کپسول فارژزیک برای چیست؛ مقدار مصرف و عوارض مسکن فارژزنیک

کپسول فارژزیک برای چیست؛ مقدار مصرف و عوارض مسکن فارژزنیک کپسول فارژزیک برای چیست؛ موارد و مقدار مصرف قرص فارژزنیک برای سرماخوردگی، دندان درد، سردرد و در بارداری و شیردهی، عوارض و تداخل دارویی کپسول فارژزیک را در سلام دنیا بخوانید.

کپسول فارژزیک که با نام قرص فارژزیک نیز شناخته می شود، نوعی مسکن متشکل از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است.این دارو برای دران دردهای خفیف تا متوسط کاربرد دارد. در ادامه این مطلب سلام دنیا اطلاعات درباره اینکه کپسول فارژزیک چیست و برای چی خوبه، موارد و نحوه مصرف، تداخل دارویی و عوارض کپسول فارژزیک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کپسول فارژزیک چیست و برای چی خوبه

کپسول فارژزیک (Fargesic) نوعی مسکن شامل استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است که برای تسکین انواع درد مورد استفاده قرار می گیرد.کافئین موجود در این دارو منجر به انقباض عروق و افزایش اثر دارو می‌گردد. استامینوفن و ایبوپروفن موجود در به این دارو اثرات ضد درد و ضد تب به آن بخشیده است.به همین دلیل این دارو برای درمان دردهای خفیف تا متوسط مانند سردرد میگرنی یا سردرد عصبی، دندان درد، دردهای عصبی- ماهیچه ای، دردهای مفصلی و قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.


حتما بخوانید: برای سردرد (میگرنی) چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟


موارد مصرف کپسول فارژزیک

کپسول فارژزیک برای تسکین و کاهش انواع درد کم و متوسط مثل سردرد (عصبی و میگرنی)، دردهای روماتیسمی، دردهای قاعدگی، دندان درد و دردهای مفصلی کاربرد دارد.

موارد مصرف کپسول فارژزیک

کپسول فارژزیک برای کرونا

در مورد مصرف کپسول فارژزیک برای درمان کرونا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

کپسول فارژزیک سرماخوردگی

کپسول فارژزیک (Fargesic) داویی متشکل از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است که می تواند برای درمان و پیشگیری از گلودرد، سرماخوردگی، سرفه و آبریزش بینی استفاده شود.

کپسول فارژزیک برای دندان درد

کپسول فارژزیک به دلیل داشتن اثرات ضد درد می تواند برای رفع دندان درد مفید و موثر باشد.

کپسول فارژزیک برای دندان درد

طریقه مصرف کپسول فارژزیک 

مقدار مصرف این کپسول توسط پزشک برای شما مشخص می شود اما به طور معمول برای درمان دردهای خفيف تا متوسط باید هر 8 ساعت يک کپسول فارژزیک مصرف شود. در صورت نیاز ممکن است پزشک برای شما مقدار بیشتری تجویز کند.

کپسول فارژزیک در بارداری

در زمان بارداری بدون مشورت با پزشک خود کپسول فارژزیک را مصرف نکنید.


حتما بخوانید: چه مسکن هایی در دوران بارداری بی خطر هستند


آیا مصرف کپسول یا قرص فارژزیک در بارداری ضرر دارد

از آنجایی که یکی از مواد تشکیل دهنده کپسول فارژزیک؛ استامینوفن است و طبق تحقیقات استامینوفن می تواند منجر به اختلال بیش فعالی نقص توجه (ADHD)، اختلال حرکتی و آسم شود، بنابراین بهتر است قبل از مصرف کپسول یا قرص فارژزیک در زمان بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مصرف کپسول یا قرص فارژزیک در بارداری ضرر دارد

کپسول فارژزیک در شیردهی

حتما قبل از مصرف کپسول فارژزیک در زمان شیردهی با پزشک خود درباره خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

عوارض کپسول فارژزیک 

کپسول فارژزیک نیز مانند سایر دارو با بروز عوارض جانبی همراه است.برخی عوارض جانبی کپسول فارژزیک شامل موارد زیر است:

  • بثورات پوستی
  • اختلالات خونی
  • تهوع
  • درماتیت آلرژیک
  • پانکراتیت حاد
  • اسهال
  •  در برخی موارد خونریزی

عوارض کپسول فارژزیک 

تداخل دارویی کپسول فارژزیک

مصرف کپسول با داروهایی مانند آنژیوتانسین، سیکلوسپورین، لیتیم، متوترکسات، تریامترن، آسپرین و والپروئیک اسید، کاربامازپین، ایزونیازید، باربیتورات‌ها مانند فنوباربیتول، ریفامپین، کلستیرامین، داروهای ضدانعقاد، آنتی‌بیوتیک‌ها، کورتیکواستروئیدها، فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس‌پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین تداخل دارویی دارد.

سخن پایانی:

کپسول فارژزیک ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است و برای درمان سردرد، دندان درد، دردهای قاعدگی،دردهای رماتیسمی کاربرد دارد و در دسته داروهای ضد درد و ضد تب قرار دارد. اما توجه داشته باشید که در مصرف این دارو نباید زیاده روی کنید زیرا مصرف طولانی مدت کپسول فارژزیک احتمال آسیب کبدی و یا کلیوی را افزایش می دهد.


مقالات مرتبط:

31 درمان خانگی عفونت و آبسه دندان

استامینوفن کدئین برای چیستاز
17
رای