راه های افزایش خلاقیت؛ تقویت و پرورش خلاقیت و ایده با 25 راه علمی

راه های افزایش خلاقیت؛ تقویت و پرورش خلاقیت و ایده با 25 راه علمی چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم و راه های افزایش خلاقیت چیست؟ آیا تمرین های افزایش خلاقیت مؤثر است؛ تقویت و پرورش خلاقیت و ایده با 25 راه علمی در سلام دنیا بخوانید.

بسیاری از نظریه های محبوب در مورد خلاقیت (به انگلیسی: Creativity) این فرآیند را به بخش های مختلفی تقسیم می کند. اسرارآمیزترین این تقسیم بندی ها مرحله رشد نهفته می باشد. در طول سالها، بررسی های روانشناسان از زندگی واقعی بهترین روش ها را برای استفاده از این مرحله پیشنهاد کرده است. به طور معمول، تفکر خلاق زمانی آغاز می شود که موضوعی برای گلاویز شدن با آن پیدا می کنید. آنگاه پاسخ این موضوع در هنگام خواب و یا دوش گرفتن به ذهن شما می رسد.

توانایی تفکر خلاق خیلی مهم است. خواه در محل کار مورد نیاز باشد یا بخشی از یک علاقه شخصی، یافتن راه‌های بدیع برای ایجاد ارتباط و کلید موفقیت و رشد شخصی ما است. با این حال، اغلب اوقات سخت است که خلاقیت خود را در زمانی که بیشتر به آن نیاز داریم مهار کنیم و بسیاری از ما زمانی را نداریم که منتظر بمانیم تا الهام گرفته شود. بنابراین دفعه بعد که احساس کردید در یک ناتوانی گیر کرده اید، یکی از این تمرینات را امتحان کنید تا خلاقیت خود را به کار گیرید - یا بهتر است این تمرینات را در برنامه معمول خود ادغام کنید تا به طور منظم عضلات خلاق را منعطف کنید. در این مطلب از سلام دنیا درباره تمرین هایی برای افزایش خلاقیت صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


حتما بخوانید: خلاقیت چیست و ویژگی افراد خلاق


تمرین هایی برای افزایش خلاقیت

1. یک داستان شش کلمه ای بنویسید

لازم نیست داستان خودتان آنقدر بزرگ باشد، اما سعی کنید چیزی را که برایتان معنادار است فقط به شش کلمه خلاصه کنید. سپس سعی کنید به مدت یک هفته هر روز یکی بنویسید. شاید حتی داستان شش کلمه ای خود را به تصویری در Adobe Express اضافه کنید (مانند تصویر زیر که از یک فیلم الهام گرفته شده است) تا در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا الهام بخش دیگران و دریافت بازخورد باشید. 

داستان شش کلمه ای برای افزایش خلاقیت

2. از حرف "e" اجتناب کنید

مایک بایستر، نویسنده کتاب «قدرت فراموشی» معتقد است که هر کسی می تواند یاد بگیرد که یک متفکر خلاق شود. یکی از تمرین‌هایی که او می‌گوید به شما کمک می‌کند تا یک متفکر سریع‌تر و سازنده‌تر شوید این است که بدون استفاده از حرف "E" مکالمه داشته باشید. شما و دوستتان باید یک مکالمه منظم را بدون مکث طولانی انجام دهید. مغز شما قبلاً یک اصطلاح نامه انسانی است. این فقط باعث می شود از آن به این طریق استفاده کنید. بایستر می‌گوید: «فکر کردن در مورد استروئیدها خارج از چارچوب است. و فقط پنج دقیقه به مغز شما یک تمرین عالی می دهد. آیا از استفاده نکردن از "e" خسته شده اید؟ به سایر حروف رایج مانند R، S، T یا A بروید.

تمرین عملی خلاقیت

3. با دست بنویسید

کری و آلتون بارون در کتاب خود T_he Creativity Cure: How to Build Happiness With Your Own Two Hands_ در مورد اینکه چگونه با خلق چیزی با دست به وجود می آید، می نویسند. آنها بر این باورند که نوشتن با دست می تواند به انتقال شما به یک مکان عمیق تر کمک کند. مطمئن نیستم چه بنویسم؟ آنها توصیه می کنند که "به هم ریختگی روانی" خود را بنویسید - چیزهایی که شما را نگران یا از قبل مشغول کرده است. سپس آن را دور بیندازید و ادامه دهید.

تمرین عملی خلاقیت

4. «من، «من»، «من» و «من» را از دایره لغات خود حذف کنید‌

در سال 1936، Dorothea Brand، نویسنده و ویراستار آمریکایی، Wake Up and Live را منتشر کرد که در آن تمرینات ذهنی برای تیز نگه داشتن ذهن شما را پیشنهاد کرد. یک تمرین نوشتن نامه بدون استفاده از کلمات من، من، من، من بود. دیگری این بود که روزی 15 دقیقه بدون گفتن همان کلمات صحبت کند. او ممکن است 80 سال پیش این ایده را مطرح کرده باشد، اما هنوز هم به همان اندازه که در آن زمان بود، امروز هم کار می کند.


حتما بخوانید: بهترین ابزارهای اداری هوشمند برای کمک به خلاقیت 


روش های پرورش خلاقیت

5. محدودیت های پروژه خود را در نظر بگیرید

دکتر سوس زمانی که ویراستارش او را به نوشتن یک کتاب کامل با کمتر از 50 کلمه مختلف دعوت کرد ، Green Eggs & Ham را نوشت. اگر در پروژه ای گیر کرده اید، محدودیتی برای آن قائل شوید که در غیر این صورت این کار را نمی کردید. چه به این معنی باشد که مقاله ای بنویسید که فکر می کردید 1000 کلمه در 500 کلمه باشد یا یک کار هفتگی را در سه روز به پایان برسانید، نزدیک شدن به پروژه خود با محدودیت های جدید ممکن است آزادانه ترین کاری باشد که می توانید انجام دهید.

تمرین خلاقیت در هنر

6. از یک دستور نوشتن استفاده کنید

کتاب نوشتن استخوان‌ها نوشته ناتالی گلدبرگ درباره آزاد کردن نویسنده در درون است. اما حتی اگر خلاقیت شما به نوشتن گره نخورده باشد، تمرین ها می توانند به شما کمک کنند خلاقانه تر فکر و عمل کنید. یک پیشنهاد او این است که 10 دقیقه وقت بگذارد و در مورد غذایی که دوست دارید بنویسد. او می گوید: «در مورد غذایی که بیشتر دوست دارید بنویسید. خاص باشید. جزئیات را به ما بدهید. کجا خوردی، با کی بودی، چه فصلی بود؟» غذا چیزی است که احساسات را برمی انگیزد و ما می دانیم که چه چیزی را دوست داریم، که به نوبه خود نوشتاری را ایجاد می کند که مشخص و صریح باشد.

سایر اعلان‌های نوشتن به راحتی در سراسر اینترنت در دسترس هستند، اما در نظر داشته باشید که کتابی پر از آنها بخرید تا دفعه بعد که به مقداری الهام نیاز دارید روی میز خود نگه دارید. ( 642 چیزهایی که باید درباره آن بنویسید مجموعه ای عالی است.) در حالی که منتظر رسیدن کتاب هستید، از این موارد برای به جریان انداختن خلاقیت استفاده کنید:

  • چیزی که همیشه از گفتن آن پشیمان بوده اید چیست؟
  • چیزی که هرگز به مادرت نگفتی چیست؟
  • اگر بتوانید فقط یک خاطره از زندگی خود نگه دارید، آن خاطره چیست؟
  • در مورد بدن خود بنویسید.
  • یک "اول" را توصیف کنید.

تمرین خلاقیت در هنر

7. از منظری جدید به مسائل نگاه کنید

ادوارد دی بونو، نویسنده و متخصص در زمینه خلاقیت و تفکر جانبی، می‌گوید: «خلاقیت شامل شکستن الگوهای تثبیت‌شده برای نگاه متفاوت به مسائل است» که الهام‌بخش این تمرین است. رابطه ای را در زندگی خود انتخاب کنید که چالش برانگیز است، چه با یک عزیز، دوست یا همکار، و از دیدگاه آن شخص به مسائل نگاه کنید. لزوماً مجبور نیستید آن را به عنوان حقیقت بپذیرید، اما تمرین گرفتن دیدگاه آن شخص نه تنها مغز شما را تمرین می دهد، بلکه به شما کمک می کند توانایی نگاه کردن به چیزها را به روش های جدید و متفاوت توسعه دهید.


حتما بخوانید: 9 روش ساده برای تقویت خلاقیت فرزندتان 


8. سوالی را که می خواهید به آن پاسخ دهید یادداشت کنید

اگر چیزی شما را ناامید کرده است، یک تکه کاغذ بردارید و سوال را در بالا بنویسید. تا حد ممکن دقیق باشید. سپس تمام راه‌حل‌های بالقوه را، مهم نیست که چقدر مضحک یا «اشتباه» به نظر می‌رسند، بنویسید. این کار را هر روز به مدت پنج دقیقه به عنوان راهی برای تمرکز، کشش تفکر و تحریک ناخودآگاه خود انجام دهید.

راههای افزایش خلاقیت

9. ورزش کنید و خود را خسته کنید

ثابت شده است که بهترین ایده های ما زمانی به وجود می آیند که خسته هستیم. دلیل آن این است که مغز خسته تمرکز کمتری دارد، که به او اجازه می‌دهد چیزها را به روش‌های مختلف ببیند. و می دانید چه چیزی شما را خسته می کند؟ ورزش. که به طور اتفاقی برای مغز شما نیز خوب است زیرا به ما کمک می کند از ذهن خود خارج شویم و الگوهای فکری جدیدی ایجاد کنیم. بنابراین، بله، شاید این یک پیشنهاد واضح تر باشد، اما دفعه بعد که گیر کردید، به دویدن یا پیاده روی بروید و به خودتان بگویید که الهام مورد نیاز خود را پیدا خواهید کرد.

راههای افزایش خلاقیت

10. صبح ها مدیتیشن کنید

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند شفافیت را به دست آورید، ذهن خود را آرام کنید و ترس ها را از بین ببرید، همه اینها در کمتر از 15 دقیقه در روز. اگر در مدیتیشن تازه کار هستید، می‌توانید یک جلسه راهنمایی را از فروشگاه برنامه iTunes دانلود کنید و سپس یک مکان آرام و راحت برای نشستن چند دقیقه قبل از رفتن به بقیه روز خود پیدا کنید.


حتما بخوانید: بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان


پرورش خلاقیت؛ اصول استفاده از دوره نهفته مؤثر برای افزایش خلاقیت

1. با دقت آماده شوید

 این زمانیست که باید تحقیقات خود را آغاز کنید و به سمت تفکرات انتقادی پیش بروید. چالشی که به دنبال حل آن هستید را بیابید.

2. پلان روبه جلو

دوره نهفته زمانی مؤثرتر خواهد بود که شما خودتان باشید و به دوگانگی ها بعدا بپردازید. به جلو نگاه کردن و عقب رفتن حس تازگی و پاسخ های جدید به شما می دهد.

3. سرعت را کم کنید

به جای ترمز ناگهانی گرفتن، آهسته توقف کنید. به جسم و ذهن خود اجازه دهید آرام شوند. چند نفس عمیق بکشید. گردن و شانه ها را از تنش خالی کنید و تفکرات خود را بدون دنبال کردنشان مشاهده کنید.

4. اجازه دهید که ذهن شما متعجب شود

 آرام باشید و اجازه دهید افکار در جریان باشند. خود را از هر گونه انتظار و نتیجه رها کنید.

5. بیشتر بازی کنید

 با شبیه ساز تصورات خود بازی کنید. ذهن را آزاد کنید و بخندید.

6. مختصر استراحت کنید

 شاید فکر کنید نتایجی که می خواهید دم دست شماست. استراحت کوتاه معمولا بهتر عمل می کند تا اینکه تمام روز کار کنید. برای نیم ساعت بی خیال موضوع شوید.

7. به خواب اهمیت بدهید

خواب رم (آخرین مرحله چرخه خواب) به روش های شگفت انگیری باعث بروز خلاقیت می شود. زمانی که شما رویا می بینید، خاطرات محکم و مشترکی را شکل می دهید. می توانید جور دیگری به چیزها نگاه کنید و موقعیت های جدیدی ایجاد کنید.

راه های افزایش خلاقیت

پرورش خلاقیت با استراتژی های عملی برای تشویق دوره نهفته

1. یک چرت کوتاه بزنید

زمانی که خوابتان می آید کار را متوقف کنید. احتمالا بعد از یک چرت 15 الی 20 دقیقه ای عملکرد شما بهتر می شود.


حتما بخوانید: فواید بی نظیر چرت زدن برای سلامتی، قلب و حافظه


2. هنگام خواب بنویسید

زمانی که در طول روز بسیار خسته شده اید و قصد دارید تمام شب را استراحت کنید، یک کاغذ و قلم همراه خود داشته باشید اگر زمانی که خواب و بیدار هستید افکار  و ایده هایی به ذهنتان رسید، سریع آن ها را یادداشت کنید. 

3. روزانه مدیتیشن انجام دهید

خواب و مدیتیشن اثرات مشابهی روی مغز دارند. 5 دقیقه سکوت کنید تا ذهن شما آرام بگیرد.

4. با کودکان بازی کنید

 کار آخر هفته را متوقف کنید و زمان بیشتری را با کودکان خود سپری کنید.

پرورش خلاقیت

5. یک سگ نگه دارید

 اگر گاهی فراموش می کنید بازی کنید، نگهداری سگ به شما کمک می کند.

6. در بیرون ورزش کنید

ارتباط با طبیعت همیشه کمک کننده خواهد بود. با توجه به فصل برای تفریح های مختلف به طبیعت بروید.

7. یک سرگرمی جدید ایجاد کنید

بسیاری از هنرمندان و دانشمندان خود را درگیر تفریحاتی می کنند تا بتوانند جو بازدهی برای خود ایجاد کنند. مثلا امیلی دیکنسون کیک می پزد. شما می توانید به سوزندوزی یا تعمیر ساعت بپردازید.

8. خانه را تمیز کنید

انجام کارهای خانه مانند شستشو یا جارو کشیدن اتاق پذیرایی استعداد های درونی شما را بروز می دهد. کارهای معمولی در خانه یا محل کار پیدا کنید که دست شما را بند می کند و ذهن شما را آزاد می کند.

زمانی که تفکرات خلاقانه شروع می شوند، همه یکسان تولید نمی شوند. اگر می خواهید خلاقیت خود را تقویت کنید، زمانی برای بازی و نگهداری با قدرت رویای خود اختصاص دهید. با نتایج جالب سورپرایز خواهید شد.

سخن آخر

تفکر خلاق زمانی آغاز می شود که چالشی برای حل کردن وجود داشته باشد. خلاقيت یعنی تفکری نو برای خلق راه حلی جدید و همه افراد دارای عنصر خلاقیت هستند و با تمرین و تکرار و مسیریابی درست می کنند آن را به بهترین شکل ممکن بروز دهند. از انجام کارهای خلاقانه نترسید و فقط انجامشان دهید. با توجه به مطالبی در که در این مقاله در خصوص افزایش خلاقیت آمده امیدواریم توانسته باشید خلاقیت خود را در جهت علمی و هنری افزایش دهید. 


مقالات مرتبط:

بهترین وب سایت های طراحی الهام بخش خلاقانه خارجی برای ایده یابی

ایده های خلاقانه، ارزان و پولساز کشاورزی در منزل و فضای کوچک

از
6
رای