آمپول دیکلوفناک برای چیست؛ کاربرد و عوارض آمپول (Diclofenac)

آمپول دیکلوفناک برای چیست؛ کاربرد و عوارض آمپول (Diclofenac) آمپول دیکلوفناک برای چیست؛ کاربرد آمپول دیکلوفناک برای درد کلیه، کمر و دندان، میگرن، سردرد، سرماخوردگی و کودکان؛ طریقه مصرف، تداخل دارویی و عوارض آمپول (diclofenac) در سلام دنیا بخوانید.

داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند دیکلوفناک که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)،رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان، نقرس، میگرن، درد دندانی و دردهای پس از عمل جراحی موثر هستند. اگر شما هم در نسخه خود آمپول دیکلوفناک را مشاهده کردید و می خواهید اطلاعاتی در باره کاربرد، موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی این دارو کسب کنید، تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید. ما در این مطلب درباره اینکه آمپول دیکلوفناک برای چیست؛ کاربرد آمپول دیکلوفناک برای درد کلیه، کمر و دندان، میگرن، سردرد، سرماخوردگی و کودکان؛ طریقه مصرف، تداخل دارویی و عوارض آمپول (diclofenac) صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آمپول دیکلوفناک برای چیست

آمپول دیکلوفناک یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد خفیف تا متوسط در بزرگسالان ​​استفاده می شود.این دارو با کاهش موادی در بدن که موجب درد و التهاب می‌شوند، منجر به بهبودی درد می‌شود. دیکلوفناک برای درمان دردهایی مانند مفاصل، عضلات و استخوان‌ها (از قبیل دردهایی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز و نقرس، رگ به رگ شدن و کشیدگی در عضلات و رباط‌ها، کمردرد اسپوندیلیت انکیلوزان، دندان‌ درد، میگرن) استفاده می‌شود. این دارو به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد درد اپیوئیدی (مخدر) برای درمان بزرگسالان مبتلا به درد متوسط ​​تا شدید تجویز می شود. البته توجه داشته باشید که این دارو فقط باید توسط یا تحت نظارت مستقیم پزشک شما تجویز شود.

آمپول دیکلوفناک برای چیست

آمپول دیکلوفناک برای درد کلیه

همانطور که گفته شد آمپول دیکلوفناک یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که برای کاهش دردهای شدید مانند درد سنگ کلیه تجویز می شود. توجه داشته باشند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند دیکلوفناک می توانند برای کلیه‌ها سخت و آسیب‌زا باشند.


حتما بخوانید: آمپول کتورولاک (Ketorolac) برای چیست


آمپول دیکلوفناک برای کمر درد

آمپول دیکلوفناک دارویی ضدالتهابی غیراستروئیدی به شمار می‌رود و برای درمان کمردرد در بزرگسالان استفاده می شود. اثربخشی آمپول دیکلوفناک بر کمر بسیار عالی و سریع است و برای دردهای ناشی از آرتروز و رفع التهاب و درد توصیه می‌شود.

آمپول دیکلوفناک برای کمر درد

آمپول دیکلوفناک برای دندان درد

همانطور که گفته شد آمپول دیکلوفناک برای کاهش درد و ناراحتی افراد تجویز می شود، در برخی موارد پزشک ممکن است برای تسکین کوتاه مدت درد و التهاب ناشی از دندان درد و یا کارهای دندانپزشکی تجویز می کند.

آمپول دیکلوفناک برای میگرن

با توجه به توضیحاتی که در قسمت بالا داده شد، آمپول دیکلوفناک دارو تسکین دهنده ی درد ضد التهاب می باشد و درمان میگرن یکی از کاربردهای این دارو است.همانطور که گفته شد این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.


حتما بخوانید: 12 خوراکی برای رفع میگرن بدون دارو


آمپول دیکلوفناک برای سردرد

با توجه به توضیحات داده شد متوجه شده اید که داروی دیکلوفناک به عنوان کاهش دهنده درد، تورم و بیماری های رماتیسمی مصرف می شود و فقط گاهی از این دارو برای درمان سردرد نیز استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که مصرف خودسرانه این دارو و تهیه آن از طریق داروخانه ها می تواند عوارض جانبی خطرناکی را در پی داشته باشد.

آمپول دیکلوفناک برای سردرد

آمپول دیکلوفناک برای سرماخوردگی

آمپول دیکلوفناک متعلق به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است، این دارو با مهار تولید مواد شیمیایی از انتقال درد، تب و التهاب در بدن جلوگیری می کنند.

آمپول دیکلوفناک برای کودکان

تزریق آمپول دیکلوفناک برای کودکان زیر 13 سال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این دارو یک ضد التهاب قوی است که برای تسکین دردهای شدید مانند درد سنگ کلیه، درد استخوانی، روماتیسم، دردهای مفصلی، کمردرد، نقرس، درد ناشی از شکستگی استخوان و در افراد بالای 12 سال استفاده می شود.

طریقه مصرف آمپول دیکلوفناک

 • مقدار مصرف دارو دقیقا با نظر پزشک تعیین می گردد.
 • تزریق این دارو بیش از 2 روز مجاز نمی باشد. همچنین بیشتر از 150 میلی گرم (2 آمپول) در روز نیز نباید استفاده شود.
 • تزریق آمپول دیکلوفناک باید در مراکز مجهز بیمارستانی انجام شود.

طریقه مصرف آمپول دیکلوفناک

آمپول دیکلوفناک عضلانی است

آمپول دیکلوفناک را می‌توان به 3 روش عضلانی، زیرجلدی و وریدی تزریق کرد، البته نحوه تزریق به شرایط بیمار و انتظار پزشک از درمان بستگی دارد. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی و چگونه آمپول دیکلوفناک را استفاده کنید. درمان شما یا بصورت انفوزیون داخل وریدی (یک قطره در ورید) یا تزریق عضلانی (تزریق داخل رگ ماهیچه) خواهد بود. تزریق عضلانی معمولاً به باسن تزریق می شود.

عوارض آمپول دیکلوفناک سدیم

ممکن است بعد از تزریق آمپول دیکلوفناک به ساختار شیمیایی آن واکنش بدهید؛ به همین  دلیل مهم است که بعد از تزریق این دارو در صورتی که دچار هر یک از این علائم شدید؛ حتما با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید. این واکنش ها عبارتند از:

 • عوارض آلرژیک: بثورات پوستی، خارش، قرمزی، تورم، تاول و پوسته‌پوسته شدن
 • واکنش تنفسی: خس‌خس سینه، سفتی قفسه سینه، مشکل تنفسی، اختلال در بلع و صحبت، گرفتگی صدا، تورم دهان، صورت، زبان و گلو.
 • خونریزی: سرفه و خلت خونی، استفراغ شبیه تفاله فهوه، مدفوع سیاه و قیری شکل؛ خونریزی لثه، خونریزی غیرعادی از واژن و ایجاد کبودی بدون ضربه خوردن روی بدن
 • افزایش سطح پتاسیم خون: تپش قلب شدید، گیجی، ضعف، احساس غش کردن،  بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن اندام‌ها یا تنگی نفس
 • علائم کلیوی: تکرر ادرار، تغییر حجم ادرار و وجود خون در ادرار
 • فشار خون بالا: سردرد، سرگیجه، غش یا تغییر در بینایی
 • تورم و احتباس آب، افزایش وزن ناگهانی و تنگی نفس
 • تغییر تعادل بدن؛ ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن، افتادگی یک سمت صورت؛ تاری دید.
 • ضعف و خستگی شدید
 • درد هنگام دفع ادرار
 • وجود خون در ادرار

حتما بخوانید: برای دفع سنگ کلیه چه بخوریم


تداخل دارویی آمپول دیکلوفناک

آمپول دیکلوفناک می تواند با داروهایی که در قسمت زیر معرفی می کنیم، تداخل ایجاد کند، بنابراین برای جلوگیری از بروز تداخل دارویی بهتر است لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

 • لیتیوم: مصرف هم زمان آمپول دیکلوفناک و لیتیوم، کلیه‌ها لیتیوم بیشتری دفع می‌کنند و سطح این ماده در خون کاهش پیدا می کند.
 • دیگوکسین: استفاده همزمان آمپول دیکلوفناک و دیگوکسین، باعث افزایش غلظت دیگوکسین در خون می شود.
 • دیورتیک ها و مهارکننده های ACE و آنتاگونیست های آنژیوتانسین: این داروها نباید به طور همزمان با آمپول دیکلوفناک تجویز شوند؛ زیرا باعث اختلال در عملکرد کلیه می شود
 • سایر NSAIDها، کورتیکواستروئیدها و اسید استیل سالیسیلیک: تجویز همزمان آمپول دیکلوفناک با این داروها، واکنش‌های گوارشی را در پی دارد.
 • ترومبولیتیک‌ها، داروهای ضد پلاکت، ضد انعقادها و هپارین: مصرف هم زمان این داروها با آمپول دیکلوفناک؛ با تاثیر بر پلاکت‌ها و آسیب به مخاط معده و روده، موجب خونریزی می‌شوند.
 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs): تجویز همزمان این دو دارو با هم منجر به خونریزی گوارشی می‌شود.
 • داروهای ضد دیابت: در برخی افراد تزریق دیکلوفناک همراه با داروهای دیابت موجب  هیپوگلیسمی یا هیپرگلیسمی می‌شود.
 • دفراسیروکس: مصرف همزمان این دارو با تزریق دیکلوفناک، مسمومیت گوارشی را در پی دارد.
 • آنتی باکتریال‌های کینولون: مصرف هم زمان این آنتی‌بیوتیک‌ها با دیکلوفناک؛ خطر تشنج را بهمراه دارد.

تداخل دارویی آمپول دیکلوفناک

قیمت آمپول دیکلوفناک

از آنجایی که آمپول دیکلوفناک تنها با تجویز پزشک در دسترس است، بنابراین برای اطلاع از قیمت این دارو بهتر است با نسخه پزشک به داروخانه شهرتان مراجعه کنید.

سخن پایانی:

یکی از داروهای مهمی که برای رفع التهاب تجویز می‌شود؛ آمپول دیکلوفناک است؛ این دارو از نظر طبقه‌بندی دارویی، در گروه داروهای ضدالتهابی استروئیدی (NSAID) قرار می‌گیرد.این دارو می تواند برای تسکین درد و التهاب، اثری عالی داشته باشد.


مطالب مرتبط:

آمپول پیروکسیکام برای چیست و عوارض آن

کپسول فارژزیک برای چیست، مقدار مصرف و عوارضاز
1
رای