افزایش خلاقیت؛ اگر فکر می کنید خلاق نیستید از این تمرین های تقویت خلاقیت استفاده کنید

افزایش خلاقیت؛ اگر فکر می کنید خلاق نیستید از این تمرین های تقویت خلاقیت استفاده کنید همه افراد دارای عنصر خلاقیت هستند و با تمرین و تکرار و مسیریابی درست می کنند آن را به بهترین شکل ممکن بروز دهند. از انجام کارهای خلاقانه نترسید و فقط انجامشان دهید.

بسیاری از نظریه های محبوب در مورد خلاقیت (به انگلیسی: Creativity) این فرآیند را به بخش های مختلفی تقسیم می کند. اسرارآمیزترین این تقسیم بندی ها مرحله رشد نهفته می باشد. در طول سالها، بررسی های روانشناسان از زندگی واقعی بهترین روش ها را برای استفاده از این مرحله پیشنهاد کرده است.
به طور معمول، تفکر خلاق زمانی آغاز می شود که موضوعی برای گلاویز شدن با آن پیدا می کنید. آنگاه پاسخ این موضوع در هنگام خواب و یا دوش گرفتن به ذهن شما می رسد.

پرورش خلاقیت؛ اصول استفاده از دوره نهفته مؤثر برای افزایش خلاقیت


1. با دقت آماده شوید

 این زمانیست که باید تحقیقات خود را آغاز کنید و به سمت تفکرات انتقادی پیش بروید. چالشی که به دنبال حل آن هستید را بیابید.

2. پلان روبه جلو

دوره نهفته زمانی مؤثرتر خواهد بود که شما خودتان باشید و به دوگانگی ها بعدا بپردازید. به جلو نگاه کردن و عقب رفتن حس تازگی و پاسخ های جدید به شما می دهد.

3. سرعت را کم کنید

به جای ترمز ناگهانی گرفتن، آهسته توقف کنید. به جسم و ذهن خود اجازه دهید آرام شوند. چند نفس عمیق بکشید. گردن و شانه ها را از تنش خالی کنید و تفکرات خود را بدون دنبال کردنشان مشاهده کنید.

4. اجازه دهید که ذهن شما متعجب شود

 آرام باشید و اجازه دهید افکار در جریان باشند. خود را از هر گونه انتظار و نتیجه رها کنید.

5. بیشتر بازی کنید

 با شبیه ساز تصورات خود بازی کنید. ذهن را آزاد کنید و بخندید.

6. مختصر استراحت کنید

 شاید فکر کنید نتایجی که می خواهید دم دست شماست. استراحت کوتاه معمولا بهتر عمل می کند تا اینکه تمام روز کار کنید. برای نیم ساعت بی خیال موضوع شوید.

7. به خواب اهمیت بدهید

خواب رم (آخرین مرحله چرخه خواب) به روش های شگفت انگیری باعث بروز خلاقیت می شود. زمانی که شما رویا می بینید، خاطرات محکم و مشترکی را شکل می دهید. می توانید جور دیگری به چیزها نگاه کنید و موقعیت های جدیدی ایجاد کنید.

راه های افزایش خلاقیت


پرورش خلاقیت با استراتژی های عملی برای تشویق دوره نهفته


1. یک چرت کوتاه بزنید

زمانی که خوابتان می آید کار را متوقف کنید. احتمالا بعد از یک چرت 15 الی 20 دقیقه ای عملکرد شما بهتر می شود.

2. هنگام خواب بنویسید

زمانی که در طول روز بسیار خسته شده اید و قصد دارید تمام شب را استراحت کنید، یک کاغذ و قلم همراه خود داشته باشید اگر زمانی که خواب و بیدار هستید افکار  و ایده هایی به ذهنتان رسید، سریع آن ها را یادداشت کنید. 

3. روزانه مدیتیشن انجام دهید

خواب و مدیتیشن اثرات مشابهی روی مغز دارند. 5 دقیقه سکوت کنید تا ذهن شما آرام بگیرد.

4. با کودکان بازی کنید

 کار آخر هفته را متوقف کنید و زمان بیشتری را با کودکان خود سپری کنید.

پرورش خلاقیت

5. یک سگ نگه دارید

 اگر گاهی فراموش می کنید بازی کنید، نگهداری سگ به شما کمک می کند.

6. در بیرون ورزش کنید

ارتباط با طبیعت همیشه کمک کننده خواهد بود. با توجه به فصل برای تفریح های مختلف به طبیعت بروید.

7. یک سرگرمی جدید ایجاد کنید

بسیاری از هنرمندان و دانشمندان خود را درگیر تفریحاتی می کنند تا بتوانند جو بازدهی برای خود ایجاد کنند. مثلا امیلی دیکنسون کیک می پزد. شما می توانید به سوزندوزی یا تعمیر ساعت بپردازید.

8. خانه را تمیز کنید

انجام کارهای خانه مانند شستشو یا جارو کشیدن اتاق پذیرایی استعداد های درونی شما را بروز می دهد. کارهای معمولی در خانه یا محل کار پیدا کنید که دست شما را بند می کند و ذهن شما را آزاد می کند.

زمانی که تفکرات خلاقانه شروع می شوند، همه یکسان تولید نمی شوند. اگر می خواهید خلاقیت خود را تقویت کنید، زمانی برای بازی و نگهداری با قدرت رویای خود اختصاص دهید. با نتایج جالب سورپرایز خواهید شد.

از
3
رای