تو دو لیست (To Do List) چیست و چگونه یک لیست کاری بسازیم

تو دو لیست (To Do List) چیست و چگونه یک لیست کاری بسازیم لیست انجام کارها (To Do List) چیست و چگونه یک لیست کاری بنویسیم؛ طرز ساخت تو دو لیست ساده، فواید داشتن لیست انجام کارها و روش درست کردن لیست انجام کارها یا To Do List در سلام دنیا بیاموزید.

وقتی کارهای زیادی در روز دارید، سردرگم شدن آسان است. بین مسئولیت‌های کاری و تعهدات شخصی، زندگی می‌تواند استرس‌زا شود، و وقتی چیزی مهم را فراموش می‌کنید استرس‌ زاتر می‌شود. با داشتن دفتر انجام کارهای روزانه یا To Do List، می‌توانید کارهایی را که باید انجام دهید اولویت‌ بندی کنید، کارهایی را که هنوز باید انجام دهید را پیگیری کنید و در تمام زمینه‌ های زندگی‌ تان احساس سازنده و آمادگی داشته باشید. اگر می خواهید یک دفتر انجام کارهای روزانه داشته باشید اما ایده ای ندارید اصلا نگران نباشید ما نحوه ساخت تو دو لیست (To Do List) را  در این مطلب سلام دنیا به شما آموزش می دهیم.

روش ساخت تو دو لیست (To Do List) چیست

قسمت اول: فهرست کارها را جمع آوری کنید

1. تصمیم بگیرید که چه رسانه ای برای شما بهتر کار می کند

اگر همه روزه گوشی هوشمند شما در دست شماست، از برنامه Notes برای ایجاد لیست کارهای خود استفاده کنید. اگر از خیره شدن به صفحه گوشی یا کامپیوتر متنفرید، یک خودکار یا مداد بردارید و لیست کارها را با دست بنویسید. اگر از ساختن یا استفاده از آن می ترسید، فهرست کارها مفید نخواهد بود، بنابراین هر وسیله ای را که بیشتر ترجیح می دهید انتخاب کنید.


حتما بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم


 • برنامه هایی مانند Any.do، Wunderlist و Pocket Lists برای دانلود وجود دارند که می توانند به شما در سازماندهی وظایف خود به روش های مختلف کمک کنند.

 فهرست کارها را جمع آوری کنید

2. تمام کارهایی که باید انجام دهید را لیست کنید

لیست کارها می توانند از «دوش گرفتن» تا «پایان ارائه برای کار در هفته آینده» تا «پیدا کردن یک هدیه برای تولد مادر در ماه آینده» متغیر باشند. همانطور که می بینید، این کارها از نظر ماهیت، اهمیت و زمانی که طول می کشد متفاوت است. نگران پیروی از یک الگو یا سازماندهی آنها نباشید، این بعداً اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر، فقط هر مسئولیتی که فکر می کنید باید انجام دهید را بنویسید.

 • با نوشتن کامل همه چیز، آن را از ذهن خود خارج کرده و روی کاغذ خواهید آورد. این تضمین می‌کند که چیزی را فراموش نمی‌کنید، و امیدواریم که به ذهن شما کمک کند کمتر در هم فشرده شود.
 • لیست در حال اجرا تک تک وظایفی که در دست خود دارید به عنوان لیست اصلی شما نامیده می شود.

 فهرست کارها را جمع آوری کنید

3. هر کاری که می توانید را به فرد دیگری محول کنید

پس از اینکه کارهایی را که باید انجام دهید فهرست کردید، تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید از هر کمکی استفاده کنید یا خیر. این امر به ویژه در صورتی مهم است که شما در حال غرق شدن هستید یا از نظر زمان مضطرب هستید. از درخواست کمک، تفویض وظایف و مقاومت در برابر اصرار برای مدیریت خرد نترسید. اگر لازم نیست در لیست کارهای شما باشد، آن را حذف کنید.

 فهرست کارها را جمع آوری کنید

قسمت دوم: کارهای خود را سازماندهی کنید

1. فهرست اصلی خود را به دسته‌های مختلف مرتب کنید

به عنوان مثال، ممکن است یک لیست برای کار و یک لیست برای خانه داشته باشید. با ایجاد لیست های جداگانه، می توانید توجه و انرژی خود را در یک زمان روی یک مجموعه از کارها متمرکز کنید. وقتی در دفتر خود نشسته اید، نگاه کردن به لیست کارهای شخصی تان فایده ای ندارد، پس آن را کنار بگذارید!


حتما بخوانید: نکات و قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


 • برای اینکه بیشترین بهره وری را داشته باشید، باید دید تونلی در مورد وظایف پیش روی خود داشته باشید. با تهیه لیست های خاص موقعیت، سر و صدای پس زمینه و استرس کارهای آینده را از بین ببرید.

کارهای خود را سازماندهی کنید

2. لیست کارهای خود را فقط برای روز جاری تهیه کنید

لیست خود را ساده نگه دارید! این به شما کمک می کند کارهای خود را به ترتیب اولویت سازماندهی کنید، و از نگاه کردن به کارهای فردا، هفته آینده یا ماه آینده خسته نخواهید شد. در مورد آنچه می توانید در 24 ساعت به دست آورید واقع بین باشید. فهرست کارهای روزانه شما باید کمتر از ده کار و حتی شاید کمتر از پنج مورد داشته باشد.

 • اگر نمی توانید بفهمید از کجا شروع کنید، این را امتحان کنید. تصور کنید به سرعت به سمت خواب می روید. می‌خواهید ابتدا با کدام کار تمام شوید؟ این باید در قسمت بالای لیست شما باشد.
 • از لیست اصلی خود برای تهیه لیست روزانه خود استفاده کنید. بعد از اینکه لیست روزانه خود را ایجاد کردید، لیست اصلی خود را کنار بگذارید.

کارهای خود را سازماندهی کنید

3. زمان هر کار را تخمین بزنید

واقع بین باشید! اگر بیش از حد خود را متعهد کنید و دائماً احساس کنید که برای انجام لیست خود وقت کم دارید، استرس غیرضروری ایجاد خواهید کرد. اگر احساس ناامیدی دارید، کارآمد بودن سخت است. در کنار هر کار، یادداشت کنید که واقعاً فکر می‌کنید هر کدام چقدر زمان می‌برد. از این تخمین های زمانی برای برنامه ریزی روز خود استفاده کنید.

 • بین هر کار یک استراحت 10 تا 15 دقیقه ای به خود اختصاص دهید. در واقع شما نمی توانید بدون هیچ زمان انتقالی از یک کار به کار دیگر تغییر دهید، بنابراین در حین تنظیم برنامه خود این را در نظر بگیرید.

کارهای خود را سازماندهی کنید

4. فهرست خود را از نظر زیبایی شناسی جذاب کنید

این ممکن است سطحی یا غیر ضروری به نظر برسد، اما واقعاً می تواند به تغییر نگاه شما به لیست کارهایتان کمک کند. آن را با رنگ مورد علاقه خود بنویسید یا تایپ کنید. روی یک تکه لوازم التحریر بنویسید، آن را روی یک تابلوی اعلانات زیبا قرار دهید، یا یک سند شیک در گوشی هوشمند خود ایجاد کنید. فهرستی ایجاد کنید که به شما انگیزه دهد و انگیزه تان را حفظ کنید و همه چیز را بررسی کنید.

کارهای خود را سازماندهی کنید

قسمت سوم: خود را مسئول بدانید

1. تاریخ های سررسید را در کنار هر کار در لیست اصلی خود یادداشت کنید

اینها به شما کمک می کنند تا لیست کارهای روزانه خود را تهیه کنید. هنگامی که تعداد زیادی کار دارید، به راحتی می توانید اجازه دهید که چیزها به طور تصادفی از بین بروند. همانطور که هر روز فهرست روزانه خود را تهیه می کنید، فهرست اصلی خود را مرور کنید و مطمئن شوید که هر کاری را با سررسیدهای آینده درج می کنید.


حتما بخوانید: 25 عادت سالم و نکته ای که کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد


 • اگر موعد مقرر برای یک کار خاص وجود ندارد، تاریخ واقعی را که واقعاً دوست دارید آن را انجام دهید، تعیین کنید.
 • اگر برای خود اهدافی تعیین نمی کنید، کارهای کمتر فوری ممکن است هرگز انجام نشوند.

خود را مسئول بدانید

2. لیست کارهای خود را در جایی قرار دهید که به طور مرتب آن را ببینید

اگر آن را در کشو بگذارید و فراموشش کنید، ایجاد یک لیست فایده ای ندارد. مطمئن شوید که دائماً آن را می بینید! ممکن است فکر کنید که هیچ چیزی را فراموش نخواهید کرد یا سازنده خواهید ماند، اما دیدن لیستی از کارهایی که باید انجام دهید واقعاً می تواند آتش انگیزشی را در شما روشن کند.

 • آن را با خود حمل کنید. آن را روی آینه حمام خود قرار دهید. یک کپی در کیف و ماشین خود بگذارید. فقط آن را در جایی قرار دهید که در مقابل شما باشد.

خود را مسئول بدانید

3. لیست خود را با کسی به اشتراک بگذارید

این فرد می تواند والدین، دوست، یک فرد مهم یا یک همکارتان باشد. فقط مطمئن شوید که این شخصی است که لیست شما را بررسی می کند و پیشرفت شما را جویا می شود. احتمالاً احساس خوبی نخواهید داشت اگر به کسی بگویید که برای یک روز کامل هیچ چیزی را از لیست کارهای خود حذف نکرده اید!

 • شما نیازی به مراقب ندارید و احتمالاً هیچ کس نمی خواهد مراقب شما باشد. با این حال، بسیار مفید است که کسی شما را مسئول بداند.

خود را مسئول بدانید

سوالات متداول:

چگونه می توانم لیست کارهایم را اولویت بندی کنم؟

با کارهایی که به بیشترین تمرکز نیاز دارند، شروع کنید تا بتوانید زودتر آنها را از سر راه بردارید.

چگونه می توانم لیستی از کارهایی که باید انجام دهیم تهیه کنم؟

فقط هر کاری را که می خواهید صبح یا شب قبل انجام دهید فهرست کنید تا برای روز خود برنامه داشته باشید.

چگونه می توانم عادت هایم را حفظ کنم؟

از عادت کوچک شروع کنید و آنچه را که می خواهید به دست آورید بسازید. به عنوان مثال، اگر می خواهید هر روز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید، با دو بار در هفته به مدت 10 دقیقه ورزش را شروع کنید. همانطور که به آن عادت می کنید، می توانید خود را برای انجام کارهای بیشتر تحت فشار قرار دهید. عادت ها بر اساس تمرین و تکرار ساخته می شوند، پس تسلیم نشوید!

سخن پایانی:

تهیه لیست کارهایی که باید انجام دهید به معنای سازماندهی و به دست آوردن دید در کارتان است. امیدواریم این مطلب برای ساخت یک لیست انجام کار به شما کمک کرده باشد تا به راحتی برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید.


مطالب مرتبط:

نقش تغییر جملات منفی به مثبت در سطح انرژی افراد

21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتراز
1
رای