شربت گایافنزین برای چیست، نحوه مصرف و عوارض شربت گایافنزین

شربت گایافنزین برای چیست، نحوه مصرف و عوارض شربت گایافنزین شربت گایافنزین چیست، فواید و عوارض شربت گایافنزین برای کودکان، بزرگسالان، کرونا، بارداری و شیردهی، نحوه و میزان مصرف شربت گایافنزین و شربت گایافنزین بهتره یا برم هگزین را در سلام دنیا بخوانید.

گایافنزین (Guaifenesin) در دسته داروی خلط‌آور قرار دارد که مصرف در زمان ابتلا به سرماخوردگی در کاهش احتقان یا درد قفسه سینه و گلو موثر واقع می شود و  سرفه‌ کردن  را راحت‌تر می سازد. گایافنزین به به‌صورت کپسول یا شربت در دسترس است، برای آشنایی بیشتر با شربت گایافنزین برای چیست، نحوه استفاده گایافنزین و عوارض و تداخل دارویی شربت گایافنزین تا پایان این مطلب سلام دنیا با ما همراه باشید.

شربت گایافنزین برای چیست

شربت گایافنزین در دسته داروهای خلط آور قرار دارد و در زمان بروز سرماخوردگی به رفع سرفه های خشک، تولید و تخلیه مخاط کمک می کند. در حقیقت زمانی که ترشحات پشت حلقی چسبنده و غلیظ می شوند، روند تنفس دچار مشکل و سخت می شود. مصرف این شربت در روان و رقیق شدن ترشحات حلقی موثر است، در نتیجه ترشحات به همراه سرفه راحتتر از خارج میشوند و به تنفس بهتر و رفع گرفتگی بینی کمک می کند. شربت گیافنزین اغلب به‌ عنوان داروهای ترکیبی بدون نسخه برای سرماخوردگی و سرفه تجویز می‌شود، البته بهتر است قبل از مصرف دارو با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. به طور کلی شربت گایافنزین برای درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا یا برونشیت مزمن، آلرژی ، عفونت و سایر مشکلات تنفسی استفاده می شود.


حتما بخوانید: برای سرفه خشک چی خوبه


شربت گایافنزین برای کرونا

شربت گایافنزین برای تسکین سرفه به دلیل ابتلا به سرماخوردگی، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی استفاده می شود.از آنجایی که ویروس کرونا بروی ریه و سیستم تنفسی بیمار تاثیر می گذارد و با سرفه های شدید همراه است،ممکن است مصرف شربت شربت گایافنزین بروی بیماری کرونا خفیف مفید واقع شود. البته تحقیقات اثرگذاری این دارو برای بیماری کرونا را هنوز مشخص نکرده اند، بنابراین در زمان ابتلا به بیماری برای رفع سرفه های ناشی از کرونا از مصرف شربت گایافنزین بدون مشورت پزشک جدا خودداری فرمایید.

شربت گایافنزین در بارداری

از آنجایی که شربت گایافنزین در گروه C برای مصرف در بارداری قرار دارد و شواهد علمی دقیق برای اثبات بی خطر بی بودن این شربت در دوران بارداری وجود ندارد، بنابراین در صورتی که باردار هستید و می خواهید این شربت ضد سرفه را مصرف نمایید به دلیل حساسیت این دوران و حفظ سلامت خود و جنین حتما به با پزشک مشورت کنید.

شربت گایافنزین در بارداری

شربت گایافنزین در شیردهی

هنوز مشخص نیست که آیا مصرف شربت گایافنزین در دوران شیردهی می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا کند و منجر به بروز عوارضی برای او شود،به همین دلیل در صورتی که در دوران شیردهی قصد مصرف این دارو را دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید و با نظر او دارو مصرف کنید.

شربت گایافنزین برای نوزاد

ایمن بودن داروهای سرفه و سرماخوردگی نظیر شربت گایافنزین  برای نوزدان ثابت نشده است، به همین جهت برای حفظ سلامت نوزاد از خوراندن این دارو به نوزادن خودداری کنید.

شربت گایافنزین برای کودک یک ساله

مصرف شربت گایافنزین در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی‌ شود و منع مصرف دارد.


حتما بخوانید: فواید فوق العاده شربت کیدی کر برای کودکان


شربت گایافنزین برای کودک دو ساله

مصرف شربت گایافنزین برای کودکان بالاتر از 2 سال برای درمان سرفه مزمن یا پایدار (مشابه آسم) و یا سرفه همراه با موکوس تنها با تایید و تجویز پزشک مجاز است. میزان مصرف شربت برای کودکان دو ساله مشخص شده است. در ادامه شما را با میزان مصرف دقیق شربت گایافنزین برای کودکان آشنا می کنیم، بنابراین از مصرف خودسرانه این دارو در جهت بهبود سرما خوردگی کودک جدا خودداری کنید.

میزان مصرف شربت گایافنزین برای کودکان

 • برای خوراندن شربت به کودک از سرنگ یا قاشق مخصوص اندازه گیری یا فنجان دارو استفاده کنید.
 • قبل از مصرف دارو اطلاعات درون بسته را کاملا مطالعه کنید.

میزان مصرف شربت گایافنزین برای کودکان

نحوه مصرف شربت گایافنزین

نحوه مصرف شربت گایافنزین، طبق دستور پزشک می باشد اما می توان در حالت کلی برای میزان مصرف شربت گایافنزین در کودکان و بزرگسالان از دستور زیر استفاده کرد.

میزان مصرف شربت گایافنزین در کودکان به شرح زیر است:

 • کودکان زیر 2 سال: مقدار مصرف براساس تجویز پزشک تعیین می‌شود. 
 • كودكان 5-2 سال: هر 4 ساعت مقدار 100-50 میلی‌گرم. حداكثر مقدار مصرف mg/day 600 است.
 • كودكان 11-6 سال: هر 4 ساعت مقدار 200-100 میلی‌گرم. حداكثر مقدار مصرف g/day 2/1 است. 
 • كودکان 12 سال و بزرگتر: هر 4 ساعت مقدار 400-200 میلی‌گرم. حداكثر مقدار مصرف g/day 4/2 است. 

عوارض شربت گایافنزین

مصرف شربت گایافنزین هم مانند هر نوع دارویی با بروز عوارض جانبی همراه است البته این عوارض بد از گذشت مدت کوهای رفع می شوند،اما در صورتی که عوارض ادامه داشت و از بین نرفت به پزشک متخصص ریه و دستگاه تنفسی مراجعه کنید،در ادامه عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو را ارائه کرده ایم،این عوارض شامل:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • کسالت
 • راش پوستی
 • کاهش اسید اوریک خون
 • تهوع
 • درد شکمی
 • استفراغ
 • مشکل تنفسی
 • تورم گردن، صورت، زبان یا گلو

عوارض شربت گایافنزین برای کودکان

شربت گایافنزین به دلیل ترکیبات خاصی که در آن وجود دارد، برای استفاده در کودکان مناسب نیست. این دارو ممکن است برای کودکان عوارض کلیوی و کبدی را در پی داشته باشد. علاوه بر این از مصرف این دارو در کودکان برای ایجاد خواب آوری استفاده نکنید.

شربت گایافنزین خواب آور است

بله. خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی شربت گایافنزین محسوب می شود. در صورتی که می خواهید کاری انجا دهید که به هوشیاری نیاز دارد مانند رانندگی وکار با ماشین آلات، در مصرف این شربت جانب احتیاط را رعایت کنید. چون می تواند منجر به خواب آلودگی شود.

شربت گایافنزین خواب آور است

شربت گایافنزین بهتره یا برم هگزین

 شربت برم هگزین برای رفع خلط سینه و همچنین درمان سرفه در کودکان بزرگ‌تر از دو سال و افراد بزرگسال استفاده می‌شود. این شربت باعث افزایش خلط در مجاری تنفسی و رقیق‌تر و روان تر شدن آن در نتیجه به بهبود مجرای تنفسی کمک می‌کند. شربت گایافنزین نیز با تولید مخاط بیشتر در مجرای تنفسی و دفع خلط به همراه سرفه به بهبود سیستم تنفسی و گرفتگی و رفع سرفه در کودکان بالای 2 سال و بزرگسالان تجویز می شود. بنابراین از نظر کارایی هر  دو دارو دارای اثرات مشابه ای هستند و با توجه به نظر پزشک می توانید یکی از آنها را برای بهبود سرفه ناشی از سرماخوردگی، آلرژی یا آنفولانزا استفاده کنید.

سخن پایانی

شربت گایافنزین در دسته داروهای خلط آور قرار دارد و به رفع سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی کمک می کند.مصرف این شربت با افزایش خلط در مجرای تنفسی به دفع راحتتر خلط ها از طریق سرفه و پاکسازی مجرای تنفسی کمک می کند.به خاطر داشته باشید که این دارو باع ایجاد خواب آلودگی می شود پس در زمان مصرف دارو از انجام کارهایی که به هوشیاری نیاز دارد،خودداری کنید.


مقالات مرتبط:

شربت موکولین برم هگزین برای چیست

شربت سانستول برای چی خوبه

از
5
رای