مصرف روزانه قهوه چقدر است؛ میزان مجاز خوردن قهوه برای بدن

مصرف روزانه قهوه چقدر است؛ میزان مجاز خوردن قهوه برای بدن خوردن چه میزان قهوه در روز مجاز است؟ مقدار مجاز مصرف قهوه در روز، روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟ خطرات و مضرات قهوه و کافئین در این مطلب سلام دنیا بیاموزید.

اکثر مردم روزانه کافئین را عمدتاً به شکل قهوه، چای و نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند. اما آیا چیزی به نام کافئین بیش از حد وجود دارد؟ سازمان غذا و داروی ایالات متحده توصیه می کند که افراد روزانه بیش از پنج میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم (2.2 پوند) از وزن بدن خود مصرف نکنند که برای یک فرد 79 کیلوگرمی (175 پوندی) به حدود 400 میلی گرم می رسد. در ادامه این مقاله سلام دنیا قصد داریم درباره مصرف روزانه قهوه چقدر است؛ میزان مجاز خوردن قهوه برای بدن صحبت کنیم.

روزانه چقدر قهوه مصرف کنیم؟

اگرچه ممکن است بتوانید بدون عواقب منفی مقدار زیادی قهوه در روز بنوشید، اما از نظر تئوری محدودیتی برای تحمل میزان کافئین بدن شما وجود دارد.با این حال، مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه دم کرده تجاری می تواند بسیار متفاوت باشد.برای مثال یک قهوه بزرگ برند استارباکس حاوی حدود 260 میلی گرم کافئین است، در حالی که یک قهوه متوسط ​​داغ ازبرند دانکین دارای 210 میلی گرم کافئین است. و برخی از نوشیدنی های انرژی زا می توانند تا 300 میلی گرم در یک قوطی 16 اونسی (473 میلی لیتری) داشته باشند.


حتما بخوانید: علت و درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه


 قرص ها و پودرهای کافئین در صورت مصرف فله می توانند خطرناک باشند و باید با احتیاط مصرف شوند.کافئین، محرک سیستم عصبی مرکزی، اثرات مواد شیمیایی خواب آور مانند آدنوزین را در مغز شما مسدود می کند. در جریان خون شما، گردش کورتیزول و آدرنالین را نیز افزایش می‌دهد، که هر دو باعث می‌شوند ضربان قلب شما سریع‌تر شود و سطح انرژی شما به اوج برسد. هنگامی که فردی بیش از حد از این محرک مصرف می کند، ممکن است احساس عصبانیت یا هیجان بیش از حد کند و ممکن است دچار مشکل خوابیدن شود.

روزانه چقدر قهوه مصرف کنیم؟

برخی از شرایط نادر سلامتی می تواند مصرف کافئین را خطرناک تر کند. سندرم QT طولانی (LQTS) یک وضعیت ژنتیکی است که به دلیل تاخیری که در فعالیت الکتریکی قلب ایجاد می‌کند، نامگذاری شده است، همانطور که توسط الکتروکاردیوگرام ( ECG) نشان داده شده است. این بیماری از هر 2000 نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. تحت شرایط خاص، تکان ناگهانی آدرنالین ممکن است باعث شود که فرد مبتلا به سندروم کیو. تی دچار ایست قلبی شود. گریگوری مارکوس، متخصص قلب در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، می‌گوید از آنجایی که کافئین می تواند باعث افزایش مشابهی در آدرنالین در جریان خون شود، افراد مبتلا به سندرم طولانی ممکن است باید مراقب مصرف کافئین خود باشند.


حتما بخوانید: علائم آلرژی به کافئین چیست


کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان توصیه می کند که افراد باردار مصرف کافئین خود را به حدود 200 میلی گرم (حدود دو فنجان قهوه دم کرده خانگی) در روز یا کمتر محدود کنند. کافئین بیش از حد ممکن است باعث حملات پانیک در افراد مبتلا به اضطراب شود. برخی از افراد ممکن است به همین دلیل مصرف خود را محدود کنند. دوز دقیق برای القای عصبانیت متفاوت است، با این حال،این موارد به حساسیت فرد به کافئین و سطح استرس فعلی هم بستگی دارد. یک مؤلفه ژنتیکی برای تحمل کافئین وجود دارد - به ویژه، ژنی به نام CYP1A2 تعیین می کند که بدن یک فرد چقدر سریع (و با چه دقتی) دارو را متابولیزه می کند. افرادی که دارای نوع "آهسته" ژن هستند، نسبت به اثرات کافئین حساس تر هستند.

روزانه چقدر قهوه مصرف کنیم؟

با این حال، برای اکثر مردم، کافئین در حد اعتدال بی خطر است. و حتی می تواند مفید باشد. مارکوس می‌گوید بر خلاف باور عمومی، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که روزانه کافئین مصرف می‌کنند ممکن است کمتر در معرض خطر آریتمی یا ضربان نامنظم قلب قرار بگیرند که می‌تواند منجر به ایست قلبی شود. بر اساس تحقیقات او افرادی که قهوه مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مصرف نمی کنند به طور متوسط ​​روزانه 1000 گام اضافی برمی‌دارند، فعال‌تر هستند. تعداد زیادی از تحقیقات نیز نشان داده اند که کافئین می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. مطالعات دیگر نشان می دهد که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان یا گلو را کاهش دهد، اگرچه ممکن است این نتیجه تاثیر مستقیم کافئین باشد یا نباشد.خب ، مگر اینکه به دلایل بیماری یا شخصی فرد از  مصرف کافئین پرهیز کند.

سخن پایانی:

کافئین می تواند به شما کمک کند احساس انرژی کنید. اما ممکن است محدودیتی برای تحمل بدن شما وجود داشته باشد، بنابراین اگر شما هم مانند اکثر بزرگسالان، کافئین بخشی از برنامه روزانه تان، معمولاً مصرف آن مشکلی برای سلامتی تان ایجاد نخواهد کرد. اما باید مراقب عوارض جانبی احتمالی کافئین باشید و در صورت لزوم آماده کاهش مصرف آن باشید.


مطالب مرتبط:

خواص قهوه ترک برای مردان و زنان، لاغری و پوست

7 علامت و عوارض که نشان دهنده نوشیدن بیش از حد قهوه است

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای دریافت تمام فواید سلامتی آناز
3
رای