6 خاصیت عالی چای سیستوس برای سلامتی و عفونت + طرز تهیه آن

6 خاصیت عالی چای سیستوس برای سلامتی و عفونت + طرز تهیه آن چای سیستوس از گیاه سیستوس اینکانوس گرفته شده است که با نام رز کوهی نیز شناخته می شود. از قدیمی ترین نوشیدنی های جهان بوده و کاربرد دارویی و آرایشی داشته و می تواند در درمان زخم ها، التهاب ها و تنظیم سلامت فرد موثر باشد.

چای سیستوس یا سیستوس اینکانوس یکی از قدیمی ترین انواع چای بوده و قرن هاست در نواحی دریای اطراف دریای مدیترانه نوشیده می شود. این نوشیدنی خواص زیادی برای سلامتی و بوی بسیار مطبوعی دارد. این گیاه به عنوان گیاه اروپایی برگزیده در سال 1999 انتخاب گردیده و محبوبیتش را با کشف دوباره مزایای فراوان آن برای سلامتی توسط مردم بازیافت.

چای سیستوس چیست؟

چای سیستوس از گیاه سیستوس اینکانوس گرفته شده است که با نام رز سنگی نیز شناخته می شود. این یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های جهان محسوب شده و برای مقاصد دارویی و آرایشی استفاده می شده است. به این گیاه در انجیل و قرآن اشاره شده است. چای مذکور از گلها و برگ های خشک شده این گیاه تهیه می شود. این نوشیدنی طعمی گل دار و خوشایند دارد. یکی از بهترین جنبه های این نوع چای، بوی فوق العاده آن می باشد. در واقع، عصاره آن به عنوان ترکیبات عطری استفاده می شود. یک فنجان چای سیستوس سرشار از آنتی اکسیدان می باشد.

چای سیستوس چیست؟

مزایای چای سیستوس برای سلامتی

دلایل خوبی وجود دارند که چای سیستوس به عنوان یک داروی سنتی مفید تلقی شود. باور بر این است که این چای می تواند در درمان زخم ها، التهاب ها و تنظیم سلامت فرد موثر باشد. تحقیقات مدرن از این باور قدیمی پشتیبانی می کنند زیرا مشخص شده است که این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. بنابراین، آنچه شما بدست می آورید در واقع یک فنجان چای داغ خوش طعم و عطر همراه با مزایای فراوان برای سلامت می باشد.

1. بیماری لایم

سیستوس به طور سنتی برای درمان بیماری لایم استفاده می شده است. باور بر این است که این گیاه می تواند مانع بیماری شده و آن را درمان کند. حتی امروزه بسیار از افراد معتقدند که این گیاه می تواند از افراد و حیوانات در مقابل تیک های عصبی که عامل اصلی بیماری محسوب می شود، مراقبت نماید. تحقیقات درباره عصاره سیستوس استفاده شده برای درمان بورلیا (درمان بیماری لایم) دریافته است که این عصاره دارای ترکیبی با منوئیلوکسید می باشد که آن را برای درمان بیماری بسیار موثر می سازد.

مزیت های درمانی و دارویی چای سیستوس بر اساس شواهد علمی

2. سرشار از آنتی اکسیدان

خصوصیات درمانی معجزه مانند چای سیستوس آشکارا از سرشار بودن آن از آنتی اکسیدان نشات گرفته است. این گیاه به صورت مجزا توسط دانشمندان مختلف مورد بررسی قرار گرفته و همواره نتایج جالبی را در حوزه پتانسیل آنتی اکسیدانی خود کسب کرده است. یک تحقیق جامع در سال 2018 درباره ظرفیت آنتی اکسیدانی این گیاه که در ژورنال گیاهان به چاپ رسیده است، نشان داد که این گیاه سرشار از پلی فنل ها و فلاونوئیدها بوده و می تواند عملکرد قدرتمندی در مقاصد تغذیه ای و درمانی داشته باشد.

3. کاهش ریسک بروز بیماری های قلبی و عروقی، از مزایای چای سیستوس

بیماری های قلبی و عروقی یا CVD ها عامل اصلی مرگ و میر در جهان می باشند. WHO توصیه کرده است افرادی که ریسک بالایی برای ابتلا به این بیماری ها دارند بایستی هر چه سریعتر آن را شناسایی و مدیریت کنند. چای سیستوس می تواند در این زمینه مفید باشد. بر اساس یک تحقیق در سال 2019 که توسط ژورنال کاردیولوژی منتشر شده است، چای سیستوس اینکانوس عوامل خطرآفرین CVD مانند استرس اکسید کننده و دیسلیپیدمی (یک نوع ناسالم از چربی) را کاهش می دهد. این تحقیق توصیه کرده است که برای مدیریت CVDها به صورت روزانه چای سیستوس مصرف شود.

کاهش ریسک بروز بیماری های قلبی و عروقی، از مزایای چای سیستوس

4. درمان بیماری های تنفسی

یکی از استفاده های سنتی چای سیستوس در درمان عفونت ها بوده است. یک تحقیق بالینی تصادفی با استفاده از دارونما نشان داده است که مصرف منظم عصاره سیستوس می تواند به طور قابل توجهی علائم سرماخوردگی را در بین شرکت کنندگان در تحقیق کاهش دهد. محققین وجود پلی فنل ها را عامل این خاصیت چای سیستوس می دانند.

5. مدیریت عفونت های ویروسی

عفونت های ویروسی معمولاٌ به سختی حتی با داروهای قوی درمان می شوند. اما پادزهرهای (آنتی دوت) طبیعی مانند سیستوس می توانند گزینه مناسبی برای این کار باشند. یک تحقیق در سال 2016 که در ژورنال گزارشات علمی چاپ شده است دریافته است که عصاره سیستوس اینکانوس دارای خصوصیات ضد ویروسی قدرتمندی بوده و شانس مقاوم شدن ویروس ها در مقابل آن کم می باشد. برخلاف بسیاری از درمان های طبیعی، این ماده به سلول های میزبان آسیبی وارد نمی کند. این تحقیق که با هدف یافتن درمان های گیاهی انجام شده است، توصیه کرده است که تحقیقات بیشتری در خصوص توانایی این گیاه برای مدیریت عفونت های ویروسی مزمن صورت پذیرد.

خواص چای سیستوس برای درمان عفونت ویروسی

6. از بین بردن پلاک های دندانی

یکی از کاربردهای سنتی فراوانی سیستوس، سلامت دهان و دندان بوده است. پلی فنل های موجود در چای سیستوس دارای خواص آنتی باکتریایی بوده و می توانند به از بین بردن پلاک های دندانی کمک کنند. تحقیقی که در ژورنال دندانپزشکی چاپ شده دریافته است که شستشوی دهان با چای سیستوس می تواند چسبندگی باکتریایی (که باعث ایجاد پلاک می شود) را در پوسیدگی های دندان کاهش دهد.

چگونه چای سیستوس مصرف کنید؟

بعضی افراد معتقدند که چای سیستوس باید سه بار دم شود. اما ما روش ساده تری در اختیار داریم که به همان اندازه کارآمد می باشد. دو عامل مهم که بایستی در ذهن داشته باشید این است که حتما از آب تصفیه شده استفاده کنید و ضمناً هرگز اجازه جوشیدن را به چای ندهید. با رعایت این موارد، چای حاصل معطر و خوشایند خواهد بود.

مواد لازم
  • 3 قاشق غذاخوری برگهای چای
  • 1 لیتر آب تصفیه
  • چای یا شیرین کننده در صورت تمایل
دستورالعمل
  • برگهای چای را به آب در یک ماهیتابه اضافه کرده و بر روی اجاق قرار دهید.
  • آب را تا دمای 75 درجه سانتی گراد گرم کنید اما دقت کنید دمای آب بیش از 90 درجه سانتی گراد نشود. اگر دماسنج آشپرخانه در اختیار دارید، با استفاده از آن اجازه ندهید که آب به دمای جوش برسد.
  • با ظاهر شدن حباب های هوا، دما را در نزدیک نقطه جوش نگه داشته و ظرف را با یک درپوش بپوشانید تا ترکیبات فرار موجود در برگها خارج نشوند.
  • اجازه دهید چای در همان دمای نزدیک جوش برای مدت 5 دقیقه باقی بماند.
  • پس از آن اجازه دهید برگهای چای برای مدت 5 دقیقه دیگر در آب خیس بخورند و سپس با استفاده از صافی تفاله ها را جدا کنید.
  • اکنون می توانید از یک فنجان چای داغ لذت ببرید.

چگونه چای سیستوس مصرف کنید؟

نکات

صرفاً از آب تصفیه شده استفاده کنید. وجود سایر املاح و فلزات در آب می تواند فواید حاصل از نوشیدن چای را تحت تاثیر قرار دهند.

احتیاط: در حالی که تحقیقات جامعی درباره مزایای چای سیستوس انجام شده است، استفاده از آن صرفاً برای درمان یک بیماری را توصیه نمی نماییم. اگر از هر گونه دارویی استفاده می کنید، بهتر است قبل از مصرف چای با پزشک تان مشورت نمایید. همچنین توصیه می شود که قبل از اقدام به مصرف چای برای اولین بار، با یک متخصص گیاهان دارویی مشورت نمایید. نهایتاً، مصرف طولانی مدت و در حجم زیاد چای سیستوس توصیه نمی شود.

از
1
رای