مضرات غذای دو بار گرم شده؛ غذاهایی که با گرم کردن دوباره سمی می شوند

مضرات غذای دو بار گرم شده؛ غذاهایی که با گرم کردن دوباره سمی می شوند مضرات غذای دو بار گرم شده ؛ لیست غذاهایی که نباید دوباره گرم کرد؛ کدام غذاها با دوبار گرم کردن سمی می شوند و ارزش غذایی خود از دست میدهند؛ برنج را چند بار داغ کنیم؛ در سلام دنیا بخوانید.

مایکروویو بدون شک بهترین دوست یک مرد تنبل است، زیرا می توانید هر زمان که بخواهید دوباره گرم کنید و بخورید، اما اگر بدانید برخی از غذاها وقتی دوباره گرم می شوند، ارزش غذایی خود را از دست می دهند، به خصوص در اجاق مایکروویو، شگفت زده خواهید شد.با این حال، کمبود وقت یا تنبلی را مقصر بدانید اکثر ما عادت داریم که غذا را ذخیره کنیم و در زمان مصرف دوباره گرم کنیم. اما اگر به شما گفته شود که گرم کردن مجدد برخی غذاها واقعاً آنها را سمی می کند چه؟ در این مقاله سلام دنیا، به لیست غذاهایی که هرگز نباید آنها را دوباره گرم کنید و مضرات غذای دو بار گرم شده ، می پردازیم. با ما همراه باشید.

مضرات غذای دو بار گرم شده

برخی از مواد پخته شده، اگر دوباره گرم شوند (به ویژه پس از نگهداری نامناسب)، در واقع می توانند شما را از نظر جسمی بیمار کنند. و من نمی گویم که برای برانگیختن هراس، آگاهی از این واقعیت مهم است که حرارت دادن غذاها ساختار شیمیایی آنها را تغییر می دهد و برای برخی از مواد تشکیل دهنده، این تغییرات که توسط تغییرات دما تحریک می شود می تواند غذا را با انسان ناسازگار کند. دستگاه گوارش. بنابراین اگر به دنبال غذاهای باقی مانده هستید، مطمئن باشید و از گرم کردن این 11 غذای رایج برای بار دوم خودداری کنید:

غذاهایی که با دوبار گرم کردن سمی می شوند و ارزش غذایی خود از دست میدهند

1. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: اسفناج

برای یک غذای جانبی سریع و مغذی در شام، اسفناج را زیادی تفت داده اید؟ اگر بعد از پخته شدن نمی توانید تمام آن را بخورید، بهتر است فقط آن را بریزید یا باقیمانده آن را سرد بخورید (شاید آنها را در سالاد پاستا هم بزنید). برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی در آینده، سعی کنید فقط آنچه را که برای غذای آماده نیاز دارید بپزید. اسفناج حاوی مقادیر زیادی نیترات است که مواد مغذی حیاتی مورد نیاز بدن را برای عملکرد فراهم می کند.


حتما بخوانید: بهترین روش پخت اسفناج و نگهداری آن


وقتی سبزیجات خاصی را خام می خوریم، چیزی جادویی در بدن اتفاق می افتد که آن نیترات های مفید را به نیتریت تبدیل می کند. نیترات‌ها تا زمانی که فرآیند گرمایش آنها را فعال نکند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند و باعث می‌شود که وقتی بدن آنها را پردازش می‌کند، اثرات سرطان‌ زای سمی را آزاد کنند. هر بار که اسفناج یا سایر سبزیجات غنی از نیترات را دوباره گرم می کنید، به طور فزاینده ای سمی می شوند. اسفناج مانند بسیاری از سبزیجات برگ سبز دیگر سرشار از نیترات و آهن است. هنگامی که دوباره گرم می شوند، این نیترات ها می توانند به نیتریت ها و دیگر مواد سرطان زا (ماده ای که قادر به ایجاد سرطان در بافت های زنده هستند) تبدیل شوند.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: اسفناج

2. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: سیب زمینی

وقتی سیب زمینی های پخته شده در دمای اتاق قرار می گیرند یا برای بار دوم گرم می شوند، ممکن است بدترین حالت سمی پیدا کنند. چرا؟ دمای گرم باعث رشد باکتری نادر بوتولیسم می شود که معمولا در سیب زمینی یافت می شود. اگر طاقت دور ریختن باقی مانده غذاها را ندارید، بهترین راه حل این است که سیب زمینی های پخته نشده را فوراً در یخچال بگذارید.


حتما بخوانید: فریز کردن سیب زمینی سرخ شده


مثل قبل، آنها را از فر بیرون نیاورید و بگذارید یک ساعت یا بیشتر بماند تا به دمای محیط برسند و سپس آنها را در بسته بندی قرار دهید. اگر مقدار کمی باقیمانده سیب زمینی پیدا کردید، سیب زمینی ها را در چند ظروف پلاستیکی نگهداری کنید و سریعاً در یخچال بگذارید تا زودتر سرد شوند.سیب زمینی اگر دوباره گرم شود ارزش غذایی خود را از دست می دهد. حتی اگر آنها را برای مدت طولانی در دمای اتاق استراحت دهید، در واقع می توانند سمی شوند و باعث تهوع یا بیماری و حتی مسمومیت غذایی شوند.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: سیب زمینی

3. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: کرفس و هویج

همان قوانینی که در بالا برای اسفناج ذکر شد در مورد کرفس و هویج نیز صدق می کند. در صورت امکان، بهتر است کرفس یا هویج را قبل از گرم کردن ظرف از ظرف خارج کنید.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: کرفس و هویج

برنج را چند بار داغ کنیم

4. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: برنج

مانند سیب زمینی های اینجا، برنج را بعد از پختن در دمای اتاق نگذارید. اگر برنج پخته شده به طور نادرست ذخیره شود، می تواند اسپورهای باکتریایی ایجاد کند که ممکن است سموم ایجاد کند که باعث بیماری شدید جسمی شود. این هاگ ها در دمای اتاق سریعتر از یخچال تکثیر می شوند. برای جلوگیری از مسمومیت غذایی یا سایر ناراحتی‌های گوارشی، مطمئن شوید که آن دانه‌های کرکی بلافاصله پس از پخت در یخچال در ظرف دربسته نگهداری شوند.


حتما بخوانید: جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج


در مورد برنج (چه قهوه ای یا سفید)، نحوه نگهداری آنها می تواند منجر به مشکلاتی شود. برنج خام حاوی هاگ هایی است که به باکتری تبدیل می شوند و حتی پس از پخته شدن برنج می توانند زنده بمانند. هنگامی که برنج پخته شده در دمای اتاق قرار می گیرد، این مواد می توانند تکثیر شوند و ممکن است سمومی تولید کنند که می تواند باعث اسهال و استفراغ شود.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: برنج

5. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: قارچ

هنگام خوردن قارچ پخته، بهتر است بلافاصله پس از آماده شدن آن را مصرف کنید. و اگر قصد دارید روز بعد دوباره آنها را بخورید، مطمئن شوید که آنها را سرد از یخچال میل کنید زیرا گرم کردن مجدد قارچ می تواند خبر بدی برای شکم شما باشد.قارچ ها سرشار از پروتئین هستند. آنها باید در همان روز پخته شدن مصرف شوند. از آنجایی که آنها با پروتئین غنی می شوند، ساختار آنها با گرم شدن مجدد تغییر می کند که می تواند برای بدن ما مضر باشد. وقتی قارچ های گرم شده را می خورید، خود را در معرض خطر مشکلات گوارشی و حتی جدی قلبی قرار می دهید.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: قارچ

6. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: چغندر

همه ما می دانیم چغندر چقدر خوب است، هم از نظر طعم و هم از نظر فواید تغذیه ای. اما چغندر مانند کرفس، اسفناج و هویج سرشار از نیترات است. مطمئن ترین شرط شما برای چغندر این است که فقط آنچه را که فکر می کنید واقعاً می خورید در یک جلسه بپزید، یا برنامه ریزی کنید که آن را سرد بخورید (مانند سالاد و مواردی از این قبیل). چغندر درست مثل اسفناج است. آنها حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند که پس از گرم کردن مجدد به نیتریت ها می تواند باعث ناراحتی زیادی شود.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: چغندر

7. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: تخم مرغ

مطمئناً یک منبع پروتئین فوق‌العاده است، تخم‌مرغ پخته می‌تواند منبع بیماری‌های جدی در صورت رها شدن یا قرار گرفتن مجدد در دمای بالاتر باشد. چه به صورت آب پز یا همزده، گرم کردن مجدد تخم مرغ می تواند برای دستگاه گوارش شما مخرب باشد. یک منبع اصلی صبحگاهی و نیروگاه پروتئین، گرم کردن مجدد تخم مرغ ها در دمای بالا می تواند آنها را سمی کند که می تواند در دستگاه گوارش شما آسیب ببیند.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: تخم مرغ

8. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: مرغ

یکی دیگر از منابع پروتئین مورد علاقه و غذای اصلی، مرغ، زمانی که صحبت از باقی مانده غذا به میان می آید، بسیار مشکل است. پروتئین موجود در مرغ زمانی که برای بار دوم از سردی به گرمی تبدیل می شود شروع به خراب شدن می کند و باعث مشکلات گوارشی می شود. یک قانون کلی اگر می خواهید از باقی مانده مرغ گرم لذت ببرید، این است که آن را تنها یک بار پس از آماده سازی اصلی در مایکروویو، تابه یا فر گرم کنید. شما همچنین باید مطمئن شوید که داغ است - همانطور که کاملاً داغ است و تا مرکز قطعه مرغ می رسد و بلافاصله میل کنید.


حتما بخوانید: 20 اشتباهی که هنگام تهیه غذا با مرغ هرگز نباید انجام دهید


درست مانند قارچ، مرغ نیز سرشار از پروتئین است که با گرم کردن مجدد تأثیر منفی می گذارد. این در واقع می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. اگر واقعاً می خواهید مرغ پخته شده را دوباره گرم کنید، می توانید این کار را در دمای پایین برای مدت طولانی تری انجام دهید. بهترین راه برای مصرف مرغ ذخیره شده قرار دادن آن در سالاد سرد یا ساندویچ سرد است. 

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: مرغ

9. ​مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: روغن ها

روغن هسته انگور، روغن گردو، روغن آووکادو، روغن فندق و روغن دانه کتان همگی نقاط دود بسیار کمی دارند. به همین دلیل است که وقتی آنها را دوباره گرم می کنید، بوی بد می دهند. بنابراین، از استفاده از آنها برای پخت و پز، پخت و یا سرخ کردن خودداری کنید. در عوض، آنها را در پایان پخت و پز روی وعده های غذایی خود بپاشید یا بریزید تا طعم آنها بهتر شود.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: روغن ها

10. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: ​شلغم

شلغم معمولا در تهیه سوپ استفاده می شود. از آنجایی که آنها همچنین حاوی نیترات هستند، اگر دوباره گرم شوند می توانند سمی شوند.

مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: ​شلغم

​11. مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: کرفس

کرفس دارای نیترات بالایی است، از این رو، اگر دوباره آن را گرم کنید، می تواند سمی شود. نیترات پس از گرم شدن مجدد به نیتریت تبدیل می شود. هنگامی که نیتریت های زیادی وارد بدن می شود، خطر ابتلا به متهموگلوبینمی را افزایش می دهد. این وضعیتی است که در آن نیتریت‌های خون شما با هموگلوبین و آهن تعامل می‌کنند و باعث می‌شود آنها نتوانند اکسیژن را به سلول‌های زنده منتقل کنند. عوارض می تواند شامل تشنج یا حتی مرگ باشد.

 مواد غذایی که نباید دوبار گرم شوند: کرفس

سخن آخر

اکنون همه اینها برای این است که بگوییم - در ترس از باقیمانده غذا زندگی نکنید، بلکه مراقب نحوه نگهداری آنها باشید و برای بار دوم از آنها لذت ببرید. استفاده از باقیمانده ها یک استراتژی کم هزینه و صرفه جویی در زمان در آشپزخانه است و من قصد ندارم به این زودی ها از تکیه بر آنها دست بکشم. نکته مهم در اینجا این است که در مورد چیزهایی که به بدن خود وارد می کنیم، هرگز احتیاط اشتباه کردن ضرر ندارد. و این شامل آگاهی از این است که برخی از غذاها هنگام گرم کردن مجدد پتانسیل سمیت بیشتری نسبت به سایرین دارند.

آیا این بدان معناست که اگر یک سوپ گرم شده حاوی کرفس و هویج بخورید یا با سیب زمینی برشته دیشب هش روز بعد درست کنید، مطمئناً خودتان را با سر در توالت خواهید یافت (یا بدتر از آن)؟ بدیهی است که نه. من مطمئن هستم که شما بارها و بارها بدون عوارض جانبی مضر این کار را انجام داده اید، اما ممکن است ناراحتی گوارشی را تجربه کرده باشید که اکنون حتی به یاد ندارید - چیزی خفیف که در شرایط کمی متفاوت می توانست بدتر باشد. نکته این است که بدانید چه چیزهایی می‌پزید و چه قسمت‌هایی از شامتان را برای ناهار اداری روز بعد آماده می‌کنید


مطالب مرتبط:

ترفندهای از بین بردن بوی سوختگی برنج و انواع غذا

فریز کردن قارچ با بهترین روش ها

چگونه غذا کنسرو شده را خوش طعم کنیماز
1
رای