قرص گلی بنکلامید برای چیست؛ نحوه استفاده و عوارض قرص گلی بن کلامید

قرص گلی بنکلامید برای چیست؛ نحوه استفاده و عوارض قرص گلی بن کلامید قرص گلی بن کلامید با افزایش میزان انسولین تولید شده توسط لوزالعمده برای درمان دیابت عمل می کند. درباره نحوه استفاده قرص گلی بنکلامید، زمان مصرف و عوارض آن در این مطلب سلام دنیا بیاموزید.

قرص گلی بن کلامید برای دیابت می باشد. دارو گلی بن کلامید با افزایش میزان انسولین تولید شده توسط لوزالعمده برای درمان دیابت عمل می کند. عوارض جانبی شایع مصرف گلی بن کلامید شامل ناراحتی معده و پایین آمدن سطح قند خون است. در این مقاله سلام دنیا، درباره قرص گلی بنکلامید چیست و نحوه استفاده و زمان مصرف گلی بن کلامید و عوارض و روش نگهداری آن صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

قرص گلی بن کلامید را کی بخوریم

 • دارو گلی بن کلامید را همراه یا بلافاصله بعد از اولین وعده غذایی اصلی خود در روز (معمولاً صبحانه) مصرف کنید.
 • به خاطر داشته باشید که باید توصیه هایی که در مورد رژیم غذایی و ورزش به شما داده می شود را رعایت کنید.
 • عوارض جانبی شایع مصرف گلی بن کلامید شامل ناراحتی معده و پایین آمدن سطح قند خون (هیپوگلیسمی) است. مطمئن شوید که از نحوه تشخیص علائم پایین افتادن قند خون آشنایی دارید. این عوامل شامل احساس لرزش یا اضطراب، عرق کردن، رنگ پریدگی، احساس گرسنگی، احساس تپش قلب و احساس سرگیجه است.

قرص گلی بن کلامید برای چیست

 • دسته دارویی: داروی ضد دیابت سولفونیل اوره
 • موارد مصرف: دیابت نوع 2
 • سایر نام ها: گلایبورید (در ایالات متحده)؛ Amglidia
 • اشکال در دسترس: قرص، مایع خوراکی

انسولین هورمونی است که در بدن بصورت طبیعی در لوزالمعده تولید می شود. تولید این هورمون به کنترل سطح قند (گلوکز) در خون شما کمک می کند. اگر بدن شما انسولین کافی تولید نکند، یا از انسولینی که تولید می کند به طور موثر استفاده نکند، این منجر به بروز بیماری دیابت (دیابت شیرین) می شود.


حتما بخوانید: درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی


افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، برای کنترل میزان قند خون خود نیاز به درمان دارند. این به این دلیل است که کنترل خوب سطح قند خون منجر به کاهش خطر عوارض بعدی می شود. برخی از افراد می تواند قند خون خود را از طریق ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی کنترل کنند، اما برای افراد دیگر، در کنار تغییراتی در برنامه رژیم غذایی مصرف داروهایی مانند گلی بن کلامید نیز تجویز می شود.

دارو گلی بن کلامید با افزایش میزان انسولین تولید شده توسط لوزالعمده برای درمان دیابت عمل می کند. این کار برای کاهش میزان قند خون شما مفید است.

قرص گلی بن کلامید برای چیست

قبل از مصرف گلی بن کلامید

 • برخی از داروها برای افرادی با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت احتیاط بیشتر می تواند دارو مصرف کنند. بنا به همین دلایل، قبل از شروع مصرف گلی بن کلامید، مهم است که پزشک شما از موارد زیر اطلاع داشته باشد:
 • در صورتی که باردار هستید، قصد باردار شدن دارید یا در دوره شیردهی قرار دارید.
 • درصورتی که در عملکرد کبد یا عملکرد کلیه های خود دچار مشکل هستید.
 • در صورتی که به شما گفته شده است که به اختلال پورفیری یا کمبود گلوکز 6-فسفات دهیدروژناز (G6PD) مبتلا هستید. این بیماری ها اختلالات نادر ارثی هستند.
 • در صورتی که داروی دیگری مصرف می کنید. این مورد شامل دارویی می شود که شما مصرف می کنید؛ داروی بدون نسخه همینطور دارو گیاهی و مکمل هایی که تهیه می کنید.
 • در صورتی که تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.

نحوه استفاده قرص گلی بن کلامید

 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده توسط شرکت سازنده که درون بسته قرار دارد را مطالعه کنید. این بروشور اطلاعات بیشتری در مورد دارو گلی بن کلامید و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است با مصرف دارو دچار آنها شوید را در اختیار شما می گذارد.

قرص گلی بن کلامید زمان مصرف

 • گلی بن کلامید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوز معمول برای شروع مصرف دارو در  بزرگسالان 5 میلی گرم در روز است. این دارو به صورت تک دوز برای مصرف به همراه صبحانه یا بلافاصله بعد از آن تجویز می شود.
 • مقدار مصرف دارو برای کودکان براساس وزن بدن آنها تغییر می کند و ممکن است مقدار بیش از یک بار در روز لازم باشد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت انجام دهید.

حتما بخوانید: خواص گزنه برای دیابت


 • در صورتی که پزشک برای شما (یا فرزندتان) داروی مایع خوراکی تجویز کرده است، دقت کنید تا با کمک سرنگ خوراکی و آداپتور مقدار درست دارو را تعیین کنید. دستورالعمل های چاپ شده شرکت سازنده را بخوانید.
 • در صورتی که داروی مایع خوراکی را به نوزاد می‌دهید، باید دارو را حدود 15 دقیقه قبل از شیردهی به او بدهید.
 • در صورتی که یک دوز را فراموش کردید یک نوبت را در زمان معمول مصرف کنید، آن را با وعده غذایی بعدی خود مصرف کنید. اگر روز بعد به خاطر آوردید که دارو را مصرف نکردید، از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف 2 نوبت در یک روز اجتناب کنید.

قرص گلی بن کلامید زمان مصرف

با رعایت این نکات بیشترین بهره را از درمان خود ببرید

 • مهم است که ملاقات های با پزشک خود و کلینیک را بصورت منظم انجام دهید. این کار به این منظور است که پیشرفت شما قابل نظارت باشد. شما نیاز به انجام معاینات منظم در یک کلینیک چشم پزشکی و یک کلینیک پا و همچنین مطب پزشک خود و کلینیک دیابت دارید.
 • ممکن است پزشک توصیه کند که بطور منظم قند (گلوکز) در خون را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که دیابت شما تحت کنترل است. پزشک یا پرستار دیابت نحوه انجام این آزمایش را به شما نشان می دهند.
 • اگر پزشک توصیه هایی در مورد تغییرات در برنامه رژیم غذایی، ترک مصرف سیگار یا انجام ورزش منظم به شما دهد، باید از توصیه های پزشک پیروی کنید.
 • مطمئن شوید در صورت پایین افتادن قند خون می دانید چه احساسی پیدا می کنید. افت قند خون به عنوان هیپوگلیسمی یا "هیپو" شناخته می شود. اولین علائم هیپوگلیسمی احساس لرزش یا اضطراب، عرق کردن، رنگ پریدگی، احساس گرسنگی، احساس تپش قلب و احساس سرگیجه است. اگر این شرایط پیش آمد، یک ماده حاوی قند، مانند قرص دکستروز، یا شیرینی ها یا نوشیدنی های شیرین (غیر رژیمی) را مصرف کنید و بعد با خوردن یک میان وعده مانند ساندویچ یا موز کار را ادامه دهید.
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی) ممکن است در صورت فراموش کردن یک وعده غذایی، ورزش کردن بیش از حد معمول، ابتلا به بیماری یا مصرف الکل اتفاق بیفتد.

حتما بخوانید: درمان سرگیجه با 10 درمان ساده خانگی


 • از مصرف الکل خودداری کنید، چون مصرف الکل می تواند کنترل قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر راننده هستید، باید خیلی مراقب باشید، زیرا اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشود، ممکن است بیماری بر توانایی تمرکز شما اثر بگذارد. ممکن است توصیه شود قبل از رفتن به سفر سطح قند خون خود را چک کنید و در سفرهای طولانی یک میان وعده همراه خود داشته باشید.
 • در بریتانیا رانندگان در صورت مواجه با یک دوره هیپوگلیسمی  شدید یا تجربه "هیپو"  باید آژانس صدور گواهینامه رانندگی و خودرو (DVLA)  را مطلع کنند.در صورت بروز مشکل از پزشک خود راهنمایی بخواهید. رانندگان سایر کشورها باید با آژانس صدور گواهینامه خودرو مربوطه تماس بگیرند.
 • اگر به طور غیرمعمول احساس تشنگی می کنید، دفع ادرار بیشتر از حد طبیعی دارد، یا دچار خستگی شدید می شوید، باید پزشک خود را مطلع کنید. اینها نشانه‌هایی برای وجود قند بیش از حد در خون شما هستند و ممکن است درمان نیاز به اصلاح داشته باشد.
 • قبل از شروع تمرینات بدنی جدید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ورزش کردن بر سطح قند خون شما اثر می گذارد و ممکن است لازم باشد سطح خون خود را به طور منظم بررسی کنید.
 • در صورتی که می خواهید عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی انجام دهید، باید به پزشک اطلاع دهید که به دیابت مبتلا هستید و لیستی از داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار او بگذارید.
 • برای خرید هر دارویی، همیشه با یک پزشک داروخانه مشورت کنید تا داروها برای مصرف شما مناسب باشد.
 • درمان دیابت معمولا بصورت طولانی مدت انجام می شود.پس به مصرف قرص ها ادامه دهید مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری داده باشد.

آیا مصرف گلی بن کلامید می تواند منجر به بروز عوارضی شود؟

اکثر داروها علاوه بر اثرات مفیدی که دارند، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای هم ایجاد کنند، اگرچه، همه افراد این عوارض را تجربه نمی کنند. جدول زیر برخی از رایج ترین عوارض مرتبط با گلی بن کلامید را شرح می دهد. البته فهرست کاملی از این عوارض را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود پیدا می کنند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه پیدا کرد یا دردسرساز شد، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

عوارض قرص گلی بن کلامید

عوارض قرص گلی بن کلامید و راه های برطرف کردن آن

1. احساس بیماری (تهوع) یا بیماری (استفراغ)         

غذاهای سبک میل کنید، از مصرف غذاهای غنی یا تند اجتناب کنید

2. مدفوع سفت که به سختی دفع می شود (یبوست)

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مقدار زیادی آب بنوشید


حتما بخوانید: بهترین غذاهای فیبردار برای درمان یبوست


3. مدفوع شل و آبکی (اسهال)

برای جایگزینی مایعات از دست رفته مقدار زیادی آب بنوشید

4. علائم پایین آمدن قند خون (گلوکز):

احساس لرزش یا اضطراب، عرق کردن، رنگ پریدگی، احساس گرسنگی، احساس تپش قلب (palpitations)، احساس سرگیجه

درمان: مواد غذایی حاوی قند مانند یک بیسکویت شیرین یا یک نوشیدنی شیرین (نه رژیمی) و در ادامه یک میان وعده مانند ساندویچ بخورید. در صورت بروز این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

5. افزایش وزن

در صورت بروز این مشکل، در معاینه بعدی به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که با علائم دیگری مواجه شدید که فکر می کنید ممکن است ناشی از مصرف قرص باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

نحوه نگهداری گلی بن کلامید

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • داروها را در جای خشک و خنک و دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری کنید.
 • داروی مایع خوراکی نباید بیش از 30 روز پس از اولین مصرف ،استفاده شود.
 • بهتر است تاریخ باز کردن بطری را روی برچسب آن بنویسید.

اطلاعات مهم در مورد همه داروها

 • هیچگاه بیش از دوز تجویز شده دارو را مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشد، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف دارو را حتی اگر خالی هم باشد بهمراه خود ببرید.
 • این دارو برای شما تجویز شده است. هرگز آن را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.
 • داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که به آنها نیاز ندارید را در خانه نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود تحویل بدهید تا آنها را برای شما دفع کند.
سخن آخر

ما در این مطلب درباره قرص گلی بن کلامید که برای درمان دیابت نوع دو به کار می رود صحبت کردیم و به شما نحوه استفاده و نگهداری و عوارض قرص گلی بنکلامید را بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید این مطلب را با دوستان خود که فکر می کنید این پست برای آنها مفید و کاربردی بوده  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

بررسی کامل داروی متفورمین یا گلوکوفاژ (پایین آورنده قند خون)
 

از
1
رای