خواص ژل رویال برای سلامتی ؛ نحوه مصرف و عوارض آن

خواص ژل رویال برای سلامتی ؛ نحوه مصرف و عوارض آن ژل رویال یک ماده ژلاتینی تولید شده توسط زنبور عسل برای تغذیه زنبور ملکه و نوزادانش است. معمولا به عنوان یک مکمل رژیمی برای درمان طیفی از عارضه‌ها و امراض مزمن به فروش می‌رسد. خواص و عوارض ژل رویال را در سلام دنیا بخوانید.

شاید تاکنون درباره استفاده از ژل رویال، ماده ژلاتینی که توسط زنبور ملکه تولید می‌شود مطالبی شنیده باشید. ما در این متن از سایت سلام دنیا به خواص ژل رویال از جمله: خواص ژل رویال برای پوست، خواص ژل رویال برای ناباروری، روش مصرف ژل رویال و عوارض ژل رویال که نام این ماده ژلاتینی است پرداخته ایم. همچنین مواردی از کاربردهای آن در طب سنتی نیز ارائه کرده ایم. 

ژل رویال چیست

ژل رویال یک ماده ژلاتینی تولید شده توسط زنبور عسل برای تغذیه زنبور ملکه و نوزادانش است. معمولا به عنوان یک مکمل رژیمی برای درمان طیفی از عارضه‌ها و امراض مزمن به فروش می‌رسد. در حالی که در پزشکی سنتی به مدت طولانی استفاده می‌شده، استعمال آن در پزشکی غرب هنوز مورد بحث است. در اینجا 12 فایده بالقوه ژل رویال آورده شده است:

12 فایده بالقوه و خواص ژل رویال برای سلامتی و پوست

1. مصرف ژل رویال بخاطر طیفی از مواد مغذی

ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ساختار شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته‌ است اما گفته می‌شود تاثیرات مثبتش بر سلامتی به خاطر پروتئین و اسید‌های چرب منحصر به فردش است. آن‌ها شامل 9 گلیکوپروتئین که مجموعا به عنوان پروتئین اصلی شاه‌ انگلبین (MRJPs) شناخته می‌شود و 2 اسید چرب: trans-10-Hydroxy-2-decenoic acid and 10-Hydroxydecanoic acid

ژل رویال همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین بی و املاح کم مقدار است. هرچند ترکیب مواد مغذی بسته به منبع ژل رویال به طور چشمگیری متفاوت است. برخی از ویتامین‌های رویت شده در ژل رویال:

 • تیامین (B1)
 • ریبوفلاوین (B2)
 • اسید پانتوتنیک (B5)
 • پیریدوکسین (B6)
 • نیاسین (B3)
 • اسید فولیک (B9)
 • اینوزیتول (B8)
 • بیوتین (B7)

این مواد مغذی ممکن است عامل فواید آن بر سلامتی باشند هرچند تحقیقات بیشتری بر این ماده نیاز است.


حتما بخوانید: بیوتین (ویتامین B7) چیست


ژل رویال اصل

2. خواص ژل رویال در تامین احتمالی آنتی‌اکسیدان و تاثیرات ضد التهابی

در‌ مورد تاثیر کاهنده التهاب و استرس اکسیداتیو ژل رویال ادعا‌های زیادی شده است. در مطالعات متعدد آزمایشگاهی و حیوانی انواع خاص آمینو اسید، اسید چرب و ترکیبات فنولی با تاثیرات بالقوه آنتی اکسیدان رویت شده است.

مطالعات آزمایشگاهی زیادی نیز حاکی از کاهش مقدار مواد شیمیایی پساالتهابی آزاد شده توسط سلول‌های ایمنی درمان شده با ژل رویال است. درحالی که این نتایج قابل اعتماد است، مطالعات انسانی وجود ندارد. برای نتیجه‌گیری قطعی مبنی بر درمان التهاب با ژل رویال به اطلاعات بیشتری نیاز است.

3. خواص ژل رویال برای کاهش ریسک بیماری‌های قلبی 

هر دو تحقیقات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است تاثیرات مثبتی بر مقدار کلسترول و در نتیجه کاهش ریسک بیماری‌های قلبی داشته باشد. هرچند مکانیسم دقیق واضح نیست، انواع خاص پروتئین در ژل رویال ممکن است منجر به کاهش کلسترول شود.

یک تحقیق 12 هفته‌ای کشف کرده است که موش‌های تقویت شده با ژل رویال مقدار کلی و مقدار کلسترول مضر LDL آن‌ها تا 28 و 23 درصد کاهش یافته است. در‌ موردی مشابه، یک مطالعه یک ماهه انسانی شاهد کاهش 11‌ و 4 درصدی در مقدار کلی و مقدار کلسترول مضر LDL در افراد مصرف کننده 3 گرمی روزانه ژل رویال بوده‌ است. متقابلا، یک تحقیق کوچک انسانی دیگر مشخص کرده‌ است که هیچ تغییر شاخصی در کلسترول افراد درمان شده با ژل رویال و افراد مصرف کنند پلاسیبو دیده نشده. در حالی که این مطالعات قابل اعتمادند، تحقیقات بیشتری برای فهم تاثیرات ژل رویال بر سلامتی نیاز است.


حتما بخوانید: 11 ماده غذای طبیعی برای کاهش کلسترول بالا


4. خواص ژل رویال برای پوست و بهبود زخم

استفاده از ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم موضعی ممکن است کمک کننده بهبود زخم و دیگر موقعیت‌های التهاب پوستی باشد. گفته می‌شود که خاصیت آنتی‌باکتریال دارد که زخم را تمیز و به دور از عفونت نگه خواهد داشت.

یک تحقیق حیوانی حاکی از افزایش تولید کلاژن در موش‌های مصرف کننده شیره ژل رویال است. کلاژن یک ساختار پروتئینی حیاتی برای ترمیم پوست است. یک تحقیق آزمایشگاهی نشان‌ دهنده بهبودی چشمگیر ظرفیت ترمیم بافت در سلول‌های انسانی درمان شده با ژل رویال است. متقابلا، یک تحقیق متاخرتر انسانی هیچ تفاوتی در بهبود زخم بین یک گروه کنترل شده و شرکت‌کنندگان درمان زخم پای دیابتی با ژل رویال موضعی مشاهده نکرده است. در نهایت، تحقیقات بیشتری بر روی تاثیر ژل رویال بر بهبود زخم و ترمیم بافت نیاز است.

خواص ژل رویال برای پوست

5. خواص ژل رویال برای کاهش فشار خون

ژل رویال ممکن است از قلب و سیستم شریانی شما با کاهش فشار خون حفاظت کند. مطالعات آزمایشگاهی زیادی نشان می‌دهد که انواع خاصی از پروتئین در ژل رویال سلول‌های ماهیچه‌های صاف در سیاهرگ و سرخرگ را آسوده و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد. یک مطالعه حیوانی اخیر با آزمایش یک مکمل تشکیل شده از ژل رویال و دیگر مواد تولید شده از زنبور متوجه کاهش چشمگیر فشار خون شده است؛ هرچند نقش اصلی ژل رویال در این مکمل مشخص نیست. تحقیقات بیشتری برای فهم رابطه ژل رویال با فشار خون نیاز است.


حتما بخوانید: درمان خانگی فشار خون بالا


6. خواص ژل رویال برای دیابت و تنظیم قند خون با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب

ژل رویال همچنین ممکن است کنترل قند خون و حساسیت در مقابل انسولین را با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب بهبود بخشد. مطالعات متعدد حیوانی حاکی از افزایش حساسیت در مقابل انسولین و یک تاثیر واضح محافظتی بر پانکراس، کبد و بافت مولد در چاقی در موش‌های مبتلا به دیابت درمان شده با ژل رویال است. یک تحقیق کوچک شش ماهه انسانی نشان دهنده کاهش 20 درصدی در قند خون افراد سالم مصرف کنند روزانه ژل رویال بوده است. هرچند، تحقیق در این مورد محدود است.

7. خواص ژل رویال برای عملکرد سالم مغز با ویژگی آنتی اکسیدانی

ژل رویال ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داده است که موش‌های مضطرب شده درمان‌یافته با ژل رویال هورمون‌های استرس کمتر و سیستم اعصاب مرکزی مستحکم‌تری را نیست به گروه کنترل شده داشته‌اند.

یک مطالعه مجزا دیگر باعث بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در موش‌های پس از سن یائسگی درمان شده با ژل رویال شده است. دیگر مطالعه حیوانی نشان‌ داده‌ است که موش‌های درمان شده با ژل رویال قادر به حذف بهتر مواد شیمیایی عامل آلزایمر تولید شده در مغز هستند. بیشتر این مطالعات به ظرفیت حفاظتی ژل رویال در مغز و بافت عصبی پرداخته است. هرچند این اطلاعات امیدبخش است اما به مطالعات انسانی نیاز است.

ژل رویال برای اعصاب

8. خواص ژل رویال برای افزایش ترشح اشک و درمان چشم خشک مزمن

مصرف ژل رویال به صورت خوراکی ممکن است منجر به درمان چشم خشک شود. یک مطالعه حیوانی و یک مطالعه کوچک انسانی حاکی از بهبود چشم خشک مزمن در افراد درمان شده با ژل رویال است. نتایج نشان می‌دهد که این ماده تولید شده از زنبو‌ر ممکن استموجب افزایش ترشح اشک از غدد اشکی میان چشم‌ها شود.

هیچ تاثیر شاخصی در مطالعه انسانی گزارش نشده است؛ بنابراین ژل رویال ممکن است راه‌حلی کم ریسک برای چشم خشک مزمن باشد. در نظر داشته باشید که این نمونه کوچک از اطلاعات نشانگر درمان‌ چشم خشک در اکثر افراد نیست و در نهایت به تحقیقات بیشتری نیاز است.


حتما بخوانید: درمان خشکی چشم با ساده ترین


9. معجزه ژل رویال و خواص احتمالی ضد پیری

ژل رویال ممکن است از طرق مختلف کاهنده روند پیری باشد. تعدادی مطالعه نشان‌ دهنده افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی در موش‌های درمان شده با ژل رویال به صورت خوراکی است. ژل رویال گاهی شامل محصولات مراقبتی موضعی پوست برای کمک به حفظ سلامت و جوانی پوست است.

مطالعه حیوانی نشان می‌دهد که ژل رویال افزاینده تولید کلاژن و محافظ پوست در برابر تخریب مرتبط با قرار‌گیری در برابر اشعه فرابنفش است. بنا بر ناکافی بودن مطالعات انسانی بر روی تاثیر ضد پیری ژل رویال مصرف شده به صورت خوراکی و موضعی به تحقیقات بیشتزی نیاز است.

10. مصرف ژل رویال برای کمک احتمالی به سیستم ایمنی

ژل رویال ممکن است پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما را در برابر باکتری و ویروس‌های خارجی را تقویت کند. MRJPs و اسید‌های چرب موجود در ژل رویال به عنوان افزاینده فعالیت‌ های آنتی‌ باکتریال که کاهنده موارد عفونت و بهبود عملکرد ایمنی است شناخته می‌شود. هرچند بیشتر اطلاعات قابل اعتماد محدود به تحقیقات حیوانی و آزمایشگاهی است؛ بنابراین به مطالعات انسانی بیشتری برای اثبات این تاثیرات است.

ژل رویال برای سلامتی

11. ژل رویال برای کاهش عوارض درمان سرطان

شیمی‌درمانی و دیگر درما‌ن‌های سرطان با عوارض جانبی منفی شاخصی شامل نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی همراه است. ژل رویال ممکن است برخی عوارض جانبی مرتبط با برخی درما‌ن‌های سرطان را کاهش دهد.

یک مطالعه حاکی کاهش چشمگیر عوارض قلبی متاثر از شیمی‌درمانی در موش‌های تقویت یافته با ژل رویال است. یک مطالعه بسیار کوچک انسانی نشان می‌دهد که استعمال موضعی ژل رویال ممکن است از موکوزیت که یک عارضه جانبی درمان سرطان عامل زخم‌های با درد شدید در مجاری گوارشی است جلوگیری کند. با وجود امید‌بخشی این مطالعات حاوی نتایج قطعی مبنی بر درمان سرطان توسط ژل رویال نیست و تحقیقات بیشتری نیاز است.


حتما بخوانید: آیا امواج تلفن همراه باعث سرطان میشود؟!


12. خواص ژل رویال برای زنان و درمان احتمالی برخی علائم یائسگی

ژل رویال همچنین ممکن است درمان علائم مرتبط با یائسگی باشد. یائسگی عامل کاهش گردش هورمون‌ها با عوارض فیزیکی و روانی مانند درد، اختلال در حافظه، افسردگی و اضطراب مرتبط است.

یک مطالعه یافته‌ است که ژل رویال در کاهش افسردگی و بهبود حافظه پسایائسگی موش‌ها موثر است. یک تحقیق دیگر بر روی 42 زن یائسه مصرف کننده ژل رویال به صورت روزانه 800 میلی‌گرم برای 12 هفته نشانگر کاهش کمر درد و اضطراب بوده است. در نظر داشته باشید که تحقیقات بیشتری نیاز است.

13. خواص ژل رویال برای درمان ناباروری

از آنجایی که ژل رویال ترش و دارای طعمی تلخ با بوی تندی است و قدرت بیولوژیکی نادری و تاثیرات عالی بر سیستم متابولیک و غدد درون ریز زنبور می باشد. در نتیجه می تواند باعث تقویت سلامتی اسپرم و تخمک، بالا بردن میل جنسی شود که این امر موجب بهبود روابط جنسی و باروری شود. ژل رویال باعث افزایش هورمن لوستینیزه که برای تخمک گذاری ضروری است ، می شود. همچنین باعث بهبود قاعدگی نامنظم می شود. از این رو درمان ناباروری با ژل رویال امکان پذیر خواهد بود.

میزان مصرف ژل رویال

مقدار و نحوه مصرف ژل رویال

به خاطر محدود بودن تحقیقات، یک مقدار مصرفی مشخص ژل رویال تعیین نشده است. ژل رویال به شکل طبیعی برای زمانی که به عنوان مکمل رژیمی مصرف می‌شود‌ وجود دارد. یک ماده ژل مانند یا پودر یا کپسول است. فواید در انواع مقدار‌ها دیده شده است. تحقیقات امروزی مقدار 300 تا 6000 میلی‌گرم به صورت روزانه را توصیه می‌کند.

ژل رویال می‌تواند به صورت موضعی بر پوستتان نیز استعمال شود و گاهی در قالب محصولات تجاری محافظ پوست در دسترس است. اگر تا به حال ژل رویال مصرف نکردید، بهترین کار شروع با مصرف مقدار خیلی کم برای جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک و عوارض جانبی می‌باشد.

عوارض ژل رویال

هرچند برای اکثر افراد ایمن است، ژل رویال نیز بدون ریسک نیست. چرا که یک‌ محصول تولید شده از زنبور است و افراد حساس در برابر نیش زنبور، گرده یا دیگر محرک‌های محیطی باید با احتیاط عمل کنند. برخی ترکیبات محیطی مانند سموم نیز در ژل رویال یافت شده است که می‌تواند باعث واکنش‌های آرژیک شود.

درحالی که استفاده از ژل رویال برای اکثر افراد ایمن است، برخی موارد واکنش‌های شدید نیز گزارش شده است که شامل موارد زیر است:

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • التهاب پوستی

برخی از این واکنش‌های شدید ممکن است حتی با خطر‌ مرگ همراه باشد.

سخن آخر

در حالی که ژل رویال به مدت طولانی در طول قر‌ون در پزشکی سنتی استفاده می‌شده است به خاطر عدم تحقیقات جامع به صورت عمده در پزشکی غرب انکار شده است. هرچند این محصول زنبور عصا که با عسل متفاوت است هنوز به صورت مداوم به عنوان درمان جایگزین برای درمان بسیاری از عارضه‌های فیزیکی و روانی استفاده می‌شود.

بسیاری از ادعاهای درمانی مرتبط با ژل رویال اثبات نشده‌اند و تحقیقات انجام شده به مطالعات‌ حیوانی، آزمایشگاهی و تحقیقات بسیار کوچک انسانی محدود است. تزریق ژل رویال 100 درصد بدون ریسک نیست. عوارض جانبی شدیدی مانند آنافیلاکسی به صورت موردی گزارش شده است. هرچند تحقیقات حال حاضر قابل اعتمادند، به تحقیات بیشتر برای تعیین نحوه قرارگیری ژل رویال در سبک زندگی‌ سالم نیاز است. اگر تجربه ای در رابطه با استفاده از ژل رویال دارید آن را با ما در میان بگذارید. می‌توانید این مطلب را در سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. 


مطالب مرتبط:

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با 8 روش خانگی ساده

تفاوت عسل خام با عسل معمولی + مزایا و خطرات عسل خام برای بدن

از
6
رای