جاهای دیدنی استانبول با عکس و آدرس؛ 64 جاذبه گردشگری، تاریخی ترکیه

جاهای دیدنی استانبول با عکس و آدرس؛ 64 جاذبه گردشگری، تاریخی ترکیه جاهای دیدنی استانبول ترکیه، 64 مکان دیدنی، تاریخی، جاذبه گردشگری و تفریحی استانبول در روز و شب، بهار، تابستان، پاییز، زمستان و با مترو با عکس و آدرس در سلام دنیا بخوانید.

شهر استانبول با داشتن مکان های جذاب و تاریخی یکی از مقصدهای گردشگران کل جهان است. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه و شهر استانبول دارید حتما این مطلب سلام دنیا را تا انتها بخوانید تا با جاهای دیدنی استانبول ؛ 64 مکان دیدنی، جاذبه گردشگری، تفریحی و تاریخی استانبول ترکیه در روز و شب، در فصل بهار، تابستان، پاییز و و زمستان و با مترو با عکس و آدرس آنها آشنا شوید و در سفرتان هیچ کدام از این جاهای دیدنی را از قلم نیندازید.

جاهای دیدنی استانبول در شب

1. تنگه بسفر

تنگه بسفر از جمله جاهای دیدنی استانبول در شب است که نباید آن را از دست داد.این تنگه دو قاره آسیا و اروپا را بهم متصل می کند.یکی از تفریحات این جای دیدنی این است که می توانید شوار کشتی‌های کروز سوار شوید و نمای شهر استانبول در آبراه معروف شهر، یعنی گلدن هورن را تماشا کنید.از مهمترین خدمات این کشتی های کروز می توان ارائه پیش‌غذا، دسر، سالاد، میوه، ناهار یا شام، نوشیدنی و اجرای موسیقی، نمایش‌های سنتی رقص سما و عربی، نمایش‌های فولکلور و آواز ترکی اشاره کرد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی تبریز با عکس و آدرس


آدرس: این تنگه با 32 کیلومتر طول در شمال غربی ترکیه و در شهر استانبول واقع شده است.با استفاده از تاکسی، مترو و اتوبوس می توانید به تنگه بسفر برسید.

تنگه بسفر

2. میدان تکسیم

میدان تکسیم هم یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول در شب است.این میدان در محله بی‌اوغلو و در بخش اروپایی واقع شده است و آن را با نام قلب استانبول مدرن میشناسند.با پیاده روی شب هنگام در این خیابان می توانید از خرید، شکم‌گردی و خوش‌گذرانی لذت ببرید.

آدرس: میدان تکسیم در مجاورت خیابان استقلال قرار دارد.

میدان تکسیم

3. پل گالاتا

پیاده‌روی روی پل گالاتا به خصوص در عصرگاه و شب از آن دسته تجربیاتی است که در سفر به استانبول نباید از آن غافل شد. این پل با عبور از روی خلیج شاخ طلایی از کاراکوی در شمال تا استانبول قدیم و مرکز محله سلطان احمد در جنوب به امینونو می‌رسد.تماشای غروب آفتاب بر فراز این پل واقعا دیدنی است.رستوران ها و کافی شاپ های زیر پل گالاتا در تمام ساعت‌های روز و شب آماده پذیرایی از مسافران هستند.

آدرس: تا انتهای خیابان استقلال بروید تا به خیابان اصلی ( Kemeralti) برسید. به سمت راست بروید تا به پل برسید.برای رسیدن به پل حدودا 30 دقیقه پیاده روی دارد.

پل گالاتا

4. پل بغاز

پل بغاز استانبول (پل بسفرس یا پل 15 ژوئیه) یکی از جذاب ترین پل‌های کابلی ترکیه و اولین پل احداث شده روی تنگه بسفر است که مردم ترکیه آن را با نام Birinci Köprü می شناسند. تماشای این پل به خصوص در شب با وجود نورپردازی زیبا توصیه می شود.

آدرس:از میدان تکسیم با فونیکولار (داخل مترو ) به ایستگاه کاباتاش بروید و سوار تراموا خط T1 شوید و ایستگاه SIRKECI پیاده شوید کمی پیاده بروید تا به اسکله بغاز برسید.

پل بغاز

5. فواره‌های رقصان در جلوی مسجد آبی

مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول محسوب می شود که دقیقا در مقابل ایاصوفیه قرار دارد. نمایش فواره‌های رقصان در نزدیکی مسجد آبی، ایاصوفیه و کاخ توپکاپی منظره زیبایی در شب خلق می کند. گردشگران هم زمان با تماشای فواره‌های رقصان می توانند از فروشندگان خیابانی پارک سلطان احمد، غذاهای لذیذ ترکی تهیه و نوش جان کنند.

آدرس: مسجد آبی در مرکز شهر استانبول و در قلب محله تاریخی سلطان احمد قرار دارد.

 فواره‌های رقصان در جلوی مسجد آبی

جاهای دیدنی استانبول در روز

6. تپه پیر لوتی استانبول

تپه پیر لوتی یا عشاق یکی از بهترین مکان های دیدنی استانبول است که در آنجا می توانید از مکانی دنج، بکر و با چشم‌اندازی جذاب لذت ببرید.وجود سفره‌خانه‌های زیبا در آنجا تجربه تماشای مناظر زیبا و نوشیدن یک فنجان چای را برای شما بهمراه دارد.

آدرس: تپه پیر لوتی در ناحیه ایوب و فاتح استانبول و در قسمت اروپایی واقع شده است.این این تپه به میدان تکسیم نزدیک‌ است بنابراین با اتوبوس‌ یا مترو می توانید به راحتی به این تپه برسید،البته باید در یستگاه تهتا مناره پیدا شوید و 15 دقیقه پیاده روی کنید.

تپه پیر لوتی استانبول

7. محله بالات

 در منطقه‌ی فاتح یکی از محله‎های قدیمی استانبول یک محله به نام بالات وجود دارد که به دلیل ساختمان‌ها زیبا و رنگارنگش باعث جذب گردشگران زیادی شده است که برای عکاسی به این محله می آیند.

آدرس: قسمت اروپایی استانبول، منطقه فاتح 

محله بالات

8. پارک گلخانه استانبول

پارک گلخانه یکی از بزرگترین و وسیع‌ترین پارک‌ها و جاهای دیدنی استانبول در روز است که بعد از بازدید از توپکاپی می توانید از این پارک زیبا دیدن کنید.نکته جالب درباره پارک گلخانه استانبول این است که این پارک در گذشته فقط برای افراد سلطنتی قابل استفاده بوده اما بعد از سال 1912، شهرداری استانبول بازدید از این پارک را برای عموم مردم آزاد اعلام کرد.

آدرس: خیابان کندی (Kennedy Cd.)، محله جان کورتاران (CanKurtaran)، فاتح 34122، استانبول، ترکیه قرار دارد.

پارک گلخانه استانبول

9. پارک ییلدیز

پارک ییلدیز یک پارک معمولی در شهر استانبول نیست این پارک جزو باغ‌های سلطنتی به شمار می آید،که هرساله تعداد زیادیاز گردشگران از این پارک دیدن می کنند.این پارک در گذشته بخشی از کاخ ییلدیز بوده است.به همین دلیل با قدم زدن در این پارم می توانید شاهد ابنیه تاریخی و بقایای کاخ‌های قدیمی باشید.

آدرس: در خیابان چراغان، ورودی بین اداره امنیت و مسجد مجیدیه قرار دارد و ورودی بالای آن در خیابان پالانگا در قسمت بالای خیابان باربراس می باشد.

پارک ییلدیز

جاهای دیدنی استانبول در بهار


حتما بخوانید:راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)


10. جزایر پرنس

یکی از زیباترین جزایر استانبول جزایر پرنس است. این جزایر در دریای مرمره با فاصله‌ای اندک از شهر استانبول قرار دارند و در آن هیچ خودرویی اجازه تردد ندارد.به همین خاطر می توانید در آرامش و سکوت از دیدن مناظر طبیعی این جزیره لذت ببرید.برای رفتن به این جزیره باید از اسکله‌های معروف استانبول با کشتی به سمت مجموعه جزایر پرنس حرکت کنید.

آدرس: اگر از میدان تکسیم (تقسیم)،به جزایر پرنس می روید می توانید از مترو استفاده کنید. برای این کار از متروی ایستگاه میدان تکسیم با خط F1، خود را به ایستگاه کاباتاش برسانید. البته اگر در بخش قدیم اروپایی مانند آکسارای و لاله لی اقامت دارید، می توانید با خط T1 تراموا خود را به این اسکله برسانید. در اسکله کاباتاش، باید برای کشتی، بلیط خریداری کنید و یا از همان استانبول کارت استفاده کنید.

جزایر پرنس

11. فستیوال گل لاله استانبول

تماشای فستیوال گل لاله یکی از جذابیت‌های استانبول در فصل بهار محسوب می شود.در صورتی که در فصل بهار به استانبول سفر می کنید و به گل و گیاه علاقه دارید این فستیوال  را از دست ندهید.می توانید علاوه بر تماشای این گل های زیبا و داشتن روز پرطروات عکس های زیبا و به یادماندنی نیز ثبت کنید.

آدرس: فستیوال گل لاله استانبول در پارک امیرگان در کنار تنگه‌ی بسفر و در حومه‌ی شهر (امیرگان) قرار دارد.

فستیوال گل لاله استانبول

12. سواحل استانبول (ساحل ببک)

سواحل زیبا و با امکانات تفریحی متعدد قطعا یکی از جاهای دیدنی استانبول در فصل بهار هستند.در این فصل به دلیل آب‌وهوا بسیار دلپذیر و مطبوع می توانید به راحتی از آب‌تنی و موج‌سواری در این سواحل لذت ببرید.علاوه براین فستیوال‌های اجرای موسیقی زنده در سواحل استانبول را هم تجربه کنید.

آدرس: استانبول، منطقه بشیکتاش، محله ببک

سواحل استانبول(ساحل ببک)

جاهای دیدنی استانبول در تابستان

13. شهربازی و پارک آبی ویالند

اگر به دنبال تفریح در استانبول در فصل تابستان هستید حتما به شهربازی و پارک آبی ویالند سر بزنید.در این پارک آبی امکاناتی مانند جت اسکی، ترن هوایی، سرسره های آبی و سینماهای چند بعدی وجود دارد که تجربه لذت بخشی برای شما فراهم خواهد کرد.

آدرس: استانبول، منطقه اروپایی ایوب، محله یشیلپینار، خیابان شهیت متین کایا

شهربازی و پارک آبی ویالند

14. تراموای استقلال

سوار شدن در تراموای استقلال در فصل تابستان و عبور از جاهای دیدنی های خیابان توریستی استقلال واقعا لذت بخش است.در این خیابان بهترین مراکز خرید استانبول و کافع رستوران های زیادی وجود دارد.

آدرس: خیابان استقلال استانبول در قسمت اروپایی استانبول و در محله بی‌اوغلو قرار دارد و میدان تکسیم در ابتدای این خیابان واقع شده است.

تراموای استقلال

جاهای دیدنی استانبول در پاییز

15. جنگل بلگراد استانبول

این جنگل زیبا مانند جواهری در دل شهر استانبول است که در فصل پاییز منظره زیبایی دارد.این مسیر یک مکان فوق العاده برای پیاده روی و پیکنیک با خانواده است.

آدرس: جنگل بلگراد استانبول در فاصلهٔ 20 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد.

جنگل بلگراد استانبول

16. برکه Terkos 

برکه Terkos یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر استانبول در فصل پاییز است.این برکه علاوه بر طبیعت زیبا، محل های مختلف برای تفریخ گردش مکان مناسبی برای ماهیگیری در فصل پاییز است.

برکه Terkos 

17. جنگل فاتح

این جنگل مکان ایده آلی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و پبکینک است.این جنگل در فصل پاییز مناظر زیبا و دیدنی دارد.

آدرس: از هرکجای شهر استانبول به اولین ایستگاه مترو بروید و در ایستگاه Yenikapi-Haciosman خارج‌شده و با تاکسی‌های در این ایستگاه مترو به پارک جنگلی چشمه‌های فاتیح استانبول بروید. 

جنگل فاتح

جاهای دیدنی استانبول در زمستان

18. دریاچه چیلدیر

سورتمه سواری بر روی سطح دریاچه یخ‌زده چیلدیر تجربه خوبی برای سفر به استانبول در فصل زمستان است.از امکانات این دریاچه می توان به موتور برفی و اسب دوانی بر روی دریاچه اشاره کرد که لحظات ناب و مفرحی را برای گردشگران ایجاد می کند.

آدرس دریاچه چیلدیر استانبول: ترکیه، استانبول، حد فاصل دو استان آرداهان و قارص

دریاچه چیلدیر

19. تله کابین استانبول

برای تماشای جاهای دیدنی استانبول در فصل زمستان کافی است سوار تله کابین شوید تا علاوه بر لذت بردن تجربه یک سفر خاطره انگیز را برای خود ثبت کنید.

آدرس تله کابین استانبول: ترکیه، استانبول، تپه پیر لوتی، محله ایوب

تله کابین استانبول

20. پیست کاراتپه استانبول

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و دیدنی استانبول در فصل زمستان پیست کاراتپه است.این پیست در قسمت جنوب شرقی استانبول قرار دارد و با داشتن تفریحات زمستانی مهیج باعث جذب گرشدگران زیادی شده است. از اواسط دی ماه تا اواخر اسفند ماه می توانید از امکانات تفریحی پیست زمستانی کاراتپه استانبول استفاده کنید.

آدرس پیست کاراتپه استانبول: ترکیه، استانبول، دروازه شرقی ایزمیت، بزرگراه استانبول _ آنکار

پیست کاراتپه استانبول

21. جاهای دیدنی استانبول با مترو

خطوط مترو مارمارای، M1، M2 و M4 از طولانی‌ترین خطوط مترو استانبول محسوب می شوند و در ایستگاه‌های نزدیک به چند جاذبه توریستی استانبول، توقف دارند.در ادامه برخی از این مکان‌ها و ایستگاه‌های نزدیک به آنها را معرفی خواهیم کرد تا به راحتی مکان ها مورد نظر خود را پیدا کنید و با مترو به آنجا بروید.


حتما بخوانید:جاهای دیدنی دبی


جاهای دیدنی استانبول با مترو مارمارای

 • ایستگاه فلوریا: مرکز خرید فلوریا، پارک ساحلی، پلاژ ساحل فلوریا
 • ایستگاه کازلیچشم: اوت‌لت اولیویم
 • ایستگاه ینی‌کاپی : پارک ینی‌کاپی
 • ایستگاه اوسکودار: مسجد مهر و ماه و قلعه دختر
 • ایستگاه آیریلیک چشمه‌سی: مرکز خرید تپه‌ نائوتیلیوس و محله کادیکوی
 • ایستگاه مال تپه: ساحل مال‌تپه
 • ایستگاه پندیک: مرکز خرید اوت‌لت پندیک

جاهای دیدنی استانبول با مترو خط M1

 • ایستگاه کجاتپه: مرکز خرید فروم، ژوراسیک لند، آکواریوم سی لایف، شهربازی فان‌لند
 • ایستگاه کجاتپه: مرکز خرید ایکیا
 • ایستگاه بایرام پاشا: مرکز خرید اکسیس
 • ایستگاه سامالیجیلار (Sagmalcilar): مرکز خرید آکواریوم
 • پارک ینی کاپی: ایستگاه ینی کاپی
 • ایستگاه زیتون بورنو: منطقه فاتح و امنیت (Emniyet-Fatih) مسجد اسکندر پاشا، مرکز خرید
 • هیستوریا، منطقه توپکاپی، اولوباتلی (Topkapi-Ulubatli) موزه پانوراما، مقبره عدنان
 • مندرسکلیسای سنت ماری بهار 
 • مرکز خرید آتریوم: ایستگاه آتاکوی-شیرین اولر (Atakoy-sirinevler)
 • مرکز خرید ینی بوسنا: ایستگاه اوت لت ایرپورت

جاهای دیدنی استانبول با مترو

جاهای دیدنی استانبول با مترو خط M2

برای مراجعه به بازار بزرگ استانبول، برج گالاتا، میدان تکسیم، تپه پیرلوتی، مسجد ایوب سلطان و محله بالات می‌توانید سوار خط 2 مترو شوید.

 • ایستگاه تکسیم: مرکز خرید بی‌اوغلوایش، مرکز خرید ترکوز پاساژ
 • ایستگاه شیشلی: مرکز خرید جواهیر
 • ایستگاه هالیچ: محله امینونو

جاهای دیدنی استانبول با مترو خط M4

 • ایستگاه بوستانچی: شهربازی بوستانچی
 • ایستگاه کوزیاتاگی: استارباکس و موزه اسباب‌بازی استانبول
 • ایستگاه ینی صحرا: مرکز خرید پالادیوم و مرکز خرید اوت‌لت پرمیوم

جاهای دیدنی رایگان استانبول

22. موزه مدرن استانبول

بازدید از موزه هنرهای مدرن یکی از جاهای دیدنی است که رایگان می باشد.در این موزه می توانید آثار هنرمندان ترک و همچنین هنرمندان بین المللی را مشاهده کنید.این موزه به طور کلی شامل چندین نمایشگاه متعدد فصلی و همچنین 5 نمایشگاه دائمی است.

آدرس: موزه مدرن در منطقه بی‌اغلو قرار دارد. برای رفتن به این موزه با مترو باید خود را به ایستگاه شیش خانه (Şişhane) برسانید.

موزه مدرن استانبول

23. بازار سرپوشیده استانبول 

یکی از تفریحات رایگان در استانبول قدم زدن در بزرگترین بازار سرپوشیده محسوب می شود که یکی از بزرگترین بازار سرپوشیده ی دنیا است.

آدرس: بازار بزرگ استانبول در منطقه فاتیح استانبول در کنار دیوار ارگ تاریخی استانبول قرار دارد. به‌طور دقیق‌تر بازار در محله کاپالی چارشی بین مسجد بایزید و مسجد نوروسمانیه واقع شده است.

 بازار سرپوشیده استانبول 

24. گالری های هنری خیابان استقلال

گالری های متعدد هنری در خیابان استقلال استانبول که یکی از خیابان های معروف  این شهر است می تواند برای علاقه مندان به هنر یک جای دیدنی باشد که هیچ هزینه ای هم ندارد.ر برخی از گالری ها می توانید مشهور ترین و معروف ترین آثار نمایشگاهی از جمله گالری Art، New Gallery را مشاهده کنید.

آدرس: استانبول،بِی‌اُلو، خیابان استقلال شماره 163

گالری های هنری خیابان استقلال

25. مسجد تاریخی زِیرِک استانبول

مسجد تاریخی زِیرِک (Zeyrek Mosque) از بناهای تاریخی و پربازدید در شهر استانبول است که یک تفریح رایگان برای گردشگران و علاقه مندان به تاریخ محسوب می شود.این مسجد در گذشته صومعه بوده و به پانتونز تعلق داشته است.

آدرس: استان استانبول،فاتح 34083 

 مسجد تاریخی زِیرِک استانبول

26. آسمان رنگارنگ خیابان کاراکوی

نقاشی های دیواری منطقه کاراکوی (Karaköy) یک نمایشگاه جالب، دیدنی و دائمیبه شمار می آید و می تواند یک تفریح رایگان برای شما باشد.این محله در قسمت جنوبی میدان تکسیم واقع شده است و میتوانید با رفتن به این خیابان عکس های زیبایی ثبت کنید و از قدم زدن در این خیابان لذت ببرید.

آدرس: از انتهای خیابان استقلال و از ایستگاه Tunel سوارFunicular F2 شوید و در ایستگاه کاراکوی Karakoy پیاده شوید.

آسمان رنگارنگ خیابان کاراکوی

جاهای دیدنی استانبول نزدیک تکسیم


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


از جمله جاهای دیدنی استانبول که نزدیک تکسیم هستند می توان به خیابان استقلال ، بنای یادبود جمهوری ، برج گالاتا ، موزه مادام توسو ، موزه پرا اشاره کرد.

27. خیابان استقلال (İstiklal Avenue)

خیابان استقلال یکی از پربازدیدترین خیابان در استانبول است. این خیابان انتخاب اول برای پیاده‌روی، خرید، زندگی شبانه و تماشای معماری زیبا است.در خیابان تاریخی استقلال کافه، رستوران، گالری و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ وجود دارد. اگر به دنبال یک پیاده‌روی پر انرژی و لذت بخش هستید خیابان استقلال تا میدان تقسیم استانبول را پیاده قدم بزنید و لذت ببرید.

آدرس خیابان استقلال: منطقه بی‌اغلو

خیابان استقلال (İstiklal Avenue)

28. برج گالاتا استانبول (Galata Tower)­

برج گالاتا که از جاهای دیدنی استانبول و در نزدیکی میدان استقلال است.این برج حدود هفتصد سال پیش (1384 میلادی) و برای نظارت بر کشتی‌ها و شناسایی کشتی­های متجاوزان و دشمنان احداث شد. اما بعدها دستخوش تغییرات شد.برج گالاتا یک نماد برای شهر استانبول است و بالا رفتن از ان و تماشای شهر از ارتفاع آن چشم انداز خاص و منحصر به فردی برای گردشگران خلق می کند.


حتما بخوانید: برج گالاتا استانبول کجاست و افسانه آن


آدرس: برج گالاتا در انتهای خیابان استقلال واقع شده است.

برج گالاتا استانبول (Galata Tower)­

29. بنای یادبود جمهوری

بنای یادبود جمهوری که نمادی از استقلال ترکیه است در میدان تکسیم میدان معروف استانبول واقع شده است.بنای یادبود جمهوری در سال 1982 به دست مجسمه‌ساز معروف ایتالیایی «پیترو کانونیکا» ساخته شد.این بنای جالب دوطرفه است،در یک طرف آن مجسمه‌هایی از مصطفی کمال آتاتورک با لباس نظامی در کنار نیروها و سربازان ترک را مشاهده می کنید و در طرف دیگر آن تصویر دیگری از آتاتورک با لباس شخصی در کنار عصمت ایونو و فوضی پاشا را با اقتدار می بینید.

آدرس: بنای یادبود جمهوری در قلب میدان تکسیم قرار دارد.

بنای یادبود جمهوری

جاهای دیدنی استانبول برای عکاسی

30. میدان سلطان احمد (Sultan Ahmet Square)

محدوده بین مسجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد،در قدیم با نام هیپودروم قسطنطنیه شناخته می‌شد مکانی است با قدمت تاریخی که به دلیل چشم‌انداز مناسب که نسبت به مسجد ایاصوفیه دارد و فضای سبز زیبای آن یکی از بهترین جاهای دیدنی برای عکاسی است.بهترین زمان عکاسی در میدان سلطان احمد کمی بعد از غروب آفتاب می باشد.

آدرس میدان سلطان احمد: استانبول، منطقه سلطان احمد

میدان سلطان احمد (Sultan Ahmet Square)

31. تنگه بسفروس استانبول (Bosphorus Strait)

تنگه بسفروس یا بسفر که در قسمت بالا معرفی شد هم یکی از جاهای دیدنی برای عکسای در شهر استانبول است.غروب آفتاب بهترین زمان عکاسی در تنگه بسفر می باشد.

آدرس تنگه بسفروس: مرکز استانبول 

تنگه بسفروس استانبول (Bosphorus Strait)

32. کاخ توپ‌کاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپ‌کاپی از آن دسته جاهای دیدنی است که هم گردشگران و هم مردم ترکیه برای عکسای به آنجا می روند.توپ‌کاپی، 4 حیاط و چندین ساختمان دارد که هر کدام با معماری های خاص و تاریخی ثبت عکس را واقعا زیبا و خاص می کند.ساعات صبح بهترین زمان عکاسی از کاخ توپ‌کاپی است.

آدرس کاخ توپ‌کاپی: منطقه سلطان احمد

کاخ توپ‌کاپی (Topkapi Palace)

33. منطقه کاراکوی (Karaköy)

منطقه کاراکوی که در قدیم به نام گالاتای شناخته می‌شد، محل زندگی یهودیان بوده اما حالا، یکی از مناطق قدیمی در استانبول به شمار می آید و که می تواند معماری سنتی زیادی را در کوچه های این محله پیدا مکنید. در کاراکوی می توانید چند موزه که موزه یهودیان و موزه بانک عثمان از همه معروف‌تر هستند را مشاهده کنید. علاوه براین در این محله قدیمی هتل‌ها، رستوران‌های زیبایی هم وجود دارد که می تواند برای عکسای واقعا جذاب باشد.

آدرس منطقه کاراکوی: مرکز استانبول، ابتدای آبدره شاخ طلایی

منطقه کاراکوی (Karaköy)

جاهای دیدنی استانبول آسیایی

34. برج دختر

برج دختر از جاهای دیدنی بخش آسیایی استانبول است که در سفر به این شهر حتما از ان بازدید کنید. درباره این برج داستان‌های عجیب و باورنکردنی نقل شده است.معماری حیرت‌انگیز این برج در کنار آرامش دریای مرمره تجربه لذت بخشی برای شما رقم خواهد زد.

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه آسیایی اسکودار، محله سالاجاک، برج دختر

برج دختر

35. مجسمه گاو نر

مجسمه گاو نر استانبول به دست هنرمند فرانسوی ایسیدور بونهور طراحی و ساخته شده است. قدمت این مجسمه بیش از 150 سال است که پس از سفرهای طولانی به مکان امروزی خود رسیده است.مجسمه گاو نر در کشور ترکیه به عنوان نماد قدرت شناخته می‌شود. این مجسمه را می توانید در ورودی خیابان بهاریه مشاهده کنید.

آدرس: میدان کادیکوی استانبول 

مجسمه گاو نر

36. تپه‌های چاملیجا

تپه‌ چاملیجا،جواهری پنهان در شهر استانبول است. بالای تپه چاملیجا منظره‌ای پارانوما و زیبا را از قسمت جنوبی بسفر و دهانه گلدن هورن را مشاهده خواهید کرد.برج مرتفع و معروف چاملیجا بر فراز تپه‌های سرسبز چاملیجا واقع شده است.

آدرس: بخش آسیایی استانبول، محله اسکودار، تپه چاملیجا

تپه‌های چاملیجا

37. پارک ساحلی مودا

پارک ساحلی مودا از جمله جاهای دیدنی بخش آسیایی شهر استانبول است.مسیر این پارک ساحلی که در امتداد آب‌های مرمره می گذرد با آب‌وهوای بی‌نظیرش تجربه شگفت‌انگیز برای شما است.بعد از گردش در این پارک ساحلی می توانید از موزه باریش مانچو، باغ چای مودا، خانه اپرا ثریا و بازار محلی مودا هم دیدن کنید.

آدرس: اسکله مودا در قسمت آسیایی استانبول در منطقه کادیکوی واقع شده است.

پارک ساحلی مودا

38. کلیسا ایایورگی

کلیسا ایایورگی در تپه‌های زیبا و معروف جزیره بیوک ادا واقع شده است. این جزیره و بازدید از کلیسای ایایورگی یکی از جاهای دیدنی است که گردشگران آن را در برنامه خود قرار می دهند.  درباره این کلیسا عقاید جالبی وجود دارد. این بنای تاریخی محلی خاص برای تماشای مناظر بکر و آشنایی با فرهنگ مردم ترکیه محسوب می شود.

آدرس: کلیسای ایا یورگی در جزیره بیوک آدا قرار دارد.

کلیسا ایایورگی

جاهای دیدنی استانبول اروپایی


حتما بخوانید:اهنمای سفر به باتومی گرجستان با 45 نکته برای قبل از سفر


39. رستوران نصرت

رستوران نصرت یکی از معروف ترین رستوران های جهان و بدون‌شک یکی از جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول است.سلبریتی‌ها و هنرمندان زیادی به این رستوران می آیند تا دستپخت نصرت، سرآشپز معروف این رستوران را امتحان کنند و از نحوه ادویه پاشیدن این سر آشپز محبوب فیلم بگیرند و در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک بگذارند.

آدرس: ترکیه، استانبول، محله بشیکتاس، خیابان نیسپتیه، پلاک 87، نصرت اتیلر

رستوران نصرت

40. آب‌ انبار باسیلیکا

آب‌انبار باسیلیکا یکی از قدیمی‌ترین و باشکوه‌ترین بناهای استانبول است که نماد قدرت معماری امپراطوری بیزانس محسوب می شود. این آب‌انبار با ارتفاع 9 متر و ستون‌هایی عظیم و استوانه‌ای شکل منظره جذابی ایجاد کرده است. بی‌تردید آب‌انبار باسیلیکا به عنوان یکی از جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول شناخته می شود.

آدرس: منطقه فاتح، خیابان یرتابان، باسیلیکا سیسترن (آب انبار باسیلیکا)

آب‌ انبار باسیلیکا

41. کاخ دولما باغچه

این کاخ که در واقع جایگزین کاخ توپکاپی است در اواسط قرن نوزدهم میلادی احداث شده و آخرین پادشاهان عثمانی در آن اقامت داشته است.آتاتورک نیز در این کاخ زندگی کرده و از دنیا رفته است.امروزه معماری خاص و بی نظیر این کاخ را به یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول تبدیل کرده است.

آدرس: : منطقه بشیکتاش، محله دولماباغچه

کاخ دولما باغچه

42. مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از مشهورترین بنای تاریخی ترکیه و شهر استانبول شناخته شده است که ، مربوط دوره بیزانس است.مسجد ایاصوفیه با نام های هاگیا صوفیه یا حاجیا صوفیه نیز شناخته می شود.جالب است بدانید که این مسجد هم کلیسایی بوده که به دستور محمد دوم به مسجد تغییر کاربری داده است و بعدها به دستور پادشهان بعدی مناره و منبر به آن اضافه شد تا به یک مسجد بینظیر تبدیل شود. معماری با شکوه و بی‌بدیل این مسجد باعث شده که در طی سال‌ها گردشگران زیادی برای بازدید به آنجا مراجعه کنند.

آدرس: محله سلطان احمد، میدان ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

جاهای دیدنی استانبول و مراکز خرید

43. مرکز خرید اولیویوم استانبول

اگر می خواهید خریدهای با قیمت مناسب داشته باشید اوت لت اولیویوم بهترین انتخاب برای شماست. مرکز خرید اولیویوم استانبول (Olivium Outlet Center) در منطقه کارگرنشین قرار دارد و می توانید در آن کالاهای ارزان و حراجی های زیادی پیدا کنید. البته ارزان بودن قیمت ها دلیل بر بی کیفیت بودن اجناس نیست زیرا در این مجتمع برندهای اصل نیز به فروش می‌رسد.

آدرس: واقع در منطقه زیتین بورنو

مرکز خرید اولیویوم استانبول

44. مرکز خرید بی اوغلو ایش

 مرکز خرید بی اوغلو ایش یکی از مراکز خرید مناسب برای گردشگران است که در نزدیکی میدان تقسیم (میدان تکسیم) استانبول واقع شده است. در این مرکز خرید می توانید فروشگاه ها و مغازه های بزرگی که قیمت های پایینی دارند را پیدا کنید.بعد از گشت و گذار در بازار بی اوغلو استانبول می‌توانید به بازار بزرگ استانبول نیز سری بزنید و خریدهای خوبی داشته باشید.

آدرس مرکز خرید بی اوغلو ایش استانبول: واقع در میدان تکسیم استانبول و خیابان استقلال

مرکز خرید بی اوغلو ایش

45. مرکز خرید وادی استانبول

در فروشگاه های مرکز خرید وادی استانبول می توانید هرچیزی که می خواهید از بهترین نوع آن را پیدا کنید.قرار گرفتن این مجتمع در مجاورت جنگل بلگراد استانبول چشم‌اندازی فوق‌العاده حین خرید خواهید داشت.همچنین در رستوران وادی استانبول و فودکورت بینظیر آن طرفداران می توانید غذاهای متنوع، خوشمزه و بین‌المللی را امتحان کنید.

آدرس مرکز خرید وادی استانبول: منطقه ساریر استانبول و محله ی آیاز آقا Ayazağa Mahallesi

مرکز خرید وادی استانبول

46. مرکز خرید فروم استانبول

مرکز خرید فروم استانبول علاوه بر فروشگاه ها و مغازه ها متنوع، مجموعه ای تفریحی و رفاهی خوبی هم دارد.در این مجموعه می توانید تقریبا 300 نوع از برندهای مختلف و محبوب و کمیاب ترین کالاها را پیدا کنید.مرکز خرید فروم یکی از بهترین مراکز خرید استانبول و از مراکز خرید بزرگ استانبول محسوب می شود.

آدرس مرکز خرید فروم استانبول: منطقه کوکا تپه استانبول (kocatepe) و از مراکز خرید استانبول نزدیک میدان تکسیم

مرکز خرید فروم استانبول

47. مرکز خرید آکباتی استانبول

مرکز خرید آکباتی علاوه بر دسترسی آسان سرویس حمل‌ونقل رایگان هم دارد.این مرکز خرید زیبایی، تمیزی و معماری بسیار باشکوهی دارد و می توانید کالاهای با کیفیت و قیمت مناسب در آنجا مشاهده کنید.مرکز خرید اکباتی به میدان تکسیم نزدیک و برای رسیدن به آن می توانید از خط مترو، تاکسی و ایستگاه اتوبوس استفاده کنید.

آدرس مرکز خرید آکباتی استانبول: واقع در منطقه اسن یورت استانبول و باهچه شیر یا باشاک شهیر (Bahçeşehir) ، دسترسی آسان از میدان تکسیم (حداکثر 40 دقیقه با هر وسیله نقلیه)

مرکز خرید آکباتی استانبول

مکان های تاریخی استانبول

48. قلعه­ یدیکوله استانبول، قلعه هفت برج (Yedikule Fortress)

 قلعه هفت برج یا همان یدیکوله از جمله مکان های تاریخی و پر ماجرای شهر استانبول است.در مورد این قلعه از نظر داستان‌های تاریخی زیادی وجود دارد که همین موضوع آن را به یک مکان خاص و با ارزش تبدیل می کند.

آدرس: بخش اروپایی استانبول، منطقه فاتح، میدان یدیکوله

قلعه­ یدیکوله استانبول، قلعه هفت برج (Yedikule Fortress)

49. روملی حصار

روملی حصار از قلعه‌های معروف و تاریخی شهر استانبول است.این قلعه در تنگه‌ی بسفر و در ساحل روملی واقع شده است،بنابراین می‌توانید بعد از دیدن دلماباغچه سری به آن‌جا بزنید.

آدرس: قلعه روملی حصار استانبول در ساحل تنگه بسفر قرار دارد.بنابراین از مراکز مختلف شهر استانبول مخصوصا میدا تکسیم،سوار اتوبوس هایی که از ایستگاه روملی حصار عبور می کند،شوید.

روملی حصار

50. کلیسا ایا ایرنه

کلیسا ایا ایرنه یا موزه ایا ایرنه یکی دیگر از جاهای دیدنی و تاریخی است که در سفر به استانبول از آن بازدید کنید.کلیسا ایا ایرنه محله سلطان محمد قرار دارد.قدمت این کلیسای تاریخی مربوط به 1،600 سال پیش است.در کلیسا ایا ایرنه می توانید شاهد برگزاری چندین و چند فستیوال بین‌المللی موسیقی باشید.

آدرس: کلیسا ایا ایرنه در قسمت اروپایی استانبول، منطقه فاتح، حیاط کاخ توپکاپی قرار دارد.

کلیسا ایا ایرنه

51. چشمه سلطان احمد سوم

 از جمله جاهای تاریخی و خاص شهر استانبول چشمه سلطان احمد سوم است.چشمه سلطان احمد سوم در مقابل درب باب همایون کاخ زیبای توپکاپی واقع شده است.این بنا به سبک معماری روکوی ترکی طراحی شده است.چشمه سلطان احمد سوم منظره زیبایی برای عکاسی هم محسوب می شود.

آدرس: استانبول، محله اسکودار

چشمه سلطان احمد سوم

52. میدان هیپودرم

میدان هیپودرم، آت میدانی یا میدان سلطان احمد از جاهای تاریخی و دیدنی شهر استانبول است. این میدان در زمان امپراطوری بیزانس محل برگزاری مسابقات اسب‌دوانی و ارابه‌رانی بوده،و در حال حاضر هم می توان آثاری از دوران باشکوه را در آن مشاهده کرد.اگر از مسجد ایاصوفیه بازدید میکنید، خوب است که سری هم به این میدان بزنید.

آدرس میدان هیپودرم : استانبول، میدان سلطان احمد، بین مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی

میدان هیپودرم

جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه


حتما بخوانید: 47 مکان دیدنی، توریستی تایلند، بانکوک و پوکت


53. بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی

کاپالی چارشی یا بازار بزرگ استانبول یکی از قدیمی ترین و البته بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا شناخته شده است. این بازار که از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شود نشانگر بخشی از گذشته و تاریخ پر فراز و نشیب این شهر می باشد.

آدرس: کشور ترکیه، شهر استانبول، منطقه فاتیح، محله بیازیت.

بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی

54. کلیسای چورا

کلیسا چورا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که با ورود اسلام در قرن 16 به مسجد تغییر کاربری داد.این کلیسا به دلیل قاشی‌ها و تزئینات ارزشمند تاریخی یکی از مکان های مورد علاقه گردشگران است. کلیسای چورا در نزدیکی مسجد سلطان احمد واقع شده است.

آدرس: استانبول، منطقه فاتح، محله درویش علی (Dervişali)، خیابان کاریه جامی (Kariye Camii)

کلیسای چورا

55. مسجد رستم پاشا

این مسجد از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد تاریخی به دستور رستم پاشا و توسط معمار سینان ساخته شده است. نقش‌های فراوان گل‌های میخک، مینا، لاله، زنبق، رز از زیبایی‌های چشمگیر مسجد هستند.

آدرس: استانبول، منطقه فاتح، محله رستم پاشا، خیابان هسیرجیلار

مسجد رستم پاشا

56. موزه پرا استانبول

موزه پرا یکی از جاذبه های پرطرفدار شهر استانبول است.در این موزه نقاشی‌های قدیمی و تاریخی متعلق به سه قرن گذشته به معرض نمایش گذاشته شده است.

آدرس: منطقه بی‌اوغلو، خیابان مشروطیت 

موزه پرا استانبول

57. حمام خرم سلطان

حمام زیبای خرم سلطان، از جاذبه معروف و باشکوه استانبول به شمار می آید. حمام خرم سلطان در ایاصوفیه استانبول و در منطقه پر گردشگر فاتح واقع شده است. قدمت این حمام تاریخی به قرن شانزدهم و زمان حکومت سلطان سلیمان، پادشاه عثمانی مربوط است.این حمام به دستور خرم سلطان، ملکه پادشاه عثمانی برای مردم مذهبی شهر و در نزدیکی مسجد معروف استانبول ساخته شده است،به همین دلیل بعد از اتمام کار ساخت نام خرم سلطان را برای آن انتخاب کردند.

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، محله جانکورتاران، میدان ایاصوفیه

حمام خرم سلطان

58. استانبول مال

از جمله جاذبه های گردشگری شهر استانبول، می‌توان به مال‌ها و پاساژهایی متعدد آن اشاره کرد. استانبول مال هم یکی از مراکز خرید بزرگ این شهر است که در محله محمود بی استانبول قرار دارد.گردشگران زیادی برای خرید از شعب فروشگاهای مختلف به این مرکز خرید می روند.در این مرکز خرید چهار طبقه می توانید لباس و پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه، کیف و کفش، لوازم جانبی، عینک‌های مارک‌دار، زیورآلات و طلا، بدلیجات و انواع و اقسام لوازم خانگی را خریداری کنید.

آدرس: استانبول مال ترکیه در منطقه باشاک شهر، بلوار سلیمان دمیرال، محله محمودبی قرار دارد.

استانبول مال

مکان های تفریحی استانبول


حتما بخوانید:معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان


59. آکواریوم استانبول (İstanbul Akvaryum)

آکواریوم استانبول یکی از مکان های تفریحی پرطرفدار در استانبول است. در این مجموعه می توانید بیش از 1500 موجود دریایی و خشکی را مشاهده کنید. این آکواریوم دو طبقه شما را به اعماق دریای سیاه، تنگه بسفر استانبول، دریای مرمره، تنگه داردانل، دریای اژه، کانال سوئز، دریای سرخ، قاره جنوبگان، دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق، شرق اقیانوس اطلس، شیار میانی اقیانوس اطلس، غرب اقیانوس اطلس، کانال پاناما، اقیانوس آرام، زیردریایی ناتلیوس و جنگل‌های بارانی آمازون می رساند.

آدرس: استانبول، فلوریا، خیابان یسیلکوی هالکالی، منطقه سنلیککوی

آکواریوم استانبول(İstanbul Akvaryum)

60. خانه خون آشام استانبول (house of vampire istanbul)

اگر به تفریحات ترسناک علاقه دارید خانه خون آشام استانبول را از دست ندهید.خانه خون آشام تفریحات متفاوت با رنگ و بوی ترس را برای شما هدیه می آورد. هدف از این بازی حل معما در یک زمان مشخص شده است که شما با پیدا کردن سرنخ و حل کردن معما بازی را به اتمام می رسانید.

آدرس: خانه خون آشام استانبول در خیابان تکسیم قرار دارد

خانه خون آشام استانبول (house of vampire istanbul)

61. فورستانبول (Forestanbul)

فورستانبول یکی دیگر از جاهای تفریحی منحصر به فرد در استانبول است.فورستانبول بصورت یک پارک ماجراجویی طراحی شده و تمامی سنین می توانند از تفریحات این مجموعه لذت ببرند.در این پارک که در دل طبیعت ساخته شده می توانید انواع فعالیت‌های بدنی را در کنار بازی و سرگرمی تجربه کنید.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز


آدرس: استانبول، منطقه اروپایی بی اوغلو، محله ارنتکپه، خیابان امراهور، پلاک 7/1، پارک مینیاتورک

فورستانبول(Forestanbul)

62. پارک برفی سرپوشیده توریوم

پارک برفی سرپوشیده توریوم در همه فصلها پر از برف است. در ورودی درب این پارک تجهیزات و لباس مناسب در اختیار شما قرار داده می شود و شما می‌توانید با خیال راحت با سرسره بازی، اسکی و تیوپ سواری در این مجموعه لحظات مهیجی را تجربه کنید.

آدرس:استانبول، اسن یورت، محله تورگوت اوزل، مرکز خرید توریوم

پارک برفی سرپوشیده توریوم

63. ژوراسیک لند (Jurassic Land)

اگر به دنبال جاهای تفریحی در استانبول هستید و به دنیای دایناسورها علاقه دارید حتما به ژوراسیک لند سر بزنید. در این پارک می توانید از نزدیک انواع دایناسورها شبیه‌سازی شده و  گونه‌های منقرض شده را ببینید.

آدرس: مجموعه ژوراسیک لند در منطقه بایرام یاشا واقع شده است.استفاده از مترو ارزان‌ترین راه دسترسی به این مجموعه است.

ژوراسیک لند(Jurassic Land)

64. موزه اسباب‌بازی (İstanbul Oyuncak Müzesi)

یکی دیگر از جاهای جال و تفریحی استانبول موزه اسباب‌بازی است.در این موزه خاص می توانید بیش از 4000 اسباب‌بازی‌ که از اقوام مختلف دنیا جمع آوری شده است را ببینید.
آدرس: استانبول، گزتپه، خیابان دکتر زکی زرن، پلاک 15 

موزه اسباب‌بازی(İstanbul Oyuncak Müzesi)

سخن پایانی:

در این مطلب سعی کرده ایم جاهای دیدنی،گردشگری،تفریحی و تاریخی استانبول را به شما معرفی کنیم تا در سفر به ترکیه از این جاهای دیدنی این شهر بازدید کنید.


مطالب مرتبط:

راه پیشگیری از جیب بری و کیف قاپی در سفر

جاهای دیدنی کیش، 26 مکان لاکچری و دیدنی

چگونه بدون چادر کمپ بزنیم؛ راهنمای کمپینگ بدون حمل چادراز
3
رای