خرما و دیابت: آیا افراد دیابتی می توانند خرما مصرف کنند؟

خرما و دیابت: آیا افراد دیابتی می توانند خرما مصرف کنند؟ خرما دارای ارزش غذایی موثر و شیرینی طبیعی هستند. چون آنها منبع طبیعی از فروکتوزها هستند ممکن است افراد دیابتی برای مصرف خرما نگرانی داشته باشند. در ادامه فواید و مضرات مصرف خرما برای افراد دیابتی بیان شده است.

خرما میوه های شیرین و گوشتی درخت خرما هستند. معمولا آنها به عنوان میوه خشک فروخته می شوند و به تنهایی می توان از مزه خوب آن در اسموتی ها، دسرها و غذاهای دیگر لذت برد. به دلیل شیرینی طبیعی خود میوه ممکن است تاثیر خرما بر قند خون موجب نگرانی افراد دیابتی برای مصرف شود. این مقاله این موضوع را که آیا افراد دیابتی می توانند با خیال راحت خرما مصرف کنند را مورد بررسی قرار می دهد.

چرا مصرف خرما در افراد مبتلا به دیابت موجب نگرانی می شود؟

تقریبا یک تکه کوچک از خرما حاوی شیرینی زیادی می باشند. آنها منبع طبیعی فروکتوزها هستند، نوعی قند که در میوه ها وجود دارد. هر تکه خرما خشک و بی هسته (حدود 24 گرم) دارای 67 کیلوکالری و تقریبا 18 گرم کربوهیدرات می باشد. کنترل سطوح قند خون در میان افراد دیابتی می تواند موضوع چالشی باشد و معمولا به افرادی با این شرایط توصیه می شود مراقب مصرف کربوهیدرات شان باشند. مصرف خرما با کربوهیدرات بالا می تواند نگرانی را بیشتر کند. با این حال، اگر شما دیابت دارید مصرف متعادل خرما می تواند بخشی از رژیم غذایی سالم تان باشد.

یک خرما خشک تقریبا حاوی 2 گرم فیبر یا 8% ارزش غذایی روزانه است، توجه به این نکته اهمیت دارد چون فیبر رژیم غذایی به جذب آهسته تر کربوهیدرات در بدن کمک می کند، که این موضوع به ویژه برای افراد دیابتی اهمیت دارد. کربوهیدرات ها آهسته تر هضم می شوند و احتمال افزایش قند خون بعد از خوردن غذا کمتر می شود.

چرا مصرف خرما در افراد مبتلا به دیابت موجب نگرانی می شود؟

خرما چگونه بر قند خون تاثیر می گذارد؟

شاخص گلیسمی (GI) روشی برای اندازه گیری میزان تاثیر کربوهیدرات ها بر سطوح قند خون می باشد. این شاخص بین مقیاس 0 تا 100 اندازه گیری می شود. گلوکز (قند) خالص که با عدد 100 به عنوان بالاترین مقیاس مشخص می شود می تواند بعد از غذا خوردن سطوح قند خونتان را افزایش دهد. کربوهیدرات ها با شاخص گلیسمی پایین GI 55 یا کمتر دارند، درحالی که غذاهایی که GI بالایی دارند از حدود 70 یا به بالا دسته بندی می شوند. کربوهیدرات ها با GI متوسط درست در قسمت میانی با شاخصه 56-69 قرار دارند.

به عبارت دیگر، غذاهایی با GI بالا به سرعت قند خون را افزایش می دهند. که این اتفاق اغلب منجر به افت قند خون به ویژه در افراد دیابتی می شود؛ چون بدن هایشان زمان سختی برای کنترل این تغییرات دارند. افراد دیابتی کلا باید غذاهایی با GI کمتر را مصرف کنند. این کار به کنترل سطوح قند خون آنها کمک می کند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قند می تواند در جریان خون انباشته شود و بطرز خطرناکی در سطوح بالا افزایش پیدا کند. خوشبختانه خرما علی رغم شیرین بودنش شاخص گلیسمی پایینی دارد. یعنی، زمانی که به میزان متعادل مصرف شوند برای افراد دیابتی بی خطر می باشند.

خرما چگونه بر قند خون تاثیر می گذارد؟

یک مطالعه GI 1.8 اونس (50 گرم) از 5 نوع خرما متفاوت را مورد بررسی قرار داد. در مطالعه مشخص شد که خرما به طور کلی GI کمی بین 44 و 53 دارند که می تواند بسته به نوع خرما کاملا متفاوت باشد. هیچ تفاوت قابل توجهی در شاخص گلیسمی خرما زمانی که برای مصرف خرما بین افراد دیابتی و افراد بدون دیابت اندازه گیری شد، وجود نداشت.

یکی دیگر از روش های مفید اندازه گیری برای تعیین تاثیرات غذا بر قند خون بار گلیسمی (GL) می باشد. برخلاف GI شاخص گلیسمی، GL غذای مصرف شده و میزان کربوهیدرات ها در این غذای خاص را محاسبه می کند. برای محاسبه GL، بار گلیسمی غذا را با میزان کربوهیدراتی که مصرف کردید ضرب و بر عدد 100 تقسیم کنید. یعنی 2 عدد خرما خشک (48 گرم) حدود 36 گرم کربوهیدرات و GI حدود 49 خواهد داشت. محاسبه GL آنها حدود 18 می باشد.

کربوهیدرات های با GL پایین بین 0 و 10 هستند، کربوهیدرات های با GL متوسط بین 11 و 19 می باشند در حالی که کربوهیدرات ها با GL بالا بین 20 و یا بالاتر اندازه گیری می شوند. اگر شما دیابت دارید نباید بیشتر از 2 عدد خرما هم زمان بخورید. خرما را با منبع پروتئین مانند یک مشت مغز آجیل مصرف کنید چون پروتئین به کربوهیدرات ها اجازه هضم آهسته تر را می  دهد و به جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند.

فواید و مضرات خرما برای افراد دیابتی

نتیجه گیری

خرما دارای ارزش غذایی موثر و شیرینی طبیعی هستند. چون آنها منبع طبیعی از فروکتوزها هستند ممکن است افراد دیابتی برای مصرف خرما نگرانی داشته باشند. با این حال، چون آنها شاخص گلیسمی پایین و بار گلیسمی متوسطی دارند برای مصرف افراد دیابتی به میزان متوسط بی خطر می باشند، که این طور ترجمه می شود نباید بیشتر از 1 یا 2 عدد هم زمان مصرف شود.

منبع: healthline

از
1
رای