فواید خوردن صبحانه برای کودکان؛ طرز تهیه 10 صبحانه مقوی و متنوع

فواید خوردن صبحانه برای کودکان؛ طرز تهیه 10 صبحانه مقوی و متنوع اهمیت و فواید خوردن صبحانه برای کودکان زیر یک سال، 2 تا 3 ساله و کودکان مدرسه ای چیست و طرز تهیه 10 مورد از بهترین صبحانه مقوی و متنوع برای کودکان در سلام دنیا بخوانید.

خوردن صبحانه با اینکه در همه سنین از کودکان تا بزرگسالان از اهمیت برخوردار است به خصوص برای کودکان. سیستم بدن طوری است که همیشه با مکانیسم هایی قند خون را در حد نرمال نگه می دارد و میزان قند که باید به مغز برسد را کنترل می کند تا مغز دچار کم بود گلوکز نشود و اگر به هر دلیلی قند کافی به مغز نرسد فرد دچار آشفتگی و عدم تمرکز می شود و میزان یادگیری و فعالیت بدن به طور چشم گیری کاهش می یابد. ما در این مطلب سلام دنیا درباره اینکه اهمیت و فواید خوردن صبحانه برای کودکان چیست و طرز تهیه 10 مدل از بهترنی صبحانه مقوی و متنوع برای کودکان را آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

اهمیت و فواید خوردن صبحانه برای کودکان چیست

خوردن صبحانه با اینکه در همه سنین از کودکان تا بزرگسالان از اهمیت برخوردار است اما این موضوع در کودکان به دو دلیل عمده یعنی نیاز های رشدی و میزان فعالیت مغزی به دلیل یادگیری و تحصیل، اهمیت خوردن صبحانه در کودکان را دو چندان می کند. همچنین بر طبق گفته برخی از کارشناسان تغذیه، خوردن وعده صبحانه موجب تقویت سیستم ایمنی کودکان نیز می شود.

بیشتر والدین با نخوردن صبحانه و بی اشتهایی بچه ها مواجه هستند به طوری که سعی و تلاش آن ها برای صرف صبحانه توسط فرزندانشان در بیشتر اوقات بی فایده است. متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای افزایش اشتها در صبح بهتر است به موارد زیر توجه شود:

  • خوردن شام در ساعات ابتدایی شب
  • خواب شب در ساعات معین
  • صرف صبحانه به همراه همه اعضای خانواده
  • تنوع بخشیدن به اجزای صبحانه و خارج کردن آن از حالت تکراری

حتما بخوانید: 11 صبحانه سالم و مقوی برای تناسب اندام


صبحانه کامل و مغذی شامل چه موادی است؟

 برای اکثر افراد، صبحانه کامل شامل 3 مولفه است:

  • کربوهیدرات ها و غلات
  • لبنیات (غذاهای کلسیم دار)
  • میوه ها

میزان کالری دریافتی از این سه منبع باید حدود 300 کالری شود. به این سه دسته مواد پروتیینی (مانند گوشت) را هم می شود اضافه کرد و اشکالی ندارد ولی میزان چربی و کالری آن باید کم باشد.

بهترین صبحانه برای کودکان زیر یک سال

تغذیه کودک قبل از شش ماهگی: بیشتر متخصصان کودکان معتقد هستند چون، در 6 ماهه اول تولد سیستم گوارش شیرخوار تکامل پیدا نکرده است تنها گزینه مناسب تغذیه شیرخوار، شیر مادر است. ولی اگر وزن کودک 2 برابر وزن زمان تولد شود می توان از غذا های مکمل استفاده کرد.

  • غذاها را پس از اینکه کودک مقداری شیر مادر یا شیرخشک را خورد و اشتهایش کمتر شد، به او بدهید. با این کار به برقراری زود هنگام تغذیه با قاشق هم کمک می کنید. 
  • اولین غذاهای جامدی که به کودک داده می شود باید غلات غنی شده از آهن باشند. مانند غذا های کمکی حاوی برنج مثل فرنی، بهترین غذا برای شروع یک تغذیه سالم است.

حتما بخوانید: طرز تهیه فرنی برای نوزاد خوشمزه با آرد برنج و شیر پاستوریزه


تغذیه کودک بعد از شش ماهگی: پس از 6 ماهگی، اینکه اولین غذا چه باشد، اهمیتی ندارد. برخی از متخصصان کودک مصرف غذاهای گوشتی چرخ کرده را توصیه می کنند. زیرا مقادیر زیاد آهن قابل جذب دارند. کودکان ماست و پنیر روستایی را هم به خوبی تحمل می کنند و به دلیل قوام مناسب در ردیف غذاهای خوب اول قرار دارند، اما منبع مناسبی از نظر دارا بودن آهن نیستند.

غذاهای مناسب برای کودکان می‌ تواند یک غذای بسیار ساده باشد. هر نوع غذای ساده ای مانند برنج پخته (کته ی نرم) را با یک قاشق چایخوری آغاز کنید، و میزان آن را به تدریج افزایش دهید. استفاده از این غذای جدید را تا یک هفته ادامه دهید و اگر مشکلی پیش نیامد غذای جدید دیگری را به غذای کودک اضافه کنید.

 در ابتدا می توانید از غلات پخته شده (مانند سوپ یا آش له شده) یا میوه و زرده ی تخم مرغ، سبزی های پخته و پوره شده و حتی گوشت هم استفاده کنید. بهتر است سبزی ها، پیش از میوه ها مصرف شود. اگر اول از میوه ها استفاده شود، ممکن است کودک مزه ی شیرین را ترجیح دهد و در برابر خوردن سبزی ها مقاومت از خود نشان دهد. بهتر است در شروع تغذیه کودک با غذا های خانگی، خوراندن غذا ها را مرحله به مرحله انجام دهید به طوری که در هر مرحله، تنها یک نوع ماده ی غذایی به کودک داده شود.

تغذیه کودک بعد از شش ماهگی

بهترین صبحانه برای کودکان 2 تا 3 سال

در سن های 2 تا 3 سال وعده های غذایی با توجه به این که کودک در سن رشد است باید افزایش پیدا کند به طوری که گروه های اصلی غذایی را شامل شود. در این سنین وعده های غذایی به 6 وعده تقسیم می شوند که صبحانه، میان وعده (ساعت 10)، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب را شامل می شود .

صبحانه برای کودکان 2 تا 3 سال

بهترین صبحانه برای کودکان مدرسه ای

خوردن صبحانه در بچه های مدرسه ای از مهم ترین وعده های غذایی محسوب می شود، هر چند که وعده های دیگر هم مهم هستند.


حتما بخوانید: مضرات جدی و عوارض نخوردن صبحانه برای کودکان


در مدتی که بچه ها در مدرسه هستند تا حدود 6 ساعت دیگر مثل زمانی که در خانه بودند نمی توانید به دنبال آن ها باشید تا شاید یک لقمه غذا بخورند و خیلی وقت ها تغذیه ای که به آن ها می دهید نخورده بر می گردند پس شما باید تمام تلاش خود را به خرج دهید تا آن ها صبحانه خود را به طور کامل میل کنند.

صبحانه برای کودکان مدرسه ای

طرز تهیه 10 صبحانه مقوی و خوشمزه برای کودکان (صبحانه متنوع برای کودکان)

1. صبحانه متنوع برای کودکان: نان و پنیر

نان و پنیر و گردو (نان 10 تا 30 گرم) یک تا یک و نیم کف دست نان سنگک سبوس دار + 25 تا 50 گرم پنیر + یک عدد مغز گردو + در صورت تمایل چای شیرین

صبحانه برای کودکان مدرسه ای

2 . صبحانه متنوع برای کودکان: تخم مرغ آب پز

سه برش نان لواش یا یک برش نان سنگک + یک عدد تخم مرغ آب پز شده، همراه با چای شیرین

تخم مرغ صبحانه ای مناسب برای کودکان

3. صبحانه متنوع برای کودکان: سالاد میوه های تازه + عسل

اگر روی میز صبحانه خود مقداری میوه پوست شده قرار دهید باعث می شود توجه بچه ها به آن ها جلب شود و آن ها به خورد میوه علاقه مند شوند و از طرفی یک سالاد میوه همراه با کمی شربت پرتغال یا آلبالو با کمی عسل یک صبحانه سر شار از ویتامین برای بچه ها محسوب می شود.

صبحانه مناسب برای کودکان

4. صبحانه متنوع برای کودکان: تاکوی صبحانه

یک تکه نان بردارید و روی آن مقداری پنیر چدار بریزید و مقداری هم تخم مرغ آب پز ورق شده روی آن قرار دهید. می توانید از املت هم به جای تخم مرغ آب پز استفاده کنید و اگر دوست داشتید می توانید مقداری هم از سبزیجات استفاده کنید.

 تاکوی صبحانه

5. صبحانه متنوع برای کودکان: کورن فلکس و برشتوک همراه مغزها

این صبحانه خیلی سریع آماده می شود و بچه ها عاشق آن هستند. شما می توانید با استفاده از شیر های طعم دار و مغز بادام، کشمش و میوه های خشک شده ارزش غذایی آن را چندین برابر کنید.

کورن فلکس صبحانه کودکان

6. صبحانه متنوع برای کودکان: پنکیک خانگی

خیلی از مادر ها به دلیل کم بود وقت چند تا کیک و کلوچه صنعتی همیشه در خانه دارند تا از آن ها به عنوان صبحانه یا میان وعده برای کودک خود استفاده کنند ولی بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا این مواد غذایی مقداری مواد نگهدارنده دارند که استفاده زیاد از آن ها برای سلامتی مضر است.


حتما بخوانید: طرز تهیه پنکیک شکلاتی ساده و پف دار خوشمزه برای صبحانه بدون فر


شما می توانید با استفاده از آرد، تخم مرغ و کمی شیر یک پنکیک خوشمزه که عطر و بوی آن کودک شما را به اشتها می آورد را به جای کیک های صنعتی برای صبحانه انتخاب کنید. اگر روی این پنکیک خانگی از عسل، شیره انگور یا میوه های فصل هم استفاده شود این صبحانه کامل برای بچه ها دل چسب تر هم می شود.

پنکیک برای صبحانه کودکان

7. صبحانه متنوع برای کودکان: مینی پیتزای سالم مخصوص صبحانه

اگر کودک شما به خوردن پیتزا علاقه دارد از این فرصت استفاده کنید و مواد سالم و مناسب صبحانه مثل تخم مرغ، پنیر و کمی گوجه فرنگی را روی خمیر قرار دهید تا یک صبحانه سالم و لذیذ آماده شود!

پیتزا برای صبحانه کودک

8. صبحانه متنوع برای کودکان: تست وانیلی فرانسوی

نصف لیوان شیر، 2 عدد تخم مرغ، کمی وانیل و شکر را با هم مخلوط کنید و نان تست را به مدت 30 ثانیه در این مخلوط قرار دهید و سپس این نان را در ماهی تابه سرخ کنید، بچه ها از خوردن این نان لذت خواهند برد.

 تست وانیلی فرانسوی برای صبحانه کودکان

9. صبحانه متنوع برای کودکان: سیب پخته شده با دارچین، خامه و گردو

چند تا سیب قرمز را از شب قبل پوست بگیرید و بگذارید آرام آرام نیم پز شود. در هنگام سرو صبحانه این سیب ها را له کنید و با دو عدد گردو، عسل، کمی پودر دارچین و یک قاشق خامه ترکیب کنید و آن را به سلیقه کودک تان تزیین کنید.

صبحانه کودکان سیب پخته شده با دارچین، خامه و گردو

10. صبحانه متنوع برای کودکان: اسموتی شیر و توت فرنگی

زمانی که وقت ندارید ولی دوست دارید یک صبحانه کامل برای کودک خود حاضر کنید، درست کردن یک اسموتی بسیار گزینه خوبی است. برای آماده کردن این اسموتی مقداری شیر را همراه با توت فرنگی یخ زده و کمی موز داخل مخلوط کن بریزید تا خوب مخلوط شوند و بعد کمی هم ماست کم چرب به آن اضافه کنید. این اسموتی بسیار غلیظ و خوشمزه است.

صبحانه کودکان - اسموتی شیر و توت فرنگی

چند روش پیشنهادی برای تزیین صبحانه کودک

 تزیین صبحانه کودک

در زمان اسهال شدن کودک چه صبحانه ای مناسب است؟

در زمان اسهال شدن کودک تغذیه بسیار مهم است زیرا بدن مواد زیادی را از دست می دهد و این مواد باید از راه تغذیه جایگزین شوند. برای صبحانه کودک استفاده از غلات صبحانه، نشاسته و بیسکویت های ساده توصیه می شود. در این دوره نوشیدن مایعات فراوان به تامین آب بدن کمک زیادی می کند. برای کودکان زیر دو سال استفاده از شیر خشک اشکالی ندارد.

سخن آخر

وعده صبحانه مناسب کودکان زیر یک سال، دو تا سه سال، کودکان مدرسه ای و همچنین پیشنهاداتی برای کودکان بی اشتها و بد غذا آمده. چند روش تزیین صبحانه کودک و صبحانه مناسب کودکان اسهال نیز توضیح داده شده است.


مقالات مرتبط:

درمان اسهال کودکان با 15 روش خانگی

چگونه هوش بچه را زیاد کنیماز
6
رای