یکشنبه، 26 آبان 98

بالون معده: روش قرار دادن بالون معده، افرادی که می توانند استفاده کنند و عوارض جانبی آن

بالون معده: روش قرار دادن بالون معده، افرادی که می توانند استفاده کنند و عوارض جانبی آن بالون معده یک بادکنک سیلیکونی نرم است که در معده قرار می گیرد و یکی از جدید ترین انواع روش های کاهش وزن است. بالون معده برای همه کسانی که اضافه وزن دارند انتخاب درستی نمی باشد. تهوع و معده درد از عوارض آن است.

بالون معده چیست (همه چیز درباره بالون معده)

بالون معده (به انگلیسی: Intragastric balloon) یکی از جدید ترین انواع روش های کاهش وزن است. بالون معده یک بادکنک سیلیکونی نرم است که در معده قرار می گیرد و از طریق محدودیت در میزان چیزهایی که می توانید بخورید به کاهش وزن کمک می کند. همچنین باعث سیری سریع تر می شود. اگر شما اضافه وزن دارید یا چاق هستید و رژیم غذایی و ورزش برایتان موثر نبود، این روش یک انتخاب است. مانند بقیه روش های کاهش وزن، بالون معده هم به لزوم سبک زندگی سالم نیاز دارد. شما به تغییرات سالمی در برنامه رژیم غذایی دائمی تان و انجام ورزش منظم برای کمک به اطمینان از موفقیت طولانی مدت روش بالون معده نیاز دارید.

چرا بالون معده انجام می دهند؟

قرار دادن بالون معده به کاهش وزن کمک می کند. کاهش وزن می تواند رسیک مشکلات جدی سلامت مرتبط با چاقی را کاهش دهد. از جمله:

معمولا بالون معده و روش های دیگر کاهش وزن یا جراحی ها بعد از تلاش برای بهبود رژیم غذایی و عادت های ورزشی تان انجام می شود.

چرا بالون معده انجام می دهند؟

بالون معده برای چه کسانی است؟

بالون معده می تواند انتخابی برای شما باشد، اگر شما:

  • شاخص توده بدنی تان بین 30 و 40 باشد.
  • مایل به تغییر در سبک زندگی سالم و مراقبت های پزشکی منظم و به همان اندازه شرکت در درمان رفتاری هستید
  • تا قبل از آن هیچ عمل مری یا معده انجام نداده بودید.

بالون معده برای همه کسانی که اضافه وزن دارند انتخاب درستی نمی باشد. عمل غربالگری به پزشک برای تشخیص اینکه آیا این کار برای شما منفعتی دارد یا نه، کمک خواهد کرد. معمولا هزینه قرار دادن و برداشتن بالون معده توسط بیمه سلامت حمایت نمی شود.

خطرات و عوارض جانبی بالون معده

خیلی زود بعد از گذاشتن بالون معده درد و تهوع بر یک سوم افراد اثر می گذارد. به هر حال این علائم فقط برای چند روز بعد از گذاشتن بالون هستند و می توانند با داروهای خوراکی درمان شوند. ریسک های جدی بعد از گذاشتن و برداشتن بالون معده نادر هستند. خالی شدن بالون هم ممکن است. اگر بالون خالی شود، خطری وجود دارد که می تواند وارد سیستم گوارش شود. این مشکل می تواند باعث انسداد شود که احتمالا به عمل بعدی نیاز دارد. دیگر خطرات ممکن عبارت اند از: زخم های گوارش و سوراخ (سوراخ شدگی) در معده که احتمالا برای ترمیم به جراحی نیاز دارید.

خطرات و عوارض جانبی بالون معده

روند آماده سازی برای قرار دادن بالون معده

اگر قصد گذاشتن بالون معده دارید، تیم مراقبت پزشکی تان دستورالعمل های خاصی برای آماده سازی عمل به شما خواهند داد. احتمالا به بررسی ها و انجام آزمایشاتی قبل از عمل تان نیاز دارید. لازم است خوردن، آشامیدن و به همان میزان داروهای مصرفی تان را در زمان آماده سازی عمل محدود کنید. همچنین به شروع برنامه فعالیت های فیزیکی تان هم نیاز دارید. عمل بالون معده در بخش آندوسکوپی به عنوان عمل سرپایی انجام می شود. شما برای انجام عمل آرام بخش دریافت خواهید کرد. در طی عمل پزشک تیوپ نازکی که با بالون معده پر شده را از طریق گلو به پایین معده تان می فرستد. بعد پزشک یک آندوسکوپ لوله منعطف که به آن دوربین وصل شده را از طریق گلو به معده تان وارد می کند. دوربین کوچک به پزشک اجازه می دهد که بالون پر شده را ببیند. عمل حدود 15 دقیقه طول می کشد. به طور طبیعی چند ساعت بعد از عمل می توانید به خانه باز گردید.

بعد از قرار دادن بالون معده

حدود 6 ساعت بعد از عمل می توانید غذا خوردن را با مقدار کمی مایعات شروع کنید. به طور کلی رژیم غذایی مایعاتی تا آغاز هفته دوم تا زمانی که بتوانید خوردن غذاهای نرم را آغاز کنید، ادامه دارد. تقریبا سه هفته بعد از گذاشتن بالون معده می توانید غذا خوردن عادی را شروع کنید. بالون معده برای 6 ماه در معده گذاشته می شود و بعد از آن با استفاده از آندوسکوپ برداشته می شود. همچنین بعد از عمل تان ملاقات های مکرری را با تیم پزشکی مانند متخصص تغذیه و روان شناسان تان خواهید داشت.

روش قرار دادن بالون معده

چه زمانی عمل کاهش وزن بالون معده جواب گو نیست

ممکن است بعد از هر نوع روش کاهش وزن دیگر یا جراحی حتی اگر روش خودش به درستی عمل کند، اما شما کاهش وزن چشم گیری نداشته باشید یا اضافه وزن مجددی پیدا کنید. اگر به دنبال تغییرات پیشنهادی سبک زندگی نباشید این اضافه وزن می تواند رخ دهد. تغییرات دائمی سلامت در رژیم غذایی تان به همراه فعالیت فیزیکی منظم و ورزش برای پرهیز از افزایش وزن مجدد لازم هستند.

کار آزمایی بالینی

مطالعات تحقیقی کلینیک Mayo درمان و مداخله جدید را به عنوان ابزار پیشگیری، شناسایی، درمان یا کنترل این بیماری آزمایش کردند.

نتیجه گیری

بالون معده می تواند باعث شود سریع تر از حد معمول احساس سیری کنید، یعنی اغلب خیلی کم غذا خواهید خورد. یکی از دلایل این کار می تواند کندی زمان خالی شدن معده باشد. به نظر می رسد یکی دیگر از دلایل این کار تغییر سطوح هورمون ها و کنترل اشتها باشد. میزان کاهش وزن تان می تواند به تغییراتی که در عادات سبک زندگی تان ایجاد می کنید هم بستگی داشته باشد. بعد از قرار دادن بالون معده کاهش وزن حدود 10 تا 15 درصد در طی 6 ماه معمول است. در یک مطالعه رندومی کلینیکی با 255 بزرگسال با شاخص توده بدنی بین 30 تا 40، 29 درصد از افرادی که عمل بالون معده به همراه درمان رفتاری داشته اند در مقایسه با 14 درصد از افراد گروهی که فقط درمان رفتاری دریافت کرده بودند، وزن بیش از حد خودشان را از دست دادند. مانند روش ها و عمل های دیگر که منجر به کاهش وزن چشم گیر می شود، بالون معده هم می تواند به بهبود یا رفع مشکلات مرتبط با چاقی کمک کند، از جمله:

  • بیماری و حملات قلبی
  • فشار خون بالا
  • آپنه خواب شدید
  • دیابت نوع 2

منبع: mayoclinic

از
0
رای