16 فایده شگفت انگیز گیاه رازک برای پوست، مو و سلامتی

16 فایده شگفت انگیز گیاه رازک برای پوست، مو و سلامتی رازک با نام عمومی Hops یکی از گیاهان پرکاربرد و بسیار مفید است که به طرق مختلف و برای کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. جهت آشنایی با فواید این گیاه بی نظیر با ما همراه باشید.

اگر آبجو دوست دارید و می دانید که چگونه تهیه می شود، پس باید از فواید گیاه رازک آگاه باشید. رازک ها، گل های ماده گیاه «رازک» هستند. از این گیاهان به عنوان طعم دهنده در آبجو استفاده می شود و این گیاه انتخاب هر شخص عمل آورنده آبجویی که می خواهد آبجو او بهترین عطر و طعم را داشته باشد، است. رازک در اوایل قرن یازدهم کشف شد و در مرحله اول به عنوان طعم دهنده آبجو مورد استفاده قرار گرفت، اما بعدا از آن در داروهای گیاهی نیز استفاده شد. گیاه رازک که در بسیاری از مناطق جهان کشت می شود، دارای گونه های مختلف و زیادی است که به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای بهره مندی از مزایای این گیاه شگفت انگیز، نیازی به مصرف آبجو ندارید! روش های دیگری برای کسب فواید رازک در سلامتی و زیبایی وجود دارد، که به ان ها اشاره خواهیم کرد.

فواید و خواص گیاه رازک

مزایای گیاه رازک برای پوست

به عنوان یک گیاه، از رازک جهت درمان انواع مختلف بیماری های پوستی استفاده می شود. برخی از فواید گیاه رازک برای پوست به شرح زیر است:

1. جوان نگه داشتن پوست

رازک منبع خوبی از آنتی اکسیدان است، که به بدن در مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند و به پوست درخشش و جوانی می بخشد.

مزایای گیاه رازک برای پوست

2. التهاب های پوستی را درمان می کند

این گیاه ممکن است ماده اصلی تشکیل دهنده آبجو باشد، اما در محصولات آرایشی مختلف جهت درمان بیماری های پوستی نیز استفاده می شود. روغن ها و مواد معدنی موجود در این گیاه، خاصیت ضد التهابی به پوست بخشیده و از آن ها برای کاهش برآمدگی رگ های خونی در پوست استفاده می شود.

3. جذام را درمان می کند

از آن جا که رازک دارای خاصیت ضد التهابی است، از آن برای درمان جذام استفاده می شود. اگرچه هنوز مشخص نیست که این گیاه چگونه به درمان این بیماری کمک می کند، اما مشخص است که خواص گیاهی آن باعث شده که یک منبع درمانی ارزشمند باشد.

مزایای رازک برای مو

حتما باید شنیده باشید و یا از آبجو برای شست و شو موهای خود استفاده کرده باشید. بله، آبجو برای موهای شما خوب است، زیرا حاوی رازک است!

فواید گیاه رازک برای مو

4. ریزش مو و شوره سر را کاهش می دهد

آبجو یک درخشندگی طبیعی به مو می بخشد و به کاهش شوره سر کمک می کند. از آبجو همچنین برای شست و شو موهای سر نیز استفاده می شود، زیرا حاوی آنتی اکسیدان ها است و اساسا رازک موجود در آن مانع از ریزش مو می شود. از عصاره رازک می توانید به طور مستقیم برای شست و شو سر استفاده کنید. ابتدا، مو خود را با یک شامپوی ملایم بشویید، سپس از عصاره رازک بر روی پوست سر خود استفاده کنید. این گیاه در درمان پوسته و شوره سر کاملا مفید است. ویتامین ها و روغن های اساسی موجود در رازک، به باز شدن منافذ پوسته سر و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. روغن موجود در این گیاه به درمان پوست مرده در پوسته سر و از بین بردن شوره سر که منافذ پوسته سر را مسدود می کند، کمک می کند. این گیاه به راحتی در فروشگاه ها در دسترس است، اما می توانید مستقیما از آبجو استفاده کنید، که دارای مقادیر زیادی رازک است.

فواید رازک برای سلامتی

فواید رازک در سلامتی بسیار زیاد و نامحدود است. تعداد کمی از آن ها در ادامه ذکر شده است:

5. میزان عصبی بودن را کاهش می دهد

از رازک همچنین برای درمان بی خوابی نیز استفاده می شود. از آن جا که این گیاه به خانواده «cannabis» تعلق دارد، از آن به صورت دارویی برای آرامش عضلات و معالجه افرادی که از اضطراب و نگرانی رنج می برند، استفاده می شود.

فواید رازک برای سلامتی

6. باعث آرامش عضلات شده و آن را تسکین می دهد

رازک به راحتی در دسترس است و به تسکین درد عضلات و درد بدن کمک می کند و در بسیاری از مسکن ها از آن استفاده می شود.

7. زخم های مختلف را درمان می کند

خاصیت دیگر این گیاه شگفت انگیز، این است که می توان از آن برای درمان زخم های مختلف استفاده کرد. ثابت شده که رازک ترکیب شده با سایر گیاهان ضروری به درمان زخم های مختلف ایجاد شده توسط باکتری ها کمک می کند.

8. سیستم گوارشی را بهبود می بخشد

رازک با بهبود سیستم گوارشی، به متابولیسم بدن سرعت می بخشد. افرادی که از اختلالات مختلف گوارشی رنج می برند، می توانند از این گیاه دارویی جهت درمان استفاده کنند.

9. شما را شر دندان درد خلاص می کند

خاصیت ضد التهابی رازک، دندان درد و سایر بیماری های دهانی را بهبود می بخشد.

کاربرد های گیاه رازک

این ها فقط بخش های کوچکی از خاصیت های درمانی رازک هستند. از این گیاه می توان به روش های مختلف و برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرد. فواید رازک تنها به تهیه آبجو خلاصه نمی شود. از این گیاه همچنین به عنوان یک عنصر فعال در مخمر های طعم دهنده نیز استفاده می شود، که از آن ها برای داروها و پخت محصولات کشاورزی استفاده می شود.

10. اضطراب را تسکین می دهد

اضطراب یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که مردم این روزه با آن مواجه هستند. و اگر این مساله، مشکل شما نیز هست، پس بهتر است فورا استفاده از اسانس رازک را آغاز کنید! خاصیت آرامش بخشی این اسانس چیزی است که آن را برای مبارزه با اضطراب و نوسانات خلقی مفید می کند. این ماده به آرامش ذهن و بدن کمک می کند.

11. ضد درد

اسانس گیاه رازک یک مسکن است که خواص آرامش بخشی زیادی دارد. این اسانس در میان نسل های قبلی به عنوان یک درمان مطمئن برای بهبود درد های مزمن، از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. بنابراین، اگر درد مزمنی شما را اذیت می کند، ناراحت نباشید. تنها کافی است شروع به استفاده از اسانس گیاه رازک کرده و از نتیجه این کار لذت ببرید!

12. بی خوابی را درمان می کند

همان طور که قبلا ذکر شد، اسانس گیاه رازک خاصیت آرامش بخشی و تسکین دهندگی دارد. بنابراین یک درمان موثر برای بی خوابی و یا کم خوابی است. شما می توانید کمی از اسانس رازک را قبل از رفتن به رخت خواب، در هوا اسپری کنید و از یک خواب عمیق و آرام لذت ببرید.

فواید تغذیه ای گیاه رازک

13. گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی را درمان می کند

خاصیت تسکین دهندگی اسانس رازک و اثرات آرامش بخشی آن، به تسکین درد و گرفتگی دوره قاعدگی کمک می کند. خاصیت آرامش بخشی این گیاه، به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک می کند. همچنین به شما کمک می کند  تا بتوانید به صوت طبیعی بر ناراحتی های دوره قاعدگی خود غلبه کنید!

14. عملکرد جنسی را بهبود می بخشد

اسانس گیاه رازک ممکن است میل جنسی را تقویت کند. این اسانس به بهبود عملکرد و همچنین مشکلات ناشی از انزال زودرس کمک کند. از آن جا که اسانس رازک اثرات آرامش بخشی برای بدن دارد، به بی حس کردن برخی عناصر مهم که منجر به تحریک جنسی زودرس می شوند، کمک می کند.

15. سرفه و کیپ شدگی بینی را بهبود می بخشد

معمولا التهاب و سوزش علت بیش تر اختلالات شایع تنفسی است. استفاده از آروماتراپی همراه با اسانس رازک می تواند به تسکین التهاب و بهبود بخش های تحریک شده دستگاه تنفسی کمک کند. بنابراین، به طور موثری سرفه و کیپ شدگی بینی را بهبود می بخشد.

گیاه رازک چه خواصی دارد؟

16. سردرد را درمان می کند

یکی از مهم ترین کاربردهای اسانس رازک، کاهش تنش و علائم مرتبط با سردرد است. اثرات تسکین دهنده و آرامش بخش آن، باعث شل شدن عضلات شانه و گردن شده و به طور هم زمان به آرامش ذهن کمک کرده و شما را از شر اختلالات روانی مانند پارانویا و زوال عقل خلاص می کند. اثرات آرامش بخش این روغن کمک می کند تا سردرد شما پایان یافته و به شما کمک می کند تا روز خود را با انرژی تازه شروع کنید!

فواید تغذیه ای گیاه رازک

رازک به عنوان یک گیاه دارویی، حاوی انواع روغن های اسانس ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که آن را برای استفاده مفید می سازد. برخی از اسانس های تهیه شده از رازک به شرح زیر هستند:

  • میرسن
  • کاریوفیلن
  • فارنسن
  • هومولن

گیاه رازک چیست؟

این روغن ها دارای خاصیت ضد عفونی کننده و ضد التهابی هستند که آن ها را برای آرامش بدن فوق العاده می کند. ویتامین E و ویتامین B6 و ویتامین C دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند، که باعث می شود سیستم ایمنی بدن فعال تر شده و کم تر در معرض بیماری ها قرار بگیرد. برخی از مواد شیمیایی که به طور طبیعی در بدن وجود دارند نیز در این گیاه یافت می شوند، که که به تعادل عملکرد بدن کمک می کند. اگرچه کاربرد اصلی این گیاه هنوز هم در صنعت آبجو است، اما کاربردهای رازک به عنوان یک داروی گیاهی در حال افرایش است.

آیا در مورد رازک و فواید سلامتی آن چیزی می دانستید؟ آیا تا به حال آن را امتحان کرده اید؟

منبع: stylecraze

از
1
رای