خواص کندر در طب سنتی چیست، نحوه مصرف کندر و عوارض آن

خواص کندر در طب سنتی چیست، نحوه مصرف کندر و عوارض آن کندر چیست و خواص آن در طب سنتی چیست ؛ نحوه مصرف کندر چیست ، کندر برای کرونا، کندر برای چی خوبه ، فواید کندر برای سلامتی، حافظه، قاعدگی و عوارض کندر کدام است. در سلام دنیا بخوانید

به نظر می رسد که کندر صدها سال در طب آیورودا استفاده میشده است، از بهبود آرتروز و هضم گرفته تا کاهش آسم و سلامت بهتر دهان و از طرفی دیگر نیز فواید خاصی برای سلامتی دارد. خواص کندر برای سلامتی و درمان بیماری ها در طب سنتی و نحوه مصرف و عوارض آن را دراین مقاله سلام دنیا بخوانید.

کندر چیست

کندر ماده سفت مانند صمغ (رزین) است که از شیار هایی که در تنه درخت بوسولیا ایجاد می شود ، تهیه می شود. به طور معمول در مناطق خشک و کوهستانی هند ، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند. کندر بویی (پوشیده از چوب) چوبی و تندی دارد که می توان آن را استشمام و بو کرد، از طریق پوست جذب میشود و به صورت چای دم شده و یا به عنوان مکمل مصرف میشود. مردم از آن برای تهیه دارو استفاده می کنند. از کندر برای تسکین درد و تورم در افراد مبتلا به بیماری های مختلف استفاده می شود. همچنین برای گاز (نفخ شکم) ، ترمیم زخم و بسیاری از مشکلات دیگر هم استفاده می شود ، اما شواهد علمی خوبی برای تایید هر نوع استفاده از این ماده وجود ندارد.

کندر برای کرونا

کندر و ویروس کرونا (COVID-19): برخی از متخصصان هشدار می دهند که کندر می تواند در مقابله بدن در برابر ویروس کووید 19 تداخل ایجاد کند. هیچ داده محکمی برای پشتیبانی از این هشدار وجود ندارد. اما همچنین داده های خوبی برای پشتیبانی از  مصرف کندر برای مقابله با کووید 19  هم وجود ندارد.


حتما بخوانید: شایع‌ ترین عفونت های قارچی در بیماران مبتلا به کرونا


کندر چیست و چه خاصیتی دارد

به نظر می رسد که کندر صدها سال در طب آیورودا استفاده میشده است، از بهبود آرتروز و هضم گرفته تا کاهش آسم و سلامت بهتر دهان و از طرفی دیگر نیز فواید خاصی برای سلامتی دارد. حتی ممکن است به مبارزه با انواع خاصی از سرطان کمک کند. از کندر همچنین به عنوان یک ماده طعم دهنده در غذاها و به عنوان رایحه در صابون ها ، لوسیون ها و عطرها استفاده می شود.

کندر چیست و چه خاصیتی دارد

1. فواید کندر برای آرتروز

کندر دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب مفصل ناشی از آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند. محققان بر این باورند که کندر می تواند از ترشح لوکوترین ها که ترکیباتی هستند که می توانند التهاب را به وجود بیاورند، جلوگیری کند. ترپن ها و اسیدهای بوزولئیک به نظر قوی ترین ترکیبات ضد التهابی در کندر هستند.

 • مطالعات بر روی لوله های آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که اسیدهای بوزولئیک ممکن است به اندازه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) موثر باشند - با عوارض جانبی منفی کمتر.
 • در انسان ، عصاره کندر ممکن است به کاهش علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند. در یک بررسی اخیر ، کندر نسبت به دارونما به طور مداوم تری در کاهش درد و بهبود تحرک موثر بود.
 • در یک مطالعه ، به شرکت کنندگان 1 گرم در روز عصاره کندر به مدت هشت هفته داده شد که تورم و درد مفصل کمتری را نسبت به دارونما نشان داده است. آنها همچنین دامنه حرکتی بهتری داشتند و قادر به راه رفتن بیشتری نسبت به افراد گروه دارونما بودند.
 • در مطالعه دیگری ، boswellia به کاهش سفتی (خشکی) صبح و مقدار داروی NSAID مورد نیاز در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کرد. گفته شده است که، همه مطالعات (با هم) موافق نیستند و تحقیقات بیشتری لازم است

حتما بخوانید: برای درمان ارتروز چه بخوریم


2. فواید کندر برای بهبود عملکرد روده 

خواص ضد التهابی کندر نیز ممکن است به عملکرد صحیح روده کمک کند. این صمغ به ویژه در کاهش علائم بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ، دو بیماری التهابی روده ، موثر به نظر می رسد. در یک مطالعه کوچک بر روی افراد مبتلا به بیماری کرون ، عصاره کندر به اندازه داروی مزالازین در کاهش علائم موثر بود.

 • مطالعه دیگر هر روز 1200 میلی گرم بوسولیا را به افرادی که دارای اسهال بودند را میداد. پس از شش هفته، شرکت کنندگان بیشتری در گروه بوسولیا اسهال خود را از طریق کندر در مقایسه با دارونما درمان کردند. بعلاوه ، 900–1,050 میلی گرم کندر روزانه به مدت شش هفته به اندازه یک دارو در درمان کولیت اولسراتیو مزمن موثر بوده - و عوارض جانبی بسیار کم تری نیز دارد.
 • با این حال ، اکثر مطالعات کوچک و کم بودند و یا طراحی ضعیفی داشتند .بنابراین ، قبل از نتیجه گیری ای محکم و قوی ، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

خواص کندر در طب سنتی

3. خواص کندر برای ریه و بهبود آسم

طب سنتی قرن ها است که از کندر برای درمان برونشیت و آسم استفاده می کند. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات آن ممکن است از تولید لکوترین ها که باعث انقباض عضلات برونش در آسم می شود جلوگیری کند .

 • در یک مطالعه کوچک بر روی  افراد مبتلا به آسم ، 70٪ از شرکت کنندگان پس از دریافت 300 میلی گرم کندر سه بار در روز و به مدت شش هفته ، بهبود علائمی مانند تنگی نفس و خس خس را گزارش کردند.
 • به همین ترتیب ، دوز کندر روزانه 1.4 میلی گرم در هر پوند از وزن بدن (3 میلی گرم در هر کیلوگرم) باعث بهبود ظرفیت ریه و کمک به کاهش حملات آسم در افراد مبتلا به آسم مزمن می شود.
 • سرانجام ، هنگامی که محققان 200 میلی گرم مکمل ساخته شده از کندر و گیاه میوه جنوب آسیا (Aegle marmelos) به افراد دادند ، دریافتند که این مکمل نسبت به دارونما در کاهش علائم آسم موثرتر است.

خواص کندر برای ریه در طب سنتی

4. خواص کندر برای سلامت دهان و دندان

کندر ممکن است به شما در جلوگیری از بوی بد دهان ، دندان درد ، حفره ها (خالی شدن دندان) و زخم های دهان کمک کند. به نظر می رسد اسیدهای بوزولئیک موجود در آن دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند ، که ممکن است به جلوگیری و درمان عفونت های دهانی کمک کند.

 • یک مطالعه در لوله های آزمایشی این نتیجه را گرفت که، عصاره کندر علیه اکتینوباسیلوس ، باکتری که باعث بیماری تهاجمی لثه می شود ، موثر بود.
 • در مطالعه دیگری دانش آموزان دبیرستانی مبتلا به التهاب لثه به مدت دو هفته آدامس حاوی 100 میلی گرم عصاره کندر یا 200 میلی گرم پودر کندر را جویدند. این کار بر روی هر دو لثه نسبت به دارونما در کاهش التهاب لثه موثرتر بود.
 • با این حال ، برای تأیید این نتایج ، مطالعات انسانی بیشتری لازم است.

حتما بخوانید: رفع بوی بد دهان ناشی از معده با 9 درمان خانگی


5. خواص کندر برای مبارزه با برخی سرطان ها

کندر همچنین ممکن است به مبارزه با برخی سرطان ها کمک کند. اسیدهای بوزولئیک موجود در آن ممکن است از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کند.

 • بررسی مطالعات بر روی لوله آزمایش نشان می دهد که اسیدهای بوزولئیک همچنین ممکن است از تشکیل DNA در سلولهای سرطانی ، که می تواند به محدود کردن رشد سرطان کمک کند جلوگیری کند.
 • علاوه بر این ، برخی از تحقیقات لوله آزمایش نشان می دهد که روغن کندر می تواند سلول های سرطانی را از سلول های طبیعی تشخیص دهد و فقط سلول های سرطانی را از بین ببرد.
 • تاکنون ، مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که کندر ممکن است با سلولهای سرطانی سینه ، پروستات ، لوزالمعده ، پوست و روده بزرگ مقابله کند.
 • یک مطالعه کوچک نشان می دهد که ممکن است به کاهش عوارض جانبی سرطان نیز کمک کند.
 • هنگامی که افراد تحت درمان تومور مغزی هر روز 4.2 گرم کندر یا دارونما مصرف می کردند ، 60٪ از گروه کندر دچار کاهش ادما مغز - تجمع مایعات در مغز - در مقایسه با 26٪ از دارونما شدند.
 • با این حال ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

باور های غلط رایج در مورد خواص کندر 

اگرچه کندر بخاطر مزایای سلامتی متعدد مورد ستایش قرار می گیرد ، اما همه آنها توسط علم پشتیبانی نمی شوند. 7 ادعای زیر دارای شواهد بسیار کمی در پشت پرده خود هستند:

به جلوگیری از دیابت کمک می کند:

برخی مطالعات کوچک گزارش می دهند که کندر می تواند به کاهش سطح قند خون در افراد دیابتی کمک کند. با این حال ، مطالعات اخیر با کیفیتی بسیار بالا ، هیچ تاثیری نداشته است.

استرس ، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد

کندر ممکن است باعث کاهش رفتار افسردگی در موش شود ، اما هیچ مطالعه ای روی انسان انجام نشده است. مطالعات مربوط به استرس یا اضطراب نیز وجود ندارد.


حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


خواص کندر برای قلب 

برخی می گویند: از بیماری قلبی جلوگیری می کند؛ کندر اثرات ضد التهابی دارد که ممکن است به کاهش نوع التهاب رایج در بیماری های قلبی کمک کند.با این حال، هیچ مطالعه مستقیمی بر روی انسان وجود ندارد.

خواص کندر برای قلب 

خواص کندر برای پوست

پوست را صاف میکند، از روغن کندر به عنوان یک داروی طبیعی ضد آکنه و ضد چروک استفاده می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

خواص کندر برای حافظه

حافظه را بهبود می بخشد؛ مطالعات نشان می دهد که دوزهای زیاد کندر ممکن است به تقویت حافظه در موش صحرایی کمک کند. با این حال ، هیچ مطالعه ای در مورد انسان انجام نشده است. کاهش حافظه و مهارت های تفکر که به طور معمول با افزایش سن اتفاق می افتد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی کندر ممکن است حافظه حرکتی در مردان مسن را بهبود بخشد.

خواص کندر در قاعدگی (هورمون ها را متعادل می کند و علائم PMS را کاهش می دهد)

گفته می شود که کندر یائسگی را به تأخیر می اندازد و گرفتگی قاعدگی ، حالت تهوع ، سردرد و تغییرات خلقی را کاهش می دهد. هیچ تحقیقی این موضوع را تأیید نمی کند.

کندر ، باروری را افزایش می دهد

مکمل های کندر باعث افزایش قدرت باروری در موش های صحرایی می شوند، اما هیچ تحقیق انسانی در دسترس نیست.

در حالی که تحقیقات اندکی برای تأیید این ادعاها وجود دارد ، از طرفی دیگر هم موارد اندکی برای انکار آنها وجود دارد. با این حال ، تا زمانی که مطالعات بیشتری انجام نشود ، می توان این ادعاها را باور غلط دانست.

دیگر فواید کندر که شواهد کمی برای آن وجود دارد:

 • گریه بیش از حد در نوزادان (قولنج یا کولیک)
 • گاز (نفخ شکم)
 • بیماری های قلبی
 • عفونت های کلیه ، مثانه یا مجرای ادرار (عفونت های دستگاه ادراری یا عفونت ادراری)
 • بیماری های کبدی
 • آرتروز
 • درد
 • آرتریت روماتوئید (RA)
 • ترمیم زخم
 • و مشکلات دیگر...

نحوه مصرف کندر چیست

مقدار مصرف مناسب  کندر به عوامل مختلفی مانند سن ، سلامتی و چندین بیماری دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین مقدار مناسب مصرف کندر وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعملهای مربوط به برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان مشورت کنید. در بیشتر مطالعات از مکمل های کندر به شکل قرص استفاده می شود. دوزهای زیر به عنوان موثرترین دوز ها گزارش شده اند:

 • آسم: 300-400 میلی گرم ، سه بار در روز
 • بیماری کرون: 1200 میلی گرم ، سه بار در روز
 • آرتروز: 200 میلی گرم ، سه بار در روز
 • روماتیسم مفصلی: 200-400 میلی گرم ، سه بار در روز
 • زخم کولیت: 350-400 میلی گرم ، سه بار در روز
 • التهاب لثه: 100-200 میلی گرم ، سه بار در روز

جدا از قرص ها ، در مطالعات همچنین از کندر در آدامس - برای التهاب لثه - و کرم ها - برای آرتروز استفاده شده است. گفته شده است که ، هیچ اطلاعاتی درباره دوزهای کرم ها در دسترس نیست. اگر می خواهید از کندر استفاده کنید ، با پزشک خود در مورد دوز توصیه شده صحبت کنید.

نحوه مصرف کندر چیست

عوارض کندر چیست

کندر برای اکثر مردم بی خطر تلقی می شود. هزاران سال است که بدون هیچگونه عارضه جانبی شدیدی به عنوان دارویی مورد استفاده قرار می گیرد و رزین سمیت (دارای سم) کمی دارد. با این وجود ، دوزهای سمی در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 • شایعترین عوارض جانبی گزارش شده در مطالعات علمی حالت تهوع و رفلاکس اسید بود.
 • برخی تحقیقات نشان می دهد که کندر می تواند خطر سقط جنین در بارداری را افزایش دهد ، بنابراین زنان باردار ممکن است بخواهند از خوردن آن جلوگیری کنند.
 • کندر همچنین ممکن است با برخی از داروها خصوصاً داروهای ضد التهاب ، رقیق کننده خون و قرص های کاهش دهنده کلسترول تداخل داشته باشد.
 • اگر هرکدام از این داروها را مصرف می کنید ، حتماً قبل از استفاده از کندر با ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمورد آن صحبت کنید.
 • مصرف خوراکی کندر: زمانی که کندر بصورت خوراکی مصرف می شودر احتمالاً خطری برای فرد به همراه ندارد ، اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای اگاهی  از عوارض جانبی ناشی از آن در دسترس نیست.
 • مالیدن کندر روی پوست : اسانس کندر وقتی روی پوست مالیده می شود احتمالاً بی خطر است.البته این ماده ممکن است باعث تحریک پوست در برخی از افراد شود.
 • هنگام استنشاق: اسانس کندر هنگام استنشاق احتمالاً بی خطر است ، اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای آگاهی از عوارض جانبی آن وجود ندارد.

هشدارها و احتیاط های ویژه برای مصرف کندر

حاملگی و شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا مصرف کندر هنگام بارداری یا شیردهی بی خطر است یا خیر، وجود ندارد. ریسک نکنید و از استفاده خودداری کنید.

سخن آخر

از کندر در طب سنتی برای درمان طیف گسترده ای از شرایط پزشکی استفاده می شود. این رزین ممکن است برای آسم و آرتروز و همچنین روده و سلامت دهان مفید باشد.حتی ممکن است خاصیت مبارزه با سرطان را داشته باشد. اگرچه عوارض جانبی کمی دارد ، اما زنان باردار و افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند ممکن است بخواهند قبل از مصرف کندر با پزشک خود صحبت کنند. اگر در مورد این محصول معطر کنجکاو باشید ، متوجه می شوید که به طور گسترده در دسترس است و امتحان کردن آن آسان است.


مقالات مرتبط:

خواص گیاه کاکوتی در لاغری، سلامتی و پوست و مضرات آن

عالی ترین خواص هسته خرما برای دیابت، سنگ کلیه، پوست و مو
 

از
7
رای