کاربرد لیزینوپریل (Lisinopril): روش مصرف و عوارض جانبی و تداخلات آن

کاربرد لیزینوپریل (Lisinopril): روش مصرف و عوارض جانبی و تداخلات آن لیزینوپریل به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با عنوان «بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین» شناخته می شوند. این دارو با ایجاد آرامش در رگ های خونی عمل می کند تا خون راحت تر جریان پیدا کند.

داروی لیزینوپریل همچنین برای درمان نارسایی قلبی و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود. در ادامه اطلاعات دارویی لیزینوپریل (lisinopril) از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی و ... بیان شده است.

موارد استفاده از لیزینوپریل

از داروی لیزینوپریل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. از این دارو همچنین برای درمان نارسایی قلبی و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود. لیزینوپریل به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با عنوان «بازدارنده‌ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین» شناخته می شوند. این دارو با ایجاد آرامش در رگ های خونی عمل می کند تا خون راحت تر جریان پیدا کند.

نحوه استفاده از لیزینوپریل (lisinopril)

 • این دارو را به شکل خوراکی، بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک و معمولا یک مرتبه در روز مصرف کنید. اگر از فرم سوسپانسیون این دارو استفاده می کنید، قبل از مصرف هر دوز دارو را به خوبی تکان دهید. با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری، دوز دارو را با دقت تعیین کنید. از قاشق خانگی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح دارو را دریافت نکنید.
 • مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. برای کودکان، میزان دوز مصرفی بر اساس وزن تعیین می شود. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که با دوز کمتر این دارو شروع کرده و سپس به تدریج دوز مصرفی تان را افزایش دهید. از دستورالعمل های پزشک خود با دقت تبعیت کنید.
 • از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین فواید این دارو را کسب کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.
 • برای درمان فشار خون بالا، ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد تا فواید کامل این دارو را کسب کنید. برای درمان نارسایی قلبی، ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا فواید کامل این دارو را کسب کنید. اگر وضعیت شما بهتر نشده و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید (به عنوان مثال، فشار خون تان بالا است یا افزایش پیدا کرده است).

نحوه استفاده از لیزینوپریل (lisinopril)

عوارض جانبی لیزینوپریل

 • سرگیجه، گیجی، خستگی یا سردرد مزمن ممکن است در هنگام تنظیم بدن به این دارو رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، فورا با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. برای کاهش خطر سرگیجه و گیجی، هنگام بلند شدن از وضعیت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی جدی زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، علائم سطح بالای پتاسیم در خون (مانند ضعف عضلات، ضربان قلب آهسته یا نامنظم).
 • اگرچه ممکن است لیزینوپریل برای معالجه افرادی که مشکلات کلیوی دارند، استفاده شود، اما به ندرت ممکن است باعث یک مشکل جدی کلیوی و یا وخیم تر شدن آن شود. در هنگام مصرف لیزینوپریل، باید عملکرد کلیه توسط پزشک بررسی شود. در صورت بروز علائمی از مشکلات کلیوی مانند تغییر در میزان ادرار، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • لیزینوپریل به ندرت ممکن است باعث یک مشکل جدی کلیوی (احتمالا کشنده) شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی به شرح زیر، فورا کمک پزشکی دریافت کنید: حالت تهوع یا استفراغی که برطرف نمی شود، بی اشتهایی، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی لیزینوپریل

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لیزینوپریل

 • قبل از مصرف لیزینوپریل، اگر به این دارو و یا اگر به سایر داروهای بازدارنده‌ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (بنازپریل) آلرژی دارید و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: سابقه واکنش آلرژی زا مانند تورم صورت یا لب ها یا زبان یا گلو (آنژيوادم)، عمل های تصفیه خون (مانند آفرزیس خون LDL، دیالیز)، سطح بالای پتاسیم در خون.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف لیزینوپریل

 • تعریق بیش از حد، اسهال یا استفراغ بیش از حد ممکن است باعث دفع بیش از حد آب بدن (کم آبی)، شود و خطر گیجی را افزایش دهد. اسهال طولانی مدت یا استفراغ را به پزشک اطلاع دهید. برای جلوگیری از کم آبی، مایعات کافی بنوشید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز نماید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل پتاسیم یا جایگزین های حاوی نمک خوراکی، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم حساس تر باشند.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لیزینوپریل

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آلیسکرن، داروهای خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد (مانند اورولیموس، سیرلیموس)، لیتیوم، داروهایی که سطح پتاسیم در خون را افزایش می دهند (مانند داروهای مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین از جمله لوزارتان یا والتسارتان، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون)، ساکوبیتریل.
 • برخی از داروها، حاوی موادی هستند که می توانند فشار خون را بالا برده یا نارسایی قلبی را وخیم تر کنند. به داروساز خود در مورد کالاهایی که مصرف می کنید، اطلاع دهید و بپرسید که چگونه با خیال راحت از این داروها استفاده کنید (خصوصا محصولات سرفه یا سرماخوردگی، کمک کننده ها به رژیم غذایی، یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).
 • در صورت تزریق داروهای آلرژی به نیش زنبور عسل یا زنبور وحشی (حساسیت زدایی)، و همچنین اگر لیزینوپریل را نیز مصرف می کنید، یک واکنش آلرژی زا جدی ممکن است رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که تمام پزشکان می دانند که شما چه داروهایی مصرف می کنید.

تداخلات دارویی لیزینوپریل

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: سرگیجه شدید، غش کردن.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • تغییر در سبک زندگی مانند ورزش کردن، قطع مصرف سیگار، و داشتن یک رژیم غذایی با میزان چربی و کلسترول کم ممکن است کمک کند تا این دارو بهتر اثر کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم)، باید هنگام مصرف این دارو انجام شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک و آزمایشگاه مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • هنگام مصرف این دارو فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را مرتباً کنترل کنید. بیاموزید که چگونه فشار خون و نبض خود را در خانه اندازه گیری کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

اطلاعات دارویی لیزینوپریل

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • هر گونه محلول سوسپانسیون را بعد از چهار هفته در صورت عدم استفاده دور بریزید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd