از بین بردن لکه ها و تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با محلول خانگی

از بین بردن لکه ها و تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ با محلول خانگی روش از بین بردن لکه مانیتور و تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ و طرز تهیه محلول تمیز کننده صفحه نمایش خانگی با الکل و نکات تمیز نگه داشتن لپ تاپ و انواع صفحه نمایش در سلام دنیا بیاموزید.

در این روزها همه ی ما زمان بیشتری را صرف خیره شدن به صفحه نمایش لپ تاپ، تبلت یا رایانه خود می کنیم. استفاده طولانی مدت از این نوع وسایل باعث کثیفی آن ها - از ماندن جای انگشتان گرفته تا چکیدن تصادفی قهوه یا حتی عطسه - می شود. خوشبختانه، تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ تنها چند دقیقه طول می کشد و به چند تا لوازم اولیه نیاز دارد. برای جلوگیری از آسیب دیدن صفحه نمایش، استفاده از کمترین مقدار از محصولات پاک کننده و وارد کردن فشار کم به صفحه نمایش عملی مهم تلقی می شود. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ و از بین بردن لکه ای مانیتور لپ تاپ و طرز تهیه محلول تمیز کننده صفحه نمایش خانگی با الکل و نکات تمیز نگه داشتن لپ تاپ پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

انواع صفحه نمایش لپ تاپ

تنها دو نوع اصلی از صفحه نمایش لپ تاپ وجود دارد: صفحه نمایش LCD با پوشش شیشه ای (نمایشگر کریستال مایع) و صفحه نمایش LCD بدون پوشش شیشه ای. صفحه‌های شیشه‌ای که در بسیاری از محصولات اپل به کار گرفته شده اند، بادوام‌تر هستند و می‌توانند در برابر رطوبت بیشتر و محصولات تمیزکننده قوی‌تری مانند دستمال‌های ضدعفونی کننده هنگام تمیز کردن مقاومت کنند. صفحه نمایش های LCD که توسط شیشه محافظت نمی شوند ممکن است توسط بسیاری از محصولات تمیز کننده برای همیشه آسیب ببینند.

نکته: قبل از اینکه بخواهید صفحه لپ تاپ یا هر وسیله الکترونیکی دیگر را تمیز کنید، زمانی را صرف مطالعه دستورالعمل های سازنده در مورد تمیز کردن و نگهداری آن بکنید. اگر دفترچه راهنمای مالک را گم کرده اید یا دور انداخته اید، می توانید آنها را به صورت آنلاین سرچ  کنید.

هر چند وقت یکبار صفحه لپ تاپ را تمیز کنیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن لپ‌تاپ و صفحه‌نمایش به تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد. اگر روزانه از آن استفاده می کنید، تمیز کردن صفحه لپ تاپ، صفحه کلید و قطعات خارجی باید حداقل به صورت هفتگی انجام شود. لپ‌تاپ‌هایی که هم در خانه و هم در بیرون مورد استفاده قرار می گیرند، باید بیشتر تمیز شوند. هر سه تا شش ماه یکبار هم کل لپ تاپ را به صورت کلی تمیز کنید.


حتما بخوانید: روش تمیز کردن صفحه کلید لپ تاپ پس از ریختن مایعات


موارد مورد نیاز برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

 • پارچه میکروفیبر
 • اسفنج نرم
 • آب مقطر
 • سرکه سفید مقطر
 • ایزوپروپیل/الکل
 • دستمال ضد عفونی کننده

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

1. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: قبل از تمیز کردن، لپ تاپ خود را از برق بکشید

حتی برای یک گردگیری ساده. درست است که شما باید این کار را برای ایمنی خود انجام دهید، ولی خب یک صفحه نمایش خاموش بهتر گرد و غبار را نشان می دهد.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

2. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: پاک کردن گرد و غبار از روی صفحه نمایش 

از یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک برای پاک کردن گرد و غبار از روی صفحه نمایش استفاده کنید. الیاف موجود در پارچه های میکروفیبر دارای سطح بیشتری نسبت به پارچه های نخی هستند و می توانند گرد و غبار و کثیفی را به خوبی از بین ببرند. میکروفیبر همچنین نیز بدون پرز می باشد و از خود پرزی را به جای نمی گذارد. پارچه میکروفیبر را به شکل مربع تا کنید. پاک کردن لکه ها و گرد و غبار را از گوشه صفحه شروع کرده و به پایین صفحه بیایید. از فشار زیاد یا مالش به صورت دایره وار که می توانند بر روی صفحه نمایش شما خط بیندازند، خودداری کنید.


حتما بخوانید: روش ایجاد گزارش تست سلامت باتری لپ تاپ


هشدار: هرگز از دستمال کاغذی یا کاغذ روزنامه برای تمیز کردن صفحه لپ تاپ استفاده نکنید. آنها بیش از حد درشت هستند و می توانند صفحه نمایش شما  - به خصوص صفحه نمایش ال سی دی بدون پوشش شیشه ای - را خط بیندازند.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

3. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: پاک کردن لکه ها و کثیفی از روی صفحه نمایش 

شما باید از مقداری رطوبت و محلول تمیزکننده برای از بین بردن لکه‌ها، تکه‌های مانده غذا و یا سایر کثیفی ها که پس از گردگیری هم بر روی صفحه‌نمایش باقی می‌مانند، استفاده کنید. مثل همیشه، لپ تاپ خود را خاموش کنید. از یک اسفنج ابری کار نشده یا بسیار تمیز یا یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید. آن ها را در آب مقطر آغشته کنید و سپس بچلونید تا خشک شوند و آبشان گرفته شود. آب نباید از دستمال و ... چکه کند. صفحه را به آرامی پاک کنید، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن رطوبت به لپ تاپ، از هر پورت دوری کنید. صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید.

نکته: هرگز از آب مستقیم از شیر استفاده نکنید. مواد معدنی موجود در آب بدون فیلتر می توانند برای همیشه صفحه لپ تاپ شما را خط بندازند.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

4. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: پاک کردن لکه های چسبنده از روی صفحه نمایش

اگر که استفاده از آب معمولی کثیفی ها را از بین نبرد (لکه های روغنی یا باقی مانده یک برچسب)، شما می توانید از یک پاک کننده LCD تجاری یا یک پاک کننده خانگی استفاده کنید. خواندن برچسب محصولات بسیار مهم است، چرا که در آن ها موادی وجود دارد که می توانند برای همیشه به صفحه نمایش لپ تاپ آسیب بزنند. هرگز از شیشه پاک کن های تجاری یا محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی ذکر شده هستند برای تمیز کردن صفحه لپ تاپ استفاده نکنید:

 • استون
 • آمونیاک
 • اتیل اسید
 • الکل اتیلیک
 • متیل الکل
 • متیل کلرید
 • تولوئن

حتما بخوانید: رفع مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ در ویندوز 10 گام به گام


طرز تهیه محلول تمیز کننده لپ تاپ خانگی با الکل

برای درست کردن یک پاک کننده مناسب برای صفحه نمایش خانگی، یکی از این محلول ها را در یک بطری اسپری کوچک مخلوط کنید:

1. یک قسمت آب مقطر و یک قسمت ایزوپروپیل الکل

2. یک قسمت آب مقطر و یک قسمت سرکه سفید مقطر

مجدداً لپ تاپ را خاموش کرده و از منبع برق جدا کنید و سپس از صفحه کلید خود - برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل آن - با کمی پلاستیک محافظت کنید. چه از یک پاک کننده تجاری استفاده کنید یا چه از یک محلول خانگی، باید به آرامی پارچه میکروفیبر را بر روی محصول اسپری کنید. هرگز هیچ نوع پاک کننده ای را مستقیماً بر روی صفحه لپ تاپ اسپری نکنید. قسمت هایی که تمیز نیستند را به آرامی مالش دهید. قبل از بستن یا روشن کردن لپ تاپ، اجازه دهید صفحه نمایش به طور کامل در هوا خشک شود.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

5. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: صفحه لپ تاپ را ضد عفونی کنید

صفحه‌های LCD محافظت‌شده با شیشه، مانند بسیاری از محصولات اپل، می‌توانند با دستمال ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن باکتری‌ها، ضدعفونی شوند.

هشدار: همیشه قبل از استفاده از دستمال مرطوب، توصیه های سازنده را بررسی کنید و از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده بر روی صفحه LCD بدون محافظ استفاده نکنید. اگر که صفحه نمایش شما با شیشه محافظت می شود، دستگاه را از برق بکشید و دستمال مرطوب ضد عفونی کننده را بچلونید تا تقریباً آب آن گرفته شود. سپس به آرامی صفحه را با آن پاک کنید. قبل از روشن کردن لپ تاپ، اجازه دهید که صفحه نمایش در هوای آزاد خشک شود.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

6. نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ: مابقی لپ تاپ خود را نیز تمیز کنید

درست مانند صفحه نمایش لپ‌تاپ، شما باید صفحه‌کلید و لوازم جانبی آن را هم نیز تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

نکاتی برای تمیز ماندن بیشتر صفحه نمایش لپ تاپ

 • انگشتان خود را از صفحه نمایش لپ تاپ خود دور نگه دارید.
 • گرد و غبار همیشه بر روی صفحه نمایش لپ تاپ شما می نشینند. پس همیشه یک پارچه میکروفیبر را در دسترس داشته باشید تا روزانه بتوانید صفحه نمایش لپ تاپ خود را تمیز کنید.
سخن آخر

تعداد دفعات تمیز کردن لپ‌تاپ و صفحه‌نمایش به تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد. اگر روزانه از آن استفاده می کنید، تمیز کردن صفحه لپ تاپ، صفحه کلید و قطعات خارجی باید حداقل به صورت هفتگی انجام شود. ما در این مطلب به شما روش تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ و از بین بردن لکه های مانیتور و طرز تهیه محلول تمیز کننده صفحه نمایش با الکل در خانه به شما آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

آموزش روش صحیح تمیز کردن گوشی و وسایل جانبی آن تصویری

چگونه ماوس پد خود را تمیز کنیماز
2
رای