جاهای دیدنی بندر ترکمن؛ 20 مکان دیدنی و گردشگردی ترکمن صحرا با آدرس و عکس

جاهای دیدنی بندر ترکمن؛ 20 مکان دیدنی و گردشگردی ترکمن صحرا با آدرس و عکس جاهای دیدنی بندر ترکمن با عکس و آدرس ؛ 20 مکان دیدنی، جاذبه گردشگری و تفریحی بندر ترکمن (بندر شاه) در بهار، تابستان، پاییز، زمستان و در شب و مکان تاریخی و طبیعت بندر ترکمن صحرا در سلام دنیا ببینید.

بندر ترکمن شهری بندری که مرکز شهرستان ترکمن در غرب استان گلستان است. بر مبنای آخرین داده های جغرافیایی بیشترین درازای این شهر 6.7 کیلومتر بوده است. در این مطلب از سلام دنیا، ما به آشنایی با جاهای دیدنی بندر ترکمن با آدرس و عکس ؛ مکان های دیدنی، گردشگری و تاریخی بندر ترکمن در بهار، تابستان، پاییز، زمستان و در شب و جاهای تفریحی بندر ترکمن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی بندر ترکمن کجاست

1. سواحل خلیج گرگان

وجود خلیج گرگان با وسعت 68800 هکتار که به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک گردیده از مهم‌ترین محورهای دارای قابلیت گردشگری و جاهای دیدنی بندر ترکمن است. سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر برخلاف سواحل شمالی آن هیچ‌گاه دوره یخبندان ندارند، از این‌ رو قابلیت جذب گردشگر در تمامی ایام سال را دارا هستند. روستای قره‌سو در شهرستان بندر ترکمن یکی از زیباترین مناطق ساحلی در این شهرستان است.

 • آدرس: یک کیلومتری اسکله بندر ترکمن

حتما بخوانید: جاهای دیدنی گلستان


2. ایستگاه راه آهن بندر ترکمن

ایستگاه راه آهن بندر ترکمن در شهریور 1317 افتتاح شد و از آن به‌عنوان شمالی‌ترین ایستگاه راه‌آهن سراسری ایران و از جاذبه های گردشگری بندر ترکمن یاد می‌شود.

 • آدرس: استان گلستان، بندر ترکمن، خیابان آزادی

ایستگاه راه آهن بندر ترکمن

3. امامزاده آق امام

مامزاده آق امام در فاصله 10 کیلومتری بندرترکمن، در میان قبرستان عمومی روستای قره قاشلی واقع شده است. این بقعه با قدمتی که به دوره صفوی بازمی‌گردد، شامل بنایی چهار ضلعی همراه با مسجدی متصل به آن می‌شود.

 • آدرس: استان گلستان، 11 کیلومتری بندر ترکمن، روستای قره‌قاشلی

4. قدمگاه بها الدین نقشبندی

قدمگاه بها الدین نقشبندی در فاصله 10 کیلومتر بندرترکمن، در روستایی به نام خواجه‌لر قرار دارد. طبق روایات، بها الدین نقشبندی بنیادگذار سلسله طریقت نقشبندیه بوده است و پیروان او هنوز در هند، چین و ایران زندگی می‌کنند. 

 • آدرس: استان گلستان، 10 کیلومتری شرق بندر ترکمن، روستای خواجه‌لر

حتما بخوانید: جاهای دیدنی تبریز با عکس و آدرس


جاهای دیدنی بندر ترکمن در عید نوروز

1. جزیره آشوراده

گر تابحال فکر می‌کردید که دریای خزر جزیره ندارد، باید سورپرایزتان کنم. این دریاچه شمالی، جزیره‌ای زیبا و کوچک دارد. آشوراده، تنها جزیره دریای خزر است که در نزدیکی بندر ترکمن واقع شده است. برای رسیدن به آشوراده باید خودتان را به ساحل بندرترکمن برسانید و از آنجا با قایق‌های محلی به جزیره برسید. جزیره آشوراده تا چنددهه گذشته مثل یک شهرکوچک، پر از سکنه بود اما با بالا آمدن سطح آب خزر، همه ساکنین، این جزیره را ترک کردند و دیگر کمتر کسی به فکر زندگی در این جزیره می‌افتد. مهم‌ترین علت اهمیت آشوراده، پرورش خاویار است. حدود 40 درصد خاویار خزری در آشوراده به‌دست می‌آید. از طرف دیگر، آشوراده یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش جهان است. این جزیره کوچک خزری، سالانه از هزاران پرنده و گونه‌های مهاجر پذیرایی می‌کند. جالب است بدانید که آشوراده تا حدود دهه 40، سکونت‌گاه اصلی ببر مازندران، معروف‌ترین حیوان منقرض شده خطه شمال کشور، هم بود.

 • آدرس: استان گلستان، 10 کیلومتری بندر ترکمن، قسمت شرقی شبه‌جزیره میان‌کاله

2. روستای قره قاشلی

از بندر ترکمن صحبت کنیم و حرفی از اسب‌های ترکمن به میان نیاوریم؟ محال است. اسب ترکمن معروف‌ترین نژاد اسب ایرانی و یکی از معروف‌ترین نژادهای اسب در جهان است. متاسفانه امروزه تعداد اسب‌های ترکمن خالص، بسیار کم شده‌ است و به سختی می‌شود اسب ترکمن خالص پیدا کرد. اما یکی از روستاهای جذاب بندر ترکمن، مهد پرورش اسب‌های اصیل ترکمنی است. احتمالا علاقه‌مندان به اسب و اسب‌دوانی، روستای قره قاشلی را به خوبی بشناسند. این روستا همه ساله میزبان مسابقات اسب‌دوانی است و علاقه‌مندان زیادی از سرتاسر کشور برای تماشای این مسابقات به روستای قره‌قاشلی می‌روند. بسیاری از محلی‌های روستای قره‌قاشلو در کار پرورش اسب و اسب‌های اصیل ترکمن هستند. اگر عاشق اسب و ورزش‌های مربوط به اسب‌دوانی باشید، حتما عاشق این روستا خواهید شد.

 • آدرس: استان گلستان، 10 کیلومتری شرق بندر ترکمن، میان جاده بندر ترکمن به گرگان

روستای قره قاشلی

3. منطقه شکار ممنوع صوفیکم

یکی دیگر از سکونت‌گاه‌های معروف پرندگان مهاجر در استان گلستان، منطقه شکارممنوع صوفیکم است. این منطقه زیستگاه بیش از 130 گونه پرنده است که حداقل 9 گونه آن، مهاجر هستند. البته در صوفیکم، می‌توانید حیوانات دیگری را هم ببینید. روباه ترکمن یکی از حیوانات معروف این منطقه است. جالب است بدانید که صوفیکم، محل زندگی کوچکترین پستاندارن ایرانی به نام حشره‌خوار کوتوله هم است. راستی! اگر قصد دارید به صوفیکم بروید، می‌توانید در جاده همین منطقه به سمت اینچه برو بروید و یکی از گل‌افشان‌های استان گلستان را هم ببینید! تعجب کردید؟ استان گلستان هم ماننده سیستان‌ و بلوچستان میزبان چند گل‌افشان است که یکی از آنها اطراف بندرترکمن قرار دارد. گل‌افشان گوبلکچه، جایی حوالی صوفیکم واقع شده‌ است.

 • آدرس: استان گلستان، کیلومتر 25 جاده آق‌قلا

4. اسکله بندر ترکمن

اسکله بندر ترکمن، یکی از زیباترین اسکله‌های واقع شده در اطراف دریای خزر است. این اسکله حدود 15 دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید به سمت غرب بندرترکمن بروید. اهمیت و جذابیت اسکله بندرترکمن، بازارچه مرزی آن است. لباس‌های ترکمنی، صنایع دستی و کالای وارداتی از آن طرف مرزها اسکله بندرترکمن را تبدیل به بازارچه‌ای شلوغ و پررفت‌وآمد کرده‌است که مسافران عاشق خرید را به سمت خود می‌کشاند.

 • آدرس: استان گلستان، غرب بندر ترکمن

5. ترکمن صحرا

اگر به بندر ترکمن رفتید، تماشای منطقه وسیع و زیبای ترکمن صحرا را از دست ندهید. ترکمن صحرا به طور کلی به منطقه‌ای وسیع در گلستان و خراسان شمالی اطلاق می‌شود که شهرهای گنبدکاووس، کلاله، گمیشان، مراوه تپه، بندر ترکمن و آق قلا را دربرمی‌گیرد. یکی از زیبایی‌ها و عجایب ترکمن‌صحرا، منطقه هزاردره است که جاذبه طبیعی بسیار زیبایی به‌حساب می‌آید.

 • آدرس: استان گلستان، ترکمن‌صحرا

حتما بخوانید: راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)


6. تالاب گمیشان

کافیست 24 کیلومتر از شمال بندر ترکمن برانید تا به تالاب گمیشان برسید. تالاب گمیشان منطقه‌ای منحصربه‌فرد در مرز ایران و ترکمنستان است که به علت میزبانی از گونه‌های مختلف جانوری مورد توجه قرار گرفته‌ است. بیش از 80 گونه مختلف جانوری در این تالاب بین‌المللی زندگی می‌کنند که فلامینگوها و قوهای فریادکش، یکی از مهمترین انواع آنهاست. منطقه وسیعی از این تالاب، منطقه شکارممنوع است و تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. برای بازدید از این تالاب به مجوز سازمان محیط زیست نیاز دارید. پس یادتان باشد که قبل از بازدید از تالاب گمیشان به سازمان محیط زیست بندرترکمن مراجعه کنید.

 • آدرس: استان گلستان، 24 کیلومتری بندر ترکمن.

7. دوشنبه‌بازار بندر ترکمن

جذابیت و تفاوت بندرترکمن غیرقابل انکار است. فرهنگ متفاوت ساکنین بندر ترکمن، غذاهای بومی و محلی و نوع پوشش زیبای آنها، توجه هر مسافری را به خود جلب می‌کند. اما بازارهای محلی هفتگی شهرهای شمال ایران در سرتاسر شمال شهرت زیادی دارند. این بازارهای محلی، فستیوالی از رنگ و بو و مزه‌اند که می‌توانید همه جلوه‌های فرهنگی ساکنین این خطه سرسبز را در آن تماشا کنید. پیشنهاد ویژه ما برای شما، سر زدن به دوشنبه‌بازار بندر ترکمن است. در این بازار جذاب محلی، می‌توانید علاوه بر آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم منطقه و چشیدن طعم غذاهای محلی آنها، صنایع دستی و لباس‌های زیبای ترکمنی را هم بخرید. بندرترکمن، علاوه بر جاذبه‌های گردشگری مختلف، غذاهای جذاب و متفاوتی دارد که احتمالا مشابه آنها را جای دیگری تجربه نکرده‌اید. پس اگر به بندرترکمن سفر کردید، فکر فست فودها را از سرتان بیرون کنید و به رستوران‌های محلی سر بزنید.

 • آدرس: استان گلستان، ابتدای ورودی بندر ترکمن

دوشنبه‌بازار بندر ترکمن

8.  دژهای صفوی

یکی از جاهای دیدنی و تاریخی بندر ترکمن در جزیره آشوراده، دژهای صفوی است. همان‌گونه که از نام این جاذبه پیداست، قدمت دژها به دوران صفویه می‌رسد. وجود دژها نشان‌دهنده این است که جزیره آشوراده روزگاری مورد توجه پادشاهان صفوی و شکارگاه محبوب آن‌ها بوده است.

 • آدرس: آدرس مشخصی ثبت نشده است.

حتما بخوانید: 31 مکان دیدنی، تاریخی و گردشگری اصفهان با آدرس


9. پل چوبی

در ابتدای ورود به جزیره آشوراده، پل چوبی که قدمتی تاریخی دارد، توجه شما را به خود جلب می‌کند. این پل یکی از جاذبه‌های محبوب این جزیره برای عکاسان است.

 • آدرس: ابتدای ورود به جزیره آشوراده

10. قلعه روس‌ها

قلعه‌ای مثلثی که در شمال جزیره آشوراده واقع شده و از جاهای دیدنی و تاریخی بندر ترکمن است، نشانه‌ای از ردپای روس‌ها هنگام اشغال این جزیره دارد. پس از خروج روس‌ها از کشور، این قلعه که شبیه مقر نظامی برای آنان بود، بازسازی شد و به پاسگاه تغییر کاربری داد؛ اما اکنون سال‌هاست که متروک مانده است.

 • آدرس: شمال جزیره آشوراده

11. گِل‌ فشان نفتلیجه

هنگام معرفی جاهای دیدنی بندر ترکمن، به جاذبه‌ای خوش‌رنگ می‌رسیم. گل‌فشان نفتلیجه، دیدنی صورتی‌رنگ چشم‌نوازی است که در نزدیکی بندر ترکمن قرار دارد. گل‌فشان پدیده‌ای زمین‌شناسی است شامل یک یا چند دهانه آتش‌فشانی که گل‌ولای سردی از داخل زمین، مداوم مثل چشمه می‌جوشد و به سطح زمین می‌آید. به‌مرور و در اثر انباشت گل‌ها، مخروط‌های بزرگ و کوچکی ایجاد می‌شوند. گل‌فشان نفتلیجه که از جاذبه‌های گردشگری اطراف بندر ترکمن محسوب می‌شود، در قیاس با گل‌فشان‌های جنوب ایران، روان‌تر است و مواد خروجی آن غلظت کمتری دارد. از این گل‌فشان، بوی نفت خام حس می‌شود. در سال‌های اخیر رنگ گل‌فشان نفتلیجه به صورتی و بنفش تغییر کرده که علت این دگرگونی، می‌تواند وجود یُد در محیط اطراف این گل‌فشان باشد. علاوه بر زیبایی و خوش‌رنگی، از منظر درمانی نیز گل این گل‌فشان برای درمان دردهای مفصلی، بیماری‌های عصبی، انقباض‌های عضلانی و مراحل نخست تنگی عروق سودمند است.

 • آدرس:  استان گلستان، بندر ترکمن، گمیشان، 15 کیلومتری گمیش‌تپه

حتما بخوانید: جاهای دیدنی دبی


جاهای باکلاس بندر ترکمن

 • بندر ترکمن
 • تالار گمیشان
 • جزیره آشوراده
 • ترکمن صحرا
 • بازارچه گمرکی بندر ترکمن
 • قره قاشلی
 • منطقه شکار ممنوع صوفیکم

جاهای دیدنی بندر ترکمن در بهار و تابستان

 • منطقه شکارممنوع صوفیکم
 • تالاب گمیشان
 • بندر ترکمن
 • جزیره آشوراده
 • دوشنبه‌بازار بندر ترکمن
 • دژهای صفوی
 • قلعه روس‌ها

تالاب گمیشان

جاهای دیدنی بندر ترکمن در پاییز و در زمستان

 • جزیره آشوراده
 • اسکله بندر ترکمن
 • منطقه شکار ممنوع صوفیکم
 • دوشنبه بازار بندر ترکمن
 • روستای قره قاشلی

جاذبه های گردشگری و تفریحی بندر ترکمن

 • دژهای صفوی آشوراده‌‌
 • قلعه روس ها
 • برج رادکان‌‌
 • بقعه بهاءالدین نقشبندی‌‌
 • روستای قره قاشلی‌‌
 • روستای قره قاشلی‌‌

حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


مکان های تاریخی بندر ترکمن

1. دیوار دفاعی گرگان

رد پای ساسانیان در بناهای تاریخی شمال ایران به‌خوبی دیده می‌شود که دیوار دفاعی گرگان یکی از آن‌هاست. گفته می‌شود که در زمان ساسانیان، حمله‌هایی از طرف عشایر ترک به این منطقه صورت می‌گیرد و برای دفع این حملات دیوار دفاعی ساخته می‌شود. با دیدن این جاذبه چیزی شبیه دیوار مشهور چین در ذهنتان یادآور می‌شود. جالب است بدانید که این دیوار از شهر کلاله آغاز شده و بعد از حدود 300 کیلومتر در این شهرستان به دریا ختم می‌شود. این دیوار که امروزه بخش کمی از آن باقی‌مانده است از کوه‌های گلی داغ تا دریای مازندران با ارتفاعی در حدود 2 تا 4 متر امتداد داشته است.

 • آدرس:  استان گلستان، شمال گنبد کاووس به‌سمت کلاله و مراوه‌تپه 

2. قلعه کهن

اگر به تاریخ کهن ایران علاقه‌مند هستید یکی دیگر از بناهای باستانی که به شما پیشنهاد می‌شود قلعه کهن است. از این قلعه تاریخی که امروزه بنای اصلی آن تقریباً تخریب شده دو دیوار باقی‌مانده است. نام دیگر این قلعه، قلعه مبارک آباد است و بازدید از آن خالی‌ازلطف نیست.

 • آدرس: آدرس مشخصی ثبت نشده است.

3. آق قلا

آق قلا که با نام‌های آق قلعه، آسپی دژ و دژ سفید نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از جاهای دیدنی بندر ترکمن است. این بنا متعلق به دوران صفویه است. پل خشتی در این زمان بر روی پایه‌های مخروبه این بنا ساخته شده است و بنای اصلی مربوط به دوره ساسانیان می‌شود. آق قلا در فاصله 36 کیلومتری از شهر بندر ترکمن قرار دارد.

 • آدرس: بخش مرکزی شهرستان آق قلا در نزدیکی خیابان نماز (جاده بندر) 

4. برج رادکان

قلعه گبری نام دیگری است که احتمالاً از این قلعه می‌شنوید. برج رادکان گنبدی مخروط شکل دارد که ارتفاع آن به 35 متر و قطر 15 متر می‌رسد. این برج تاریخی که قدمت ساخت آن به قرن 5 می‌رسد محل دفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان است. ازآنجایی‌که این سازه در مسیر بازرگانان جاده ابریشم بوده به‌عنوان راهنمای مسافران این مسیر نیز کاربرد داشته است. تعدادی کتیبه به خط‌های کوفی و پهلوی بر روی این بنا دیده می‌شود. این برج در 50 کیلومتری بندر ترکمن در منطقه‌ای جنگلی قرار گرفته است.

 • آدرس: قبل از رسیدن به روستای بیگ نظر و در نزدیکی روستای چهارماهان

برج رادکان

سخن آخر

امیدواریم با اطلاعاتی که در این مطلب درباره مکان های دیدنی و تفریحی شهر بندر ترکمن برای شما ارائه کردیم سفر خاطره انگیزی به شهر بندر ترکمن داشته باشید.


مطالب مرتبط:

جاهای دیدنی رامسر

32 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی سمنان با آدرس

جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی استانبول با عکس و آدرساز
2
رای