کاربرد آمپول کتورولاک (Ketorolac): روش مصرف، عوارض و تداخلات

کاربرد آمپول کتورولاک (Ketorolac): روش مصرف، عوارض و تداخلات از کتورولاک برای درمان کوتاه مدت درد متوسط تا شدید استفاده می شود. معمولا قبل یا بعد از عمل پزشکی یا جراحی استفاده می شود. برخی از عوارض جانبی آن شامل: درد در محل تزریق، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد می باشد.

کتورولاک ترومتامین، با مسدود کردن تولید برخی از مواد شیمیایی در بدن که باعث کاهش التهاب می شوند، عمل می کند. این اثر به کاهش تورم، درد و یا تب کمک می کند. در این مقاله اطلاعات دارویی آمپول کتورولاک ترومتامین از جمله: موارد استفاده، عوارض جانبی و... بیان شده است.

موارد استفاده از آمپول کتورولاک ترومتامین

از کتورولاک برای درمان کوتاه مدت درد متوسط تا شدید استفاده می شود. معمولا قبل یا بعد از عمل پزشکی یا جراحی استفاده می شود. کاهش درد به شما کمک می کند تا راحت تر بهبود پیدا کنید، بنابراین می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید. این یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. کتورولاک ترومتامین، با مسدود کردن تولید برخی از مواد شیمیایی در بدن که باعث کاهش التهاب می شوند، عمل می کند. این اثر به کاهش تورم، درد و یا تب کمک می کند. از کتورولاک نباید در شرایط دردناک خفیف یا طولانی مدت (مانند آرتروز) استفاده شود.

نحوه استفاده از آمپول کتورولاک ترومتامین

 • قبل از شروع استفاده از آمپول کتورولاک ترومتامین و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو با تزریق به عضله یا ورید مطابق دستور پزشک تجویز می شود. ممکن است به صورت دوز یک مرتبه ای یا در یک برنامه ریزی منظم مصرف شود، معمولا هر شش ساعت یا در صورت نیاز توسط پزشک تزریق می شود. این دارو نباید به ستون فقرات تزریق شود.
 • مقدار دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی تان و پاسخ به درمان دارد. برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، از این دارو به میزان کمترین دوز موثر برای کوتاه ترین زمان ممکن استفاده کنید. دوز مصرفی خود را افزایش نداده، آن را زودتر از زمان تجویز شده مصرف نکرده یا آن را برای بیش از 5 روز استفاده نکنید. اگر هنوز بعد از 5 روز درد دارید، در مورد سایر داروهایی که ممکن استفاده کنید، با پزشک خود صحبت نمایید.
 • اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از متخصص بهداشت خود بیاموزید. قبل از استفاده از محصول، آن را به صورت چشمی برای وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از این مایع استفاده نکنید. بیاموزید که چگونه وسایل پزشکی را با خیال راحت نگهداری کرده و آنها را به صورت ایمن دور بریزید.
 • اگر در حین استفاده از این دارو، «افزایش غیر منتظره» درد داشتید، از پزشک خود در مورد سایر داروهایی که می توانید همراه با این دارو استفاده کنید، بپرسید. اگر وضعیت شما وخیم تر شد و یا درد تسکین پیدا نکرده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از آمپول کتورولاک ترومتامین

عوارض جانبی آمپول کتورولاک

 • درد در محل تزریق، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد یا ناراحتی معده ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کرده و اگر فشار خون تان بالا است، نتایج را به پزشک گزارش دهید. در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، ضربان قلب سریع یا کوبشی، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات خلقی یا روحی (مانند گیجی یا افسردگی)، سردرد مداوم یا شدید، درد شکم، تغییرات بینایی (مانند تاری دید)، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلو درد مداوم)، علائم مننژیت (مانند سفتی گردن غیر قابل توضیح، تب)، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی وزن).
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالا کشنده) کبد شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی از جمله موارد زیر، فورا کمک پزشکی دریافت کنید: تیرگی ادرار، درد معده یا شکم، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، زرد شدن چشم یا پوست.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آمپول کتورولاک

اقدامات احتیاطی قبل از تزریق آمپول کتورولاک

 • قبل از مصرف آمپول کتورولاک، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید، یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: آسم (از جمله سابقه وخیم تر شدن مشکلات تنفسی پس از مصرف آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، مشکلات خونریزی یا لخته شدن خون، اختلالات خونی (مانند کم خونی)، بیماری قلبی (مانند حمله قلبیفشار خون بالا، بیماری کبد، توده در بینی (پولیپ بینی)، مشکلات گلو یا معده یا روده (مانند خونریزی، سوزش معده، زخم)، سکته مغزی، تورم قوزک پا یا پا یا دست.
 • گاهی اوقات ممکن است مشکلات کلیوی با استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی از جمله کتورولاک رخ دهد. در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، یا اگر داروی خاصی مصرف می کنید، این مساله با احتمال بیشتری رخ می دهد. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در میزان ادرار، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف الکل اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از تزریق آمپول کتورولاک

 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود. استفاده روزانه از الکل و دخانیات، به خصوص در هنگام ترکیب با این دارو، ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کرده و سیگار کشیدن را ترک کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خونریزی معده یا روده یا مشکلات کلیوی حساس تر باشند. استفاده از دوز زیاد به مدت طولانی ممکن است خطر آن را افزایش دهد.
 • قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری، باید در مورد فواید و خطرات مصرف این دارو (مانند سقط جنین، مشکل در باروری) با پزشک خود صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از این دارو در سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی شود که به دلیل آسیب احتمالی این دارو برای نوزاد متولد نشده و مداخله در کار زایمان طبیعی یا وضع حمل است.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم پیش از تزریق آمپول کتورولاک

تداخلات دارویی آمپول کتورولاک

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آلیسکیرن، بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، متوترکسات، پروبنسید، سایر داروهایی که ممکن است بر کلیه اثرگذار باشند (مانند سیدوفوویر)، «قرص آب» (ادرار آور مانند فوروزماید).
 • این دارو ممکن است در هنگام استفاده با داروهای دیگری که ممکن است باعث خونریزی شود، خطر خونریزی را افزایش دهد. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد پلاکت خون مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده خون مانند دابیگاتران یا آنوکساپارین یا وارفارین اشاره کرد.
 • این دارو می تواند باعث دفع سایر داروها از بدن شما شود، که ممکن است بر نحوه عملکرد این دارو تاثیرگذار باشد. نمونه هایی از این داروها به شرح زیر است: لیتیوم، پمترکسد و سایر داروها.
 • برچسب تمام داروهای تجویزی و فاقد نسخه خود را با دقت بررسی کنید، زیرا بسیاری از داروها حاوی کاهش دهنده تب یا تسکین دهنده درد هستند (آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن). این داروها شبیه به کتورولاک هستند و در صورت مصرف با هم، خطر عوارض جانبی افزایش پیدا می کند. با این حال، اگر پزشک به شما تجویز کرده که آسپیرین با دوز کم برای جلوگیری از سکته قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی مصرف کنید (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز)، باید مصرف آن را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

تداخلات دارویی آمپول کتورولاک

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، سریعا با مرکز کنترل سم تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: درد شدید معده، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک یا آزمایشگاه مراجعه کنید. آزمایشات آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند فشار خون یا تست عملکرد کلیه) برای بررسی عوارض جانبی ممکن است انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعدها برای اختلالات دیگر از این دارو مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد. در صورت شرایط دیگر، ممکن است به داروی دیگری نیاز داشته باشید.
دوز فراموش شده دارو

برای بهترین تاثیرگذاری دارو، مهم است که هر دوز این دارو را مطابق با دستورالعمل تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید. اگر از این دارو در یک برنامه زمانی منظم (نه «مطابق با نیاز») مصرف می کنید، و مصرف یک دوز را فراموش کردید، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید دوز مصرفی برای شما تعیین کند. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی آمپول کتورولاک

نگهداری دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید. 
از
4
رای