دیمیستا (Dymista)؛ عوارض جانبی، تداخلات، کاربرد و روش مصرف

دیمیستا (Dymista)؛ عوارض جانبی، تداخلات، کاربرد و روش مصرف اسپری بینی دیمیستا که ترکیبی از آزلاستین و فلوتیکازون است برای درمان علائم آلرژی فصلی مانند آبریزش بینی، عطسه و... به کار می رود. خشکی یا سوزش بینی، خونریزی خفیف بینی و... از عوارض جانبی دیمیستا است.

داروی دیمیستا با کاهش التهاب (تورم) در مجرای بینی عمل می کند. در ادامه اطلاعات دارویی اسپری ضد حساسیت دیمیستا (Dymista) از جمله: کاربردها، روش استفاده، نکات مهم پیش از مصرف و... بیان شده است.

موارد استفاده از دیمیستا آئروسل

از دیمیستا برای تسکین علائم آلرژی فصلی بینی مانند آب ریزش بینی، خارش، عطسه و آب ریزش از عقب بینی و سینوس استفاده می شود. این محصول حاوی دو دارو است. آزلاستین یک آنتی هیستامین است که با مسدود کردن ماده خاصی که «هیستامین» نامیده می شود و مسئول واکنش آلرژی زا است، عمل می کند. فلوتيكازون به طبقه ای از داروها تعلق داد که تحت عنوان « كورتيكواستروئيدها» شناخته می شوند. این دارو با کاهش التهاب (تورم) در مجرای بینی عمل می کند.

نحوه استفاده از دیمیستا آئروسل، اسپری با پمپ

 • قبل از شروع استفاده از آزلاستین یا فلوتيكازون و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • به آرامی قبل از استفاده از این دارو هوا را از بینی خود خارج کنید (عمل دم انجام دهید). قبل از استفاده، محفظه را تکان دهید.
 • اگر از این محفظه برای بار اول است که استفاده می کنید، یا اگر برای مدتی از آن استفاده کرده اید (به عنوان مثال، بیش از 1 هفته)، از دستورالعمل های آزمایش اسپری در هوا تبعیت کنید. اگر نیاز است که آزمایش اسپری را دوباره انجام دهید و اگر از این محفظه برای مدتی استفاده نکرده اید، بسته بندی محصول را برای دیدن دستورالعمل بررسی کنید. از این دارو در داخل بینی و مطابق با تجویز پزشک، معمولا دو مرتبه در روز در هر دو سوراخ بینی استفاده کنید.
 • این دارو را در چشم یا دهان خود اسپری نکنید. اگر این دارو وارد چشم های شما شد، آن را کاملا با آب بشوئید.
 • از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز این دارو را در زمان های مشخصی مصرف کنید.
 • دوز مصرفی خود را افزایش ندهید یا آن را زودتر از زمان تجویز شده و یا مدت طولانی تر از زمان تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید. بیماری شما سریع تر بهبود پیدا نمی کند، و خطر عوارض جانبی در این صورت افزایش پیدا می کند.
 • به طور مرتب اعمال کننده را تمیز کنید. تعداد اسپری هایی که استفاده کرده اید را کنترل کنید.
 • پس از استفاده از تعداد اسپری های مشخص شده در بسته بندی کارخانه سازنده، ظرف را دور بریزید.
 • ممکن است احساس کنید که دارو 30 دقیقه بعد از اولین دوز مصرفی، اثر می کند، اما ممکن است چندین روز طول بکشد تا فواید کامل این دارو را کسب کنید. اگر حال شما بهتر نشد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از دیمیستا آئروسل

عوارض جانبی دیمیستا

 • خواب آلودگی، خشکی یا سوزش بینی، خونریزی خفیف بینی یا تغییر در حس چشایی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر یک از عوارض جانبی جدی از جمله موارد زیر را داشتید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: خونریزی شدید بینی، درد در بینی، صدای سوت کشیدن وقتی نفس می کشید، درد چشم، علائم عفونت (مانند گلو دردی که بهبود پیدا نمی کند، لکه های سفید بر روی بینی یا سیاه شدن گلو، تب، لرز).
 • به ندرت ممکن است که کورتیکواستروئیدهای تجویز شده در بینی جذب جریان خون شوند. این مساله می تواند به عوارض جانبی بیش از حد کورتیکواستروئید منجر شود. این عوارض جانبی در کودکان و افرادی که از این دارو برای مدت طولانی و با دوزهای زیاد استفاده می کنند، وخیم تر است. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیر معمول یا شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا و پا، افزایش تشنگی یا ادرار، مشکل در بینایی.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دیمیستا

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف داروی دیمیستا

 • قبل از مصرف داروی دیمیستا، اگر آلرژی به آزلاستین یا فلوتيكازون دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: اخیرا مشکلات بینی داشتن (مانند آسیب، زخم، عمل جراحی)، اکنون دچار عفونت هستید و یا به عفونت مبتلا بوده اید (از جمله سل، عفونت چشم، تبخال)، مشکلات خاص چشم (گلوکوم، آب مروارید).
 • این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف نوشیدنی الکلی اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از تماس با افرادی که به عفونت مبتلا هستند و ممکن است آن را به دیگران انتقال دهند (مانند آبله مرغان و سرخک)، اجتناب کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.
 • به ندرت استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید می تواند پاسخ بدن به استرس جسمی را دشوارتر کند. قبل از جراحی یا درمان فوری، یا در صورت ابتلا به بیماری یا آسیب جدی، به پزشک یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو و یا اگر برای چندین ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید، اطلاع دهید.
 • اگرچه بعید به نظر می رسد، اما در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند باعث کندی رشد کودک شود اثر این دارو بر قد نهایی بزرگسالان ناشناخته است. مرتباً به پزشک مراجعه کنید تا قد کودک شما بررسی شود.
 • در دوران بارداری این دارو فقط در صورتی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف داروی دیمیستا

تداخلات دارویی داروی دیمیستا

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر).
 • در صورت استفاده از مواد دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند تسکین دهنده های درد یا سرفه، مشتقات تریاک (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (cannabis)، داروهایی برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا سرفه و سرما خوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این داروها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد نحوه استفاده ایمن از این داروها سوال بپرسید.

تداخلات دارویی داروی دیمیستا

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند معاینه بینی، اندازه گیری قد در کودکان) ممکن است هنگام استفاده از این دارو انجام شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک و آزمایشگاه مراجعه کنید.
 • از پزشک در مورد راه های کاهش قرار گرفتن در معرض موادی (مانند گرده، شوره حیوان، کنه های گرد و خاک، کپک و دود)، که می توانند آلرژی را وخیم تر کنند، سوال بپرسید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای