قرص مسکن Relief؛ موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی مسکن ریلیف

قرص مسکن Relief؛ موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی مسکن ریلیف قرص مسکن ریلایف که نام عمومی آن استامینوفن است، برای درمان دردهای خفیف یا متوسط بیماریهایی مثل: دندان درد، سردرد، کاهش تب و... به کار می رود. روش مصرف مسکن relief بسته به نوع آن متفاوت است.

موارد استفاده از قرص مسکن ریلیف ( Relief)

قرص مسکن ریلیف ( relief) برای درمان دردهای ملایم تا متوسط بیماری های زیر استفاده می شود:

موارد استفاده از قرص مسکن ریلایف (relief)

چگونه از قرص مسکن درد ریلیف ( Relief) استفاده نماییم؟

نام عمومی قرص ریلیف (relief)، استامینوفن است.

 • قرص مسکن درد ریلیف (Relief) را به صورت خوراکی و براساس راهنما استفاده نموده و از تمامی دستورالعمل های موجود روی بسته بندی محصول پیروی نمایید. اگر در مورد هر کدام از اطلاعات مطمئن نیستید، با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت نمایید.
 • مارک ها و اشکال مختلفی برای استامینوفن وجود دارد. دستورالعمل دوز مصرف آن را برای هر محصول با دقت مطالعه کنید، زیرا مقدار استامینوفن ممکن است بین محصولات متفاوت باشد. از مصرف بیش از حد توصیه شده پرهیز نمایید. اگر به یک کودک استامینوفن می دهید حتماً محصولی را استفاده کنید که برای کودکان مناسب باشد. از وزن کودک برای فهمیدن دوز مناسب وی از روی جعبه محصول استفاده کنید. اگر وزن کودک را نمی دانید از سن وی استفاده کنید.
 • برای داروهای سوسپانسیون حتما دارو را هر بار کامل تکان دهید. بعضی مایعات لازم نیست قبل از مصرف تکان داده شوند. از دستورالعمل های موجود بر روی بسته محصول پیروی کنید. داروی مایع را با قاشق یا قطره چکان یا سرنگ ارائه شده همراه محصول اندازه گیری نمایید تا دوز مناسب را مصرف کنید. از قاشق های خانگی برای این کار استفاده نکنید.
 • برای قرص هایی که به سرعت حل می شوند، آنها را بجوید یا بگذارید بر روی زبان حل شوند، سپس آن ها را با یا بدون آب فرو دهید. برای قرص های جویدنی، قبل از قورت دادن آنها را کامل بجوید.
 • قرص هایی با زمان آزادسازی طولانی را خرد نکرده یا نجوید. این کار باعث آزاد شدن تمام دارو به صورت یکباره شده و ریسک عوارض جانبی آن را بالا می برد. همچنین قرص ها را نصف نکنید، مگر اینکه خط مخصوص این کار را داشته باشند و پزشک یا مسئول داروخانه به شما گفته باشد تا این کار را انجام دهید. قرص کامل یا نصف شده را بدون جویدن یا خرد کردن قورت دهید.
 • برای قرص های جوشان، دوز دارو را در مقدار توصیه شده آب حل کرده و سپس بنوشید.
 • داروی ضد درد وقتی بهترین عملکرد را دارند که به محض بروز اولین علائم درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا علائم بدتر شوند، دارو ممکن است عملکرد مناسبی پیدا نکند.
 • از قرص ریلیف در درمان تب برای مدت بیش از 3 روز استفاده نکنید مگر اینکه صورت تجویز پزشک باشد.
 • برای بالغین، قرص ریلیف را برای از بین بردن درد برای مدت بیش از 10 روز استفاده نکنید (5 روز برای کودکان) مگر این که پزشک شما اینگونه تجویز نموده باشد. اگر کودک دچار گلو درد باشد (بویژه همراه با تب شدید، سردرد یا حالت تهوع و استفراغ)، به سرعت با پزشک مشورت نمایید.
 • اگر شرایط باقی ماند یا بدتر شد و یا اگر علائم جدیدی پدیدار شدند، موضوع را به اطلاع پزشک برسانید. اگر احساس می کنید شرایط شما حساس می باشد، بلافاصله به سراغ مراکز درمانی بروید.

چگونه از قرص مسکن درد ریلایف (relief) استفاده نماییم؟

اثرات و عوارض جانبی قرص ضد درد ریلیف

این دارو معمولاً هیچ اثرات جانبی ندارد. اگر عوارض جانبی غیر عادی مشاهده کردید، بلافاصله با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید. اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند موارد زیر دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید:

 • بثورات
 • خارش 
 • تورم (بویژه در صورت، زبان، گلو)
 • خواب آلودگی شدید 
 • مشکلات تنفسی 

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص مسکن ریلایف

هشدارها و اقدامات احتیاطی قبل از مصرف قرص مسکن ریلیف

 • قبل از مصرف استامینوفن، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف قرص ریلیف، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه بیماری های کبدی و یا مصرف مداوم الکل اطلاع رسانی کنید.
 • محصولات مایع، قرص های جویدنی یا قرص های حل شونده و جوشان ممکن است حاوی قند یا اسپارتام باشند. اگر به دیابت، فنیل کتونوریا (PKU) یا وضعیت دیگری که نیازمند محدودیت یا عدم مصرف این گونه مواد در رژیم غذایی شماست، مبتلا می باشید در مصرف آنها احتیاط کنید. اگر به هر کدام از این مواد مبتلا هستید، با پزشک یا مسئول داروخانه درباره اطمینان از ایمن بودن مصرف این داروها صحبت کنید.

مصرف ریلیف در دوران بارداری و شیردهی

 • اگر باردار هستید قبل از مصرف این دارو این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • استامینوفن به شیر مادر منتقل می شود. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت نمایید.

مصرف مسکن relief در بارداری و شیردهی

تداخلات دارویی قرص مسکن ریلیف (Relief)

تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 

 • یک محصول که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد کتوکونازول می باشد.
 • این دارو ممکن است با بعضی آزمایشات تداخل داشته و احتمالاً باعث بروز خطا در نتایج گردد. حتماً پرسنل آزمایشگاه و تمامی پزشکان تان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

تداخلات دارویی قرص مسکن ریلایف

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، عرق کردن، درد شکمی و معده، خستگی بیش از حد، زرد شدن چشم ها یا پوست و ادرار تیره.

نکات

استامینوفن باعث ایجاد زخم های معده و روده که داروهای NSAID ها مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است ایجاد کنند، نمی شود. با این وجود، استامینوفن باعث کاهش تورم (التهاب) مانند داروهای NSAID نمی شود. برای اطلاعات بیشتر و اینکه کدام دارو برای شما مناسب تر است با پزشک خود مشورت نمایید.

از دست دادن یک دوز

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری کنید. دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.

منبع: webmd

از
6
رای