تکنیک ای اف تی چیست؛ آموزش تصویری EFT ، فواید و عوارض

تکنیک ای اف تی چیست؛ آموزش تصویری EFT ، فواید و عوارض تکنیک ای اف تی چیست؛ تکنیک EFT و مراحل انجام آن؛ آموزش تصویری ای اف تی برای درمان بیماری و جذب ثروت؛ عکس نقاط ای اف تی؛ فواید و مضرات تکنیک eft در سلام دنیا مشاهده کنید.

تکنیک ای اف تی یا EFT بر ضربه زدن به 12 نقطه مریدین بدن برای تسکین علائم یک تجربه یا احساس منفی تمرکز دارد.تکنیک آزاد سازی عاطفی روشی است که برخی افراد برای کمک به مدیریت احساسات و افکار مزاحم استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است از آن برای کاهش استرس و اضطراب خود استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر احساس عصبانیت می کنید، EFT ممکن است به آرامش شما کمک کند. یا اگر در مورد چیزی نگران هستید، ممکن است به کاهش افکار شما کمک کند. در این مقاله سلام دنیا قصد داریم تا درباره تکنیک ای اف تی چیست، مراحل انجام آن، تکنیک eft برای جذب ثروت و فواید تکنیک eft و عوارض این تکنیک صحبت کنیم.

تکنیک ای اف تی چیست

تکنیک آزاد سازی عاطفی ای اف تی (EFT) یک درمان جایگزین برای درد فیزیکی و ناراحتی عاطفی است. به آن ضربه تراپی یا طب فشاری روانی نیز گفته می شود. افرادی که از این تکنیک استفاده می کنند معتقدند ضربه زدن به بدن می تواند تعادلی در سیستم انرژی شما ایجاد کند و درد را درمان کند. به گفته توسعه دهنده این تکنیک، گری کریگ، اختلال در انرژی علت همه احساسات منفی و درد در فرد است.اگرچه تحقیق درباره تکنیک ای اف تی همچنان ادامه دارد، اما ضربه تراپی در تکنیک EFT برای درمان افراد مبتلا به اضطراب و افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) استفاده شده است.

تکنیک ای اف تی چیست

ای اف تی برای درمان بیماری

مشابه طب سوزنی، تکنیک ای اف تی نیز بر روی نقاط مریدین – یا نقاط داغ انرژی – تمرکز می کند تا تعادل را به انرژی بدن شما بازگرداند. اعتقاد بر این است که بازگرداندن این تعادل انرژی می تواند علائمی را که تجربه یا احساس منفی ممکن است ایجاد کرده باشد، تسکین دهد.بر اساس طب سنتی چینی، مریدین به عنوان مناطقی از انرژی بدن در نظر گرفته می شود که از آن عبور می کند. این مسیرها به تعادل جریان انرژی برای حفظ سلامتی شما کمک می کنند. هر گونه عدم تعادل می تواند بر بیماری یا احساس ناخوشی فرد تأثیر بگذارد.


حتما بخوانید: رفتار درمانی دیالکتیکی چیست


طب سوزنی از سوزن برای اعمال فشار به این نقاط انرژی استفاده می کند. تکنیک ای اف تی از ضربه زدن با نوک انگشت برای اعمال فشار استفاده می کند.طرفداران این تکنیک می گویند ضربه زدن به شما کمک می کند به انرژی بدن خود دسترسی پیدا کنید و سیگنال هایی را به بخشی از مغز که استرس را کنترل می کند ارسال کنید. آنها ادعا می کنند که تحریک نقاط مریدین از طریق ضربه زدن با تکنیکای اف تی می تواند استرس یا احساسات منفی شما را از مشکل تان کاهش دهد و در نهایت تعادل را به انرژی مختل شده شما بازگرداند.

مراحل انجام تکنیک EFT

تکنیک رها سازی احساسات با ضربه یا همان تکنیک EFT را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد. اگر بیش از یک مسئله یا ترس دارید، می توانید برای رفع آن و کاهش یا از بین بردن شدت احساس منفی خود، این مراحل را تکرار کنید.

1. مشکل را شناسایی کنید

برای اینکه این تکنیک موثر واقع شود، ابتدا باید مشکل یا ترسی که دارید را شناسایی کنید. هنگام ضربه زدن، این نقطه کانونی شما خواهد بود. تمرکز بر روی تنها یک مشکل در یک زمان به منظور بهبود نتیجه شما ظاهر می شود.

2. شدت مشکل را ارزیابی کنید

بعد از اینکه منطقه مشکل خود را شناسایی کردید، باید یک سطح معیار از شدت تعیین کنید. سطح شدت در مقیاسی از 0 تا 10 درجه بندی می شود که 10 بدترین یا سخت ترین است. این مقیاس، درد و ناراحتی عاطفی یا فیزیکی را که از موضوع کانونی خود احساس می‌کنید، ارزیابی می‌کند.ایجاد یک معیار به شما کمک می کند تا پیشرفت خود را پس از انجام یک دنباله کامل EFT نظارت کنید. اگر شدت اولیه شما قبل از تکنیک ای اف تی 10 بود و در 5 به پایان می رسید، 50 درصد سطح بهبود را به دست آورده اید.

3. جمله سازی کنید

جمله ای بسازید که مشکل شما را توضیح دهد و به دنبال آن جمله ای برای پذیرش خود ایجاد کنید. قبل از انجام تکنیک، باید جملاتی ایجاد کنید که توضیح دهد به چه چیزی می‌خواهید بپردازید. باید بر دو هدف اصلی تمرکز کند:

 • به مسائل موجود اذعان داشته باشید
 • خودتان را با وجود مشکل تان بپذیرید

عبارت رایج این است: "با وجود اینکه من این [ترس یا مشکل] را دارم، عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم."می‌توانید این عبارت را طوری تغییر دهید که با مشکل شما مطابقت داشته باشد، اما نباید به مشکل شخص دیگری اشاره کند. به عنوان مثال، شما نمی توانید بگویید: "با وجود اینکه مادرم بیمار است، من عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم." شما باید بر روی احساسی که مشکل در شما ایجاد می کند تمرکز کنید تا از ناراحتی ناشی از آن خلاص شوید.بهتر است این وضعیت را با گفتن این جمله که «با وجود اینکه ناراحتم که مادرم بیمار است،اما عمیقاً و کاملاً خودم را می‌پذیرم» به این وضعیت رسیدگی کنیم.


حتما بخوانید: مزایای مدیتیشن و ذهن آگاهی برای ذهن و بدن


4. ضربه زدن تکینک EFT را به ترتیب انجام دهید

توالی تکینک EFT ضربه زدن روشمند به انتهای نه نقطه مریدین است.12 نقطه مریدین اصلی در بدن وجود دارد که هر طرف بدن را منعکس می کند و مربوط به یک اندام داخلی است. با این حال، تکنیک EFT عمدتاً بر این 9 مورد تمرکز دارد:

 • قسمت نرم دست، مثل "حالت کاراته” باشد، نقاط مریدین روده کوچک.
 • بالای سر (TH): کانال حاکم (governing vessel)، روی بالا، وسط سر ضربه بزنید.
 • ابرو (EB): نقطه مریدین مثانه، روی لبه داخلی یک ابرو ضربه بزنید.
 • کنار چشم (SE): نقطه مریدین کیسه صفرا، کنار لبه بیرونی یک چشم ضربه بزنید.
 • زیر چشم (UE): نقطه مریدین معده، روی استخوان زیر یک چشم ضربه بزنید.
 • زیر بینی (UN): کانال حاکم، بین بینی و لب بالایی خود ضربه بزنید.
 • چانه (Ch): رگ مرکزی، بین لب پایین و چانه ضربه بزنید.
 • ابتدای استخوان ترقوه (CB): نقطه مریدین کلیه،زیر یک استخوان ترقوه ضربه بزنید (بریدگی زیر لبه داخلی استخوان ترقوه را پیدا کنید).
 • زیر بازو (UA): نقطه مریدین طحال، به قسمت زیر یک زیر بغل ضربه بزنید (حدود 10 سانتی متر (4 اینچ) زیر بغل).

مراحل انجام تکنیک EFT

کار را با ضربه زدن روی نقطه دست شروع کنید و همزمان جمله خود را سه بار بخوانید. سپس روی هر نقطه زیر هفت بار ضربه بزنید و بدن را به ترتیب صعودی به سمت پایین حرکت دهید:

 • ابرو
 • کنار چشم
 • زیر چشم
 • زیر بینی
 • چانه
 • ابتدای استخوان ترقوه
 • زیر بازو

پس از ضربه زدن به نقطه زیر بغل، دنباله را در بالای نقطه سر به پایان برسانید.در حالی که روی نقاط صعودی ضربه می زنید، یک عبارت یادآوری را برای حفظ تمرکز روی منطقه مشکل خود بخوانید. اگر عبارت تنظیمی شما این است: «با وجود اینکه ناراحتم که مادرم مریض است،اما عمیقاً و کاملاً خودم را می پذیرم»، عبارت یادآوری شما می تواند این باشد: «غمی که احساس می کنم مادرم بیمار است.»در هر نقطه ضربه این جمله را بخوانید. این ترتیب را دو یا سه بار تکرار کنید.

5. شدت نهایی مشکل را ارزیابی کنید

در پایان، شدت مشکل خود را در مقیاسی از 0 تا 10 درجه بندی کنید. نتایج خود را با سطح شدت اولیه خود مقایسه کنید. اگر به 0 نرسیده‌اید، این روند را تا زمانی که انجام دهید تکرار کنید.

تکنیک eft برای جذب ثروت

اگر بازهم از تجربیات ناخوشایند گذشته عصبانی می‌شوید یا در مورد هر چیزی (به ویژه پول) استرس دارید،به سختی می توانید یک جریان پایدار ایجاد کنید.از آنجایی که پول انرژی است، پس هر زمان که دغدغه مالی دارید، انرژی‌تان کم می‌شود و این از ایجاد ثروت برای شما جلوگیری می کند.حالا اگر می خواهید با کمک تکنیک  ای اف تی ثروت جذب کنید باید مشکل عدم تعادل در بدن را رفع کنید. باید تصور کنید که تکنیک ای اف تی هم مانند گرفتن ماساژ در طول صحبت درمانی است.در طی این تکنیک اگر احساس عصبانیت و ناراحتی دارید، با سر انگشتان دست به محل مورد نظرضربه بزنید و اگر استرس دارید، باز هم بر روی منطقه مورد نظر خود، ضربه بزنید.تکنیک ای اف تی،در رفع  استرس زیاد از درون افراد تاثیر فوق العاده دارد. در تکنیک eft برای جذب ثروت همان مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای تغییر الگوهای ناخودآگاه خود در مورد پول و موفقیت استفاده کنید:


حتما بخوانید: علائم و درمان اختلال اضطراب فراگیر چیست


1. برای شروع نفس عمیق بکشید. به آرامی عمل دم و بازدم انجام دهید و بدن خود را آرام کنید.

2. شروع به ضربه زدن به کناره دست (شبیه انجام ضربات دست در کاراته) کنید. همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد باید خودتان را با وجود همه مشکلات بپذیرید حتی این جمله را تکرار کنید که گرچه این عقیده (پر کردن جای خالی) باعث اضطراب در بدن من می شود اما من خودم ا دوست دارم و می‌پذیرم.

مرحله 3: ضربه زدن و ابراز احساسات خود به صورت زیر را انجام دهید:

 • EB (ابرو): من نمی‌توانم.
 • SE (کنار چشم): من از این می‌ترسم.
 • UE (زیر چشم): من فقط می‌خواهم آنچه را که درست است انجام دهم.
 • UN  ( زیر بینی): من نمی‌توانم.
 • CH (چانه): من فکر نمی‌کنم.
 • CB (شروع استخوان ترقوه): اضطرابی در بدن من ایجاد می‌شود.
 • UA (زیر بازو): من تمامی این ترس‌ها را دارم.
 • TH (بالای سر): من فقط می‌خواهم.

تکنیک eft برای جذب ثروت

4. حالا نفس عمیق بکشید و در ادامه به آرامی بازدم را با قرار دادن دستان خود بر روی قلب انجام دهید.

5: با گذاشتن هر دو دست بر قلب خود، عبارت زیر را تکرار کنید:

آنچه فکر می‌کنم و احساس می‌کنم مهم است. ضروری است که براساس احترام به خود و خواسته‌های قلبم تصمیم می‌گیرم.

عکس نقاط ای اف تی

همانطور که در قسمت بالا به خوبی مراحل انجام تکنیک ای اف تی توضیح داده شد در این قسمت عکس های نقاط ای اف تی را برای درک و شناخت بهتر این تکنیک قرار داده ایم.

عکس نقاط ای اف تی 1

///////////////////////////////////////////////

عکس نقاط ای اف تی 2

آموزش تصویری ای اف تی (رها سازی احساسات با ضربه)

هر زمان که احساس ناراحتی کردید می توانید تکنیک EFT یا رها سازی احساسات با ضربه را انجام دهید. ممکن است متوجه شوید که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.برای انجام تکنیک EFT مراحل زیر را دنبال کنید.


حتما بخوانید: چگونه عادت سازی کنیم


1. به موضوعی فکر کنید که شما را آزار می دهد.

2. این می تواند هر مسئله ای باشد. برای مثال، ممکن است چیزی باشد که شما نسبت به آن احساس اضطراب یا غمگینی دارید.

3. ارزیابی کنید که مشکل شما چه احساسی در شما ایجاد می کند.میزان احساس بد خود را در مقیاس 0 تا 10 ارزیابی کنید. نمره 0 به این معنی است که اصلاً احساس بدی ندارید. اما نمره 10 به این معنی است که تا حد ممکن احساس بدی دارید. این عدد را یادداشت کنید.

3. جمله ای ایجاد کنید که مشکل شما را توضیح دهد و به دنبال آن جمله ای برای پذیرش خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید: «اگرچه در مورد کار فردا احساس اضطراب می‌کنم، عمیقاً و کاملاً خودم را می‌پذیرم». یا می توانید بگویید: "با وجود اینکه شریک زندگی من از من جدا شد، من عمیقا و کاملاً خودم را می پذیرم."

4. به طور مکرر روی لبه کف دست خود، زیر انگشت کوچک خود ضربه بزنید.در حالی که ضربه می زنید، جمله خود را 3 بار با صدای بلند بگویید.

5. حالا یکی یکی روی بقیه نقاط بدنتان ضربه بزنید.هنگام ضربه زدن، مشکل خود را بارها و بارها بیان کنید. به عنوان مثال، ممکن است تکرار کنید «اضطرب امتحان» یا «از هم جدا شدیم». روی هر نقطه به این ترتیب ضربه بزنید.

 • روی بالا، وسط سر ضربه بزنید.
 • روی لبه داخلی یک ابرو ضربه بزنید.
 • کنار لبه بیرونی یک چشم ضربه بزنید.
 • روی استخوان زیر یک چشم ضربه بزنید.
 • بین بینی و لب بالایی خود ضربه بزنید.
 • بین لب پایین و چانه ضربه بزنید.
 • زیر یک استخوان ترقوه ضربه بزنید (بریدگی زیر لبه داخلی استخوان ترقوه را پیدا کنید).
 • زیر یک زیر بغل ضربه بزنید (حدود 4 اینچ زیر بغل).

آموزش تصویری ای اف تی (رها سازی احساسات با ضربه)

6. توقف کنید و احساس خود را نسبت به مشکل خود دوباره ارزیابی کنید.

7. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید.

تا زمانی که بتوانید به مشکل خود عدد کمتری بدهید یا تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید، ضربه بزنید.

فواید تکنیک eft

تکنیک eft که ضربه تراپی نیز نامیده می شود روشی برای کمک به مدیریت احساسات و افکار نگران کننده است. این به این دلیل است که برای انجام تکنیک EFT، با نوک انگشتان تان بر روی نقاط خاصی از دست، سر و تنه خود ضربه می زنید. نکاتی که برای تکنیک EFT روی آنها ضربه می زنید مانند مواردی هستند که در طب سوزنی استفاده می شود.این تکنیک فوایدی هم بهمراه دارد و می تواند به رفع شرایط خاصی به شما کمک کند، از جمله:

 • اضطراب
 • خشم
 • افسردگی
 • فشار
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

علاوه بر این این تکینک می تواند برای موارد زیر هم مفید باشد:

 • بهبود برخی از انواع دردهای فیزیکی
 • تقویت خواب و الگوهای خواب بهتر
 • کاهش هوس ها
 • به حداکثر رساندن خلاقیت
 • بهبود عملکرد

حتما بخوانید: رسیدن به حال خوب با گفتن کلمات خوب


عوارض تکنیک ای اف تی

خیلی صادقانه بگویم، وقتی شروع به استفاده از تکنیک EFT کنید، کل دیدگاه زندگی شما تغییر خواهد کرد. نگرش شما تغییر خواهد کرد، توانایی شما برای لذت بردن از زندگی تغییر خواهد کرد، روابط خانوادگی شما به سمت بهتر شدن تغییر خواهد کرد. در واقع هیچ عارضه جانبی یا منفی شناخته شده ای برای تکنیک EFT وجود ندارد، و این واقعا یک درمان ایمن، موثر و در دسترس است که می تواند توسط کودکان و بزرگسالان استفاده شود.با وجود داستان های موفقیت آمیزی درباره تکنیک ای اف تی وجود دارد،اما محققان هنوز در حال بررسی اثربخشی آن بر سایر اختلالات و بیماری ها هستند. به جستجوی گزینه های درمانی سنتی ادامه دهید. با این حال، اگر تصمیم به دنبال کردن این درمان جایگزین دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا احتمال آسیب یا بدتر شدن علائم را کاهش دهید.

سخن پایانی:

تکنیک EFT یک درمان طب فشاری جایگزین است که برای بازگرداندن تعادل به انرژی مختل شده شما استفاده می شود. این یک درمان مجاز برای جانبازان جنگی مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD بوده است و مزایایی را به عنوان درمانی برای اضطراب، افسردگی، درد فیزیکی و بی خوابی نشان داده است.


مطالب مرتبط:

بهترین داروها برای درمان اضطراب و استرس در نوجوانان

فواید یوگا برای سلامت بدن و ذهن

چگونه ذهن خلاق و برتر داشته باشیماز
4
رای