بهترین غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان چیست

بهترین غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان چیست غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان ؛ 8 تا از بهترین غذا و میوه مناسب برای درمان دل درد، اسهال و استفراغ کودکان در منزل با آب میوه، درمان خانگی و طب سنتی در سلام دنیا بخوانید.

اکثر کودکان در دوره هایی از زندگی خود مشکلات گوارشی را تجربه می کنند، در زمان بروز این مشکلات گوارشی نظیر اسهال و استفراغ بدن کودک کم آب می شود. بنابراین در این دوران باید مراقب مایعات و املاح از دست رفته بدن کودک بود. در ادامه این مطلب سلام دنیا ، بهترین تعذیه و غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان را به شما معرفی خواهیم کرد.

غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان

بهترین زمان برای شروع غذا دادن به کودک زمانی است که خودش ابراز تمایل به گرسنگی کند، به طور متوسط کودک حدود 6 ساعت بعد از آخرین استفراغ خود به غذا خوردن تمایل پیدا میکند، در این شرایط بهتر است برای شروع غذاهایی که با مایع بیشتری هستند مانند سوپ را به آنها بدهید و در ادامه سایر غذا ها به میل کودک مثل کته و ماست را می توانید اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که غذاهای با چربی بالا مانند عصاره گوشت برای کودک در این شرایط اصلا مناسب نیستند، اما اگر گوشت همراه غذا باشد مانعی ندارد.


حتما بخوانید: درمان اسهال و استفراغ کودکان با روش خانگی و گیاهی


میوه مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان

1. سیب

سیب سرشار از فیبر و انواع قندهای طبیعی است بنابراین می تواند خستگی و بی‌حالی ناشی از اسهال در کودکان را جبران کند.

2. لیمو

خواص ضد التهابی، ضد ویروس و ضد باکتریایی لیمو،این میوه را به یکی از بهترین میوه ها برای درمان اسهال و استفراغ در کودکان و بزرگسالان تبدیل کرده است. برای درمان اسهال کافی است در روز 4 تا 5 بار به اندازه یک قاشق آب لیمو را به کودک بدهید؛ البته می توانید کمی نمک نیز به آن اضافه کنید.

میوه مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان

درمان استفراغ و اسهال در کودکان با آب میوه

در ادامه برخی آب میوه هایی که می توانند در درمان استفراغ و اسهال در کودکان موثر عمل کنند را به شما معرفی می کنیم.

3. آب آناناس

بروملین نام یک آنزیم مفید در گیاه آناناس است. این آنزیم نه تنها انواع التهاب در بدن و دستگاه گوارش را کاهش می دهد، بلکه می تواند اسهال را درمان کند. ترکیبات این میوه از خاصیت ضدمیکروبی برخوردار هستند.


حتما بخوانید: خواص آب نارگیل برای زنان و کودکان


4. آب نارگیل

آب نارگیل از طریق تامین مواد مغذی بدن مانع از ضعف در دوران اسهال و استفراغ می شود. آب نارگیل دستگاه گوارش را تسکین داده و انواع میکروب را از بدن دفع می کند و در نتیجه به درمان اسهال کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این مصرف آب نارگیل تا حد زیادی در جبران املاح از دست رفته بدن موثر عمل می‌کند. مبتلایان به اسهال شدید تا درمان کامل باید آب نارگیل را در در برنامه روزانه خود بگنجانند.

میوه مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان

5. آب شاه توت

شاه توت سرشار از آنتی‌اکسیدان است. مصرف آب شاه توت به دلیل خواص آنتی‌ باکتریالی این میوه برای درمان اسهال بسیار مفید است. علاوه‌ بر این شاه توت در رفع حالت تهوع و عطش ناشی از اسهال نیز بسیار موثر است.

غذای مناسب برای دل درد و استفراغ کودکان

غذاهای ملایم می‌تواند در کاهش دل درد کودک موثر عمل کنند. غذاهای ملایم شامل سیب‌زمینی پخته و برنج سفید هستند که مانع از تحریک شکم کودک می شوند. همانطور که در قسمت های بالاتر نیز اشاره شد در این شرایط نباید به کودک غذاهای چرب بدهید، زیرا این غذاها اسهال و استفراغ او را بدتر می کنند و باعث تحریک معده و دل درد او می شوند.برخی غذای مناسب برای دل درد و استفراغ کودکان شامل موارد زیر هستند:

6. ماست

ماست را به عنوان میان وعده غذایی به کودک خود بدهید، زیرا ماست برای گرفتگی شکم و اسهال خنثی کننده عالی است. ماست به دلیل داشتن باکتری های سالم و موثر می تواند باکتری های خوب از دست رفته در شکم کودک را جایگزین کند، علاوه بر این کودک با مصرف ماست مواد مغذی از دست رفته را نیز جبران می کند.

7. غذاهای تسکین دهنده

مصرف مقدار کم غذاهای تسکین دهنده مانند ماست، برنج، آب سیب و نان تست می تواند برای کودک مناسب باشد،زیرا ممکن است کودک در زمان دل درد و استفراغ اشتهای زیادی به خوردن غذا نداشته باشد.بنابراین گنجاندن غذاهای تسکین دهنده در برنامه او علاوه بر تسکین  درد شکم به آسانی هضم می شوند و مشکلات گوارشی را هم در پی ندارد.

غذای مناسب برای دل درد و استفراغ کودکان

8. عسل

عسل حاوی آنتی اکسیدان های تسکین دهنده است،می توانید برای تسکین دل درد با مقدار کمی عسل و آب گرم برای کودک خود چای تهیه کنید و یا یک  قاشق عسل که به دمای محیط رسیده را به او بدهید.البته توجه داشته باشید که مصرف عسل در کودکان کمتر از یک سال توصیه نمی شود.


حتما بخوانید: درمان اسهال کودکان با 15 روش خانگی


غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان در منزل

همانطور که در قسمت های بالا نیز گفته شد در زمان درمان اسهال و استفراغ در کودکان باید به این نکته توجه داشته باشید که باید، آب و املاح از دست رفته بدن او را جایگزین کنید. گنجاندن غذاهایی مانند کته با ماست پروبیوتیک، پوره سیب زمینی و سوپ صاف شده مرغ، هویج و سیب زمینی در برنامه غذایی کودک در درمان اسهال و استفراغ آنها می توانند بسیار کمک کننده باشند.

سخن پایانی:

کودکان به علل مختلف دچار مشکلات گوارشی نظیر اسهال و استفراغ می شوند، اولین نکته مهمی که باید برای درمان اسهال و استفراغ در آنها در نظر بگیرید جلوگیری از کم آبی بدن است. زیرا کم آبی بدن در طی اسهال و استفراغ یک امر اجتناب ناپذیر است،به همین دلیل باید در برنامه غذایی کودک بیمار حتما مایعات و غذاها با مایع زیاد حتما گنجانده شود.


مقالات مرتبط:

اسهال کودکان نشانه چیست

علائم روتاویروس چیست و درمان خانگی روتاویروس کودکان و بزرگسالاناز
5
رای