خواص قارچ گانودرما برای سلامتی و پوست در طب سنتی و عوارض

خواص قارچ گانودرما برای سلامتی و پوست در طب سنتی و عوارض قارچ گانودرما یکی از قوی ترین و موثرترین مواد طبیعی در داروهای مختلف سنتی است و در طب سنتی به آن قارچ جاودانگی می گویند. خواص و فواید قارچ گانودرما برای پوست و سلامتی در طب سنتی و عوارض آن را در سلام دنیا بخوانید.

قارچ گانودرما (به انگلیسی: Ganoderma lucidum) یکی از معروف ترین قارچ های دارویی در جهان است و بیش از دو هزار سال است که در انواع داروهای سنتی شرقی به خاطر خواص آن مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر با نام ژاپنی "reishi" شناخته می شود، در چین با نام Ling Zhi یا Ling chi شناخته می شود و همواره در بین 10 تا از قوی ترین و موثرترین مواد طبیعی در داروهای مختلف سنتی مورد توجه قرار گرفته است. مزایا و خواص قارچ گانودرما ، قارچ جاودانگی، برای سلامتی و پوست و عوارض آن را در این مطلب از بخش خواص خوراکی های سلام دنیا، بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

قارچ گانودرما: قارچ معجزه آسایی بین سنت و مدرنیته

چینی های باستان قارچ گانودرما، را "قارچ جاودانگی" نامیده اند. در واقع، این نادرترین و گرانبها ترین داروی طب سنتی چینی است. افسانه آن را به عنوان "جوهر معنوی" توصیف می کند که دارای قدرت معجزه آسای "زنده کردن مردگان" است. این قارچ از شناخته شده ترین، قارچ های درمانی و احتمالاً یکی از موارد مورد مطالعه و تحقیق مکرر است که علاقه داروهاسازهای غربی را برانگیخته است.

فواید قارچ گانودرما در طب سنتی

به طور سنتی ، قارچ گانودرما در طب سنتی در چین و ژاپن به عنوان کمکی برای اختلالات کبدی و کلیوی، فشار خون بالا، آرتریت ، نوراستنی، بی خوابی، برونشیت ، آسم و زخم معده استفاده می شود. در چین، از قدیم الایام به عنوان سازگار و مقوی استفاده می شده است.

خواص قارچ گانودرما چیست

قارچ گانودرما: ویژگی ها و ترکیبات فعال

حدود 4000 ترکیب زیست فعال از بدن هاگ زا قارچ گانودرما مشتق شده است که از این تعداد حدود 140 تریترپن یا ترپنوئید، بیش از 200 نوع پلی ساکارید و گلیکوپروتئین، نوکلئوتید، سربروزید، ارگسترول، اسیدهای چرب، پروتئین ها با فعالیت های خاص، پپتیدها و اثری از عناصر دیگر در میان مواد معدنی یافت شده است. توجه به وجود مقادیر زیاد ژرمانیوم بسیار مهم است، که بسیاری از اثرات مفید آن را ثابت می کند.


حتما بخوانید: نحوه کاشت و پرورش قارچ گانودرما 


مهمترین ترکیبات فعال قارچ گانودرما ( reishi) 

در اینجا برخی از مهمترین ترکیبات فعال reishi را مشاهده میکنید:

 • نمک های معدنی: آهن، روی، مس، منگنز، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، ژرمانیوم
 • ویتامین B
 • 17 اسید آمینه شامل همه اسیدهای آمینه ضروری
 • پلی ساکاریدها شامل گلوکز ، گالاکتوز ، مانوز با آثار زایلوز و فوکوز
 • بتا گلوکان و آلفا گلوکان
 • استرول های پیش ساز هورمون
 • موادی که دارای فعالیت آنتی هیستامین هستند
 • آدنوزین
 • اسید لوسیدنیک
 • اسید گانودرما
 • اسید ژنولوسید

مهمترین ترکیبات فعال قارچ گانودرما

خواص قارچ گانودرما برای سلامتی

به هر یک از این عناصر زیستی فعال، خواص بالقوه خاصی مربوط می شود، که می تواند از نوع "مستقیم" باشد:

 • مقوی
 • محرک ایمنی
 • ضد التهاب
 • آنتی باکتریال
 • ضد ویروس
 • آنتی هیستامین
و فعالیتهای "غیر مستقیم":
 • تنظیم کننده سیستم ایمنی
 • افت قند خون

مزایای موثر و خواص قارچ گانودرما برای سلامتی

می توان ریشی یا قارچ گانودرما را یکی از قوی ترین سازگار کننده ها دانست. این بدان معناست که این قارچ می تواند به طور غیرمستقیم در مقاومت بدن در برابر استرس های مختلف از نظر جسمی و روحی نقش داشته باشد. بیایید تمام مزایای استفاده از reishi را با جزئیات بررسی کنیم:

1. خواص قارچ گانودرما برای کاهش درد و ضد التهاب

حمایت از فعالیت ضد التهابی قارچ گانودرما به دلیل وجود عنصری است که با عنوان آنالوگ هیدروکورتیزون شناخته شده است میباشد، اما بدون عوارض جانبی معمول ضد التهاب های استروئیدی و غیر استروئیدی است. به لطف این مواد، به نظر می رسد که reishi به طور خاص برای کمک به کاهش درد و تورم در حالتهای التهابی نقش دارد.

2. خواص قارچ گانودرما برای فشار خون

تونیک این قارچ که مقوی طبیعی محسوب می شود، به کاهش فشار خون کمک می کند و در مبارزه با کلسترول "بد" شرکت می کند. با این حال، در سطح رگ های خونی، Ganoderma lucidum یک متحد معتبر برای جلوگیری از ترومبوز است زیرا سرشار از مواد فعال است که به جلوگیری از تجمع پلاکت ها در داخل رگ های خونی کمک می کند. فعالیت ضد فشار خون ناشی از 112 تریترپن با عملکرد مهاری ACE است. به طور خاص، اسیدهای گانودریک (B ،D ،F, H ،K ،S و Y) ، گانودرول A و B.


حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


خواص قارچ گانودرما برای فشار خون

3. خواص قارچ گانودرما برای سیستم ایمنی و تحریک کننده آن

اثرات حمایتی اقدامات تحریک کننده سیستم ایمنی عمدتا به پلی ساکاریدهای قارچ گانودرما نسبت داده می شود که در میان آنها بتا گلوکان ها، موادی با خاصیت تحریک کننده سیستم ایمنی ، برجسته هستند. این مولکولها با تحریک تولید سلولهای B و ماکروفاژها که نشان دهنده ابزار دفاعی بدن ما هستند عمل می کنند. برخی از مطالعات علمی همچنین نشان داده اند که این پلی ساکاریدها می توانند در افزایش حافظه سلول های T و T helper شرکت کرده و فعالیت آنها را تحریک کرده و پاسخ ایمنی عفونت های باکتریایی را بهبود بخشند. مطالعات دیگر عملکرد کمکی را در درمان های ضد ویروسی برجسته می کند.

4. خواص قارچ گانودرما برای آلرژی و ضد حساسیت (خواص قارچ گانودرما برای پوست)

همیشه در سطح ایمنی و همراه با قدرت کورتیزون، reishi از اقدامات ضد آلرژیک در برابر حساسیت های تنفسی و غذایی حمایت می کند. در یک مطالعه در آزمایشگاه های داروسازی دانشگاه اوکایاما، مشخص شد که قارچ گانودرما حاوی 4 ماده فعال است که می توانند در آنتی هیستامین (اسیدهای گانودریک C و D، سیکلوکتوسولفید و اسید اولئیک) شرکت کنند. این مواد به مهار آزادسازی هیستامین ، ماده ای که پس از واکنش آلرژیک آزاد می شود و باعث علائم التهابی می شود کمک میکند. بنابراین، در سطح سیستم ایمنی، تولید بیش از حد آنتی بادی ها (ضد گرده ، ضد گرد و غبار ، ضد کنه ها) مسدود می شود و ایمونوگلوبولین های E (IgE) دوباره متعادل می شوند. همچنین اثر آن برای کاهش علائم آلرژیک در کوتاه مدت مفید است.

5. خواص معجزه آسای قارچ گانودرما برای دیابت و کاهش قند خون

مطالعات علمی در شرایط آزمایشگاهی و روی مدلهای حیوانی وجود دارد که فعالیت کمکی قارچ reishi را در درمان های افت قند خون، در تحریک تولید انسولین، در استفاده محیطی از گلوکز و متابولیسم کبدی گلوکز نشان داده است. برخی از اجزای گانودرما لوسیدوم می توانند آنزیم α- گلوکوزیداز را که نشاسته ها و دی ساکاریدهای غذایی را تجزیه می کند، مهار کرده و در نتیجه جذب گلوکز را ممکن سازد. قارچ گانودرما به مهار آلدوز ردوکتاز کمک می کند، آنزیمی که در متابولیسم گلوکز بسیار مهم است و باعث بروز عوارض بالینی دیابت مانند رتینوپاتی و نفروپاتی می شود.

خواص معجزه آسای قارچ گانودرما برای دیابت

6. خواص قارچ گانودرما برای کبد

اقدامات حمایتی برای محافظت از کبد در برابر قارچ به طور کلی انجام می شود و به حفاظت از اندام در برابر آسیب های احتمالی سمی کمک می کند.


حتما بخوانید: برای پاکسازی کبد چه بخوریم


7. خواص و تاثیر قارچ گانودرما برای سندرم نوراستنیا

مطالعات مختلف و گسترده ای برای بررسی اثرات قارچ چینی بر نوراستنی، سندرم پیچیده ای که با درد عضلانی، سرگیجه، سردرد، اختلالات خواب، عدم آرامش، تحریک پذیری و سوء هاضمه انجام شده است. پس از 2 ماه درمان با دوزهای قابل توجه قارچ گانودرما (حداکثر 5 گرم در روز)، بهبود علائم در اکثر بیماران مشاهده شد، اگرچه مکانیسم این اثر هنوز ناشناخته است.

عوارض قارچ گانودرما (موارد منع مصرف قارچ گانودرما)

موارد منع مصرف یا موارد مسمومیت خاصی در ارتباط با استفاده از قارچ گانودرما وجود ندارد. با این حال، در موارد نادر، اختلالات گوارشی خفیف، بثورات پوستی یا میگرن گزارش شده است اما محدود به اولین دوره استفاده است. این "عوارض جانبی" مربوط به روند سم زدایی است که توسط گانودرما ایجاد شده است.

مواردی گزارش شده است که در آن تجویز دوزهای بالای قارچ منجر به اسهال شده است. با مصرف دوزهای مناسب ویتامین C می توان با این عارضه جانبی را مقابله کرد، ویتامینی که علاوه بر موارد دیگر، جذب مواد مغذی موجود در قارچ را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

Reishi برای بیمارانی که پیوند اعضا انجام داده اند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند توصیه نمی شود. از آنجا که این قارچ است، واضح است که استفاده از آن حتی برای کسانی که به قارچ حساسیت دارند توصیه نمی شود.

تداخل قارچ گانودرما با داروها

اگر از فشار خون، داروهای ضد انعقاد خون و هیپوگلیسمی (به عنوان مثال انسولین یا متفورمین) یا داروهای ضد پلاکت استفاده می کنید، باید از مصرف آن اجتناب کرد، زیرا قارچ در فعالیت های مشابه شرکت می کند و بنابراین می تواند باعث افت فشار خون، خونریزی بیش از حد یا کاهش قند خون شود.

تداخل قارچ گانودرما با داروها

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم، مطالعات علمی متعددی در مورد داروهای قارچ گانودرما در داروهای پیش بالینی و بالینی شرقی انجام شده است ، که در مجلات بین المللی معتبر منتشر شده است، که در آن چندین اثر دارویی برای قارچ گانودرما تشخیص داده شده است. تا به امروز، مطالعات بالینی در پزشکی غربی تأیید شده است تا اعتبار علمی را به استفاده از Ganoderma lucidum نسبت دهند. با این حال، با توجه به تعداد مطالعات انجام شده، انتظارات نسبتاً کمتر برآورده شده است.


مقالات مرتبط:

خواص ژل رویال برای سلامتی ؛ نحوه مصرف و عوارض آن

خواص علف لیمو برای سلامتی و پوست، مضرات و روش مصرف

از
4
رای