علت و درمان خانگی آبریزش بینی کودکان زیر 2 سال با طب سنتی و شربت

علت و درمان خانگی آبریزش بینی کودکان زیر 2 سال با طب سنتی و شربت علت آبریزش بینی کودکان چیست ؛ با علائم و درمان آبریزش بینی کودکان زیر 2 سال و یک سال با شربت، دمنوش و درمان خانگی آبریزش بینی کودکان در طب سنتی در سلام دنیا آشنا شوید.

زمانی که مایع مخاط بطور مداوم یا متناوب بصورت روان یا ضخیم، شفاف یا کدر از بینی کودک خارج می شود، آبریزش بینی رخ داده است. کودکان اغلب به دلیل سرماخوردگی یا تب دچار آبریزش بینی می شوند. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا علت آبریزش بینی کودکان و علائم و همچنین درمان خانگی آبریزش بینی کودکان زیر یک سال و دو سال با دمنوش گیاهی، شربت و درمان های طب سنتی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

علت آبریزش بینی در کودکان

موارد زیر از علت های آبریزش بینی در کودکان محسوب می شوند.

1. سرماخوردگی و آنفولانزا

زمانی که سیستم ایمنی کودک ضعیف می شود می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی یا تب را افزایش دهد، بروز سرماخوردگی یا آنفولانزا با علائمی چون آبریزش بینی در آنها همراه است برای تقویت سیستم ایمنی کودک در سنین پایین تر مواد غذایی سالم را در برنامه غذایی آنها بگنجانید.علاوه بر سرماخوردگی بیماری آنفولانزا و آلرژی نیز منجر به آبریزش بینی در کودکان می شود.

علت آبریزش بینی کودکان چیست

2. هوای سرد

هواس سرد هم می تواند با افزایش مخاط منجر به آبریزش کودک شود.

3. گریه کردن

در موقع گریه کردن، اشکی که از مجرای اشکی کودک خارج می شود به سمت حفره‌های بینی سرازیر می شود و بعد از بینی او خارج می شود.


حتما بخوانید: درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی


4. عفونت سینوس‌ها یا آدنوئیدها

برخی اوقات عفونی شدن مواد مخاطی از سینوس‌ها یا حفره‌های صورت داخل بینی تخلیه می‌شوند و باعث گرفتگی بینی می شوند. لوزه سوم، بافتی که در پشت بینی قرار دارد،ممکن است در صورت عفونی شدن و باعث تولید مخاط عفونی در کودکان شود.

5. رینیت آلرژی

عواملی چون آلرژی‌های فصلی یا واکنش به محرک های بینی نظیر گرد و غبار یا پر پرندگان می تواند منجر به افزایش مخاط در کودکان شوند.

علت آبریزش بینی :رینیت آلرژی

6. توربینات بزرگ‌شده یا متورم

آلرژی یا عفونت ممکن است موجب تورم استخوان‌های داخل بینی (توربینات ها) و باعث انسداد بینی شوند.

7. بزرگ شدن لوزه سوم

بزرگ شدن بیش از حد لوزه سوم ،بافتی که درپشت بینی کودکان قرار گرفته،نیز می تواند باعث آبریزش بینی در کودکان شود.


حتما بخوانید: عوارض جانبی عمل جراحی لوزه برای کودکان


8. پولیپ بینی

ایجاد پولیپ‌های بینی، توده‌های انگوری شکل در داخل بینی هم می تواند منجر به آبریزش بینی در کودکان شود.

9. ورود اجسام خارجی

ورود اجسام خارجی مانند آجیل یا یک مهره به داخل بینی می تواند باعث گرفتگی بینی و آبریزش بینی با بوی بد شود.

علت آبریزش بینی کودکان:ورود اجسام خارجی

10. کیست یا تومور در بینی

اگر چه این مورد نادر است،اما وجود تومورهای خوش‌خیم یا بدخیم یا کیست‌ها در داخل بینی یکی از دلایل گرفتگی و آبریزش بینی شود.

علائم آبریزش بینی در کودکان

موارد زیر از علائم شایع آبریزش بینی در کودکان هستند.

  • تب
  • سرفه
  • گلودرد
  • عطسه
  • معده درد
  • نداشتن خواب راحت 
  • از دست دادن اشتها

علائم آبریزش بینی در کودکان

درمان خانگی آبریزش بینی کودکان

راهکارهای زیر برای درمان آبریزش بینی کودکان موثر هستند.

1. درمان خانگی آبریزش بینی کودکان با شستشو با آب نمک

یکی از روش های موثر برای درمان آبریزش بینی ششتشوی بیینی با آب نمک است.زیرا شستشو با آب نمک باعث رفع مخاط ها می شود و به تخلیه راحتتر بینی کمک می کند.برای این منظور ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی را به یک فنجان آب جوشیده اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند.در ادامه سر کودک را به سمت عقب ببرید در داخل سوراخی بیینی چند قطره محلول آب نمک بریزید.انگشت خود را روی یکی از سوراخ های بینی بگذارید و مایع اضافی را از سرنگ خارج کنید.3 بار در ر وز این درمان را انجام دهید.

2. درمان خانگی آبریزش بینی کودکان با بخور آب گرم

بخور آب گرم باعث رفع آبریزش بینی می شود و به خواب بهتر کودک کمک می کند.برای اینکار دوش حمام را باز کنید و درب آن را ببنید تا بخار در آن جمع شود به همراه کودک خود 10 تا 15 دقیقه در حمام باشید، این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.برای کودکان بزرگتر می توانید در حالی که در کنار آنها نشسته اید ظرف آب گرم را مستقیم در مقابل آنها قرار دهید تا از بخور آب گرم برای درمان آبریزش بینی استفاده کنند.


حتما بخوانید: خواص روغن اکالیپتوس برای سلامتی


3. درمان خانگی آبریزش بینی کودکان با روغن اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس عملکردی مانند داروی ضد انعقاد دارد و باعث خروج سریع مخاط از بینی و کاهش آبریزش بینی می شود.برای این منظور 4 یا 5 قطره روغن اوکالیپتوس را به آب حمام گرم اضافه کنید و به مدت 10 دقیقه در حمام با کودک بمانید، این درمان را 2بار در روز انجام دهید.

درمان خانگی آبریزش بینی در کودکان

4. درمان خانگی آبریزش بینی کودکان با عسل

عسل دارای خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی است که می تواند به درمان آبریزش بینی در کودکان کمک کند. برای این منظور 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل را به یک لیوان آب گرم  اضافه و ترکیب کنید و به کودک بدهید،این درمان برای 1 یا 2 بار در روز برای کاهش آبریزش بینی می تواند موثر باشد.

5. درمان خانگی آبریزش بینی کودکان با مصرف مایعات

در زمان آبریزش بینی برای جلوگیری از خشک شدن ترشحات و مسدود شدن حفره بینی باید به کودک خود مایعات فراوانی بدهید. در کودکان شیرخوار این کمبود می تواند با تغذیه شیر مادر رفع شود

درمان آبریزش بینی کودکان زیر یک سال

1. مصرف مایعات فراوان

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد برای جلوگیری از کمبود آب باید بدن کودکان را در زمان سرماخوردگی هیدراته نگه دارید، برای این منظور به کودکان زیر 1 سال و بالاتر می توان آب ساده، آب میوه رقیق شده و یا آب طعم دار ژلاتینی خوراند.

درمان آبریزش بینی کودکان زیر یک سال

2. ریحان

ریحان دارای خواص ضدباکتریایی، ضد قارچ و ضد ویروس است و می تواند مانع از آبریزش بینی در کودک شود.همچنین این ماده با تقویت سیستم دفاعی کودک می تواند از بروز سرماخوردگی جلوگیری کند.برای کودکان زیر 1 سال برگ ریحان با مقدار کمی شکر زرد ترکیب کنید و برای 2 بار در روز به آنها بخورانید.


حتما بخوانید: خواص ریحان برای سلامتی


3. حمام با اسفنج

در صورتی که کودک دچار آبریزش بینی است و دمای بدنش هم پایین است،برای طبیعی شدن دمای بدنش،با  استفاده از اسفنج و آب سرد او را بشویید. حمام با اسفنج به تسکین و خواب بهتر و درمان سریع کودک کمک می کند.در کودکان زیر یک سال این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.یک حوله را خیس کنید و پاهای و دست کودک را با آن بشویید.

درمان آبریزش بینی کودکان زیر 2 سال

1. سوپ مرغ

مصرف سوپ مرغ در کودکان بالای 1 سال درد ناشی از آبریزش را کاهش می دهد، علاوه براین این غذای مقوی و سبک با بهبود سیستم ایمنی بدن  حتی از ایجاد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری می کند.

2. بابونه

بخور گیاه بابونه برای کودکانی که حداقل 1 ساله دارند، می تواند به رفع علائم و ناراحتی های آبریزش بینی کمک کند.گیاه بابونه، نه تنها سیستم ایمنی آنها را تقویت می کند بلکه دارای خواص آنتی هیستامین عالی هست،و می تواند باعث کاهش عطسه هم شود.

درمان آبریزش بینی کودکان زیر 2 سال

3. ساکشن کردن حباب

 آبریزش بینی منجر به تجمع خلط در بینی کودک می شود به همین دلیل تنفس کودک سخت میشود.یک روش موثر برای کمک به تنفس بهتر کودک ساکشن حباب برای خارج کردن این مخاط از بینی او است.ساکشن را می توان از داروخانه ها تهیه کرد.به خاطر داشته باشید که قبل از هر بار استفاده حتما ساکشن را تمیز کنید.

4. بالا نگه داشتن سر

زمانی که کودک دچار آبریزش بینی می شود تنفس و خواب راحت برای او دشوار می شود،یک روش موثر برای کمک به خارج شدن مخاط از بینی و تنفس بهتر بالا نگه داشتن سر کودک است،برای بالا آوردن سر کودک 1 یا 2 حوله نرم را زیر سر او بگذارید اما دقت کنید که ارتفاع سر او بیشتر از 2سانت نباشد.

5. وازلین

برای رفع رطوبت ناشی از آبریزش بینی مقدار کمی وازلین را زیر بینی او بمالید تا از بروز حساسیت و بیماری تنفسی جلوگیری کند.

شربت برای آبریزش بینی کودکان (شربت سیتریزین برای آبریزش بینی کودکان)

معمولا دارویی که برای درمان آبریزش بینی مصرف می شود در دسته داهای ضد سرماخوردگی قرار دارند زیرا یکی از علل شایع آبریزش بینی در کودکان سرماخوردگی است.اما از آنحایی که مصرف داروهای بدون نسخه در کودکان زیر 6 سال ثابت نشده،به همین دلیل از مصرف دارو بدون تجویز پزشک اطفال خودداری کنید.گاهی اوقات پزشکان برای کاهش آبریزش بینی شربت سیتریزین تجویز می کنند، البته مصرف این شربت برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود، قبل از مصرف دارو با پزشک اطفال مشورت کنید.

دمنوش برای آبریزش بینی کودکان

گاهی اوقات مصرف دمنوش های گیاهی می تواند برای تسکین علائمی چون آبریزش بینی در کودکان موثر عمل کنند.

1. دمنوش زنجبیل

آنتی اکسیدان های موجود در زنجبیل می توانند به بهبود سرماخوردگی و گرم نگه داشتن بدن کمک کنند.


حتم بخوانید: بهترین دمنوش ها برای سرماخوردگی و آنفولانزا


2. دمنوش به

این دمنوش خوش طعم و خوش بو با تقویت سیستم ایمنی بدن به بهبود سرماخوردگی و علائم آن کمک می کند.

دمنوش برای آبریزش بینی کودکان

3. دمنوش گل محمدی

وجود مقادیر ویتامین سی و انواع آنتی‎اکسید در دمنوش گل محمدی برای بهبود سرماخوردگی و التهاب ناشی از آن بسیار مفید است.

4. دمنوش میخک

در صورت ابتلا به سرماخوردگی مصرف دمنوش میخک می تواند به درمان سرماخوردگی و تنفس بهتر کمک کند.

درمان آبریزش بینی کودکان طب سنتی

1. آب لیمو گرم

یکی از مؤثرترین داروی آبریزش بینی برای کودکان اسیدسیتریک موجود در لیمو محسوب می‌شود.علاوه براین وجود مقادیر بالای ویتامین موجب تحریک سیستم ایمنی و دفع سموم از بدن می شود.برای این منظور مقدار 30 میلی‌لیتر آبلیمو را به 1 لیوان آب گرم اضافه و مخلوط کنید،در کودکان 1 سال به بالا می توان مقداری عسل هم به این نوشیدنی افزود.این درمان را 1 الی 2 بار در روز تکرار کنید.

درمان آبریزش بینی کودکان در طب سنتی

2. سیر

 یکی دیگر از درمان های سنتی موثر و بی خطر برای آبریزش بینی در کودکان استفاده از سیر ماده خام است.می توانید 250 میلی‌لیتر آب را بجوش بیاورید و ترکیبی از 4 گل سیر به همراه 5 میلی‌لیتر آب پیاز و کمی نمک را ترکیب و میل نمایید.مصرف این محلول باعث دفع سموم از بدن انها می شود.این درمان را برای رفع مشکل 2 بار در روز به آنها بدهید.

3. بخور آب سرد

برای خارج شدن مخاط از بینی از  کودک بخواهید در فواصل زمانی منظم در بینی خود عمل دمیدن را انجام هد،برای جلوگیری از تحریک پوست کودک بینی او را با یک دستمال نرم تمیز کنید.برای جلوگیری از قزمز شدن پوست بینی کودک مقداری مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی او قرار دهید.

سخن پایانی:

آبریزش بینی یکی از مشکلات شایعی است که اکثر کودکان با آن مواجه می شوند، آبریزش بینی معولا در اثر سرماخوردگی یا آلرژی بروز پیدا می کند، و با علائمی نظیر تب، سردرد، بی خوابی و کم اشتهایی همراه است. در این مطلب درمان های خانگی آبریزش بینی برای کودکان سنین مختلف ارائه کرده ایم بعد از مشورت با پزشک اطفال می توانید یکی از درمان های طبیعی بالا را برای رفع این مشکل امتحان کنید.


مقالات مرتبط:

برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم

علت آبریزش چشم چیست و چگونه درمان میشود


 

از
3
رای