رابطه جنسی سه نفره؛ دلایل روی آوردن زوجین به داشتن رابطه 3 نفره و عوارض آن

رابطه جنسی سه نفره؛ دلایل روی آوردن زوجین به داشتن رابطه 3 نفره و عوارض آن وارد شدن دیگران در روابط جنسی می تواند عوارض منفی داشته باشد. حسادت یک نتیجه مرسوم است و این حس حسادت معمولاً از ترس از اینکه روابط اصلی تحت خطر قرار بگیرد، ناشی می شود.

به عنوان یک مشاور روابط من آمار روز افزونی از زوج ها و افرادی را مشاهده می کنم که درگیر مبادله عشقی یا رابطه جنسی ضربدری به عنوان بخشی از سبک زندگی خود شده اند. هر چند گاهی اوقات این اصطلاح برای تجربه کلی در خصوص فعالیت های جنسی غیر تک همسری در روابط استفاده می شود اما برای اکثر افراد مبادله عشقی یا سکس ضربدری به طور خاص برای زوجینی استفاده می شود که شریک جنسی خود را به عنوان فعالیت اجتماعی با دیگران مبادله می نمایند.

مبادله عشقی یا رابطه جنسی ضربدری (یا چند نفره) چیست؟

اکثر افرادی که درگیر مبادله عشقی یا رابطه جنسی ضربدری هستند، بجز این مسأله افرادی عادی محسوب می شوند که انتخاب کرده اند عشق و سکس برای آنها موضوعاتی تقریباً جداگانه باشند. سکس علاوه بر نوعی نشان دادن علاقه درونی به شریک زندگی، می تواند به نوعی، تفریح نیز محسوب شود. در حالی که این افراد از رابطه خوبی با شریک زندگی خود برخودارند، به دنبال داشتن رابطه جنسی با سایرین برای تنوع و تجارب جدید می باشند. به عبارت دیگر، این یک مسأله اضافی برای رابطه با شریک زندگی شان محسوب می شود. پس از انجام این گونه روابط، این زوج ها از صمیمت لازم بهره مند بوده و ارتباط نزدیکی با شریک زندگی شان دارند.

اصطلاح شناسی

سبک زندگی مبادله عشقی یا رابطه جنسی ضربدری دارای یک سری اصطلاحات استاندارد می باشد که می تواند برای باز نگه داشتن کانال های ارتباطی با شریک زندگی و برقراری ارتباط با سایر زوجین مفید باشد. زوجین درباره یک سری قوانین نرم صحبت می کنند که مبنای انتظارات را تشکیل می دهند، در حالی که بعضی قوانین نیز قابل بحث و مذاکره نیستند. بعضی از این قوانین ممکن است شامل داشتن رابطه جنسی در یک اتاق مشترک برای حفظ اعتماد و نوعی حس تجربه مشترک یا داشتن رابطه و مبادله جنسی کامل و جداگانه باشد. نمونه هایی که در ادامه به آنها اشاره می نماییم، تمامی نام ها و نشانه ها تغییر یافته اند تا از حق محرمانگی مراجعه کنندگان به من دفاع شود.

به عنوان مثال، یک زوج که من به تازگی با آنها ملاقات داشتم، جما و مارک، توافق کرده بودند که تنها در یک اتاق مشترک با دیگران رابطه داشته باشند که این مسأله از نظر آنها باعث ایمن تر شدن رابطه می شود در حالی که کریسی و تئو قوانین نرم تری داشتند و تصمیم گرفته بودند که مبادله جنسی کامل داشته باشند با این توافق که هیچ تماسی با سایر زوجین بجز در حضور یکدیگر نداشته باشند. رابرت می خواست اینکه همسرش کلاریسا یک رابطه جنسی MFM (دو مرد و یک زن) داشته باشد را نگاه کند. 

رابطه جنسی چند نفره

دلایل: چرا افراد به مبادله عشقی (رابطه جنسی سه نفره) روی می آورند؟

مشترک ترین دلیل گزارش شده از جانب زوجینی که تمایل به مبادله عشقی دارند این است که رابطه خود را به نوعی تنوع و جذابیت ببخشند. هر چند در مورد سایر روابط از جمله روابط جنسی چند نفره مورد مذاکره قرار گرفته است. بعضی از زوجین درباره هیجانی که در انتخاب یک زوج یا انتخاب یک نفر برای رابطه سه نفره صحبت می کنند. در واقع، بعضی از افراد اعلام می کنند که شکار برای یافتن یک مورد بسیار بهتر از خود رابطه جنسی بعد از آن می باشد.

بعضی دیگر رابطه جنسی سه نفره را به عنوان روشی برای رسیدن به فانتزی های جنسی خود که نمی توانند در روابط موجود به آنها دست یابند اعلام می کنند در حالی که بعضی دیگر اعلام می کنند یک راز مشترک می تواند آنها را به یکدیگر نزدیکتر نماید. بعضی نیز نداشتن سازگاری در میل جنسی و یا داشتن مشکلات جنسی را عامل شرکت در مبادله جنسی اعلام می کنند. بسیاری از افراد این را یک پادزهر برای خیانت می پندارند.

دلایل عمیق تر و عامل های کمک کننده دیگری درباره این که چرا و چگونه زوجین مایل به داشتن رابطه جنسی مشترک با دیگران می شوند وجود دارد. یکی از این دلایل وقتی است که فرد یا زوجی می تواند بخش هایی از خودش را از وجودش جدا نموده و با دیگران به اشتراک گذارد. جداسازی یک اصطلاح روانشناختی درباره توصیف یک مکانیسم انطباق است که معمولاً ار دوران کودکی رشد می یابد.

دلایل روی آوردن زوجین به رابطه سه نفره و مبادله عشقی

نقض اعتماد

دیوید و فیونا چندین وقت پیش به مشاوره ازدواج مراجعه کرده بودند. آنها با خوشبختی 15 سال پیش ازدواج کرده بودند و از این رابطه مطمئن بوده و احساس امنیت می کردند. فیونا یک پزشک داروساز و دیوید صاحب یک کسب و کار موفق می باشد. 2 فرزند آنها نیز نوجوان می باشند. آنها سالها سبک زندگی رابطه جنسی ضربدری را تجربه کرده و انتخاب زوجین را با دقت انجام داده و برای هر دو آنها ملاقات با سایر زوجین جالب بوده و از سفرهای بین ایالتی به عنوان بخشی از موفقیت ازدواجشان نام می برند. با سپری شدن موفق این سالها، در آخرین سفرشان آنها جذب همسر یک زوج جوان شده بودند اما فیونا شوهر آن زن را نپسندیده بود.

قوانینی که آنها تعیین کرده بودند به این صورت بود که در صورتی که هر دو جذب یک زوج شده باشند کار را ادامه دهند اما دیوید فیونا را ترغیب کرد تا کار را ادامه دهند و یک رابطه جنسی ضربدری داشته باشند و او پذیرفت. در هفته های بعدی رفتار فیونا تغییر کرد و نسبت به دیوید حس سرخوردگی پیدا نموده و به سرعت عصبی می شد. او شروع به صحبت با دیوید درباره کنار گذاشتن رابطه جنسی ضربدری نمود. زمانی که آنها برای ملاقات من آمدند، فیونا احساس مورد سوء استفاده قرار گرفتن و خیانت از جانب دیوید را داشت. دیدیو احساس می کرد که فیونا او را درک نمی کند و حالت تدافعی گرفته بود زیرا از نظر او فیونا قبول کرده بود که آن رابطه را ادامه دهند اما فیونا نمی توانست دیوید را برای شکستن قوانین ببخشد.

چه موقع رابطه جنسی ضربدری بر رابطه زوجین تأثیر می گذارد؟

با وجود اینکه بعضی زوجین به نظر می رسد که توانسته رابطه خوبی با یکدیگر در کنار رابطه جنسی ضربدری برقرار کنند اما در بعضی موارد ترسیم پایه های اصلی سبک زندگی از دلبستگی ها مشکل ساز می شود. وقتی یک یا هر دو نفر از زوجین شیوه های دلبستگی غیر مطمئنی داشته باشد، وارد شدن دیگران در روابط جنسی می تواند عوارض منفی داشته باشد. حسادت یک نتیجه مرسوم است و این حس حسادت معمولاً از ترس از اینکه روابط اصلی تحت خطر قرار بگیرد، ناشی می شود. به جای داشتن فعالیتی مشترک با همسر خود، این تبدیل به نوعی مقایسه و منشاء بروز حسادت می شود بخصوص اگر به نظر برسد که لذت یکی از زوجین در این گونه روابط از لذت موجود بین زن و شوهر بیشتر است. 

مردانی که شیوه زندگی دلبستگی اجتناب ناپذیر دارند ممکن است مخالفتی با رابطه جنسی ضربدری نداشته باشند اما نمی دانند که آنها در واقع به دنبال این شبه رابطه جنسی برای فاصله گرفتن از شریک زندگی شان می باشند و در نتیجه این مسأله باعث تقویت جدایی احساسی آنان می شود. برای دیگران آنچه به نظر تنوع طلبی می رسد ممکن است از مسائل هویتی و خودباوری نشأت گرفته باشد نه ایجاد تازگی در روابط جنسی. به طور کلی زنانی که شیوه های دلبستگی اضطرابی دارند ممکن است به دنبال دیگران باشند تا بتوانند به آزادی جنسی یا برابری دست یابند اما در سطح عمیق تر این ممکن است در واقع شکلی از اعتباربخشی به حس دوست داشتنی و ارزشمند بودن آنها باشد. 

چه موقع مبادله عشقی بر رابطه زوجین تاثیر می گذارد؟

در بعضی موارد، رابطه جنسی ضربدری ممکن است باعث ایجاد نوعی حواس پرتی شود که باعث شود زوجین به مشکلاتی که در روابطشان دارند، زیاد فکر نکنند یعنی نوعی حواس پرتی اغواکننده برای مطمئن بودن که از حس کنجکاوی و هیجان تغذیه می کند، اما نهایتاً نیازمند ارتباط و همکاری می باشد. در عمل، وقتی رابطه اصلی دچار مشکل باشد، داشتن این گونه مبادله های عشقی به سختی انجام پذیر است.

تابو (منع مذهبی یا اخلاقی) نیز ممکن است مسأله ساز شود. اکثر زوجینی که روابط جنسی چند نفره دارند، انتخاب های سبک زندگی خود را از خانواده یا دوستانشان پنهان می نمایند چون از قضاوت یا درک نشدن درست از جانب دیگران می ترسند و این امر می تواند باعث ایجاد فاصله بین زوجین و افرادی که مورد اعتماد می باشند، شود.

محرک ها هر چه باشند بسیاری از زوجین وارد این نوع روابط می شوند بدون اینکه به طور کامل سطح ارتباطات و تعهدات مورد نیاز برای حفظ رابطه اصلی در حالتی که فشار از دست دادن رابطه جنسی مشترک و داشتن رابطه با دیگران افزایش یافته است، را درک کنند. آنها همچنین آمادگی لازم برای احساستی که بروز می کنند را ندارند. علاوه بر این موارد، رابطه جنسی باعث تولید اکسیتوسین و واسوپرسین به عنوان هورمون های پیوندی می شود که باعث ایجاد حس صمیمیت حتی در قابل افراد غریبه می شوند. عجیب نیست که بسیاری از زوجین بیان می کنند که احساساتی بسیار شبیه به روابط جنسی با همسر واقعی خود را با وجود اینکه مطالب زیادی درباره زوجین مقابل نمی دانند، تجربه کرده اند.

تاثیرات داشتن رابطه جنسی 3 نفره بر زندگی زوجین

در 15 سال تجربه به عنوان مشاوره زوجین و درمانگر خانواده، من زوج های فراوانی را در مراحل مختلف سبک زندگی رابطه جنسی چند نفره مشاهده کرده ام که معمولاً در وضعیت کنار گذاشتن این سبک زندگی به من مراجعه داشته اند. در این زمان، زوجین بایستی صمیمیت بین خودشان را از نوع بازسازی کرده و با وضعیت تقسیم نکردن روابط جنسی شان با دیگران کنار بیایند. بعضی از زوجین نوعی احساس شکست یا غم را تجربه می کنند که شباهتی به از دست دادن فردی مورد علاقه در طول این فرآیند مبادله عشقی ندارد.

اگر شما و همسرتان تصمیم به وارد شدن به حوزه اینگونه روابط جنسی و مبادله عشقی به عنوان بخشی از رابطه خود گرفته اید، بایست چندین مطلب را مدنظر داشته باشید. در گام اول، دلایل اصلی شما برای علاقمندی به وارد شدن به این حوزه چه می باشد؟ آیا می خواهید شریک زندگی تان را با دیگران به اشتراک گذارید یا نیازهای برآورده نشده ای در رابطه شما وجود دارد که می تواند به بهترین نحو در بین شما حل و فصل شود؟ آیا به اشتراک گذاشتن همسرتان با دیگران باعث ایجاد یک نوع فاصله و حس ایمنی را در شما می شود که برای حفظ رابطه اصلی تان به آن نیازمند می باشید؟ آیا این کار را برای لذت بخشیدن به شریک زندگی تان و از دست ندادن وی انجام می دهید؟ و مهمتر از همه، آیا به اندازه کافی ارتباط کارآمدی با یکدیگر دارید که بتوانید پیچیدگی احساسی دیدن همسرتان که از رابطه جنسی با فرد دیگری لذت می برد بدون اینکه اعتماد و صمیمت موجود بین شما از بین برود را مدیریت نمایید؟ آیا آمادگی مواجهه با احساساتی که به دلیل به اشتراک گذاشتن همسرتان با دیگران پدید می آیند را دارید؟

منبع: allrelationshipmatters

از
9
رای