قرص هیوسین برای چیست و نحوه مصرف و عوارض آن

قرص هیوسین برای چیست و نحوه مصرف و عوارض آن از اسکوپولامین (که به آن هیوسین نیز می‌گویند) برای درمان گرفتگی (اسپاسم) معده، روده، کلیه و مثانه استفاده می‌شود. همچنین به کاهش دردهای قاعدگی نیز کمک می کند. نحوه مصرف و عوارض هیوسین در سلام دنیا بخوانید.

قرص هیوسین نوعی از مسکن است که به خاطر خاصیت ضد اسپاسمی که دارد برای دردهای شکمی تجویز می شود. همچنین در بهبود دردهای مثانه و پیش از قاعدگی نیز موثر است. در این مقاله از سلام دنیا به کاربرد قرص هیوسین، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن می پردازیم. 

قرص هیوسین برای چیست؟

از اسکوپولامین (که به آن هیوسین نیز می‌گویند) برای درمان گرفتگی (اسپاسم) معده، روده، کلیه و مثانه استفاده می‌شود. به تسکین ناراحتی ناشی از شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر، سنگ صفرا، سنگ کلیه و مثانه بیش فعال یا اسپاستیک و درد قاعدگی کمک می کند. با کند کردن حرکات طبیعی روده و شل شدن عضلات در این قسمت های بدن کار می کند. این دارو آلکالوئید بلادونا است. این دارو در گروه داروهایی قرار دارد که به عنوان ضد اسپاسم شناخته می شوند.

نحوه مصرف قرص هیوسین

طبق دستور پزشک این دارو را به شکل خوراکی مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. بدون مشورت با پزشک، دوز خود را بیشتر، یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. بیش از 60 میلی گرم از این دارو در روز استفاده نکنید. قرص ها را با یک لیوان آب کامل ببلعید. در حالی که این دارو را مصرف می کنید مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک شما را خلاف این امر راهنمایی کند.

آنتی اسیدها و برخی از داروهای ضد اسهال (داروهای نوع جاذب مانند کائولین-پکتین، آتاپولژیت) جذب اسکوپولامین را کاهش می‌دهند. اگر شما هم از این داروها استفاده می‌کنید، حداقل 1 ساعت قبل از مصرف آنها، اسکوپولامین مصرف کنید. در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.


حتما بخوانید: راه خانگی دفع سنگ کلیه در منزل 


قرص هیوسین برای چیست؟

عوارض قرص هیوسین

خشکی دهان، حالت تهوع، کاهش تعریق، گر گرفتگی، تاری دید، یبوست، سرگیجه یا خواب آلودگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

برای از بین بردن خشکی دهان، آب نبات سفت یا چیپس یخ (بدون قند) را مکیده، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که سود شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی زیر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تنگی نفس
 • مشکل ادرار کردن
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • تغییرات ذهنی یا خلقی (به عنوان مثال گیجی)

این دارو ممکن است فشار داخل چشم افراد مبتلا به نوع خاصی از بیماری چشم (گلوکوم) یا افراد در معرض خطر را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکلات بینایی (به عنوان مثال، از دست دادن بینایی)
 • چشم درد

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله موارد زیر:

 • خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفس

موارد گفته شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


حتما بخوانید:  10 درمان ساده خانگی و طبیعی برای سرگیجه


عوارض هیوسین

موارد احتیاط در مصرف هیوسین

قبل از مصرف اسكوپولامین (هیوسین)، اگر به آن یا آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا به آلکالوئیدهای دیگر بلادونا (به عنوان مثال، آتروپین، هیوسسیامین)؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به خصوص:

 • گلوکوم
 • میاستنی گراویس
 • مشکل در ادرار کردن (به عنوان مثال، به دلیل بزرگ شدن پروستات)
 • مشکلات قلبی (مثل، ضربان قلب سریع، ریتم غیر طبیعی قلب، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق کرونر، آنژین ، تنگی میترال)
 • سایر مشکلات معده یا روده (مثل روده آهسته، انسداد، مگاکولون، عفونت، کولیت اولسراتیو)
  فشار خون بالا
 • تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)
 • مشکلات سوزش معده (به عنوان مثال ، ریفلاکس اسید ، فتق هیاتال)
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد

حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


آیا قرص هیوسین بوتیل بروماید خواب آور است

این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند یا بینایی شما را تاری کند. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که نتوانید این کار را با خیال راحت انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام دهید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است خطر گرمازدگی را افزایش دهد زیرا تعریق را کاهش می دهد. از گرم شدن بیش از حد در هوای گرم، سونا و در حین ورزش یا سایر فعالیت‌های شدید خودداری کنید. افراد مسن ممکن است نسبت به اثرات این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند، به ویژه سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، مشکل ادرار، مشکلات چشمی.

قرص هیوسین در بارداری (ایا قرص هیوسین برای جنین ضرر دارد)

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید. این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف هیوسین

تداخلات دارویی هیوسین

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. برخی از داروهایی که ممکن است با هیوسین تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • داروهای ضد آریتمی خاصی (به عنوان مثال، دیسوپیرامید، پروکائین آمید، کینیدین)
 • داروهای آنتی کولینرژیک (به عنوان مثال، آتروپین، گلیکوپیرولات)
 • داروهای ضد افسردگی خاص (سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین)
 • داروهای ضد اسپاسم دیگر (به عنوان مثال، کلیدینیوم، دی سیکلومین، پروپانتلین)
 • داروهای ضد پارکینسون خاص (به عنوان مثال، تری هکسی فنیدیل)
 • آلکالوئیدهای بلادونا
 • مهارکننده های MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو  موکلوبمید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین)
 • پراملینتید
 • قرص یا کپسول پتاسیم

حتما بخوانید: قرص کلیدینیوم سی برای چیست


در صورت استفاده از سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می‌شوند مانند درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین ، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) به پزشک یا داروساز خود بگویید. شل کننده‌های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین).

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند و یا ضربان قلب شما سریعتر می شود. از داروسازت نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کن.

این دارو ممکن است در یک آزمایش آزمایشگاهی خاص (آزمون ترشح معده) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده از این دارو مطلع هستند.

مصرف بیش از حد هیوسین

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفس را دارد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید، مشکل تنفس، گرم یا خشکی پوست، تب، تغییرات ذهنی یا خلقی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، تشنج.

نکته: این دارو را در اختیار دیگران نگذارید. 

قرص هیوسین برای درد قاعدگی

دوز فراموش شده هیوسین 

اگر دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران نکنید.

نحوه نگهداری از  قرص هیوسین

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. داروها را درون توالت نریزید مگر اینکه روش امحا آن به این صورت باشد. اگر دیگر نیازی به مصرف دارو ندارید، به درستی این محصول را منقضی کنید. برای آگاهی بیشتر با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.

سخن آخر 

این مقاله یک خلاصه درباره قرص هیوسین است و کلیه اطلاعات ممکن در مورد این محصول را ندارد. این اطلاعات به شما اطمینان نمی دهد که این محصول برای شما ایمن، موثر یا مناسب باشد. این اطلاعات درباره نحوه مصرف هیوسین و کاربرد آن، توصیه های پزشکی فردی نیست و جایگزین مشاوره متخصص مراقبت های بهداشتی شما نمی شود. همیشه در مورد این محصول و نیازهای خاص بهداشتی خود از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بخواهید.


مقالات مرتبط:

قرص مسکن ریلایف برای چیست

برای افسردگی چه قرصی بخوریم؟ (معرفی داروهای ضد افسردگی)

از
3
رای