کاهو و مواد مغذی موجود در آن؛ کاهو چگونه به رفع بی خوابی و کنترل اضطراب کمک می کند؟

کاهو و مواد مغذی موجود در آن؛ کاهو چگونه به رفع بی خوابی و کنترل اضطراب کمک می کند؟ کاهو، اولین بار توسط مصری ها کشت شد. در قرون وسطی در اروپا، کاهو به عنوان یک داروی طبیعی شناخته شد. کاهو مزایای زیادی برای سلامتی دارد مانند: رفع بی خوابی و کنترل التهاب

مزایای سلامت کاهو شامل سطوح پایین کلسترول، محافظت از نورون ها، خواب منظم، کنترل اضطراب، التهاب کمتر و مقادیر آنتی اکسیدانی آن می شود.

کاهو چیست؟

کاهو، که به لحاظ علمی به نام Lactuca sativa شناخته می شود، اولین بار هزاران سال پیش توسط مصری ها کشت شد. مصری ها از دانه های آن برای تولید روغن و از برگ های این سبزی مفید نیز در غذا استفاده می کردند. این گیاه نیز در مصر باستان دارای اهمیت فرهنگی و مذهبی بود، زیرا که مقدس بود. بعدها یونانیان و رومی ها نیز این محصول را کاشتند.

در طول قرون وسطی در اروپا، کاهو به عنوان داروی طبيعی شناخته شده بود. می توان نمونه هایی از این گیاه را به عنوان دارو برای چندین بیماری در سیستم طب یونانی نیز یافت کرد. برای بیماری تخریب خونی، اختلال فشار خون، از دست دادن اشتها، بی خوابی تجویز می شده است . به عنوان یک تقویت کننده برای روده و دستگاه گوارش و به عنوان یک روش برای متوقف کردن میل جنسی استفاده شده است.

لاتکس موجود در کاهو برای القای خواب تجویز می شده است. همچنین به شکل قطره بینی به عنوان یک آرام بخش، ضد اسپاسم و یک مسکن مورد استفاده قرار گرفته است. کاهو در دوران قرون وسطایی و در آغاز دوره های مدرن از اروپا به آمریکای شمالی منتشر شد. در طول قرن نوزدهم، آن را به سایر نقاط جهان نیز گسترش داد، به ویژه در آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا. امروزه کاهو تقریبا در تمام نقاط جهان، از آمریکا تا سیبری یافت می شود.

کاهو چیست؟

مواد مغذی کاهو

کاهو حاوی آب، انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر و قندها است. مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن شامل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی همراه با ویتامین هایی مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولیک اسید، ویتامین B6 ،C ،A ،E و ویتامین K هستند.

مواد موجود در 100 گرم کاهو:

ماده غذایی

مقدار

آب 94/98
انرژی 15
پروتئین 1/36
چربی کل 0/15
کربوهیدرات 2/87
فیبر 1/3
قند 0/78
کلسیم 36
آهن 0/86
منیزیوم 13
فسفر 29
پتاسیم 194
سدیم 28
روی 0/18
ویتامین C 9/2
تیامین 0/07
نیاسین 0/38
فولیک اسید 38
ویتامین A 370
ویتامین K 126/3
ویتامین E 0/22

خواص و فواید کاهو برای سلامتی 

برای هزاران سال، کاهو بیش از هر سبزی دیگری کشت شده است. مزایای سلامتی که توسط تحقیقات علمی مدرن تایید شده است عبارتند از:

1- عامل ضد التهاب

کاهو دارای خواص ضد التهابی است که در کنترل التهاب کمک می کند. در مدل های تجربی، عصاره کاهو دارای قدرت کنترل قابل توجهی بر التهاب ناشی از بی کاتالیست ها مانند لیپوکسیژناز و کاراژین است.

2- از سلول های عصبی محافظت می کند

نورون ها سلول های مغزی هستند که ارتباطات فیزیکی را تشکیل می دهند تا حافظه تشکیل شود. مرگ نورون ها در اتصالات یا مدارهای خاص می تواند منجر به از دست رفتن حافظه شود. در برخی موارد، مرگ ناگهانی سلول ها می تواند منجر به بیماری هایی مانند آلزایمر شود. این تحقیق همچنین اشاره می کند که کاهو می تواند در حفاظت از عصب به عنوان یک درمان معمول در بیماری های اختلال عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

3- کاهش سطح کلسترول

کاهو می تواند در کاهش سطح کلسترول که اغلب به بیماری های قلبی عروقی و سایر شرایط خطرناک منجر می شود، بسیار مفید باشد. سطح کلسترول بالا می تواند باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود. مطالعه ای بر روی موش ها انجام شد تا تأثیر مصرف کاهو بر چربی و کلسترول را بررسی کند. نتایج نشان داد که در آنها کاهش چشمگیری در کلسترول در مقایسه با موش هایی که از کاهو تغذیه نمی کردند، وجود داشت.

4- موجب بهبود خواب می شود

یکی از مهمترین استفاده های سنتی کاهو در طب یونانی به عنوان یک القا کننده خواب بود. ماده شیمیایی در کاهو وجود دارد. هنگامی که در حیوانات آزمایشگاهی شده تجویز می شود، اثرات آرام بخش زیادی دارد. کاهش ضربان قلب و انقباضات بطنی نیز مشاهده شده است. این ماده شیمیایی خاص با مسدود کردن فرآیندهای سیگنال تحریک کننده از بافت های عضلانی و عصبی عمل می کند.

فواید کاهو در بهبود خواب

5- عامل آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها طیف وسیعی از بیوشیمیایی هستند که عمدتا در رژیم ما یافت می شود. آنها نیز برای سلامتی انسان بسیار ضروری هستند. آنتی اکسیدان ها به عنوان موانعی برای رادیکال های آزاد عمل می کنند که از طریق متابولیسم سلولی تولید می شوند. این رادیکال های آزاد به بافت ها، سلول ها و DNA درون آنها حمله می کنند. کاهو حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشد؛ که می توانند قبل از حمله رادیکال های آزاد آنها را از بین ببرند.

6- عامل ضد میکروب

لاتکس کاهو دارای خواص ضد میکروبی است. مواد بیوشیمیایی که دارای خواص ضد میکروبی هستند، ترپن ها و کارنولید ها و همچنین آنزیم هایی مانند گلوکاناز موجود در کاهو می باشند.

7- کنترل اضطراب

خواص کاهو برای سیستم مغز و اعصاب در زمانهای قدیم در طب یونانی پیشنهاد شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کنترل اضطراب از خواص مصرف کاهو

8- دارای پتانسیل ضد سرطانی

عصاره برگ کاهو می تواند نوع خاصی از سرطان را از بین ببرد. بر اساس تحقیق منتشر شده توسط محققان موسسه آسیب شناسی بالینی، دانشگاه پزشکی وین، در گزارش های انکولوژی، عصاره آب کاهو مهار رشد سلولهای لوسمی و سلولهای سرطان پستان را به همراه داشته است. این تأکید دارد که کاهو دارای پتانسیل ضد سرطان است.

دستور العمل ساده مصرف کاهو

چند دستورالعمل در زیر ارائه می شود که می توانند به راحتی در خانه مورد استفاده قرار گیرند.

1- سالاد سبزیجات

یک گوجه فرنگی، خیار، تربچه، هویج، فلفل قرمز، فلفل زرد و برگ کاهو را خرد کرده و در ظرفی بریزید. با استفاده از نمک، فلفل، کمی از روغن زیتون، و آب لیمو سس این سالاد را تهیه کنید.

سالاد سبزیجات

2- سالاد کاهو

. یک فنجان ذرت را بجوشانید و آن را سرد کنید.

. کمی کاهو، پیاز و گوجه فرنگی را بریزید و آن را در یک کاسه قرار دهید.

. ذرت پخته شده را به این مخلوط اضافه کنید.

. مخلوط را با نمک، فلفل، روغن زیتون و آب لیمو مخلوط کنید.

. شما می توانید سبزیجات دیگری مانند سیب زمینی پخته شده، قارچ و یا نخود فرنگی را نیز اضافه کنید یا حتی در برخی دستور پخت ها از مرغ و ماهی های پخته شده نیز استفاده می کنند.

سالاد کاهو از روش های ساده مصرف کاهو

عوارض جانبی کاهو

یک گزارش منتشر شده در مجله Allergology تحقیق و ایمونولوژی بالینی نشان داده است که حتی کاهو می تواند ایجاد آلرژی کند و پروتئین های آلرژن در کاهو نیز شناسایی شده اند. آلرژی غذایی پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به نوع خاصی از مواد غذایی است که بدن آنها را مضر تشخیص می دهد.

آلرژی غذایی که به آنافیلاکسی منجر می شود، بدترین نوع است و با توجه به مرکز کنترل بیماری، در حال افزایش است. افرادی که از آلرژیهای غذایی رنج می برند، معمولا در معرض خطر ابتلا به این مشکل در هنگام مصرف مواد غذایی جدید هستند. بنابراین، در هنگام خوردن کاهو برای اولین بار، قبل از غذا خوردن، کاهو را روی پوست آزمایش کنید، تا مطمئن شوید.

از
0
رای