فواید کودک درون چیست؛ فعال کردن و شفای کودک درون با 7 گام

فواید کودک درون چیست؛ فعال کردن و شفای کودک درون با 7 گام کودک درون چیست و چگونه کودک درون را التیام دهیم ؛ بهترین روش های فعال کردن و شفای کودک درون و فواید کودک درون و چگونه با کودک درون خود آشتی کنیم در سلام دنیا بخوانید.

هر فردی کودک درونی برای خود دارد که گاه در مواقع مختلف آنرا فعال می کند، در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونه کودک درون خود را فعال کنیم و التیام دهیم و گام های ساده برای آشتی و شفای کودک درون و التیام زخم های او صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

چگونه کودک درون خود را فعال کنیم و التیام ببخشیم

مواقعی وجود دارد که می بینم صدایی را در خودم سرکوب می کنم. این صدا به من می گوید که در شرایط خاصی باید خوشحال باشم. از من می خواهد که بیرون بروم، خوش بگذرانم و کمی زندگی کنم. اما پس از آن " منطق و عقل " جلویم را می گیرند و من در نهایت صدای کودک درونم را قطع می کنم. آیا شما هم آنجا بوده اید؟ آیا صدای درونتان را به خاطر« بزرگ شدن» و «اتلاف وقت» سرکوب کرده اید؟ این یکی از راه‌ هایی است که کودک درونتان را سرکوب می‌کنید و سال‌ هاست که او را سرکوب می‌کنید و زخم‌ های دردناکی ایجاد می‌کنید که در بزرگسال به سراغتان می‌آید. 

به جای جسور بودن و دیدن شگفتی در اطراف خود، زندگی شما تبدیل به یک تجربه کسل کننده شده است که پر از مسئولیت ها و چالش های زیاد است.التیام کودک درونتان این است که چگونه زندگی را دوباره ببینید، مشتاقانه منتظر چیزها باشید و یک بار دیگر کودک درون خود را پیدا کنید. خوشبختانه، شما می توانید التیام مورد نیاز کودک درونی خود شوید. شما می توانید به التیام زخم هایی که تجربه زندگی برای شما بر جای گذاشته است کمک کنید. در اینجا چگونگی آن امده است. 

کودک درونی شما چیست؟

کودک درون مفهومی از بی گناهی است. این زمانی است که به تمام جنبه های مثبت، خلاق، همدلانه و امیدوارکننده خود دسترسی پیدا می کنید. مثل یک کودک کوچک که از همه چیز هیجان زده است، از زندگی لذت می برد و در همه شرایط به بهترین ها امیدوار است، کودک درون شما شماست که دنیا به او آسیبی نرسانده است.

اما اتفاقی در کودکی شما افتاد که به آن آسیب زد. و در نهایت با زخم هایی بر روی کودک درون خود ختم شد. اصطلاح "کودک درونی" اغلب به راحتی قابل درک است. برای همه معناهای متفاوتی دارد، اما چند مفهوم اساسی وجود دارد که بدون توجه به آنچه فکر می‌کنید در مورد کودک درونتان می‌دانید، یکسان هستند. 

کودک درون شما در اوایل کودکی شما شکل می گیرد. تجربیات، افراد و مکان‌هایی که در دوران کودکی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، تأثیر قابل توجهی بر شکل‌گیری کودک درونی شما خواهند داشت.


حتما بخوانید: رسیدن به صلح و آرامش درونی با 15 روش ساده


کودک درونی شما تمایل به توجه دارد، اما زمانی که توجه نمی شود، منفی می شود. وقتی دوران کودکی شما ناخوشایند بود، ممکن است شما (فرزند درونتان) تصمیم بگیرید که به مردم اعتماد ندارید و می خواهید تنها زندگی کنید. با این حال، بسیاری از ما این کار را نمی کنیم (و این یک روش سالم برای مقابله نیست)، و بنابراین باید دوران کودکی درونی خود را اصلاح کنیم تا بتوانیم با آن قسمت از خود صلح کنیم و به خوبی های درونی خود دسترسی پیدا کنیم و ایمان خود را تجدید کنیم.

کودک درونی شما چیست؟

کودک درون شاد

مزایای قدردانی از فرزند درونی شما

برای بسیاری از ما همیشه شنیده ایم که مردم می گویند باید بزرگ شوید و دنیا را بپذیرید، آنچه را که نیاز دارید انجام دهید تا بتوانید زندگی کنید و از خواستن بهتر دست بردارید زیرا این واقعیت نیست. و بنابراین، به آرامی کودک درون شما شروع به پنهان شدن در زیر لایه‌های روان پریشی می‌کند.

به جز اینکه کودک درون شما می تواند مانند عروسکی شود که در مواقع غیرمنتظره بیرون می آید تا بازی کند. وقتی فرزند درونی شما به رسمیت شناخته نمی شود ، شروع به شورش می کند و به روش های غیرقابل پیش بینی و نامطلوب رفتار می کند. کتک زدن به مردم، بداخلاق بودن، نفرت از چیزهایی که باید سرگرم کننده باشد و شک کردن به مردم نتیجه یک کودک درونی گوشه گیر است. هنگامی که کودک درون خود را به رسمیت می شناسید و آن را التیام می دهید، از چندین مزیت بهره مند خواهید شد از جمله:

1. داشتن کودک درون به دلیل ؛ تجدید ایمان به مردم و مکان ها

بچه‌ها به همه اعتماد می‌کنند و بدون توجه به جایی که می‌روند خوشحال می‌شوند تا زمانی که اتفاقی بیفتد که به آنها یاد بدهد که این کار را نکنند. در زندگی باید محتاط باشیم، اما باید پذیرای تجربیات جدید و افراد جدید باشیم. وقتی شروع به التیام کودک درون خود می کنید، دوباره به مردم اعتماد خواهید کرد و در مورد تجربیات و مکان های جدید فکر خواهید کرد.

2. داشتن کودک درون به دلیل ؛ ایجاد خلاقیت

خلاقیت یکی از بهترین قدرت های کودک است و ما در بزرگسالی به کودک درون خود دسترسی داریم تا خلاق باشد و چیزهای جدید و هیجان انگیز بسازد. شما از کودک درونتان می‌خواهید که نمایشی را که میزبانی کند که سرگرم‌ کننده باشد، خانه‌تان را با رنگ‌های منحصر به‌ فرد رنگ کند، یا از مواد باقی‌ مانده یک شام هیجان‌ انگیز درست کند. خلاقیت برای یک زندگی موفق و شاد حیاتی است. التیام کودک درونتان به شما کمک می کند خلاق تر شوید. 


حتما بخوانید: تقویت و پرورش خلاقیت و ایده با 25 راه علمی


3. داشتن کودک درون به دلیل ؛ مهربانی

کودکان معمولاً ذاتاً بداخلاق نیستند. آنها به راحتی می خندند، اغلب لبخند می زنند و عاشق ملاقات با افراد جدید هستند (حتی اگر در ابتدا کمی خجالتی باشند). در حالی که مجبور نیستید عجله کنید و غریبه ها را در آغوش بگیرید، بودن فردی با طبیعت آفتابی به شما کمک می کند تا بیشتر به دست آورید و ارتباطات بهتری در زندگی ایجاد کنید. 

4. داشتن کودک درون به دلیل ؛ یک طبیعت سپاسگزار

اولین واکنشی که کودک هنگام دریافت می آموزد، سپاسگزاری است. قدردانی نگرش شما به زندگی و تجربه وقایع را تغییر می دهد. به جای اینکه وقتی همه چیز مطابق میل شما پیش نمی رود ناراحت شوید، به دنبال چیزهای خوب باشید، برای درس قدردانی می کنید و مشتاقانه منتظر چالش بعدی هستید. به عنوان یک بزرگسال، این شاید یکی از مهم ترین کمک هایی باشد که کودک درونی شما به شما می کند. زندگی با قدردانی این است که چگونه خود کودک شما به دنیا می رسد، و این شگفت انگیز است که جهان چگونه به آن واکنش نشان می دهد. 

 5. داشتن کودک درون به دلیل ؛ دیدن پتانسیل ها و نه محدودیت ها

هنگامی که کودک درون شما به اندازه کافی احساس امنیت می کند که از مخفیگاه بیرون می آید، شما شروع به تغییر عمیق چشم انداز زندگی خواهید کرد. به جای اینکه به چیزها نگاه کنید و محدودیت های درک شده خود را ببینید، در همه چیز بالقوه خواهید دید. برای کودک درون، هیچ محدودیتی وجود ندارد. 

مزایای قدردانی از فرزند درونی شما

نشانه های زخم های کودک درون

اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا کودک درونی دارید که توسط زندگی زخمی شده است یا خیر، در اینجا چند نشانه وجود دارد که آن کودک به دلیل ترس و ناراحتی خود عصبانی می شود.

  • شما ناگهان و بی دلیل عصبانی می شوید .
  • حتی زمانی که روز خوبی را سپری می‌کنید، به این فکر می‌کنید که چه زمانی اتفاق بدی خواهد افتاد.
  • افراد جدید غریبه هستند و شما از تماس زیاد با آنها اجتناب می کنید.
  • وقتی کسی را که دوست می دانید آنطور که شما انتظار دارید عمل نمی کند، متقاعد می شوید که به شما خیانت کرده است. 
  • باور داشته باشید که به کسی نیاز ندارید و  وقتی کسی سعی می کند به شما کمک کند  عصبانی می شوید.
  • شما عادات مخربی مانند نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، قمار، تقلب و غیره دارید که فکر می کنید به شما کمک می کند با آن کنار بیایید، اما اینها در واقع برای شما ناسالم هستند.
  • شما از بیماری های روانی مرتبط مانند افسردگی، اضطراب یا بی خوابی رنج می برید.

حتما بخوانید: درمان افسردگی در خانه بدون دارو با 18 راهکار ساده


  • روابط شما نشان می دهد که سبک های دلبستگی ناسالمی دارید، به افرادی که برای شما بد هستند می چسبید، در حالی که از کسانی که می توانند ارتباط واقعی با شما داشته باشند اجتناب می کنید.
  • یکی از ترس های اصلی شما ترس از رها شدن است و اگر زمان زیادی را به تنهایی بگذرانید مضطرب می شوید.

نشانه های زخم های کودک درون

چگونه کودک درون را شفا دهیم

7 گام برای التیام زخم های کودک درون

شما متوجه شده اید که فرزند درونی شما آنقدرها هم عالی نیست. خود کودک شما صدمه دیده است، و زخم ها هرگز به درستی درمان نشده اند، که منجر به یک عفونت روحی عظیم شده است . زمان آن فرا رسیده است که باندی را که سال‌ها پیش روی آن چسبانده ای را پاره کنید و بگذارید آن بریدگی‌ها بهبود پیدا کنند تا بتوانید دوباره آزاد زندگی کنید. در اینجا به این صورت است:

مرحله 1: شفای کودک درون با کشیدن یک نفس عمیق

 نوزادان بهترین نوع تنفس را دارند. نفس عمیق می کشند، از شکم، و هیچ عجله ای در نفس هایشان نیست. آنها اطمینان دارند که وقتی آماده شوند نفسی وجود خواهد داشت. اجازه دادن به کودک درونتان در فعالیت‌های خلاقانه که هدف آن به دست آوردن یک نتیجه کامل و بدون نقص نیست، این است که چگونه از بازی کمال خارج می‌شوید.
وقتی بزرگ می‌شویم، متقاعد می‌شویم که چیزی که نیاز داریم کم است ... و در نتیجه، شروع به نگه داشتن نفس می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که جریان یابد. وقت نفس کشیدن است. از طریق بینی نفس بکشید، با هدف تنفسی آرام اما عمیق. از طریق دهان خود بازدم کنید و اجازه دهید هوا به طور طبیعی و آرام از بدن شما جریان یابد. فقط نفس بکش. 

چهار ثانیه نفس بکشید، صبر کنید، چهار ثانیه بازدم کنید، صبر کنید و دوباره شروع کنید. هیچ چیز باعث عجله شما نمی شود. این کار را تا زمانی انجام دهید که دیافراگم شما شل شود و احساس کنید هر نفس تا حد امکان طبیعی است. 

7 گام برای التیام زخم های درونی کودک/1

مرحله 2: برای شفای کودک درون اجازه دهید حواس شما فرزند درونی شما را هدایت کند

ما در کودکی متوجه عجیب ترین چیزها می شویم. ما از رنگ های هلو شگفت زده می شویم و بلافاصله متوجه بوی علف ها می شویم. اکنون، به عنوان یک بزرگسال نسبتا خسته، شما حتی متوجه این موارد نمی شوید. زندگی فقط از گذشته می گذرد، همیشه عجله دارد، همیشه وحشت زده است.

چشمان خود را ببندید، نفس بکشید و چشمان خود را به آرامی باز کنید. به اولین چیزی که می بینید توجه کنید. چشمان خود را ببندید، بازدم کنید و به اولین صدایی که می شنوید توجه کنید. چشمان خود را باز کنید، نفس بکشید و سطحی را که دستانتان در آن قرار گرفته اند، احساس کنید. با تمام حواس خود کار کنید و اجازه دهید لیست چیزهایی که متوجه می شوید رشد و گسترش یابد، زیرا کودک درونتان دعوت برای بیرون آمدن و بازی را می پذیرد. آرام باشید و عجله نکنید.  

مرحله 3: شفای کودک درون با انجام کارهای خلاقانه 

اجازه دادن به کودک درونتان در فعالیت‌ های خلاقانه که در آن هدف رسیدن به یک نتیجه کامل و بدون نقص نیست، این است که چگونه از بازی کمال خارج می‌شوید. در کلاس‌ های هنری شرکت کنید، به طبیعت بروید و چیزهای زیبایی مانند سنگ، برگ و میوه جمع‌ آوری کنید و به یک سرگرمی خلاقانه بپردازید.   

مرحله 4: شفای کودک درون با رویاپردازی

یک لحظه زندگی را متوقف کنید، از قطار زندگی شرکتی و عملی پیاده شوید. یک بعدازظهر را در پارک بگذرانید، به ابرها خیره شوید. بگذارید تخیل شما بیرون بیاید و به ابرها خیره شوید و شگفتی را ببینید. 

هنگامی که ذهن بزرگسال شما سعی می کند به شما بگوید که در حال تلف کردن زمان هستید، به او یادآوری کنید که این زمان کودک درون شماست و این مال اوست که هر طور که می خواهد از آن استفاده کند. فضایی امن ایجاد کنید که در آن هیچ عواقبی برای تنبلی یک بعد از ظهر و صرفاً حضور و هوشیاری نداشته باشد. اگر خیال پردازی برای خود بزرگسال شما بسیار زیاد است، می توانید در «فعالیت هایی» مانند یوگا، مدیتیشن یا تای چی که ساختار کمی بیشتر دارد ، شرکت کنید، اما همچنین کودک درون خود را تشویق کنید تا از پوسته خود بیرون بیاید. 

مرحله 5: التیام زخم های کودک درون با مراقبت از خود

با مراقبت از خود، منظور من یک روتین آبگرم نیست که شما را جوانتر نشان دهد. در عوض، این هر فعالیتی است که به شما احساس خوبی می دهد . قدم زدن در اطراف بلوک، قدم زدن در فروشگاه شیرینی و نگاه کردن به همه خوراکی‌ها، یا خرید یک پتو برای شبیه‌سازی در آغوش گرفتن را در نظر بگیرید. به موسیقی عالی گوش دهید که باعث می شود در ساعت 5 صبح با هم آواز بخوانید یا برقصید، مثل یک کودک پنج ساله.  


حتما بخوانید: 55 ایده مراقبت از خود برای زنان و مردان


مراقبت از خود می تواند شامل خریدن حیوان خانگی باشد که همیشه آرزویش را داشتید، و امتیاز حیوان خانگی این است که آنها حیوانات حمایت عاطفی عالی هستند و عشق و هدف را ارائه می دهند. از جملات تاکیدی برای برنامه‌ریزی مجدد ذهن خود برای پذیرش زندگی و یافتن فرصت‌ها استفاده کنید (به خاطر داشته باشید که اگر اجازه دهید فرزند درونتان به شما کمک می‌کند به دنبال آن‌ها بگردید). 

7/ گام برای التیام زخم های درونی کودک/3

مرحله 6: التیام زخم های کودک درون دفاع از کودک درونی خود

در حال حاضر، سایر بزرگسالان زندگی شما ممکن است رفتار عجیب شما را زیر سوال ببرند. طبیعی است که از رفتار «نامناسب» خود خجالت بکشید. با میل به پنهان شدن مبارزه کنید و به جای آن از کودک درونتان دفاع کنید. با دفاع از فرزند درونی شما، بزرگ‌سالی باشید که هرگز در کودکی نداشته است. وقتی از فرزند درونی خود دفاع می کنید، از جنبه صادقانه و بی دغدغه خود محافظت می کنید.

مرحله 7: التیام زخم های کودک درون با تأیید خود

نشانه زخم یک کودک درونی زمانی است که ما دائماً به دنبال اعتبار بیرونی زندگی خود هستیم. ما شروع می کنیم به این باور که اگر به خاطر نظرات دیگران نباشد، چیزی نیستیم. یک قدم به عقب بردارید و دیگر به دنبال آن اعتبار سنجی خارج نباشید. به جای اینکه منتظر بمانید تا دیگران شما را به خاطر یک شغل خوب تحسین کنند، می توانید خودتان را تایید کنید . نظر شما (و فرزند درونتان) تنها چیزی است که اهمیت دارد.

7/ گام برای التیام زخم های درونی کودک4

سخن آخر 

کار التیام کودک درونی شما ماه ها، اگر نگوییم سال ها طول می کشد تا به وضعیت سلامت معنوی برسد. ممکن است امروز دو قدم به جلو بردارید و فردا پنج قدم به عقب برگردید. این یک فرآیند سیال است که در آن تشویق می‌شوید آنچه را که می‌توانید انجام دهید، آنچه را که می‌توانید به دست آورید، و آنچه را که امروز می‌توانید پردازش کنید، بپذیرید و بسازید. مهربانی را با کودک درون خود تمرین کنید. کودک درون شما به اندازه کافی درد و آزار را تحمل کرده است، بدون اینکه توسط خود بزرگسالتان کنار گذاشته شود. نتیجه در آغوش گرفتن فرزند درونتان ارزش تلاش و مهربانی را دارد زیرا زندگی را از چشمان جدیدی خواهید دید که از تجربیات دردناک خسته نشده اند. 


مقالات مرتبط:

21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر

چگونه از نظر عاطفی مستقل باشیماز
4
رای