خیلی اتفاقات می افتد ما باید کار کنیم، درس بخوانیم، کارهای خانه را انجام دهیم، با COVID-19 مقابله کنیم، امور مالی خود را مدیریت کنیم ، از خانواده مراقبت کنیم و موارد دیگر.

Thích Nhất Hạnh می نویسد: «خیلی مهم است که هنر استراحت و آرامش را بیاموزیم. نه تنها به جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها که از طریق تنش و نگرانی مزمن ایجاد می‌شوند، کمک می‌کند، بلکه به ما این امکان را می‌دهد که ذهن خود را پاک کنیم، تمرکز کنیم و راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات پیدا کنیم.»

بنابراین، زمانی را برای یادگیری نحوه استراحت و لذت بردن از زندگی اختصاص دهید. به عنوان مثال، می توانید یک چرت کوتاه بزنید، یک کتاب خوب بخوانید ، یک پیاده روی کوتاه بروید یا حتی یک سفر آخر هفته در جایی آرام داشته باشید.

6. برای لذت بردن از زندگی: پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

این روزها، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند ما را فریب دهند تا باور کنیم که زندگی عبارت است از جهش از یک تجربه یا دستاورد به تجربه دیگر. اما زندگی از دستاوردها یا تجربیات ساخته نشده است بلکه از لحظات بین آنها ساخته شده است.

فقط نقاط عطف را جشن نگیرید - به هر حال، آنها فقط یک بار در هر چند سال اتفاق می‌افتند. در عوض، یاد بگیرید که چگونه از زندگی با جشن گرفتن در هر مرحله از راه لذت ببرید. به عنوان مثال، فقط از نتایج امتحانات و سود کسب و کار لذت نبرید - از هر ساعت مطالعه و هر مشتری که به ان خدمت می کنید لذت ببرید.

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

هنر لذت بردن از زندگی

7. برای لذت بردن از زندگی: روی خودتان سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری روی توسعه شخصی ما یک عمل عشق به خود است. وقتی این کار را انجام می دهیم، سلامتی خود را در اولویت قرار می دهیم. ما همچنین در حال توسعه خودآگاهی خود هستیم که باعث ایجاد شفقت،  شادی برای خود می شود.

به دنبال راه هایی برای پیشرفت خود باشید و از این فرآیند لذت ببرید. به عنوان مثال، می توانید یک دوره آنلاین رایگان ، مجله، تمرین، مدیتیشن، یا خواندن یک کتاب خودسازی را بگذرانید.


حتما بخوانید: خودآگاهی چیست و انواع خودآگاهی کدام است 


8. برای لذت بردن از زندگی: روابط مثبت را پرورش دهید

داشتن روابط مثبت در زندگی ما برای احساس خوشحالی و رضایت واقعی ضروری است. در واقع، بزرگ‌ترین مطالعه‌ای که تا کنون در مورد شادی انجام شده است، نشان می‌دهد که «گذراندن وقت با افراد دیگر، افراد را شادتر می‌کند».

بنابراین، روی بهبود روابط خود با دوستان نزدیک و خانواده خود کار کنید. برای کمک، ممکن است بخواهید درباره پنج زبان عشق بیشتر بدانید، که روش‌های متفاوتی هستند که افراد عشق را نشان می‌دهند و تفسیر می‌کنند. درک هر دو زبان خود و عزیزانتان می تواند به شما در بهبود روابط کمک کند.

9. برای لذت بردن از زندگی: با افراد جدید آشنا شوید

همه افراد در زندگی خود روابط نزدیک زیادی ندارند. به‌علاوه، گاهی اوقات می‌توانیم از دوستی‌ها پیشی بگیریم و برای جایگزینی آن‌ها، نیاز به ایجاد ارتباطات جدید داشته باشیم. به یاد داشته باشید، اجتماع و ارتباط برای شادی و رفاه ما ضروری است.

با این حال، با توجه به اینکه COVID-19 بسیاری از مردم را مجبور به قرنطینه کرده است، پیدا کردن دوستان جدید سخت تر شده است. با این حال، هنوز هم می‌توان با کمک پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ، گروه‌های فیس‌بوک و انجمن‌های دوره آنلاین، دوستی‌های جدیدی را به‌صورت آنلاین پیدا کرد. تعامل با دیگران را به صورت آنلاین از طریق یک علاقه مشترک شروع کنید و از دیدگاه ها و شخصیت ها که بخشی از زندگی شما می شود لذت ببرید.

برای لذت بردن از زندگی: با افراد جدید آشنا شوید

10. برای لذت بردن از زندگی: از اخبار و رسانه های اجتماعی کمتر استفاده کنید

شاید یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای لذت بردن بیشتر از زندگی، کاهش احساسات منفی در زندگی‌مان باشد  و یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده کمتر از اخبار و رسانه‌های اجتماعی است. آنی میلر ، MSW، LCSW-C، LICSW می‌گوید: «خواندن مداوم اخبار می‌تواند مضر باشد، زیراشنیدن مداوم اطلاعات منفی می‌تواند بر مغز ما تأثیر بگذارد» .

علاوه بر این، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله روانشناسی اجتماعی و بالینی به این نتیجه رسید که رسانه های اجتماعی اثرات منفی بر سلامتی دارند - در درجه اول افسردگی و تنهایی. بنابراین، مقداری از منفی گرایی را کاهش دهید و توجه خود را روی چیزهایی که باعث نشاط شما می شود، بگذارید. حتی می توانید از یک برنامه  برای کمک به نحوه گذراندن وقت خود در رسانه های اجتماعی و سایت های خبری استفاده کنید.

11. برای لذت بردن از زندگی: چیزهای جدید را امتحان کنید

امتحان کردن چیزهای جدید وگشتن  در مکان های جدید می تواند حواس ما را تقویت کند و دیدگاه های ما را گسترش دهد. آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید انجام دهید یا یاد بگیرید؟ جایی هست که همیشه می خواستی بری؟

فهرستی از مکان هایی که می خواهید بروید، فعالیت هایی که می خواهید انجام دهید و چیزهایی که می خواهید یاد بگیرید بنویسید. چیزهای بزرگی مانند تبدیل شدن به رئیس خود و چیزهای کوچک مانند گرفتن غذا از رستورانی که همیشه می‌بینید اما هرگز  از ان جا غذا نگرفته اید را لیست کنید. سپس، برخی از این موارد را در تقویم خود برنامه ریزی کنید! از برنامه و چیزهای  کوچک با بردهای سریع شروع کنید تا به آیتم های بزرگ برسید.

12. برای لذت بردن از زندگی: از شر بهم ریختگی خلاص شوید

می دانید چه می گویند: "فضای مرتب، ذهن مرتب".

بر کسی پوشیده نیست که یک خانه بهم ریخته می تواند استرس زا باشد و تمیز کردن آن بیشتر طول بکشد. از سوی دیگر، فضاهای تمیز و مرتب می توانند به ما کمک کنند تا احساس آرامش داشته باشیم. علاوه بر این، ما می توانیم با فروش چیزهایی که نیاز نداریم، درآمد بیشتری کسب کنیم.

اگر می خواهید از شر مقداری درهم و برهمی خلاص شوید، برخی چیزها را برای اهدا کنار بگذارید. همچنین می‌توانید برای خود چالشی ایجاد کنید، مانند افزودن یک مورد به Facebook Marketplace یا Craigslist.

کارهایی برای لذت بردن از زندگی

13. برای لذت بردن از زندگی: پول را صرف تجربیات کنید، نه دارایی ها

مطالعات نشان می دهد که تجربیات ما را شادتر از دارایی ها می کنند.  چرا؟ شادی به دست آوردن چیزی جدید به مرور زمان محو می شود. با این حال، تجربیات همچنان از طریق خاطرات، شادی را به ارمغان می آورند. بنابراین، دفعه بعد که می خواهید پول خرج کنید تا احساس شادی کنید، چرا به جای آن پول را برای یک سفر یا تجربه فراموش نشدنی خرج نکنید؟

14. برای لذت بردن از زندگی: به طور منظم ورزش کنید

همه می دانند که ورزش سلامتی را بهبود می بخشد اما آیا می تواند به ما کمک کند از زندگی خود لذت ببریم؟ شرط می بندیم که می تواند. سونیا لیوبومیرسکی، روانشناس مثبت اندیش در The How of Happiness می نویسد: «تحقیقات نشان می دهد که ورزش ممکن است مطمئن ترین تقویت کننده شادی در بین تمام فعالیت ها باشد.


حتما بخوانید: فواید پیاده روی برعکس برای سلامت ذهن و بدن


چه پیاده روی کنید، چه بدوید، چه وزنه بردارید یا یک ورزش انجام دهید، هر روز زمانی را به ورزش اختصاص دهید و از هر روز خود  کمی بیشتر لذت ببرید.

برای لذت بردن از زندگی به طور منظم ورزش کنید

15. برای لذت بردن از زندگی: زمانی را در طبیعت بگذرانید

علم آنچه را که همه ما به طور شهودی می دانیم ثابت کرده است: گذراندن زمان در طبیعت سلامت و شادی ما را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که پیاده روی در طبیعت خلق و خوی ما را بهبود می بخشد و سطح کورتیزول را کاهش می دهد به عنوان "هورمون استرس" شناخته می شود.

وقتی احساس ناراحتی می کنید، در پارک قدم بزنید، با دوستان خود به پیک نیک بروید ، زیر درخت کتاب بخوانید یا منظره ای را نقاشی کنید. هر کاری را انجام دهید تا به طبیعت برگردید.

16. برای لذت بردن از زندگی: زمان خود را مدیریت کنید

گاهی اوقات، قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه از زندگی بیشتر لذت ببریم، ابتدا باید بفهمیم زمان ما در کجا سپری می شود. اگر به نظر می رسد روزهای شما در حال سپری شدن هستند و از آنها لذت نمی برید، یک دفتر خاطرات از فعالیت های خود داشته باشید تا نحوه گذراندن وقت خود را مدیریت کنید.

ممکن است از آنچه کشف می کنید شگفت زده شوید. وقتی نسبت به نحوه گذراندن وقت خود آگاه تر می شویم، اغلب می توانیم فرصت هایی برای کاهش فعالیت های اتلاف وقت پیدا کنیم و از زمان اضافی برای انجام کارهایی که از آن لذت می بریم استفاده کنیم.

17. برای لذت بردن از زندگی: یک هدف را دنبال کنید

بدون هدف معنی دار، احساس امنیت و ارزشمند بودن می تواند چالش برانگیز باشد. وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا زمانی گفت: "زندگی کردن کافی نیست. ما باید برای چیزی زندگی کنیم."

فرقی نمی‌کند برای کمک به دیگران، تبدیل شدن به بهترین فردی که می‌توانید باشید، یا با تغییرات آب و هوایی مبارزه می‌کنید، سعی کنید هدفی ایجاد کنید تا به زندگیتان جهت دهید و به شما کمک کند از زندگی بیشتر لذت ببرید.


حتما بخوانید: قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


18. برای لذت بردن از زندگی: به دیگران کمک کنید

شما می توانید اثرات مثبت روابط خوب و هدف را با یافتن راه هایی برای کمک به دیگران ترکیب کنید. به عنوان مثال، می توانید برای یک موسسه خیریه محلی داوطلب شوید یا به یک همسایه مسن در انجام کارهای خانه کمک کنید. در وب‌سایتی مانند VolunteerMatch به دنبال فرصت‌ها باشید یا این فهرست فرصت‌های داوطلبانه مجازی را بررسی کنید.

از طرف دیگر می توانید هر روز راه های کوچکی برای کمک به دیگران پیدا کنید. به عنوان مثال، می‌توانید اقلامی را به خیریه اهدا کنید، اجازه دهید کسی که عجله دارد ابتدا به صندوق‌فروشی خواربارفروشی برود، یا یک قهوه و یک ساندویچ برای یک فردی که وضع مالی خوبی ندارد بردارید.

به دیگران کمک کنید

19. برای لذت بردن از زندگی: بر عادت های بد غلبه کنید

بسیار سخت است که یاد بگیرید چگونه از زندگی نهایت لذت را ببرید در حالی که با یک عادت مخرب یا اعتیاد زندگی می کنید. صرف نظر از الکل، تعلل، پورنوگرافی، غذا، شکر، تلویزیون، رسانه های اجتماعی یا شایعات، جز عادات مخرب  هستند و بدترین عادات را در ما شکل می دهند.

در مورد بدی های  خود با خود صادق باشید و برای غلبه بر آنها به دنبال کمک باشید. ممکن است کمی طول بکشد تا آن عادت بد شروع به ازبین رفتن کنند، اما می توانید مطمئن باشید که در صورت پاک شدن از زندگی خود لذت بیشتری خواهید برد.

20. برای لذت بردن از زندگی: بر چیزی تسلط پیدا کنید

یادگیری چیزی جدید می تواند سرگرم کننده و جالب باشد، اما هیجان اولیه اغلب می تواند به سرعت از بین برود. از سوی دیگر، وقتی یاد می گیریم بر چیزی مسلط شویم، احساس عمیقی از شادی، غرور و رضایت داریم.

چه نواختن گیتار، آشپزی، یا اجرای کمپین های تبلیغاتی فیس بوک باشد،می توانید از فرآیند تسلط آرام بر موضوع، مهارت یا سرگرمی مورد علاقه خود لذت ببرید. و شما هرگز نمی دانید که مسلط بودن ممکن است شما را به کجا برساند!

بر چیزی تسلط پیدا کنید

سوالات متداول چگونه از زندگی خود لذت ببرید

آیا ذهن آگاهی می تواند شما را شادتر کند؟

ذهن آگاهی می تواند با کمک به شما در "در لحظه" شاد بودن شمارا بیشتر کند. گذراندن ساعت ها – یا روزها یا سال ها – به فکر کردن درباره اشتباهات گذشته آسان است. به همان اندازه آسان است که ساعت ها در مورد آینده نگران باشید. ذهن آگاهی به شما کمک می کند در لحظه حضور داشته باشید.

به هم ریختگی چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد؟

بی نظمی فیزیکی می تواند منجر به درهم ریختگی ذهنی شود. به عنوان مثال، یک کمد بهم ریخته ممکن است هر روز صبح مارا دچار استرس  کند. با کاهش بی نظمی، می توانید محیطی آرام و تمیز ایجاد کنید – که ذهن شما ممکن است آن را بازتاب دهد. در جنبه عملی، ممکن است اقلام استفاده نشده ای برای فروش پیدا کنید.

نکات لذت بردن از زندگی

خلاصه: چگونه از زندگی و شغل خود لذت ببرید

یادگیری نحوه لذت بردن از زندگی مستلزم تمرین و تلاش است، اما پاداش آن همیشه ارزش تلاش را دارد. در اینجا 20 چیزی وجود دارد که می توانید تمرین کنید تا هر روز بیشتر از آنها لذت ببرید:

 • قدردانی را تمرین کنید
 • روی ذهن آگاهی کار کنید
 • خودتان را در اولویت قرار دهید
 • با خودتان مهربان باشید
 • پیروزی های کوچک را جشن بگیرید
 • استراحت کنید و بهبود پیدا کنید
 • روی خودت سرمایه گذاری کن
 • روابط مثبت را پرورش دهید
 • با افراد جدید آشنا شوید
 • کمتر از اخبار و رسانه های اجتماعی استفاده کنید
 • چیزهای جدید را امتحان کنید
 • از شلوغی خلاص شوید
 • پول را صرف تجربیات کنید نه دارایی ها
 • به طور منظم تمرین کن
 • زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید
 • زمان خود را مدیریت کنید
 • هدفی را برای زندگی خود درنظر بگیرید
 • به دیگران کمک کنید
 • بر عادات مخرب غلبه کنید
 • تسلط بر چیزی
سخن آخر

با دقت کردن به زندگی و دیدن داشته های به ظاهر کوچک خود خواهید دید که چقدر خوشبخت تر از دیگران هستید، از زندگی خود لذت ببرید و شاکر باشید تا داشته هایتان بیشتر شود.


مقالات مرتبط:

چگونه زندگی را آسان کنیم

چگونه احساسات خود را بیان کنیماز
6
رای