دهانشویه کلرهگزیدین برای چیست [طریقه مصرف، فواید و عوارض آن]

دهانشویه کلرهگزیدین برای چیست [طریقه مصرف، فواید و عوارض آن] دهانشویه کلرهگزیدین برای چیست؛ طریقه مصرف دهان شویه کلرهگزیدین برای آفت دهان، عفونت، در بارداری، بعد از جراحی و فواید، عوارض و قیمت دهانشویه کلرهگزیدین در سلام دنیا بخوانید.

از مواد و وسایل مربوط به بهداشت دهان و دندان دهانشویه می باشد که از انواع آن دهانشویه کلرهگزیدین می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات دهانشویه کلرهگزیدین برای چیست، دهانشویه کلرهگزیدین الکل دارد؟ دهانشویه کلرهگزیدین برای افت دهان، عفونت دندان، دهانشویه کلرهگزیدین در بارداری، بعد از جراحی، طریقه مصرف دهانشویه کلرهگزیدین، فواید و عوارض دهانشویه کلرهگزیدین و قیمت دهانشویه کلرهگزیدین صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

دهانشویه کلرهگزیدین برای چیست

از موادی که برای درمان پوسیدگی دندان ها تجویز می شود دهانشویه می باشد، زمانی لثه ها ملتهب می شوند تورم ، قرمزی و خونریزی در آنها بوجود می آید، این عارضه ژنژیویت (Gingivitis) نامیده می شود که برای برطرف کردن آن از دهانشویه ها استفاده می شود‌.

دهان شویه کلرهگزیدین الکل دارد؟

از دهانشویه‌های کلرهگزیدین از دو مدل حاوی الکل و بدون الکل و یا با الکل کمتر در بازار وجود دارد، که دهانشویه مناسب برای هر شخص توسط دندانپزشک تجویز می شود، البته دهانشویه بدون الکل اثربخشی متفاوتی دارد که برای اشخاص دارای سابقه بیماری‌ یا حساسیت‌ تجویز می شود. این نوع دهانشویه ها تنها با نسخه پزشک قابل تهیه می باشد .

دهانشویه کلرهگزیدین الکل دارد؟

دهانشویه کلرهگزیدین برای افت دهان

معمولا آفت دهان نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود خوب می‌شود. اما در مواردی که زخم دهان درد و ناراحتی زیادی ایجاد کند می‌توانیم از درمان های تسکینی برای آن استفاده کنیم. کلرهگزیدین دهانشویه‌ی خوبی هستند.


حتما بخوانید: 5 درمان خانگی آفت دهان


دهانشویه کلرهگزیدین برای عفونت دندان

دهانشویه کلرهگزیدین حاوی مواد ضد باکتری می باشد، این نوع دهانشویه از عفونت دهان و دندان جلوگیری می کند اما برای اینکه دهانشویه مناسب خود را تهیه کنید بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید که کدام نوع آن یعنی الکل دار و یا بدون الکل مناسب شماست.

دهانشویه کلرهگزیدین در بارداری

دهانشویه ها انواع مختلف دارند که انواع بدون نسخه آن برای زنان باردار مضر نمی باشد، برای انجام شستشوی دهان با دهانشویه بهتر است نمونه بدون الکل را با تجویز دندانپزشک برای محافظت دندان های خود از پوسیدگی در دوران بارداری تهیه نمایید و البته توجه داشته باشید که دهانشویه وارد حلق و معده شما نشود.

دهانشویه کلرهگزیدین در بارداری

دهانشویه کلرهگزیدین بعد از جراحی

بعد از جراحی دندان اگر دندانپزشک دهان شویه کلرهگزیدین را برای مداوا به شما تجویز کرد حتما طبق دستور آن را استفاده کنید، به این صورت که :

درب مدرج دهان شویه کلرهگزیدین را برداشته و به اندازه 15 سی سی از آن داخلش بریزید و برای مدت یک دقیقه آن را در دهانتان نگه دارید همچنین می توانید مایع دهانشویه را آن را در دهان خود بچرخانید تا اثربخشی آن بیشتر شود، پس از یک دقیقه آن را از دهانتان به بیرون ریخته و خالی کنید و به مدت یک ساعت نیز از خوردن مواد غذایی حتی آب اجتناب بورزید.

طریقه مصرف دهانشویه کلرهگزیدین

بهتر است از دهانشویه کلرهگزیدین زمانی استفاده کنید که مسواک‌زده اید و کشیدن نخ دندان را انجام داده باشید، سپس از محلول دهانشویه داخل درب مدرج ریخته دقت کنید که از 15 میلی لیتر بیشتر نشود، زیرا حتما باید به مقداری که عنوان شده مصرف شود، اگر احیانا ظرف مدرج در روی دهانشویه قرار نداشت حتما از داروخانه این پیمانه را دریافت کنید.


حتما بخوانید: آموزش نخ دندان کشیدن به کودک


با اندازه گیری دهانشویه آنرا داخل دهان خود نگه داشته و 30 ثانیه آنرا به تمامی دندان های و حجم داخل دهان خود برسانید سپس از دهانتان خارج کنید، یادتان باشد این نوع دهانشویه هرگز قورت داده نشود و البته با آب نیز رقیق نشود، بعد از استفاده نیز تا ساعاتی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

طریقه مصرف دهانشویه کلرهگزیدین

فواید دهانشویه کلرهگزیدین

مواردی که در فایده مصرف دهانشویه کلرهگزیدین می باشد، این عناوین هستند:

 • جلوگیری از پوسیدگی دندان
 • مانع شدن از گسترش از پوسیدگی دندان
 • درمان پوسیدگی دندان
 • مانع از تورم لثه
 • رفع قرمزی و التهاب لثه
 • برطرف کردن خونریزی لثه
 • از بین برنده باکتری های مضر دهان
 • اثر ماندگاری بالا تا 12 ساعت در دهان

فواید دهانشویه کلرهگزیدین

عوارض دهانشویه کلرهگزیدین 

البته با تمام فوایدی که دارد مانند دیگر دهانشویه ها از عوارضی نیز برخوردار می باشد، که عوارض جانبی معمول آن بدین شرح می باشد:

 • التهاب دهان
 • بروز لکه بر روی دندان
 • طعم غیر ععادی و تلخی دهان
 • کهیر زدن

حتما بخوانید: علائم کهیر چیست و چگونه درمان میشود


 • التهاب پوستی
 • خس خس راه تنفسی
 • سرگیجه
 • عرق سرد
 • تورم در لب

البته این عوارض بسیار نادر می باشند اما با بروز هرکدام از آنها مصرف دهانشویه را قطع و به پزشک مراجعه کرده یا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

قیمت دهانشویه کلرهگزیدین

قیمت هر دارو و یا لوازم آرایشی و بهداشتی بسته به نوع آن که حاوی الکل و یا بدون الکل است می باشد، اندارزه و مقدار محلول نیز بی تاثیر نمی باشد اما در حال حاضر این نوع دهانشویه از مبلغ از 22/000 تومان به بالا در بازار لوازم بهداشتی و دارویی عرضه می شود.

سخن آخر

در این مطلب از سلام دنیا با دهانشویه کلرهگزیدین چیست و چه فواید و عوارضی دارد، طریقه مصرف دهان شویه کلرهگزیدین، آشنا شدید، اما قبل از تهیه آن حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید تا نوع مناسب خود را استفاده کنید.


مقالات مرتبط:

برای عفونت دندان چی خوبه

بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيستاز
1
رای