خواص و مضرات انواع عود برای درمان بیماری ها در طب سنتی و اسلامی

خواص و مضرات انواع عود برای درمان بیماری ها در طب سنتی و اسلامی عود از چه چیزی ساخته شده است ؛ خواص و مضرات انواع عود دارچین، عود نرگس، چوب صندل، اسپند، خواص عود لیون، چامپا، کندر، عود لوندر، جنگل بارانی و شیخ الشیوخ برای سلامتی را در سلام دنیا بخوانید.

عود یا داربوی از شاخه بلند و بریده شده چوب درختی در جزایر هند و چین تهیه می شود و موقعی که سوزانده می شود بوی خوش از آن خارج می شود. سوزاندن عود از زمان قدیم برای مراسم های مذهبی در هند، چین، مصر باستان، بابل و یونان رواج داشته است، آنها علاوه بر معطر کردن فضا و حفظ آرامش برای دور کردن ارواح خبیث و شیطانی استفاده می کردند. در این مطلب سلام دنیا، اطلاعات کامل و جامع درباره اینکه عود از چه چیزی ساخته شده است؛ انواع عود چیست و خواص و مضرات سوزاندن عود برای سلامتی و درمان بیماری ها در طب سنتی و اسلامی چیست. با ما همراه باشید.

عود از چه چیزی ساخته شده است؟

در قدیم عودها بطور سنتی از صمغ، کندر و چوب‌های خوشبو مثل چوب صندل، پوست درختان، دانه‌ها، ریشه‌ها، علف‌ها و گل‌هایی مانند سرو، دارچین، کندر، سدرا، مشک، مریم گلی، نعنای هندی و ...گرفته و تهیه می‌شدند. امروزه عودها در شکل‌هایی متفاوتی موجود هستند و بطور کلی عودها از چوب های خوشبو (مریم گلی) از چوب‌های خام، علف‌های خرد یا پودر شده یا حتی به شکل مایع و روغن‌های گیاهان (گل رز) برای تولید عطر بیشتر و ذغال سنگ برای افزایش قابلیت احتراق و نگهداری مواد عود در کنار هم تهیه می شوند.

خواص عود برای سلامتی

عود یا داربوی از شاخه بلند و بریده شده چوب درختی در جزایر هند و چین تهیه می شود و موقعی که سوزانده می شود بوی خوش از آن خارج می شود. سوزاندن عود از زمان قدیم برای مراسم های مذهبی در هند، چین، مصر باستان، بابل و یونان رواج داشته است، آنها علاوه بر معطر کردن فضا و حفظ آرامش برای دور کردن ارواح خبیث وشیطانی استفاده می کردند. در حال حاضر دو نوع عود دست ساز و اسانس دار وجود دارند، از آنجایی که در تهیه عودهایی دست ساز در مواد شیمیایی کمتری نسبت به عودهای اسانس دار بکار رفته خواص بیشتری برای سلامتی بهمراه دارند.

عود‌هایی که خاصیت درمانی و سلامتی دارند بسته به نوع درخت و گیاهی که از آن تهیه می شوند طبع‌های مختلف دارند، برای مثال:

 • عود نرگس، ریه را تقویت می کند

حتما بخوانید: 20 ماده غذایی برای پاکسازی ریه


 • عود اسطوخودوس، به دلیل داشتن آلدئیدها دارای خواص ضد التهابی و آرام بخشی است  و با آرام کردن ذهن مشکلات بی خوابی و پریشانی را درمان می کند.
 • عود عنبرنسا، مانع از بروز بیماری‌های ویروسی و عفونت ها می شود
 • عود مشک باعث افزایش سطح هوشیاری ذهنی و یادگیری می شود
 • عود نارگیل با رایحه ای آرام‌ بخش و خنک، برای برطرف کردن موانع رسیدن به موفقیت روش موثری است.

خواص عود برای سلامتی

خواص عود در اسلام

براساس روایات و متون اسلامی، استفاده از عود توصیه شده است، بهترين وسيله برای پاکسازی روح و ضدعفونی كردن محیط استفاده از انواع عود و رایحه ها آن است.

 • پیامبر (ص) فرمودند: از اين عود هندی غافل نباشيد كه هفت نوع شفا دارد، يعنی علاوه بر كاربرد بهداشتی خوشبو کردن محیط هفت كاربرد درمانی نيز دارد.
 • امام صادق ع می فرمایند: سزاوار است كه مرد هر گاه توانست لباس خود را با بخور كردن خوشبو سازد.
 • از امام صادق (ع) روايت شده كه فرمودند: بوى عود خالص تا چهل روز و بوى عودى كه با بوهاى ديگر تركيب شده باشد تا بيست روز در بدن مى‌مانَد.
 • در روايتى آمده كه امام رضا (ع) با عود هندى خالص بخور كرده، سپس گلاب و مشک بر خود مى‌ماليد.
 • از خانمی كه زمانی در خدمت امام رضا (ع) بود، از زندگی آن امام پرسيدند، گفت: «كنت اراه يتبختر بالعود الهندي؛ مي‌ديدم او را كه با عود هندی بخور می كرد.»
 • در روايت ديگرى از امام صادق (ع) آمده که: تحفه مرد روزه‌دار آن است كه ريشش را روغن بمالند و لباسش را بخور دهند و تحفه زن روزه‌دار آن است كه موهايش را شانه كرده و لباسش را بخور دهند.

فواید عود در طب سنتی

از دیرباز رومیان و مصریان از رایحه درمانی به ‌عنوان ماده ضد عفونی کننده، ضد باکتری و دارویی برای درمان زخم استفاده می کردند. سوزاندن عود یکی از شیوه های رایحه درمانی است که استرس را کاهش و منجر به افزایش سلامتی می شود. علاوه بر این، سوزاندن عود برای جلوگیری و بهبود استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسیاری از بیماری‌های دیگر اثربخشی خوبی دارد.

در تهیه عود از ترکیبات معطر طبیعی گل‌ها و گیاهان استفاده شده، به همین دلیل موقع سوزاندن عود وقتی رایحه معطر در فضا پخش می شود از طریق مژک‌های بینی به سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس راه پیدا می کند و منجر به تحریکات اعصاب بویایی این نواحی که در بروز احساسات، تنفس، ضربان قلب، غدد درون ریز و حافظه و یادگیری نقش دارند، می شود و روحیات و خلق و خو را به طرز قابل توجهی بهبود می بخشد.

علاوه براین عودها خواص سلامتی و درمانی هم  برای بدن بهمراه دارند، شامل موارد زیر است:

 • خواص عود دارچین: عود دارچین با رایحه معطری تندی که دارد گرمابخش و ضد نفخ است.عطر عود دارچین به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضدعفونی علاوه بر پاکسازی محیط ،برای درمان سرماخوردگی ، سوء هاضمه و اختلالات گوارشی ، رفع بی اشتهایی ، سرزندگی و گردش خون هم موثر است.
 • خواص عود رز: رایحه ای شگفت انگیز گل رز به دلیل خاصیت آرامش بخشی باعث افزایش سروتونین در مغز می شود و در نتیجه اختلالات خلق و خوی، استرس و اضطراب، کابوس های شبانه، سردرد و افسردگی را بهبود می بخشد.

حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


 • خواص عود مشک: بوییدن عود مشک که عطر بوی عرفانی دارد هوشیاری ذهنی و جذب قدرت را افزایش می دهد.
 • عود چوب صندل، اسطوخودوس و رزماری: بوی این عودها نه تنها باعث آرامش اعصاب می شوند، بلکه می تواند با کاهش تپش قلب و تنفس، از بروز استرس و اضطراب جلوگیری کرده و آنها را درمان کنند.
 • همچنین، بوییدن عود هایی با رایحه ی یاس، دارچین، وانیل و گل سرخ شور و اشتیاق را در فرد افزایش داده و باعث بهبود میل جنسی می شود.

فواید عود در طب سنتی

انواع عود و خواص آنها

عودهای مختلفی براساس روش های ساخت و رایحه ها ملایم و تند وجود دارند. در ادامه به بررسی خواص  برخی از عودهای رایج و شناخته شده می پردازیم:

خواص عود صندل

عود صندل یکی از بهترین رایحه‌های طبیعی شناخته شده است، این عود برای افرادی که مدیتیشن انجام می دهند موجب افزایش معنویت و موفقیت می شود. علاوه براین، این عود برای برطرف کردن نزاع، پرخاشگری و پاکسازی و ضد عفونی کردن محیط هم کاربرد خوبی دارد. چوب صندل از جنگل‌های هند بدست می آید و با رایحه خوشی که بهمراه دارد، باعث آرام سازی ذهن و پرورش افکار و ایده های مقدس در ذهن می شود. عود چوب صندل، اسطوخودوس و رزماری با رایحه معطری که دارند علاوه بر تمدد اعصاب می توانند با کاهش تپش قلب و تنفس، استرس و اضطراب را درمان و مانع از بروز آنها شود.

خواص عود اسپند

از آنجایی که گیاه اسپند دارای خواص درمانی و ماورائی است، به همین جهت از ديرباز مورد توجه و توصيه تمام اديان الهی و مخصوصا دين اسلام قرار گرفته است. از خواص عود اسپند می توان به خاصیت ضد عفونی کننده محیط، دافع حشرات، و ضد حساسیت بودن، اشاره کرد. عود اسپند، علاوه بر اینکه باعث از بین بردن انرژی های منفی و رفع چشم زخم می شود، باعث ایجاد آرامش روح و روان و پاكسازی محیط هم می شود.


حتما بخوانید: خواص اسپند برای درمان بیماری ها


خواص عود لیون

عود لیون یا هف شیر آفریقا به دلیل وجود عصاره معطر گیاهان، معمولا شامل آلدئیدها, کتونها, استرها, است، این ترکیبات موجود در سلامت جسم و ذهن افراد اثر بخشی خوبی دارند. از خواص عود لیون یا هف شیر آفریقا، می توان تقویت‌ کنندگی اعصاب، آرام‌بخش، برطرف کردن فشارهای عصبی و ناآرامی، ضد استرس و اضطراب اشاره کرد، علاوه بر این، این عود رایحه بسیار خوش و تندی هم دارد.

خواص عود چامپا

عود چامپا از گل درخت champak تهیه شده است. سوزاندن این عود برای ایجاد حس عشق، حس آرامش، فضای عاشقانه و محیطی دوستانه فضایی آرام ایجاد می کند. علاوه بر این برای پاکسازی محیط، برای مراقبه و پاکسازی روح و آماده سازی برای دعا و معنویت هم می توان این عود را سوزاند. سوزاندن این عود در خانه به دلیل دود کم و رایحه ماندگار و بالا مناسب است.

خواص عود چامپا

خواص عود کندر

کندر علاوه بر خواص آرام بخشی و شادی آفرینی، خواص سلامتی هم بهمراه دارد، رایحه کندر باعث ایجاد آرامش و رفع استرس و اضطراب می شود، به همین دلیل با برطرف کردن استرس و درگیری های باعث درمان بیماری های مرتبط با استرس می شود. علاوه بر این، از بخور عود کندر برای کاهش و رفع وضعیت های پرتنش و پایان دادن به درگیری و برقراری صلح و آرامش استفاده شده است. در مراسم های مذهبی برای ایجاد ذهن آگاهی و مراقبه اغلب عود کندر سوزانده می شود.


حتما بخوانید: خواص کندر در طب سنتی چیست


خواص عود لوندر (اسطوخودوس)

از آنجایی که عود لوندر یا اسطوخودوس از گل اسطوخودوس تهیه می شود، موقع سوزاندن همان رایحه خوش گل اسطوخودوس را دارد. از خواص عود لوندر می توان به برقراری و ایجاد صلح، آرامش، انرژی و تعادل در محیط زندگی اشاره کرد، علاوه بر این، این عود دارای خاصیت ضد اضطراب، ضد عفونی کننده، آنتی بیوتیک، باز کننده ذهن، ضد تشنج، ضد ویروس، ضد افسردگی و تقویت اعصاب و روان است. این عود عطر ملایمی دارد و برای سوزاندن در محیط خانه هم مناسب است.

خواص عود جنگل بارانی

عود جنگل بارانی با رایحه معطر که دارد موقعی که سوزانده می شود، باعث ایجاد شادابی و نشاط می شود و برای بهبود حافظه مفید است، این عود همچنین اثرات آرامش بخشی بهمراه دارد، باعث افزایش حس قدرت می شود.

خواص عود شیخ الشیوخ

سوزاندن عود شیخ الشیوخ در خانه باعث با برطرف کردن استرس و پاکسازی محیط باعث ایجاد آرامش می شود.

مضرات عود چیست؟

سوزاندن عود در کنار ایجاد انرژی مثبت و رفع استرس و برقراری آرامش،مضراتی هم برای بدن بهمراه دارد.پزشکان عود را جز مواد سمی در نظر می گیرند،جون دود آن حاوی محتویات ریز و نرمی است که خیلی راحت از طریق تنفس وارد جریان خون می شود.سوزاندن عود با عث تولید گازهایی نظیر ‌مونوکسید کربن می شود. علاوه براین،دود عود برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی به دلیل وجود سرب در دود آن خطرناک است و باعث خس خس سینه و حتی منجر به مرگ می شود.  

 • مطالعات نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض دود عود در بروز آسم در کودکان نقش دارد و البته نوعی ژن هم  با بروز بروز این مشکل مرتبط بوده است، بنابراین علاوه بر عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن مکرر در معرض دود عود می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به آسم در کودکان شود.
 • در نتایج مطالعه ای که در سال 2015 ،در چین روی بزرگ‌سالان صورت گرفت، مشخص شد که سوزاندن عود می‌تواند در افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا دخیل باشد.

مضرات عود چیست؟

 • در مطالعه ای که در سال 2008، در سنگاپور روی بزرگ‌سالان صورت گرفت ،مشخص شد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود عود می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان سلول سنگ‌فرشی ریه شود.
 • در تهیه عودها علاوه بر ترکیباتی طبیعی ترکیبات غیرطبیعی هم بکار رفته است که در زمان سوزاندن از طریق دود آن خارج  می شوند و موقعی که در هوا پخش می شوند قابل استشاق می شوند. تحقیقیاتی که در سال 2009 آنجام شد مشخص کرد که عود حاوی ترکیبات سمی به نام بنزن، کربونیل و هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای است و می‌تواند دربروز سرطان‌هایی ریه و مجاری تنفسی نقش داشته باشد.
 • ترکیبات موجود در عود می‌توانند حتی اثرگذاری منفی روی متابولیسم یا سوخت و ساز بدن هم داشته باشد. مطالعه ای که روی موش ها آنجام شد اثرات منفی کاهش وزن ناخوشایند و کاهش سطح کلسترول خوب در بدن را نشان داد، البته برای تایید این موضوع بروی انسان به آزمایش و بررسی نیاز دارد.
سخن آخر

عود یا داربوی از شاخه بلند و بریده شده چوب درختی در جزایر هند و چین تهیه می شود و موقعی که سوزانده می شود بوی خوش از آن خارج می شود. سوزاندن عود از زمان قدیم برای مراسم های مذهبی در هند، چین، مصر باستان، بابل و یونان رواج داشته است، آنها علاوه بر معطر کردن فضا و حفظ آرامش برای دور کردن ارواح خبیث وشیطانی استفاده می کردند.


مقالات مرتبط:

گیاه اسطوخودوس برای چی خوبه و چه خواص و مضراتی دارد

افزایش سروتونین در طب سنتی با 10 راه خانگی و گیاهی
 
 

از
2
رای