گلوتامین چیست؛ فواید و عوارض مکمل گلوتامین و طریقه مصرف آن

گلوتامین چیست؛ فواید و عوارض مکمل گلوتامین و طریقه مصرف آن پودر گلوتامین چیست و برای چی خوب است ؛ با فواید و عوارض مکمل گلوتامین برای سلامتی، بدنسازی، بانوان، پوست و طریقه مصرف گلوتامین و قیمت آن را در سلام دنیا بخوانید.

گلوتامین اسید آمینه ای در بدن انسان است. آنزیم های گلوتامات و آمونیاک در تولید گلوتامین در بدن نقش دارند. عضلات صورت و پلاسما بیشترین میزان تولید گلوتامین،مغز و شش هم میزان کمی گلوتامین را در بدن آزاد می کنند. گلوتامین و سایر اسید آمینه های موجود در بدن انسان در بیوسنتز انواع پروتئین برای بدن دخیل هستند.این اسید آمینه در بدن انسان تولید می شود اما با این حال پزشکان توصیه می کند که این اسید آمینه را از طریق مواد غذایی و مکمل ها دریافت کنیم. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم فواید و مضرات مکمل گلوتامین برای سلامتی، بدنسازی، بانوان، طریقه مصرف پودر گلوتامین را مورد بررسی قرار دهیم.

قرص مکمل گلوتامین چیست

اگرچه گلوتامین بطور طبیعی در بدن تولید می شود اما گاهی اوقات به دلیل بروز  مشکلاتی مانند بیماری، جراحت ،سوختگی و جراحی ها ممکن است بدن با کمبود اسید آمینه مواجه شود از این رو برای رفع این کمبود مصرف مکمل گلوتامین مورد نیاز باشد. برای مثال، در حین انجام برخی از انواع شیمی درمانی نیز ممکن است بدن با کاهش سطح گلوتامین مواجهه شود، در این شرایط مصرف مکمل های گلوتامین منجر به افزایش ذخیره گلوتامین در بدن خواهد شد.


حتما بخوانید: شیمی درمانی چیست و چگونه کار می کند


طریقه مصرف گلوتامین

بهتر است قرص گلوتامین را با معده خالی و حداقل یک ساعت قبل از غذا یا در نهایت با دو ساعت فاصله بعد از صرف غذا استفاده کنید.

طریقه مصرف گلوتامین

فواید گلوتامین برای بدن

مصرف مکمل های گلوتامین فواید زیر را برای بدن بهمراه دارد:

1. کاهش عفونت و مرگ در افراد دچار سوختگی شدید

در این شرایط مصرف مکمل های گلوتامین با افزایش تولید اسید آمینه ها منجر به کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های شدید پس از سوختگی می شوند و احتمال مرگ و میر در این افراد را کاهش می‌دهد.

2. تقویت سیستم ایمنی

بدن برای جبران کمبود اسید آمینه ها ذخایر پروتئینی را تجزیه می کند،در این شرایط اگر بدن با کمبود گلوتامین  هم رو به رو شود،این منجر به بهم خوردن عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.به همین دلیل برای تقویت سیتم ایمنی بعد از جراحی و جراحت های شدید بدن به پروتئین نیاز دارد.مصرف مکمل گلوتامین به تامین پروتئین مورد نیاز بدن، بهبود سریع و کاهش عفونت ها و کاهش مدت زمان بستری کمک می کند.

فواید مکمل گلوتامین

3. حفظ سلامت روده

گلوتامین در محافظت از دیواره‌ی روده و پیشگیری از بروز سندرم روده‌ی نشت‌کننده نقش دارد، و با حفظ سلامت روده از انتقال سموم و باکتری‌های مضر از طریق روده به سایر اندام‌های بدن جلوگیری می کند. علاوه بر این، گلوتامین به رشد طبیعی و حفظ سلامت سلول‌های روده هم کمک می کند. سلامت روده با سلامت سیستم ایمنی بدن مرتبط بوده است.

4. بهبود حساسیت به انسولین

گلوتامین در زمان کاهش قند خون به‌ راحتی تبدیل به گلوکز می شود در نتیجه حساسیت به انسولین در بیماران دیابتی را بهبود می بخشد.


حتما بخوانید: 10 ورزش برای کاهش قند خون


5. عضله سازی و بهبود عملکرد ورزشی

همانطور که گفته شد گلوتامین در سنتز مولکول‌های تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین نقش دارد، از این رو مصرف مکمل‌های حاوی گلوتامین بر افزایشی حجم سلول های عضلات و خاصیت ضد کاتابولسیم منجر به بهبود عملکرد ورزشکاران می شود. نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهند ورزشکارانی که بعد از تمرینات ورزشی شدید مکمل‌های حاوی گلوتامین مصرف کردند دردهای عضلانی را کاهش دادند و عضلات را بهتر ریکاوری کردند. در یک مطالعه با بررسی آزمایش خون مشخص کرد که مصرف مکمل گلوتامین یا گلوتامین به همراه کربوهیدرات منجر به کاهش خستگی بعد از دو ساعت دویدن شد.

فواید مکمل گلوتامین برای سلامتی

6. تقویت هورمون رشد

گلوتامین در بدن برای تولید هورمون رشد (HGH) ثاثیر می گذارد، نتایج تحقیقات مشخص کرد که مصرف مکمل های گلوتامین باعث افزایش 400% میزان هورمون رشد شده است.

7. بیماران مبتلا به ایدز

افرادی که به ویروس اچ ای وی و یا بیماری ایدز مبتلا هستند، معمولا کاهش وزن، تحلیل عضلات و خستگی مفرط را تجربه می کنند، نتایج برخی تحقیقات مشخص کرد، مصرف مکمل های گلوتامین در این افراد منجر به افزایش وزن می شود و مانع از تحلیل عضلات در این افراد می شود.

8. گلوتامین برای بانوان

مصرف مکمل های حاوی گلوتامین هم برای آقایان و هم برای بانوان مناسب است. خانم های ورزشکار برای افزایش عضله سازی و بهبود عملکرد ورزشی می توانند از این مکمل ها استفاده کنند.مصرف مکمل گلوتامین برای کاهش وزن در خانم ها موثر است. نتایج تحقیقات نشان داد که خانم هایی که در کنار رژیم غذایی خود مکمل گلوتامین را به مدت 4 هفته مصرف کردند با کاهش قابل ملاحضه چربی در ناحیه شکم و پهلو را روبه رو شدند.

گلوتامین برای بانوان

9. گلوتامین در بدنسازی

انجام ورزش‌های شدید با افزایش هورمون استرس کورتیزول نیاز بدن برای تامین گلوتامین را افزایش میدهد،برای مثال ورزش هوازی به مدت بیشتر از 1 ساعت منجر به کاهش غلظت گلوتامین در بدن می شود. علاوه براین ورزش های شدید می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را کمی تحت تاثیر قرار دهد، از آنجایی که یکی از فواید گلوتامین برای بدن بهبود عملکرد سیستم است، مصرف این مکمل ها برای افراد ورزشکار می تواند باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بعد از ورزش شود.

مصرف مکمل های حاوی گلوتامین در افراد بدنساز منجر به افزایش حجم عضلات می شود و با افزایش سوخت‌ و ساز و کاهش چربی‌های بدن منجر به کاهش وزن می شود، بطور کلی مصرف این مکمل ها باعث افزایش استقامت و انرژی بدن در ورزشکاران می شود. اما برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی بهتر است قبل از مصرف این مکمل ها با مربی ورزشی کارآزموده مشورت کنید.

پودر گلوتامین چیست

مکمل گلوتامین یک مکمل ورزشی می باشد، از این پودر بعد از تمرینات سخت ورزشی به منظور تامین انرژی از دست رفته ورزشکاران استفاده می شود. وجود ترکیباتی مانند آمونیاک و گلوتامات در گلوتامین باعث شده که این به عنوان یک آمینو اسید غیر ضروری شناخته شود، اما این مکمل علاوه بر فوایدی که برای ورزشکاران بهمراه دارد، حتی برای بیماران سرطانی هم موثر است؛ زیرا تحلیل انرژی و خستگی این بیماران را هم بهبود می بخشد.

پودر گلوتامین چیست

عوارض گلوتامین چیست

اگرچه استفاده کوتاه مدت و مقدار مناسب مکمل های حاوی گلوتامین باعث بروز عارضه جانبی خاصی نمی شود و بی خطر محسوب می شود، اما مصرف مقادیر زیاد مکمل گلوتامین منجر به عوارض جانبی زیر می شود:

  • حالت تهوع، استفراغ، درد معده و نفخ

حتما بخوانید: برای نفخ معده چی خوبه


  • تورم دست و پا
  • درد ماهیچه‌ها و مفاصل
  • سردرد، سرگیجه و احساس خستگی
  • خارش پوستی
  • خشک شدن دهان، آبریزش بینی و افزایش تعریق
  • درد قفسه سینه
  • علائم عفونت مانند تب، لرز، درد گلو، علائم آنفلونزا
  • واکنش‌های آلرژیک همچون کهیر

قیمت گلوتامین

قیمت مکمل های گلوتامین 120 عددی حدود 263,300 تومان است و در داروخانه ها به فروش می رسد.

سخن پایانی:

گلوتامین نوعی اسید آمینه در بدن است که در سنتز پروتئین ها نقش دارند.گلوتامین یکی از فراوان‌ترین آمینواسید در بدن است و برای فعالیت های مغز و روده اثر گذار است. وجود این ماده در بدن با تقویت حافظه، سلامت روده، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود حساسیت به انسولین همراه است. در مواقعی که بدن با کمبود گلوتامین مواجهه می شود. مصرف مکمل های حاوی گلوتامین برای افراد تجویز می شود. علاوه براین مصرف پودرهای حاوی گلوتامین برای افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران موثر است.توجه  داشته باشید که برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود صحبت کنید.


مقالات مرتبط:

مکمل کراتین بدنسازی چیست و چه عوارضی برای سلامتی دارد

پودر اینوفولیک برای چیست

از
1
رای