احساس مرگ نشانه چیست + درمان اضطراب و وسواس فکری ترس از مرگ

احساس مرگ نشانه چیست + درمان اضطراب و وسواس فکری ترس از مرگ احساس مرگ نشانه چیست؛ علت اضطراب و فكر كردن زياد به مرگ و وسواس فکری ترس از مرگ چیست، چگونه (تاناتوفوبیا) یا مرگ هراسی را از بین ببریم؛ درمان و جلوگیری از فکر کردن به مرگ در سلام دنیا بخوانید.

همه گاهی به مرگ فکر می کنند و آن طبیعی است. اما اضطراب مرگ بسیار متفاوت است. در این مطلب از سلام دنیا درباره اضطراب مرگ و احساس مرگ نشانه چیست، علت فكر كردن زياد به مرگ و اینکه چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم؛ بهترین روشهای درمان اضطراب مرگ و جلوگیری وسواس فکری ترس از مرگ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اضطراب مرگ چیست؟

اضطراب مرگ چنان اضطراب شدیدی در مورد مرگ است که شروع به تداخل در توانایی شما برای زندگی کردن می کند. بیشتر مردم فقط به وجود، زندگی و مرگ خود می اندیشند. اما سپس به زندگی خود باز می گردند. از سوی دیگر، افرادی که اضطراب مرگ را تجربه می کنند، ممکن است متوجه شوند که برای اجتناب از زندگی و چشم انداز مرگ، خود را نابود می کنند. آنها ممکن است خطرات کمتری بپذیرند و مسیری را که فکر می کنند ایمن تر است انتخاب کنند. و این کار کاملاً اشتباهی نیست - همه برای دنبال کردن دورترین مسیرهای زندگی ساخته نشده‌اند.

احساس مرگ نشانه چیست

نمی خواهید به چتربازی بروید؟ آیا فکر می کنید بالا رفتن از کوه بد است؟ برای بسیاری از مردم، اینگونه است. کمربند ایمنی نبسته اید؟ داروهای سخت را امتحان می کنید؟ ورزش های سخت برای شما جذاب نیست؟ تمام فعالیت هایی که می تواند منجر به مرگ شود و کاملا طبیعی است که باید از آنها اجتناب کرد.


حتما بخوانید: علت ترس از مرگ (تاناتوفوبیا) یا مرگ هراسی چیست


چیزی که طبیعی نیست این است که تا آخر شب در رختخواب بیدار باشید و به مرگ فکر کنید. به همین ترتیب، اجتناب از بیرون رفتن طبیعی نیست زیرا می ترسید که یک اتفاق ناخوشایند به زندگی شما پایان دهد. اجتناب از چیزهایی که علاقه دارید زیرا از مرگ می ترسید، راه خوبی برای زندگی نیست. در نهایت، به تمام فرصت های گذشته خود نگاه می کنید و از کاری که دیگر نمی توانید انجام دهید پشیمان خواهید شد.

درک کنید که بین اضطراب مرگ و تاناتوفوبیا - ترس بالینی از مرگ که فلج کننده است - تفاوت وجود دارد. شدت اضطراب و فوبیا متفاوت است. اگر متوجه شدید که ترس شما بسیار زیاد است و زندگی شما را دشوار می کند، ایده خوبی خواهد بود که از یک متخصص سلامت روان تایید شده کمک بگیرید.

اضطراب مرگ چیست ؟

علت فكر كردن زياد به مرگ 

با توجه به آنچه گفته شد، قبل از اینکه بتوانیم نحوه مبارزه با این اضطراب را بفهمیم، باید ببینیم چه چیزی ممکن است باعث اضطراب شما شود. ممکن است شما تشخیص بیماری لاعلاج را دریافت کرده باشید یا مشاهده کرده باشید که یکی از عزیزانتان بیمار است. هر کدام از این دو می‌توانند تأثیرات ماندگاری در نحوه تفکر شما در مورد زندگی و مرگ به جای بگذارند.

  • بیماری شدید: نیازی نیست که یک بیماری خطرناک باشد تا بر درک شما از زندگی و مرگ تأثیر بگذارد. با این حال، یک بیماری شدید که باعث ترس از زندگی، آینده و مرگ شما می شود، می تواند شما را تا اعماق قلبتان دچار ترس کند.
  • تجربیات آسیب زا: یکی از علل شایع اضطراب مرگ، یک تجربه آسیب زا است. تجربه از دست دادن کنترل بر سرنوشت می تواند به اندازه کافی عمیقاً تکان دهنده باشد که نحوه درک شما از زندگی را کاملاً تغییر دهد. برخی از دلایل رایج عبارتند از تصادفات رانندگی، حمله و سرقت.
  • مرگ یکی از عزیزان: چیزهای کمی مانند از دست دادن کسی که دوستش دارید باعث بازتاب زندگی و مرگ می شود. حقیقت این است که هرکس یکی از عزیزان خود را از دست بدهد به نوعی تحت تأثیر آن قرار می گیرد. ترس از مرگ تنها یک نتیجه است. شما حتی می توانید این یکی را در تجارب آسیب زا بپیچید زیرا اکثر مردم 100% از دست دادن بهبود نمی یابند. همیشه چیزی هست که برای آن شخص عزادار و دردناک است.
  • سالخورده: در مواجهه با مرگ، برخی از مردم نمی توانند بر ترس از ناشناخته ها و آنچه ممکن است رخ دهد غلبه کنند. آنها ممکن است برای ترک این زندگی آماده نباشند. رسانه ها مملو از داستان هایی در مورد سالمندانی است که مرگ خود را می پذیرند. اما، هی، حقیقت این است که همه از لطف و حکمت برخوردار نیستند. برخی از مردم در حال مرگ خشم و عصبانیت دارند.

حتما بخوانید: نشانه های از فرایند مردن افراد و چگونگی درک آن


اینها برخی از رایج ترین دلایلی هستند که ممکن است در فرد ترس از مرگ ایجاد شود. با این حال، راه‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید با آن احساسات مبارزه کنید و آنها را از بین ببرید.

علت فكر كردن زياد به مرگ

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم (درمان اضطراب مرگ)

1. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ از مرگ چشم انداز خوب داشته باشید

چشم انداز خوب از مرگ؟ چگونه می توان چشم انداز خوبی از مرگ داشت در حالی که شما می دانید پایان این زندگی است؟ حقیقت این است که همه اینها موقتی است. زندگی و هستی زودگذر است. هر موفقیت و شکستی در زندگی در زمان خودش وارد می شود و زمانی که آماده باشد از بین می رود. البته راه‌هایی برای افزایش شانس موفقیت بلندمدت وجود دارد. اما هرکسی که به طور غیرمنتظره ای ضایعه بزرگی را تجربه کرده است، می تواند به شما بگوید که گاهی اوقات از ناکجاآباد می آید.زندگی تغییر می کند. این تنها وعده ای است که زندگی به ما می دهد. شغل ها می آیند و می روند، روابط می آیند و می روند، دوستی ها شروع می شوند و تمام می شوند و زندگی می آید و می رود. این بخشی طبیعی از نظم زندگی است.

هر یک از ما قبل از اینکه به سمت آنچه فراتر از آن است حرکت کنیم، زمان مشخصی را در این سیاره دریافت می کنیم. اما، البته، این ممکن است اصلاً چیزی نباشد. شاید این یک زندگی پس از مرگ باشد که توسط دین موعظه می شود. همچنین می تواند چیزی باشد که هیچ ذهن بشری تا به حال به آن نرسیده است. اما هر چه که باشد، احتمالاً شبیه احساسی است که قبل از تولد داشتید. به جای سوگواری برای پایان زندگی خود که هنوز فرا نرسیده است، به ماهیت گذرای زندگی فکر کنید. بله، زندگی شما دیر یا زود به پایان می رسد. به اندازه طلوع خورشید از شرق و غروب در غرب مطمئن است.

2. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ اجازه ندهید نگرانی شما در مورد مرگ به زندگی شما دامن بزند

اضطراب مرگ اغلب افراد را در مسیر خود متوقف می کند. اما لازم نیست اینطور باشد. درعوض، می‌توانید از وسواس خود در مورد مرگ به عنوان سوخت استفاده کنید تا آن گونه که می‌خواهید زندگی کنید. شما فقط همین یک زندگی را بدست می آورید. روایت آنچه را که به خود درباره مرگ می گویید تغییر دهید. به جای این که «من می‌میرم. من از زندگی دوری خواهم کرد.»


حتما بخوانید: ترس از مرگ چه موقع مضر است؟


آن را با چیزی بیشتر شبیه این جایگزین کنید: «چون روزی می‌میرم، کارهایی را انجام خواهم داد که خوشحال باشم. من شرایطی را که برای من بد است را تحمل نمی کنم. وقتم را با چیزهایی که مهم نیست تلف نمی کنم. من زندگی ام را با حداکثر پتانسیلش زندگی خواهم کرد – هر چه که باشد.» نیازی نیست که اضطراب مرگ فلج کننده باشد. مسلما، تلاش برای غلبه بر این احساسات برای در آغوش گرفتن بهتر زندگی شما بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم؟1

3. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ عادت هایی که اضطراب مرگ شما ایجاد می کند را تغییر دهید

مشکل تلاش برای بهبودی از اضطراب این است که کل فرآیند غیر شهودی است. اضطراب باعث می شود که بخواهید از منبع استرس خود دوری کنید. بنابراین، شما عادت پیدا می کنید که راه هایی را برای رفع ناراحتی پیدا کنید تا راحت باشید. کاملا منطقی است، درست است؟

خوب، خودسازی راحت نیست. راه واقعی برای بهبود اضطراب این است که با عادات عصبی خود مقابله کنید و راه خود را از طریق آنها بیابید. اینجاست که یک متخصص سلامت روان ممکن است ارزشمند باشد زیرا ممکن است مجبور شوید منبع اضطراب را بیابید. شما می توانید عادات مضطرب و ترس از اتفاقی را که در گذشته شما رخ داده است، ایجاد کنید، عادات مرتبط با اضطراب را توسعه دهید، اما سپس از منبع اصلی درمان کنید.

اما شما با عاداتی که در آن زمان به شما کمک کردند با آن کنار بیایید. این عادات در حال یا آینده به درد شما نمی خورد. به عنوان مثال، شما در یک تصادف رانندگی آسیب می بینید و چون در آن تصادف رانندگی بدی داشتی، حالا می ترسی دوباره پشت فرمان بنشینی. اما این ادامه دارد حتی اگر در مکانی با حمل و نقل عمومی خوب زندگی کنید.

 در یک منطقه روستایی زندگی می کنید؟ فراموشش کن. حتی در برخی از مناطق شهری، هنوز باید 20 دقیقه رانندگی کنید تا به یک فروشگاه مواد غذایی برسید، مگر اینکه بخواهید از غذاهای کنسرو شده فروشگاه دلاری زندگی کنید. اضطراب و عاداتی که به دلیل اضطراب شکل گرفته اند ممکن است در آن زمان به شما کمک کرده باشند، اما اگر اجازه دهید می توانند زندگی شما را تغییر دهند.

4. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ از نگرانی مزمن خودداری کنید

عمل نشخوار فکری این است که بعد از اینکه یک چیز منفی فایده ندارد، بنشینید و روی آن تمرکز کنید. هیچ اشکالی ندارد که به موقعیت ها و مشکلات منفی که به صورت محدود با آنها دست و پنجه نرم می کنید فکر کنید. با این حال، زمانی که دائماً به آن فکر می‌کنید، حتی از انجام فعالیت‌های دیگر صرف نظر می‌کنید یا از آن اجتناب می‌کنید، مشکل ایجاد می‌شود، زیرا روی مشکل متمرکز شده‌اید.

در برخی مواقع، فکر کردن برای حل مشکل، ثمره معنی‌ داری به بار نمی‌آورد. شما فقط به چیزهایی که در ابتدا با آنها مشکل داشتید باز می گردید. این افکار باید مختل شوند. ساده ترین راه این است که چیز دیگری داشته باشید که انرژی ذهنی و عاطفی خود را به سمت آن هدایت کند. اگر بر اضطراب مرگ خود متمرکز هستید، سعی کنید توجه خود را به چیز دیگری معطوف کنید. می توانید سعی کنید پازل انجام دهید، یک بازی انجام دهید، چیزهایی را که به نظرتان خنده دار است تماشا کنید، در سرگرمی ها شرکت کنید یا مدتی را با یکی از عزیزان خود بگذرانید.

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم؟2

5. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ با وادار کردن دیگران به مقابله با مشکل، از اضطراب خود دوری نکنید

یکی از راه های ناسالم برای مقابله با اضطراب این است که منبع آن را در اختیار شخص دیگری قرار دهید تا با آن مقابله کند. در مورد اضطراب مرگ، فرض کنید یکی از عزیزان شما فوت کرده است. شما برای مقابله با آن و مسئولیت های همراه با آن مرگ مشکل دارید. شاید لازم باشد با درخواست گواهی فوت، رسیدگی به قبوض و در غیر این صورت مراقبت از وسایل آنها به امور آنها سر و سامان دهید.

اما شما نمی توانید به دلیل اضطراب مرگ از همه آن ها اجتناب کنید. به جای مشارکت، ممکن است سعی کنید آن کار را به شخص دیگری بسپارید تا مجبور نباشید با آن کار کنید. اما، باز هم، این اجتناب کمکی نخواهد کرد - فقط اضطرابی را که در حال حاضر تجربه می‌کنید، تقویت می‌کند. به علاوه، برای سایر افرادی که باید در برنامه ریزی مراسم تشییع جنازه و مدیریت مرگ مشارکت داشته باشند، منصفانه نیست.

در این شرایط، شانس بسیار خوبی است که برای حل آن به کمک حرفه ای نیاز خواهید داشت. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که غم و اندوه و فقدان خود را به عنوان وسیله ای برای مقابله با آن کنار بگذارید. در عوض، ممکن است لازم باشد برای یافتن راه خود به یک منبع حمایتی خنثی تکیه کنید.

یک وکیل املاک همچنین می تواند در رسیدگی به کلیه اسناد و مدارک و ارائه راهنمایی در طول فرآیند کلی مفید باشد. با وجود اینکه ما فقط در مورد عدم سپردن مسئولیت به شخص دیگری بحث کردیم، بسیاری از کارهایی که شما پس از مرگ با آنها سر و کار دارید، اداری و قانونی هستند. هیچ ایرادی ندارد که به یک متخصص پول بدهید تا به شما کمک کند راه خود را از میان این ظلمات اداری بیابید. تلاش برای کشف آن به تنهایی در حالی که با اضطراب و غم و اندوه سروکار دارید بسیار دشوار است.


حتما بخوانید: کودکان چه زمانی مرگ را درک می کنند؟


6. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ احساسات خود را در مورد مرگ تأیید کنید

اعتبارسنجی احساسات می تواند موضوع پیچیده ای باشد. به نظر می رسد هر کس تصور متفاوتی از آنچه که مستلزم آن است دارد. به زبان ساده، اعتبار بخشیدن به احساساتتان به معنای پذیرش داشتن آنهاست. شما از آنها فرار نمی کنید، آنها را انکار نمی کنید و سعی نمی کنید از آنها دوری کنید. شما به احساسات خود نگاه می کنید و می گویید: "بله، من در مورد مرگ احساس اضطراب می کنم و برای من اشکالی ندارد که چنین احساسی داشته باشم."

هر کس هر از گاهی احساسات بدی را تجربه می کند. این بدان معنا نیست که احساسات بد هستند. احساسات بد معمولاً فقط به شما می گویند که مشکلی وجود دارد که باید به آن رسیدگی کنید. و وقتی به آن توجه می کنید، آن احساسات بد اغلب از بین می روند. اما، البته، پرداختن به این احساسات منفی به معنای چیزی بیش از اعتبار بخشیدن به احساسات است.

راه اعتبار بخشیدن به احساساتتان این است که به خودتان یادآوری کنید که داشتن این احساسات اشکالی ندارد. یک راه آسان برای انجام این کار این است که تصور کنید به کسی که دوست دارید همان چیزی را پشت سر بگذارید چه می‌گویید. «این طبیعی است که در مورد مرگ احساس بدی یا اضطراب داشته باشید. تروما و اضطراب می تواند بخشی باشد، اما همه چیز نیست. و شما همیشه این احساس را نخواهید داشت.» این چیز سختی نیست این فقط برای خودت یا هرکسی که داری بهش میگی یه دیوونه بودن.

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم؟3

7. برای جلوگیری از فکر کردن به مرگ؛ از مهارت های مقابله ای برای اضطراب استفاده کنید

اضطراب مرگ نوعی اضطراب است. دقیقاً در نام آن وجود دارد. بخش خوب این است که استراتژی ها و تکنیک های مدیریت اضطراب نیز می تواند به اضطراب مرگ کمک کند. در اینجا چند روش رایج وجود دارد:

1. مدیتیشن

نشان داده شده است که مدیتیشن علائم اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان را بهبود می بخشد. ایده این است که اضطراب ترس از آنچه می تواند باشد. مدیتیشن کمک می کند تا شما را به لحظه حال بازگرداند و بر اینجا و اکنون تمرکز کنید. اغلب لازم است یک منطقه آرام پیدا کنید که بتوانید بر روی عمل مراقبه تمرکز کنید. البته افراد به روش های مختلفی مدیتیشن می کنند.


حتما بخوانید: بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان


یک روش ساده "تنفس جعبه ای" نامیده می شود. چهار ثانیه دم می دهید، چهار ثانیه نگه دارید، چهار ثانیه بازدم کنید، چهار ثانیه نگه دارید و تکرار کنید. همانطور که این کار را انجام می دهید، روی نفس کشیدن و شمردن 1، 2، 3 و 4 در سر خود با هر طرف جعبه تمرکز می کنید. با انجام این کار، شما ذهن خود را متمرکز می کنید.

4چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم؟

2. ورزش

 ورزش راهی آسان برای از بین بردن فرآیندهای فکری شدید اضطراب است. نه تنها این، بلکه ورزش به سایر زمینه های سلامتی نیز کمک می کند. این به تولید بسیاری از مواد شیمیایی مورد نیاز بدن شما برای سالم ماندن کمک می کند. ورزش همچنین خواب بهتر را تسهیل می کند زیرا شما خسته هستید. این باعث می شود مغز شما برای بازیابی و استراحت در مراحل عمیق تر خواب فرو رود. هر نوع ورزش خوب است. اگر می توانید، فقط بیرون بروید و 15-20 دقیقه راه بروید.

ترس از مرگ کاملا طبیعی است. همه ما با این اتفاق بزرگ روبرو هستیم که گامی عظیم به سوی چیزی است که نمی‌فهمیم. برای برخی، این به معنای قدم گذاشتن در تاریکی و از بین رفتن است. برای دیگران، این به معنای زندگی دیگر است. اما هر چه پیش بیاید، چیزی است که همه ما دیر یا زود با آن روبرو خواهیم شد.

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید آن را مدیریت کنید یا زندگی‌تان را به هم می‌زند، برای درمان اضطراب مرگ خود کمک بگیرید. شما نمی خواهید سال های خود را در این سیاره و به دور از چیزهای اجتناب ناپذیر هدر دهید. در نهایت تمام فرصت هایی را که زندگی را ارزش کاوش و زندگی کردن می دهد از دست خواهید داد.

هنوز مطمئن نیستید که چگونه به مرگ فکر نکنید؟ صحبت کردن با یک نفر واقعاً می تواند به شما کمک کند تا از پس هر چیزی که زندگی به شما می اندازد، بپردازید. این یک راه عالی برای بیرون کردن افکار و نگرانی هایتان از سرتان است تا بتوانید با آنها کار کنید.

ما واقعاً توصیه می کنیم که به جای یک دوست یا یکی از اعضای خانواده با یک درمانگر صحبت کنید. چرا؟ زیرا آنها برای کمک به افراد در موقعیت هایی مانند شما آموزش دیده اند. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا قبل از ارائه توصیه‌های مناسب، دلایلی را که در مورد مرگ و مردن احساس نگرانی می‌کنید، باز کنید تا بتوانید فراتر از این ترس‌ها و نگرانی‌ها حرکت کنید. در حالی که ممکن است خودتان سعی کنید این مشکل را حل کنید، ممکن است مشکلی بزرگتر از آن باشد که خودیاری بتواند به آن رسیدگی کند. و اگر روی رفاه روانی، روابط یا زندگی شما به طور کلی تأثیر می گذارد، موضوع مهمی است که باید حل شود.

سخن آخر

بسیاری از مردم سعی می‌کنند از پس مشکلات برآیند و تمام تلاش خود را برای غلبه بر مسائلی انجام دهند که هرگز واقعاً با آنها دست و پنجه نرم نمی‌کنند. اگر در شرایط شما امکان پذیر است، درمان 100% بهترین راه پیش رو است.


مقالات مرتبط:

چگونه در مورد مرگ با کودکان صحبت کنیم

درمان سریع استرس و اضطراب با 26 راهکار موثراز
2
رای