قرص فوزاماکس یا الندرونیت: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن

قرص فوزاماکس یا الندرونیت: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن فوزاماکس (Fosamax) که با نام عمومی الندرونیت نیز شناخته می شود؛ با کند کردن روند پوسیدگی استخوان، به پیشگیری و درمان پوکی استخوان کمک می کند. این دارو را در زمان خواب یا قبل از بلند شدن از رختخواب مصرف نکنید.

موارد استفاده از فوزاماکس (الندرونیت)

فوزاماکس (Fosamax) که با نام عمومی الندرونیت نیز شناخته می شود، برای پیشگیری و درمان انواع خاصی از پوسیدگی استخوان (پوکی استخوان) در بزرگسالان استفاده می شود. پوکی استخوان باعث نازک تر شدن استخوان ها و شکستن راحت تر آن می شود. احتمال ابتلا به پوکی استخوان با افزایش سن، بعد از یائسگی یا در صورت مصرف داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون) به مدت طولانی افزایش می یابد. این دارو با کند کردن روند پوسیدگی استخوان، عمل می کند. این اثر به حفظ استخوان های قوی و کاهش خطر شکستگی استخوان ها (ترک خوردگی) کمک می کند. الندرونیت متعلق به کلاس داروهایی بنام بیس فسفونات است.

موارد استفاده از فوزاماکس (الندرونیت)

نحوه استفاده از قرص فوزاماکس

قبل از استفاده از فوزاماکس، یا هر بار که مجددا شروع به مصرف این دارو می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را بخوانید. از دستورالعمل های استفاده از دارو با دقت پیروی کنید تا مطمئن شوید بدن شما تا حد ممکن دارو را جذب می کند و خطر آسیب دیدگی مری را کاهش می دهد. اگر در این خصوص سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به شکل خوراکی و یک بار در روز بعد از بیدار شدن و قبل از خوردن غذا، نوشیدنی، یا داروهای دیگر مصرف کنید. آن را با یک لیوان پر از آب خالص مصرف کنید (6 تا 8 اونس- 180 تا 240 میلی گرم بر لیتر). کل قرص را ببلعید. از جویدن و مکیدن آن خودداری کنید. سپس حداقل 30 دقیقه کاملاً به حالت سرپا (نشسته، ایستادن یا راه رفتن) بمانید و تا بعد از مصرف اولین غذای خود دراز نکشید. الندرونیت تنها در صورتی که با شکم خالی مصرف شود، عمل می کند. حداقل 30 دقیقه (ترجیحا یک تا دو ساعت) بعد از مصرف این دارو، برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی غیر از آب خالص صبر کنید.

 • این دارو را در زمان خواب یا قبل از بلند شدن از رختخواب مصرف نکنید. در این صورت ممکن است قرص جذب نشده و عوارض جانبی داشته باشد.
 • مکمل های کلسیم یا آهن، ویتامین ها، آنتی اسیدها، قهوه، چای، سودا، آب معدنی، آبمیوه های حاوی کلسیم و مواد غذایی می توانند باعث کاهش جذب الندرونیت شوند. پس از مصرف الندرونیت حداقل 30 دقیقه (ترجیحاً 1 تا 2 ساعت) از مصرف این موارد خودداری کنید.
 • این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که هر روز صبح در یک زمان مشخص آن را مصرف کنید. در مورد خطرات و فواید استفاده طولانی مدت این دارو با پزشک مشورت کنید.

نحوه استفاده از قرص فوزاماکس

عوارض جانبی قرص فوزاماکس

 • ممکن است درد معده، یبوست، اسهال، گاز معده یا حالت تهوع رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: درد در گوش یا فک، افزایش یا شدیدتر شدن درد در استخوان ها یا مفاصل یا عضلات، درد جدید یا غیر معمول در مفصل ران یا ران یا کشاله ران، تورم مفاصل یا دست ها یا مچ پا یا پا، مدفوع سیاه یا به رنگ قیر، استفراغی که شبیه به دانه های قهوه است.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث تحریک جدی و زخم مری شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نامحتمل اما بسیار جدی زیر، از مصرف آلندرونات خودداری کنید و سریعاً با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید: جدیدا دچار سوزش معده شدن یا وخیم تر شدن آن، درد قفسه سینه، درد یا مشکل هنگام بلع.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص فوزاماکس

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف الندرونیت

قبل از مصرف الندرونیت، اگر به این دارو و یا اگر به سایر داروهای بیس فسفونات آلرژی دارید، و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: اختلالات مری (مانند: تنگی مری یا آشالازی)، مشکل در بلع، مشکل سر پا ایستادن یا نشستن حداقل به مدت 30 دقیقه، سطح کلسیم پایین، مشکلات کلیوی، ناراحتی معده و روده (مانند زخم معده).

برخی از افراد که الندرونیت مصرف می کنند، ممکن است مشکلات جدی در استخوان فک داشته باشند. قبل از شروع این دارو، پزشک باید دهان شما را معاینه کند. قبل از انجام هر گونه عمل دندانپزشکی به دندانپزشک خود اطلاع دهید که این دارو را مصرف می کنید. برای کمک به جلوگیری از مشکلات استخوانی فک، معاینات منظم دندانپزشکی انجام دهید و یاد بگیرید که چگونه دندان و لثه خود را سالم نگه دارید. اگر درد فک دارید، سریعاً به پزشک و دندانپزشک خود اطلاع دهید.

 • قبل از جراحی (به ویژه جراحی های دندان پزشکی)، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. پزشک یا دندانپزشک ممکن است تجویز کند که قبل از جراحی از مصرف الندرونیت خودداری کنید. تمام دستورالعمل های مربوط به متوقف کردن یا شروع این دارو را دنبال کنید.
 • این دارو برای استفاده در کودکان توصیه نمی شود. مطالعات نشان داده است که بسیاری از کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی شدیدی مانند استفراغ، تب و علائم مانند آنفولانزا دارند.
 • اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده باردار شوید، احتیاط لازم است. الندرونیت ممکن است سال ها در بدن شما بماند. اثرات این دارو بر روی یک نوزاد متولد نشده ناشناخته است. قبل از شروع درمان با الندرونیت، در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف الندرونیت

تداخلات دارویی فوزاماکس

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل: درد شدید معده، سوزش معده دردناک، درد در مری (درد قفسه سینه)، ضعف یا گرفتگی عضلات، تغییرات روحی و روانی باشد.

تذکر
 • این دارو را یا دیگران سهیم نشوید.
 • تغییرات سبک زندگی که به تقویت استخوان های سالم کمک می کند شامل ورزش های تحمل وزن، قطع مصرف سیگار، محدود کردن مصرف الکل، و خوردن وعده های غذایی متعادل حاوی کلسیم و ویتامین D کافی است. همچنین ممکن است نیاز به مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D داشته باشید. برای مشاوره خاص با پزشک خود مشورت کنید.
 • تست ها و یا آزمایش های پزشکی (اشعه X، اندازه گیری قد، سطح مواد معدنی خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا بهبود شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی و تذکرات درباره قرص فوزاماکس

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن دوز را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای