کاربردهای آسيكلووير (Acyclovir) و نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات آن

کاربردهای آسيكلووير (Acyclovir) و نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات آن از آسیکوویر (زوویراکس) برای درمان زخم‌های اطراف دهان (ناشی از ویروس هرپس سمپلکس)، زونا (ناشی از هرپس زوستر) و آبله مرغان استفاده می شود. از عوارض جانبی این دارو نیز می توان تهوع، اسهال و سردرد را نام برد.

از آسیکوویر که به آن زوویراکس هم گفته می شود، برای درمان تبخال و زونا استفاده می شود. آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس شناخته شده است که برای درمان بیماری های ویروسی چون هرپس ویروس به کار می رود.

کاربردهای دارو آسيكلووير

آسيكلووير برای درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از ویروس ها استفاده می شود. این دارو زخم های اطراف دهان (ناشی از تبخال سیمپلکس)، زونا (ناشی از تبخال زوستر) و بیماری آبله مرغان را تسکین می دهد. آسيكلووير همچنین برای درمان شیوع تبخال دستگاه تناسلی نیز به کار می رود. در افراد مبتلا، دارو به کاهش تکرار بیماری های ناشی از این ویروس ها در آینده کمک می کند. آسيكلووير یک داروی ضد ویروسی است. با این حال، درمان قطعی برای این عفونت ها وجود ندارد. ویروس هایی که باعث این عفونت ها می شوند حتی در بین شیوع بیماری همچنان در بدن زندگی می کنند. آسيكلووير، شدت و طول این شیوع را کاهش می دهد. این دارو کمک می کند تا زخم های شما سریع تر بهبود یابند، از ایجاد زخم های جدید جلوگیری می کند و خارش و درد را کاهش می دهد. این دارو همچنین کمک می کند تا زخم ها سریع تر بهبود یابند. علاوه بر این، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، آسيكلووير می تواند خطر ابتلا به ویروس را در سایر نقاط بدن کاهش دهد.  

چیست؟ acyclovir

نحوه مصرف آسيكلووير

 • این دارو را همراه با غذا و یا بدون غذا و معمولا 2 تا 5 بار در روز طبق دستور پزشک مصرف کنید. در هنگام مصرف این دارو، مایعات زیادی بنوشید مگر در مواردی که پزشک توصیه دیگری داشته باشد.
 • اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، بطری را قبل از مصرف هر دوز به خوبی تکان دهید. با استفاد از قاشق مخصوص برای اندازه گیری دوز مصرفی را استفاده کنید. از قاشق غذا خوری برای این کار استفاده نکنید، زیرا میزان صحیح دوز مصرفی را نشان نمی دهد.
 • چنان چه این دارو پس از مشاهده اولین علائم بیماری مصرف شود، نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت. ممکن است در صورت تاخیر در درمان، مصرف آن موثر نباشد.
 • دوز دارو بسته به بیماری شما و پاسخ بدن به درمان متفاوت است. در کودکان، دوز بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.
 • این دارو زمانی بهتر عمل می کند که مقدار دارو در بدن شما در سطح ثابتی نگه داشته شود. بنابراین، این دارو را در فواصل زمانی معینی مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز در همان ساعت دارو را مصرف کنید.
 • مصرف این دارو را تا زمان کامل شدن دوره آن ادامه دهید. دوز دارو را تغییر ندهید، هیچ نوبتی را حذف نکنید و مصرف آن را بدون تایید پزشک قطع نکنید.
 • در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود بگویید.

نحوه مصرف آسيكلووير

عوارض جانبی آسيكلووير

 • ممکن است در اثر مصرف این دارو علائمی چون حالت تهوع، اسهال، سردرد یا استفراغ اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا بدتر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای بیماری شما تجویز کرده است زیرا تشخیص داده است که مزایای آن بیش تر از عوارض جانبی احتمالی آن است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو هیچ گونه عارضه جانبی را تجربه نمی کنند.
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، فورا به پزشک اطلاع بدهید: سرگیجه، خواب آلودگی، علائم مشکلات کلیوی (تغییر در میزان ادرار، درد غیر معمول در پشت)، تغییرات روحی و روانی (مانند تحریک، سردرگمی، توهم)، حرکات متزلزل/ ناپایدار، مشکل در تکلم.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث اختلالات تهدید کننده زندگی شود که روی سلول های خونی، کلیه ها و سایر نقاط بدن تاثیر می گذارند. در صورت داشتن بیماری های مربوط به سیستم ایمنی ضعیف (بیماری HIV، پیوند مغز استخوان، پیوند کلیه)، این اختلالات احتمالا رخ می دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی رخ داد، فورا کمک پزشکی دریافت کنید: خستگی شدید، ضربان قلب آهسته/ سریع/ نامنظم، کبودی/ خون ریزی آسان، تب، ادرار خونی/ تیره، درد جدی در معده/ شکم، زردی چشم/ پوست، تغییرات دید، از دست دادن هوشیاری، تشنج.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس را مشاهده کردید، فورا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

عوارض جانبی دارو آسيكلووير

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف آسيكلووير

 • قبل از مصرف آسیکلوویر، در صورت حساسیت به آن یا به داروی والاسیکلوویر و یا داشتن هرگونه آلرژی دیگر، پزشک خود را مطلع کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک بگویید، به خصوص درباره: مشکلات کلیوی، بیماری های مربوط به سیستم ایمنی تضعیف شده (بیماری HIV، پیوند مغز استخوان، پیوند کلیه).
 • این دارو به ندرت ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیش تر کند. تا زمانی که هوشیاری کامل خود را به دست نیاورده اید، رانندگی نکنید و از کار با ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، اجتناب کنید. مصرف مشروبات الکلی را نیز محدود کنید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندان پزشک خود بگویید.
 • بدون مشورت با پزشک اقدام به واکسیناسیون (مانند واکسن مقابله با ویروس واریسلا) نکنید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض دارو به خصوص مشکلات کلیوی (تغییر در میزان ادرار، درد پشت)، سرگیجه، خواب آلودگی و تغییرات روحی و روانی (مانند گیجی، توهم، از دست دادن هوشیاری) حساس تر باشند.
 • اسیکلوویر در برابر شیوع تبخال دستگاه تناسلی محافظ خوبی  نیست. برای کاهش احتمال ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی از همسرتان، در حین شیوع بیماری یا در صورت بروز علائم، تماس جنسی نداشته باشید. حتی اگر علائمی نداشته باشید، تبخال دستگاه تناسلی می تواند گسترش یابد. بنابراین، همیشه در طول تمام فعالیت های جنسی از روش های جلوگیری (مثل کاندوم لاتکس یا پلی اورتان/ کاندوم دهانی) استفاده کنید. برای جزئیات بیش تر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • در دوران بارداری، این دارو را فقط در صورت لزوم مصرف کنید. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این وجود بعید است که این دارو آسیبی به نوزاد شیرخوار برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف آسيكلووير

تداخلات دارویی با آسيكلووير

 • تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر بدهد و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله ممکن است شامل همه تداخلات دارویی با این دارو نباشد. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده و گیاهان دارویی) را تهیه کنید و به پزشک و داروساز خود اطلاع بدهید. بدون تایید پزشک، دوز داروهای خود را تغییر ندهید، یا مصرف را متوقف نکنید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل باشند عبارتند از: داروهای دیگری که ممکن است منجر به ایجاد مشکلات کلیوی شوند (از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن).
 • آسيكلووير بسیار شبیه به والاسیکلوویر است. در حین استفاده از آسیکلوویر از داروهای حاوی والاسیکلوویر استفاده نکنید.

تداخلات دارویی با آسيكلووير

مصرف بیش از حد آسيكلووير

اگر فردی بیش از حد این دارو رامصرف کرده است و دچار علائمی مانند بی هوش شدن ناگهانی یا مشکلات تنفسی شد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: تغییر در میزان ادرار، خستگی شدید، تحریک، از بین رفتن هوشیاری، تشنج.

نکات مهم در رابطه با آسيكلووير

 • این دارو را در اختیار سایر افراد نگذارید.
 • این دارو برای مشکل فعلی شما تجویز شده است. آن را برای سایر عفونت ها استفاده نکنید، مگر این که پزشک به شما گفته باشد.

تاثیرات دارو آسيكلووير

دوز فراموش شده آسيكلووير

در صورت فراموش کردن یک دوز از دارو، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. چنان چه نزدیک به نوبت بعدی است، دوز قبل را ندیده بگیرید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز را به صورت هم زمان مصرف نکنید.

نحوه نگهداری از آسيكلووير

 • دارو را در دمای اتاق (15 تا 25 درجه سانتیگراد) و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در مکان هایی مثل حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را در توالت نریزید، مگر این که به دستور پزشک باشد.
 • در صورت تمام شدن انقضاء یا عدم مصرف دارو، روش مطمئنی را برای دور ریختن آن پیدا کنید.

منبع: webmd

از
0
رای